Technische Bedrijven: Nationale Verkeersweek Help de kleuter' P van X de kamer, de gashaard en u. BANDSTAD EDITIES Voor elke WOEF of MIAUW Dezer dagen startte onder het motto: „Help de kleuter in het verkeer" de Nationale Verkeersweek 1969. Hoe noodzakelijk deze actie is, blijkt duidelijk uit de trieste ongevallenbalans die te zien geeft dat in één jaar tijd 200 kleuters in het verkeer werden gedood en 3000 min of meer ernstig gewond. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers kan worden vastgesteld dat de slachtoffertjes op het moment van het ongeval bijna allemaal alleen in het verkeer waren. PROGRESSIEF AK KOOKII l\ KI.J VMOM» eeuwen HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 - WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 Wat wil men door het plaatsen van een gashaard bereiken in een ver trek? De meesten zullen direkt opmerken: behaaglijkheid in dat vertrek. Dat is natuurlijk juist, maar wat wil het nu eigenlijk zeggen? Wat is behaaglijkheid? Js het zo maar plaatsen van een gashaard voor het bereiken van behaaglijkheid in een vertrek voldoende? Bij nadere be schouwing van het begrip behaaglijk heid blijkt, hoe verrassend wellicht ook, dat men door een haard helemaal niet wordt verwarmd. De lichaamswarmte is, zoals bekend, ongeveer 37 graden C. Het lichaam wenst die temperatuur te handhaven. Is de omgeving te warm dan zal het menselijk lichaam moeite hebben warmte af te staan om die 37 graden C te handhaven. Het lichaam zal genoodzaakt zijn een grotere, dan gebruikelijke hoe veelheid vocht op de huid te laten verdampen om verkoeling te ver krijgen. Transpiratie treedt op en daarmee een duidelijk gevoel van onbehaaglijkheid. Is de omgeving te koud, dan zal het menselijk lichaam moeten proberen meer warmte te produceren om die 37 graden C te handhaven. Het doet dit door te gaan rillen en ook in deze toestand voelt niemand zich behaaglijk. Er moet een bepaald temperatuur-traject van de lucht bestaan waarin behaaglijkheid op treedt. Bij een woonkamer loopt dat traject ongeveer van 20 graden tot 24 graden C. Begrijpelijk is het dat behaaglijkheid in een werkplaats een lagere luchttemperatuur vereist, om dat de mens door de daar uitge- yoerde lichamelijke arbeid meer warmte produceert. De warmte wordt door het lichaam op twee manieren afgegeven, gedeeltelijk door straling en gedeeltelijk door convectie van de lucht waarmede het in aanraking komt. Van de door straling afgegeven warmte ontvangt het lichaam een deel via de omlig gende wanden weer terug. Bekend is in dit verband het volgende ver schijnsel: de luchttemperatuur in de huiskamer is hoog genoeg, maar de wanden en ruiten zijn koud. Het lichaam geeft te veel warmte door straling af. Eerst nadat 's avonds de overgordijnen zijn gesloten wordt het in de huiskamer werkelijk behaaglijk. Uiteraard zijn er nog andere factoren aan te wijzen die de behaaglijkheid bepalen: 1. luchttemperatuur; 2. stralingstemperatuur van wanden e.d.;- 3. luchtsnelheid; 4. vochtigheidsgraad van de lucht. Het spreekt vanzelf dat de gashaard als hoofdrol heeft het beheersen van een juiste temperatuur in een vertrek. Punt 1 van de factoren staat bij de gashaard voorop. Bij het plaatsen van een gashaard is het daarom van het allergrootste belang een haard met een voor het vertrek juist vermogen te kiezen. Bij voor keur een haard, die convectielucht horizontaal in het vertrek brengt. Als voorbeeld van hoe het niet moet kan het verhaal van die wat al te zuinige huisvader dienen die in zijn woonkamer een haard liet plaatsen welke een vermogen had dat 20 pet. te laag was. Daarom stelt het Verbond zich op het standpunt dat een kleuter zolang hij nog een kleuter is - in het verkeer begeleid dient te worden en dat het in eerste instantie de ouders zijn die hun kind letterlijk aan de hand moeten meenemen. En daarmee bedoelen we dan natuurlijk niet dat men een kleuter dagelijks klakkeloos aan het handje door het verkeer moet slepen. Help de kleuter in het verkeer wil zeggen: neem hem bij de hand, laat hem bewust meekijken, mee beslissen en wijs hem dag in dag uit op allerlei bijzonderheden waar hij als voetganger direct mee te maken heeft: de stoep, de voetgangerslichten, de zebra, etc. Met andere woorden: geeft de kleuter het goede voorbeeld door: als u met hem wilt oversteken, dit dan zo recht mogelijk te doen en wel op een plaats waar de kleuter goed kan uitkijken en ook gezien kan worden. als er een zebra in de buurt is daarvan altijd gebruik te maken. Ook hier blijft goed uitkijken geboden. Links-rechts-links gekeken, dan pas oversteken. de kleuter erop te wijzen dat een oversteekplaats met een voetgangers licht het veiligst is. de kleuter attent te maken op de betekenis van het rode en groene licht. het kind te leren: links van de weg te lopen als er geen stoep of fietspad is. Het is veiliger, omdat het dan minder de kans loopt door achterop komend verkeer te worden aange reden. niet aan de overkant van de straat te wachten als u uw kleuter van school haalt. U voorkomt daarmee dat uw kind - blij u te zien plotseling de weg overrent. als u uw kleuter op de fiets meeneemt te zorgen voor een goed en veilig zitje (steun voor rug, handen en voeten). Pas in tweede instantie berust de veiligheid van de kleuter op de weg bij de autobestuurders en bestuur ders van andere voertuigen. Zij zullen er eenvoudig rekening mee moeten houden dat er helaas nog erg veel ouders zijn die menen dat hun kleuter het wel alleen af kan (200 doden en 3000 gewonden). Sta als bestuurder van welk voertuig dan ook niet op uw rechten, want een kleuter verliest het altijd! Verwacht als bestuurder in de omgeving van scholen en kinderrijke buurten ieder moment een kleuter die plotseling vanachter stilstaande auto's, een boom of ander obstakel de weg oprent. Houd daar rekening mee door uw snelheid eenvoudig aan te passen, zodat er voldoende gelegenheid is om te stoppen als dit plotseling nodig mocht zijn. In 1967 hielden daar 31 automobi listen geen rekening mee. En dat kostte het leven aan: 4 kinderen van 2 jaar; 7 kinderen van 3 jaar; 7 kinderen van 4 jaar; 8 kinderen van 5 jaar; S kinderen van 6 jaar. Eenendertig kleuters die spelend tussen geparkeerde auto's door de weg oprenden. Gedurende de Nationale Verkeers week en de daaropvolgende periode zal het Verbond zijn voorlichting voornamelijk op dit probleem en op de hierboven aangehaalde punten toespitsen in de hoop dat ouders en bestuurders van voertuigen zich nog eens extra zullen gaan bezinnen op de veiligheid van onze kleuters, waardoor misschien voorkomen kan worden dat jaarlijks een complete kleuterschool in het verkeer wordt uitgeroeid. Dat een landelijke actie als deze weinig kans van slagen heeft zonder de medewerking van die organisaties die zich direct of indirect op het gebied van de kleuteropvoeding bewegen is duidelijk. Het Verbond heeft zich daarom verzekerd van de daadwerkelijke steun van o.a. kleu terscholen, kruisverenigingen en na tuurlijk de afdelingen van het Verbond. Zo zullen op 1300 kleu terscholen in ons land ouderavonden worden belegd, waarbij de kleuter- verkeersvoorlichting centraal staat. Het bestuur van de P.P. Radikalen in het Rijnmondgebied heeft het initia tief genomen om te trachten, een progressief akkoord te bereiken voor de Rijnmondverkiezingen, die tege lijk met de Gemeenteraadsverkie zingen in 1970 worden gehouden. Hiertoe heeft zij de A.R.P., C.P.N., D'66, P.v.d.A. en P.S.P. uitgenodigd, samen met de P.P.R. te bezien of een zo groot mogelijke progressieve concentratie in het Rijnmondgebied valt te verwezenlijken. De P.P.R. legt er in haar uitnodiging de nadruk op, dat het niet om partijpolitieke belangen gaat, doch om de leefbaarheid van het zo sterk geïndustrialiseerde Rijnmondgebied. Hetzelfde geschiedt in 750 wijk- gebouwen van de gezamenlijke kruisverenigingen. Zeer belangrijk zijn ook de activitei ten die door ca. 300 afdelingen van het Verbond in het gehele land worden ontplooid in het kader van deze actie. Als voorlichtingsmateriaal voor de verschillende organisaties werden 17.500 affiches, 15.000 wand- kranten, 275.000 vlugschriften en 1000 dia-series vervaardigd. Voorts zal een speciaal op de veiligheid van de kleuters afge stemde televisiespot een groot aantal malen worden uitgezonden. Denk tijdens deze Nationale Ver keersweek nog eens extra aan die 200 gedode en 3000 gewonde kleuters. En herinner u iedere dag van iedere week onze nationale slogan: HELP DE KLEUTER IN HET VER KEER! Zoals reeds vermeld moet de tem peratuur in het woonvertrek tussen 20 en 24 graden C zijn, laten wij aannemen 21 graden C. Wanneer het 10 graden C vriest en de tempera tuur in de woonkamer de genoemde 2 1 graden C moet zijn dan betekent dat, dat de warmteverliezen van het vertrek bij een verschil in tempera tuur van 31 graden C moeten worden gecompenseerd. Een goed gekozen haard zal dat gemakkelijk kunnen maar die, welke 20 pet. te laag vermogen heeft, kan slechts 0,8x31 graden C is ca. 25 graden C overbruggen. Bij vorst van 10 graden C zal deze te kleine haard het woonvertrek niet warmer dan 15 graden C kunnen maken. Dikwijls wordt ook een te grote haard gekocht. Dit heeft tot gevolg dat zo'n haard alleen bij een lage buitentemperatuur continu kan blij ven branden. Daardoor treden steeds afkoelingen in de schoorsteen op, waar'door condensatie kan ontstaan die niet verdampt. Nu is het mogelijk een vertrek door meerdere gashaarden en -kachels te laten verwarmen, waardoor de warmte beter over de ruimte wordt verdeeld. Die betere verdeling treedt vooral op bij toepassing van gevel kachels onder de ramen van een vertrek geplaatst, waardoor het door de ruiten ontstane warmteverlies wordt ondervangen. De ramen heb ben nu eenmaal doorgaans de laagste stralingstemperatuur. Wat de in het begin genoemde luchtsnelheid be treft zijn valwinden, die langs de koude raamvlakken optreden, sto rend. De afgekoelde lucht „valt" op de vloer en stroomt naar het midden van het vertrek. Bouwrijpmaken terreinen De opspuiting van het uitbreidings gebied Woudhoek-Spaland zal in 1969 nagenoeg kunnen worden voltooid. Het verder bouwrijp ma ken van terreinen in dit gebied is mede afhankelijk van de zetting van de ondergrond. In de komende jaren kan worden overgegaan tot het aanleggen van straten, riolen, kabels en leidingen. Hiermede zullen in de naaste toekomst hoge uitgaven ge moeid zijn. m MAAGD (24 augustus tot 24 september U wilt uw geld zo snel mogelijk weer omzetten in goederen en daarbij let u niet op hoe lang uw polstok is en zo tracht u dan te ver te springen en dat kan fatale gevolgen hebben. Zorg er nu voor dat u slechts aankopen doet als het beloofde geld binnen is. Sparen zou voor u ook raadzaam zijn. WEEGSCHAAL (24 september tot 24 oktober) Op papier bent u druk bezig veranderingen aan te brengen in uw werkzaamheden. Wanneer zorgt u er voor dat ze in daden worden omgezet? Overhaasten is ook niet goed, doch er is wel een middenweg te vinden. Vlieg niet direct zo op als u uw mening niet direct kwijt kan aan een ander. Neem wat meer rust. SCHORPIOEN (24 oktober tot 23 december) Juist nu u goede hulp zo goed zou kunnen gebruiken, steekt niemand u de helpende hand toe. Zodoende kunt u niet tot een juiste ontplooiing komen. Raak niet in paniek door het geklets achter uw rug. Probeer recht door zee te gaan en bespreek uw plannen in alle open- en duidelijkheid. BOOGSCHUTTER (23 november tot 22 december) U bent bijzonder uithuizig en de hernieuwde relaties met uw vrienden en kennissen doen u echt goed. Indien u niet te spontaan reageert, kunnen deze hernieuwde contacten ook hun profijt opleveren. Indien u belangrijke beslissingen in geldzaken moet nemen, dan kunt u beter zo 'n beslissing uitstellen. STEENBOK (22 december tot 21 januari) U bent met de beste bedoelingen bezielt aan het werk gegaan en nu ziet u het: al uw goede bedoelingen worden verkeerd uitgelegd en dat geeft veel spanningen. Ook in de huiselijke kring liggen spanningen op u te wachten. Tracht zo min mogelijk te reageren, dan voorkomt u conflictsituaties. WA TERMAN (21 januari tot 20 februari) In deze periode zullen vele wensen van u in vervulling gaan. Waar u maar steun nodig hebt, staan vrienden en bekenden reeds klaar om u de helpende hand te bieden. Door deze hulp kunt u veel bereiken, doch zij wekt ook bij anderen de jaloesie op. Gewoon niets van aantrekken! VISSEN (20 februari tot 21 maart) U denkt te eenvoudig over de oplossingen van uw moeilijkheden. Hierdoor neemt u te veel hooi op uw vork, waardoor u weer snel in andere moeilijkheden kunt geraken. Indien u echter behoedzaam te werk gaat kunt u op succes rekenen en ziet u bijtijds de valkuil, die men voor u heeft aangelegd. RAM (21 maart tot 21 april) U reageert te snel en dat bevorderd niet de lieve vrede in uw omgeving. Indien u met meer geduld de dingen aanpakt, zult u ervaren dat men zich ook verdraagzamer tegenover u opstelt. Bij het sluiten van contracten moet u wel zeer voorzichtig te werk gaan. STIER (21 april tot 21 mei) De nieuwe start in uw arbeidsterrein dient u vol te houden, daar er ongekende mogelijkheden in zitten. Verlies bij deze versterkte activiteit niet uw gezondheid uit het oog, want u hebt de neiging die te verwaarlozen. Ook al wordt het u moeilijk gemaakt: blijf critisch in uw werk. TWEELINGEN (21 mei tot 22 juni) Een succesrijke periode ligt voor u open. Ze zal zeker rijke vruchten afwerpen op zakelijk en financieel gebied. Contacten zijn noodzakelijk om snel aan het werk te kunnen gaan. Bij nieuwe objecten kunt u beslist afgaan op uw goede intuïtie. KREEFT (22 juni tot 23 juli) U bent vrij snel te beïnvloeden, waarbij uw emoties te sterk opgewekt worden. Reageer niet zo overgevoelig en tracht de dingen zo nuchter mogelijk te bekijken. Kijk niet te veel achterom, doch werk aan uw toekomst. De tijd is er nu gunstig voor. LEEUW (23 juli tot 24 augustus) U bent in een neutrale periode aangekomen en u doet er verstandig aan om de achterstand op bepaalde gebieden weg te werken. Discusieer eens met anderen over uw problemen en tracht zoveel mogelijk relaties aan te knopen met personen, die u straks van dienst kunnen zijn. «XA/WV\nAnXAV\Ai hebben wij iets lekkers te bikken. Er staan ca. 30 verschillende soorten op het menu van Uw poes of hond. Voor de poes nu ook verkrijgbaar topklasse vleesblokjes en bouillon 99 cent van Catty. Voor de hond reuzenpakken Frolic van 3,25 voor 2,95. En ook voor uw goudvis, hamster, papegaai, kanarie, duif, tropische vogel, par kiet etc. hebben wij het beste te eten. Wat wij o.a. voor U als speciale aanbieding hebben: een literpot z.z. augurken, C. D. Uytewaal, van 1,35 voor 109 ct. een zak Meursing lange vingers biscuits, tijdelijk 69 ct. een pak a 3 rol Black en White pepermunt-drop, v. 75 voor 59 ct. een literblik Hero aardbei op zware siroop, van 2,46 voor 198 ct. twee flessen Duits appelsap, Niederhcin-gold, slechts 79 ct. een reuzen ontbijtkoek, 500 gram, klasse A, nu65 ct. een pak Van Nelle theebuiltjes, Afternoon, van 98 voor 89 cent Macleans tandpasta, nu 2 tubes met 60 cent korting een pak Ariel, groot, van 2,58 voor 218 ct. een flacon Andy met gratis werkdoekje een pak a 500 gram cacao, Kwatta, verdeeld in porties 275 ct. (elk portie is precies voldoende voor een glas) Spaar nu voor een prachtig wijnpakket in de maand december. U kunt elke week sparen en met de feestdagen heeft U dan een prach tig wijnpakket van 3 flessen bijzondere wijn met 4 prachtige wijn gildeglazen. Verpakt in luxe doos 15.95. Dit alles en nog veel meer LEVENSMIDDELEN MGR. NOLENSLAAN 201-205 VOOR HET BETERE SCHIEDAM TEL. 262669 «ZVVVVVVVVVVVVVVWVWWVVVVVWWVWWWVVVVWVVVVWVVVVVWVVVVVWVWVWVVVWVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVWVVWVVVW

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 18