BÖ0T 1 l Wat gaat er nu met de Haven kerk gebeuren 1Q°/o boetiek INDISCHE MODDERKRUIPER MAG GEZIEN WORDEN INSPRAAK VAN GEHEEL SCHIEDAM VERWACHT KORTING HUlzfÉv kuypers De gave, pan-klare SMOES Wie is wie in de K.N.N.V. BRABANT n.v. STIJLMEUBELEN (OOK UW STIJL?) P. MEIJER keus Hoogstraat iedam 268981 lange achterweg 1 JUWELIER Drie jaar geleden, toen de pastorale zorg in de binnenstad van Schiedam op nieuwe leest werd geschoeid in verband met de ontvolking en met een eventueel opheffen van kerkgebouwen werd de drie-kerkencommissie gevormd. Deze had o.a. tot taak een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden. Zoals bekend leidde dit twee jaar geleden tot het oprichten van één gecombineerde binnenstadsparochie onder leiding van een pastoraal team, en tot de sluiting van twee kerkgebouwen: de Liduinakerk aan de Nieuwe Haven en de „Havenkerk" aan de Lange Haven. De Liduinakerk werd verkocht en is ondertussen gesloopt. De Havenkerk werd gesloten wegens gevaar van vallend gesteente. In afwachting van andere mogelijkheden besloot men de Singelkerk voorlopig tien jaar te behouden. Nieuwe bestuurswijze 1 1 SCHIEDAM TEL 267937 BROERSVEST 93 Gevecht voor het behoud Mogelijkheden Verplichtingen GEMEENTE SCHIEDAM SPREEKUUR VAN DB CONTACT-AMBTENAAR HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 P65t H3PN5V014 V O^O'.ITy c a In kleur komt deze foto natuurlijk beter tot zijn recht. Maar u weet nu hoe of hij eruit ziet... tige geel-bruine kleuren. Eigenlijk afkomstig uit Sumatra, Borneo en de Australische Archipel. Begin er eens aan daar een visje vandaan te halen. Toch zijn ze hier verkrijgbaar. Vraagt u dat op een contactavond. In de tropen bereikt hij een lengte van ongeveer 30 cm. In ons kikkerlandje een 10 a 12 cm. Als voer verlangen ze alleen maar kleine regenwormpjes, rode muggen- larven en vooral niet te vergeten de slootinfusue. Ze stellen prijs op een goed beplante bak met veel schuilhoeken. Het is maar dat u dit weet als u uw hart aan dit visje verliest. Geen onder kruiper maar een modderkruiper... Een aquarium is een levendig bezit. Wie in het bezit is van een juweel van een bak moet toch eens lid worden van de zeer aktieve vereni ging „Natuurgenot in Huis". Secre taris daarvan is de heer C. van Sliedregt, Brugmanstraat 9b, tel. 261607. U krijgt dan geregeld het maandblad en doet daaruit heel wat vissen- wijsheid op. Vandaag uw aandacht voor de Botia Macracanta... Hele maal niet erg, dat u daar niets van begrijpt. Dat hoeft ook niet. Het is doodgewoon de zondagse naam voor een oergezellige modderkruiper in uw aquarium. Het is een zoetwatervis met prach- GERO Nr. 250 1 CONSTANT Dr. Wibautplein 15 Telefoon 266905 nieuwbouw verbouwing onderhoud schiedam Vanuit deze kerk worden de pa rochianen van de binnenstad pas toraal begeleid, met als andere kerkgelegenheden in de naaste om geving de kapellen van Huize Fran- keland en van het Broederklooster op de Warande. De nieuwe parochiestructuur eiste ook een nieuwe bestuurswijze; er kwamen twee verantwoordelijke in stanties: het priesterteam, dat de volle verantwoordelijkheid draagt voor de zuiver pastorale taak, en het parochiebestuur, dat verantwoor delijk is voor alle andere activiteiten en voor de gehele bestuurlijke taak. Dit parochiebestuur verdeelde onder zijn verantwoordelijkheid deze activiteiten weer over vier commissies: de commissies pastorale zorg, maatschappelijk welzijn, fi nanciën en communicatie. Tot en met 15 november ont vangt U 20% korting op de beste en meest universele pan die er bestaat. Een echte W.M.F.-pan. Bij Uw K.E.S.-juwelier Kwam men voor de andere kerken tot een spoedige beslissing, voor de Havenkerk was dat niet zo eenvou dig omdat deze onder de Rijksdienst voor de Monumentenzorg valt, ter wijl een aantal Schiedammers het een monumentaal gebouw vinden, dat zij daarom gaarne willen be houden. Wegens de zeer hoge kosten, die met een algehele restauratie gemoeid zijn, is het wel een in alle opzichten kostbaar monument geworden. Al lerlei plannen werden geopperd, en in de volksmond is het gebouw reeds voor verschillende doeleinden voor bestemd. De commissie pastorale zorg kreeg tot taak te onderzoeken, of de Havenkerk nog als kerkgebouw is in te passen in het plan zielzorg binnenstad. Monumentenzorg is be reid een zeer belangrijk deel van de restauratiekosten voor zijn rekening te nemen, maar wil graag binnenkort een definitief antwoord hebben. In totaal zijn er vijf mogelijkheden: 1. Niets doen, en alles laten zoals het thans is. 2. De allernoodzakelijkste reparaties laten uitvoeren. 3. Verkopen aan de hoogst bie dende. 4. Het gehele gebouw in al zijn oude glorie als kerk herstellen. 5. Het gebouw herstellen en het daarna gebruiken voor verschillende doeleinden. En we ijn de gevolgen? Gebeurt er niets, dan gaat het verval door en zal het gebouw binnen kortere of langere tijd instorten. Maar dan zou de situatie kunnen dwingen tot jeer kostbare veilig heidsmaatregelen. Verkoop zou wel iswaar geld opbrengen dat voor andere doeleinden gebruikt kan worden, maar dan zijn de katholie ken het gebouw kwijt. Trouwens, de andere Kerken in Schiedam blijken geen belang te hebben bij overname van dit gebouw. Gedeeltelijke re paratie roept ook vraagtekens op: de allernoodzakelijkste reparatie aan dak en goten, en het volledig gevaren-vrij maken schat men op f 224.000, En dan nog zou het gebouw nergens voor te gebruiken zijn. Algehele restauratie schatting f 1.000.000,— zal mogelijk zijn met grote medewerking van Monu mentenzorg, Gemeente en Provincie. Na het mondeling overleg met Monumentenzorg heeft het pa rochiebestuur het vertrouwen, dat voor algehele restauratie op zeer belangrijke steun van deze instanties gerekend mag worden. Om hierover zekerheid te verkrijgen zijn inmid dels brieven geschreven naar de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, naar de Gemeente Schiedam, en naar de Provincie. Feitelijk gaat het om een keuze tussen: helemaal niets doen, of algehele restauratie met zo weinig mogelijk eigen kos ten. Bij algehele restauratie met de hulp van genoemde instanties blijven er nog zware verplichtingen voor de parochiegemeenschap: het eigen aandeel in de restauratiekosten, de zorg voor het onderhoud en de exploitatiekostenvanzelf sprekend rust er op een gebouw, gerestaureerd met geld van de gemeenschap, ook een verplichting om minstens van tijd tot tijd gelegenheid te bieden tot bezichtiging van het gebouw. Hoewel Monumentenzorg het ge bouw het liefst als kerkgebouw hersteld zou zien - dus echt in zijn oude glorie is dit geen dwingende voorwaarde voor medewerking van deze rijksdienst. De mogelijkheid het gebouw ook voor andere doel einden te gebruiken blijft dus bestaan. Uit de verkregen informaties blijkt wel, dat het parochiebestuur niet stilgezeten heeft. Maar nu begint de tijd te dringen. Het parochiebestuur wil echter geen besluit hierover nemen zonder de belanghebbenden hierin te kennen: op de eerste plaats de parochianen, maar verder ook alle ingezetenen van de stad. leder een kan reageren aan het adres van de „Commissie Communicatie", St. Liduinastraat 55a. Afhankelijk van de reacties is het mogelijk, dat het parochiebestuur t.z.t. pok nog een openbare bijeenkomst belegt. Wanneer er een besluit valt tot behoud en algehele restauratie Van het gebouw, dan verwacht Monu- „De brug was dicht", een plotselinge lekke band, „Ik voel me al maanden niet goed en toen ben ik vanmorgen eerst maar even (drie en half uur) naar de dokter geweest" (met daarbij desgewenst een opsomming van klachten en het onafwendbare „hij heeft me voorlopig medicijnen voorgeschreven Dat zijn zo de oud-bakken smoezen, waarmee iedere werkmeester van tijd tot tijd wordt opgescheept. Er wil nog wel eens een vrouw plotseling ernstig ziek geworden zijn en een broer op sterven liggen, maar veel echt origineels krijgen ze niet te horen. En ik houd zo van een rappe, geheel onverwachte smoes! De mooiste die ik ken kwamen van de al-oude Leendert IJzerman. Hij is nu 84 en bijna twintig jaar gepensioneerd. Een verwarmings-monteur zoals er niet meer gemaakt worden. Als hij een installatie moest aanleggen gebeurde het dikwijls dat de opdrachtgever na twee dagen belde: „Het kan mij natuurlijk niet schelen, we hebben een afgesproken prijs, maar dat mannetje van u heeft tot nu toe nog niks anders gedaan dan op zijn gereedschapskist zitten en de ketting van zijn fiets een stukje ingekort". Ik kende Leendert en prompt de vierde dag kwam er een ander telefoontje: „Ik kan zien dat u hem onderhanden genomen hebt, meneer... het lijkt wel een tovenaar die man... de radiatoren vliegen het huis in Leendert was helemaal niet onderhanden genomen. Hij was een denkert, die inderdaad twee dagen nodig had om de tekeningen en het huis te bestuderen, voor zich zelf een plan-de-campagne maakte en dan achter elkaar doorwerkte. Maar nu zijn smoes: Eens had hij opdracht een radiator te verzetten in het huis waar vroeger dokter Ris woonde. Toevalligerwijs liep mijn broer rond een uur of elf de veiling van Kruijne en Jonker eens rond omdat wij een goedkoop tik-tafeltje zochten. Wie wandelde daar rustig rond te banjeren? Leendert IJzerman. „Kip, ik heb je" dacht mijn broer. „En IJzerman? vroeg hij koel en zeker van de overwinning. „Ha mijnheertje, u ook hier? Ik ben op het ogenblik bezig bij dokter Ris". „Nee", tikte mijn broer snel terug. „Je loopt op het ogenblik niks te doen". Een vriendelijke, bijna medelijdende glimlach van Leendert: „Dat ziet u helemaal verkeerd. Vóór ik daar wat kan doen moet natuurlijk eerst de installatie geheel leeg zijn. Nou kan ik daar wel op mijn dooie gemak bij gaan zitten tot het laatste druppie uit de ketel loopt, maar ik dacht zoals altijd aan de zaak: Wie weet, dacht ik op zo'n veiling ligt er allicht eens een lekker goedkoop waterpomp-tangetje, een knap stukkie gereedschap en zodoende... Zodoende was mijn broer de mond gesnoerd. Ik zelf kwam Leendert tegen met zijn maatje, rustig kuierend door de stad op een uur dat ik dacht dat zij beiden ergens bezig zouden zijn. „Ho! commandeerde ik. „En dat is nou meneer Sebastiaan, een van onze bazen" introduceerde Leendert zijn knechtje, dat braaf knikte. Wat doen jullie hier? wilde ik weten. Wij gaan een paar radiatorkoppelingen halen in het magazijn", kwam het antwoord zonder aarzelen. „En had je dat knaapje dan niet even op de fiets kunnen sturen? „Natuurlijk wel, maar ik dacht, Leendert dacht ik, dit is een mooie gelegenheid om Janus (zo heette het hulpje) even snel te leren waar in de stad onze klanten wonen. Dan weet hij dat de volgende keer meteen. Kijk Janus, dit is de Warande, helemaal links, achter de kerk woont de heer Jan van Alfen en daar tegenover dokter Kroese... begrijpt u? "Ik begreep dat Leendert IJzerman een genie was. SEBASTIAAN mentenzorg in 1972 over de nodige gelden te kunnen beschikken. Bij gevolg zou het werk zeker niet eerder dan in 1974 voltooid kunnen zijn. Hangende het onderzoek blijft de kerk gesloten en zal ook het orgel voorlopig niet meer worden be speeld. Geregeld plaatsen we berichten uit het mededelingenblad van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging afd. Vlaardingen- Schiedam. Een zeer aktieve vereni ging met een kwiek bestuur. Uit welke leden zij bestaat leest u hieronder. Heeft u interesse, neemt u dan met een hunner contact op. K.N.N.V., afdeling Vlaardingen- Schiedam: Voorzitter: B. G. Otten, J. P. Coenlaan 5, Vlaardingen, telefoon 344788; secretaris: D. M. van Kampen, Stadhouderslaan 40, Vlaar dingen, telefoon 350896; nat. his. secr.: J. v. Haren, Zwanensingel 58, Vlaardingen, tel. 347428; penn. wnd.: C. Amsterdam, Delftseveer- weg 41b, Vlaardingen, tel. 344846; S'dam: W. van Meggelen, Burg. van Harenlaan 1185, Schiedam, tel. 264277.; Convo: A. van Wijk, Vossiusstraat 67, Vlaardingen. Contributie per jaar: f 12,50. Giro 337467 tnv. penn. KNNV, afd. Vlaardingen-Schiedam te Vlaar dingen. Medegedeeld wordt, dat het spreekuur van de contact ambtenaar volgende week zal worden gehouden voor de be woners van: NIEUWLAND, op maandag 10 november a.s., des avonds van 7-8 üur, in een zaal van het Wijkcentrum aan het Dr. Wi bautplein 129. Schiedam, 6 november 1969 Foto Film TUINLAAN 98, TEL. 267464 MGR. NOLENSLAAN 688 TEL. 262076, SCHIEDAM Steeds meer mensen schaffen stijl meubelen aan. Geen wonder, het jachtige moderne leven van alledag roept verlangens op naar de sfeervolle stijl van het verleden. Stijlmeubelen brengen die rustgevende woonsfeer weer bij U thuis, of U nu in een flat. woonark of modern herenhuis woont. Veel mensen verwarren stijlmeubelen nog al eens met "antiek". Ten on rechte. want stijlmeubelen worden vervaardigd door hedendaagse meester-meubelmakers met veel vakmanschap en veel gevoel voor schoonheid en stijl. Vast ook Uw stijl Bezoek ons eens. uiteraard geheel vrijblijvend. LOUIS QUINZE 1730 - 1750) Tijdens de regering van de opvolger van "Le rot so/eilL ouis XV. gingen de vrouwen, en met name de hof dames. steeds meer invloed uitoefenen. De vormgeving van o.a. de zitmeubelen werd hcht en sierlijk, de verbindingen tussen de stoelpoten kwamen te vervallen, de rug leuningen werden ovaal gebogen, armleuningen werden naar achteren en ook we! naar buiten ge plaatst teneinde ruimte voor de omvangrijke hoepelrokken te creperen vanaf f 375.- Complete Interieurverzorging Dam 12, Schiedam Tel. (010) 26 31 44

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 3