rOTOnrif» I de Weg °P met de ru I Uncle Randstad Edities SKODA 75 jaar met drie jonge typen S100, SIDOL en luxe 110 AUTO- allerlei MINDER SCHADE BIJ KETTINGBOTSINGEN DOOR SCHOKBREKERS UIT AMERIKA Drie kwart eeuw Skoda, reden genoeg, vindt de Tsjechische fabriek, om aan een verjongingskuur te beginnen. En de nieuwe basis daarvoor is al gelegd met de introductie van drie nieuwe typen, die de concurrentie positie van Motokov Praha Czechoslowakia op de westerse markten belangrijk zal kunnen versterken. SUIKERZOET Valuta schommelt, auto's deinen mee FACE LIFT NOG WINST „LEKKER" s:;qmj Oc OACJU5V - CA-^GAV 3Wij»jM v»f De geschiedenis van 75 jaar auto's maken in Tsjecho-Slowakije is even bont als een mensenleven kan zijn. Geavanceerd begonnen met hoogtepunten die dit merk in tal van landen een goede klank gaven, kende Skoda ook z'n downs en daalden de verkopen aan deze kant van het ijzeren gordijn tot minimale aantallen. Maar sinds een paar jaar zit Skoda ongetwijfeld weer in de lift en slaagt men er in dit Oost-Europese land in veel beter dan in Oost-Duitsland of de Sowjet Unie automobielen af te leveren die eigentijds, solide van constructie en aantrekkelijk van aanblik zijn. Reeds in 1905 de fabriek begon in 1895 telde men technisch mee, een jaar later pronkten reeds Japan se schoonheden met een B-type „Skoda". Het was in de winter van 1894 dat een boekhandelaar, Kle ment, en een technicus, Laurin een werkplaatsje voor velocipeden be gonnen. Daarna kwam het tot motoren en de volgende stap was een personenwagen. In 1910 lever den de beide fabrikanten al 100 wagens voor de verhuur in de stad Wenen. De heren hadden een zwak voor de autosport, die dankt de Tsjechische fabriek dan ook zo het een en ander. De eerste wereldoorlog en de tweede tussen welke de fusie valt met de Skoda-fabriek in Polen in 1925 gingen de Tsjechische automobiel industrie niet ongemerkt voorbij. Direct na '45 begon men weer aan de opbouw en Skoda's behoorden tot de eerste auto's, die in Neder land, nauwelijks bevrijd, weer geïm porteerd konden worden. Nederland was altijd Skoda-minded geweest en in de jaren na de tweede wereld oorlog was het bezit van een Skoda een luxe. De politieke situatie in Tsjecho- Slowakije, dat geheel binnen de invloedssfeer van het oostblok ge raakte, deed Skoda geen goed. De Veroorzaakte de devaluatie van de Franse franc een prijsvermindering van som mige Renaults en Citroêns, de gebeurtenissen rond de Duitse Mark zijn er de oorzaak van dat Duitse wa gens meer gaan kosten in Nederland. De Mark zit al lang in de „lift" en allerlei kostenverhogende faktoren rond het Duitse loonpakket zijn aan invloed op de prijsstelling van Duitse auto mobielen. Het meest gevoelig zal de prijsverhoging aankomen voor VW-rijders, de meest verkochte auto in ons land is er niet onaanzienlijk duurder door geworden. Men behoefde niet over profetische eigenschappen te beschikken om te voorspel len dat de andere Duitse merken VW zouden gaan volgen. Octavia's en Felicia's die de fabriek naar het westen exporteerde, droe gen sterk het stempel van een weinig comfortabele, nauwelijks sierlijke auto. De suikerzoete tinten deden hun intrede, een kwaal waarmee aanvankelijk ook de Oostduitse Trabants (zachtrose) en (lingerie- bleu! te worstelen hadden. Een extravagante hoeveelheid ge reedschap, bijgeleverd bij de Skoda, bewees de erbarmelijkheid van het Tsjechische wegennet en dealer-stel sel. Maar anders dan Oost-Euro peanen voelen westerse automobilis ten weinig voor sleutelen. De dag waarop de Octavia's er uit gingen om plaats te maken voor de veel strakkere 1000 en 1100 typen zal in de fabrieksgeschiedenis stellig met gouden letters vermeld staan. Waren er bij de eerste wagens nog storende schoonheidsfouten een luchtrooster dat onmogelijk ontsier- ender kon zijn bijv. van lieverlee werden die bijgeschaafd en de collectie 1970 treedt dan ook aan met drie auto's die er, zeker in de prijsklasse waartoe ze behoren, we zen mogen. Skoda liet ook de wat gecompliceer de cijfer-letter aanduidingen vallen, nu zijn er drie Skoda's die de belangstelling van het westen vragen, de S 100, de S 100 de luxe en de 110, alleen maar als luxe uitvoering leverbaar. Deze face lift schonk Skoda drie volwassen auto's, terwijl de prijzen liggen tussen f4.910,— voor de standaard en f 5.310,—voor de 110, BTW is daar niet bij in. Zet maar plus achter Skoda plus" is de nieuwe slogan van importeur Englebert uit Voorschoten en dat is niet aanmatigend. De nieuwe Sko da's, gebaseerd op de „oude" 1000 MB, geven voor hun prijs werkelijk veel. Dat Skoda's redelijk goed verkocht werden, de laatste jaren, mag gezegd maar „wegvliegen" doen ze niet. Het brede publiek dat in deze prijsklasse koopt, neemt een afwachtende hou ding aan. De recente gebeurtenissen rond Wartburg en Trabant (export stop) lijken reden tot die reserve te geven. De werkelijkheid is echter anders. In tegenstelling tot de Oostduitse fabriek die op deze wagens toelegt, maakt Skoda op zijn auto-export winst. Ten tweede is de capaciteit veel groter, in de toekomst is Skoda van plan de dagproduktie nog meer op te voeren (men werkt pas op halve toeren) en deze wagens zijn in hoofdzaak bestemd voor het westen. In de Bondsrepubliek gaat Skoda goed, in Oostenrijk zeer goed, in Frankrijk herstelt de markt zich en België toont ook steeds meer inte resse. In Nederland - heeft impor teur Englebert zich voorgenomen - zal de sales promotion krachtig ter hand genomen worden: men wil veel meer autorijders confronteren met de drie nieuwe Skoda's. Misschien past het niet helemaal bij de loodzware ernst waarmee men in Oost-Europa auto's maakt, maar de beste difinitie voor de nieuwe wagens van Skoda is beslist „een lekker autootje". Dat geldt voor alle drie. De 110 heeft wat meer cc's, wat meer pk's, de luxe 100 heeft, uiteraard, wat meer verfijning dan de standaard, maar alle drie komen ze motorisch en wat weggedrag betreft in grote lijnen overeen. Voor hun prijs geven ze, stuk voor stuk, véél auto. Er werden weer belangrijke verbete ringen uitgevoerd, de voornaamste Naarmate het verkeer toeneemt wordt de vraag hoe het effekt van botsingen te beperken is steeds actueler. Een Amerikaans bedrijf in Californië dat zich tot dusver bezighield met de vervaardiging van allerlei apparatuur voor het opvangen van schokken (o.m. bij landende vliegtuigen en het afschieten van raketten) meent nu een oplossing te hebben gevonden die de States tenminste een bedrag van 600 miljoen dollar per jaar aan blikschade kan besparen. Het door dit bedrijf gecon strueerde apparaat bestaat uit 4 schokbrekers, die gemonteerd worden tussen de bumper en het frame van de auto. Zodra een botsing plaats heeft worden ze ingedrukt en wordt in de schokbrekers een speciale vloei stof samengeperst. De compres sie daarvan moet het grootste deel van de door de schok ontwikkelde energie absorbe ren. Er treedt geen schade op als twee auto's die met deze schokbrekers zijn uitgerust op elkaar botsen met een snelheid van 40 km/u. Het blijkt dat bij kettingbotsingen in Amerika de gemiddelde bots-snelheid rond de 40 km/u ligt. betreffen het „aanzicht" (zowel van ex- als van interieur) en de rijveilig- heid. De tijd van de suikerzoete Skoda's is voorgoed voorbij, de nieuwe serie kwam tot een fleurig en volgroeid gezicht. Nieuw is het gescheiden rem- systeem, schijfremmen voor, trom mel achter. Als gezinswagen moet Skoda wel sterk de nadruk leggen op het veilig rijden. Het middendeel is beschermd, voor en achter vallen bij een botsing de zware klappen maar de kooi bezit een geruststellende veiligheid. Het remsysteem garan deert dat fatale verrassingen uitblij ven. De schijnwerpers hebben een vergrote capaciteit, ook terzijde. Veiligheidsremmen, voor en achter, kunnen op aangebrachte veranke ringen worden bevestigd. Het stuur rad behoort tot de verzonken veiligheidssturen. Uitstekende delen binnen in breken bij een forse botsing af. De achterdeuren hebben kindersloten (Skoda levert 4-deurs auto's, dat kan dus ook voor die prijs). Er is een stuurslot, een starterbeveiliging en de ruitenwissers hebben 4 snelheden (makkelijk bij mist, zo'n lange interval). Nog een typisch Skoda-grapje: van binnenuit is de vergrendelde benzinedop te openen, die springt er af zonder dat er een sleutel aan te pas komt. De Skoda's zijn bij normaal gebruik zeer zuinig (tussen 1-12 tot 1-15) de zit is goed het het uitzicht goed. De 75-jarige fabriek wil met deze 3 typen een nieuwe snelle start ma ken. Het heeft er veel van dat men thans werkelijk de wind in de rug heeft. „Rijjijofrijik" is een nogal fins aandoende slogan, die sommige automobilisten in hun wagen aan brengen. Het is een discrete hint aan passagiers niet „mee te rijden", met andere woorden niet hinderlijk te mengen in het beleid van de man achter het stuur. Een nieuwe versie op de welgemeen de raad is „Drinkjijenrijkik" wat op zich zelf ook weer een variatie is van het populaire „Glaasje op, laat je rijden". Hier wat CBS-cijfers over kilometer prestaties van personenwagens in miljoenen km's over de afgelopen jaren. In 1960 was het totaal 9.240; 1963 reeds 14.870; 1965 21.490 en in 1967 28.200. In 1965 werden in de vakanties 1.780 miljoen km's afge legd door Nederlandse autorijders. De Kon. Shell verrast bezitters van een nieuwe auto c.q. een inruilwa- gen met een attentiekaart, waarop men gratis aantrekkelijke surprises kan aanvragen. Voorbeel den: een uitstekende autokaart van Nederland, een autodagboek en een temperatuurmetertje voor in de wagen. Shell doet nog meer, per jaar int men voor de fiscus een bedrag van... 800 miljoen. Om even te onthou den: van een liter superbenzine, die 59 cent kost gaat 34 cent naar de fiscus als accijns en 7.3 cent, ook weer naar de fiscus, als BTW. Waarmee iedere benzinepomp een fiscaal melkkoetje blijkt te zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 17