aabelan dekens Heel aparte geschenken- afdeling bij Van Dalen De politie meldt Waar blijft definitief binnenstadsplan „Open Brief' aan de Commissie Communicatie „Ceeï de Havenkerk terug aan de Sehiedamse Rooms Katholieken Nieuws van het „GreenY'-front OPEN BRIEF VAN WERKGROEP CENTRUM BELANGEN: De arbeidsmarkt H P van GELOVEN VERZEKERINGEN Weer raadsvragen over die S-bocht partij aanbieding originele in vele kleuren, iets vuil, maar dan ook ongelooflijk voordelig; 1 persoons 2 persoons Oecumenisch gesprek in Martinuskerk „Desolated Graves" in De Rank HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 23 - VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 ADV. I.M. Een overzicht van de geschenkenafdeling bij schoenenhuis Van Dalen op de Broersvest. Het nieuwe modecentrum op de Broersvest herbergt niet alleen een keur van schoenen, o.a. van het wereldmerk Bally, er zijn daar ook pantoffels en de allermodernste laarzen. Een etage hoger het Modehuis Slot. Heeft u hier eveneens uw keus gemaakt, dan belandt u op de speciale geschenken-afdeling van dit mode-centrum. Geschenken van echt leer in vele variaties. Helemaal „in" zijn op het ogenblik de prullemanden, ronde en vierkante poefs, gevuld met zaagsel, de kran tenstandaards, de onderzetters en de kameelzadels bekleed met een huid. Gelooid in het BrabantseOoster hout bij de firma Driesen Co. Een naam met een bekende klank in het gehele land, want zij leverden ook prijzen voor een grote wedstrijd, uitgeschreven door het damesweek blad Libelleten bate van de asmatische kinderen in Nederland. Verschillende huiden, meestal af komstig uit Normandië, doch ook wel zuiver Hollandse zwart-wit en rood-witte huiden, ondergaan hier de bewerking in de looierij. De huiden worden als versiering in zijn geheel verkocht, of dienen als bekleding van de reeds genoemde geschenken. Hier in Oosterhout zagen we zelfs een schoorsteen met een zwart-witte huid bekleed. Exclusief langharig. Hetgeen alleen maar kan omdat er geen kachel of haard voor geplaatst staat. De firma Van Dalen op de Broers vest betrekt zijn zeer aparte ge schenken van deze leerlooierij. De resultaten zijn te zien op een speciale geschenken-afdeling. Waar van enkele stuks in een etalage te bezichtigen zijn. Wilt u dus met een heel apart cadeau dit jaar als exclusieve St. Nicolaas spelen? Loopt u daar dan eens langs. Het volgende schrijven, gegoten in de vorm van een „Open brief aan de Commissie Communicatie Havenkerk" is door M. v.d. Goes, Van Swindensingel 4 alhier mede verzonden aan de Schiedamse gemeenteraad en andere geïnteresseerden. Ook aan ons adres, in de vorm van een „Reaktie voor de Redaktie". De letterlijke inhoud ervan laten we hieronder volgen: „Open brief aan Commissie Com municatie. Wat gaat er nu met de Havenkerk gebeuren en wat moet er gebeuren. Betreffende deze mede deling in het Stadsblad van vrijdag 7 november 1969 wens ik u namens de verontrustte Rooms Katholieken het volgende mede te delen: Dat de Havenkerk niet wegens verval gesloten werd, maar zoals werd medegedeeld, wegens ontvolking en gebrek aan parkeerruimte. Het is_ons niet bekend, dat er een steen of meerdere stenen van deze kerk zijn gevallen. Wel is ons bekend, dat enkele jaren geleden het interieur van deze kerk 'n grondige schoonmaakbeurt op vrijwillige basis heeft gehad en dat reparaties, nieuwe leien en goten plm. 10 jaar geleden zijn aangebracht. Wij noemen de mededeling, dat deze kerk gesloten is wegens vallend gesteente, dus bouwvalligheid per tinent onjuist. Dit geldt evenzo voor de verkochte en gesloopte St. Liduinakerk. Wel is bouwvalligheid te constateren aan de Singelkerk; daar kan men met goede kleding in de zijbeuken niet plaats nemen, omdat steengruis dit onmogelijk maakt. U Schiedammers wensen wij te herinneten aan de 19 vragen gesteld aan de drie kerkencommissies, ge dateerd mei 1968 en alleen door de Havenloods werd gepubliceerd, of schoon zij ook verzonden waren aan mej. Jansen, deken Oudshoorn even zo ook verzonden aan de redacties van de Klok en verschillenden bekenden kranten. Met het weigeren en tegenwerken van de verantwoordelijke personen in het toen gevormde parochie bestuur, tot handhaving van de verering en gelegenheid geven daar van, van O.L. Vrouw van Schiedam en onze stadsheilige Liduina werd vraag 3 beantwoord. Sluiting van deze beide kerken was het grote offer wat gebracht moest worden voor de dwaze gedachte en verlangens om eenheid van alle kerken. De passieve houding van de Franke- landers en het steeds meer bewust worden van de Rooms Katholieken, dat oecumene niet verder moet gaan dan op sociaal en cultureel terrein, zorgt ervoor, dat wat de huidige parochiebestuur doet mislukt. De drie kerken commissie had beter moeten weten, vooral omdat het dom is 'n vertrouwd beeld in de stad als de Liduinakerk te verkopen en te laten slopen. Men verlaagt daardoor z'n eigen stad en stadsgezicht. In hoeverre hiermede het gemeente bestuur verantwoordelijk is, is ons onbekend. Maar nog dommer is het deze beide kerken waarvan er dan een gesloopt is te laten vejdwijnen uit de stad, omdat deze beide kerken bedevaartskerken zijn, be kend over dehele wereld. Men verlaagt hiermee de stad Schiedam het dorp in de Delta. Ons is alleen bekend, dat de vloer van de Havenkerk en het schilder werk aan de buitenkant in slechte toestand is: de geraamde kosten daarvan plm. f 100.000, Daar nu eens mee begonnen, dan kan met Kerstmis de eerste Rooms Katho lieke H. Mis worden opgedragen en geen diensten. Christus kerk kent alleen het hernieuwde en bloedig offer van Christus onder de H. Mis. Tegelijkertijd kan dan eerherstel gebracht worden aan O.L. Vrouw van Schiedam, en hiermede ook aan de wens van burgemeester Roelf- sema gehoor gegeven worden, dat 'n kerk overdag open is voor hen die behoefte hebben aan een moment van rust. Voor een ieder waren deze kerken en trouwens alle R.K. kerken te bezichtigen. Wij herinneren u allen aan de kapel van O.L. Vrouw van Schiedam bij de Havenkerk en de Liduina kapel die thans gesloopt is. Nu men meer lijn in het stads centrum gaat zien en de Hoogstraat een winkelpromenade wordt, de ontvolking van de binnenstad niet verder gaat en zelfs meer mensen binnenkort die binnenstad zullen gaan bevolken, geloven wij dat het goed is, dat niet alleen gedacht moet worden aan terrasjes en koffiehuizen om het winkelende publiek een rustpunt te geven, maar evenzo ook de Havenkerk in te schakelen voor hen die daar rust wensen en een ogenblik met hun problemen bij Christus en O.L. Vrouw van Schie dam willen zijn. Restauratie zoals omschreven in het Stadsblad moet een volledig in ere hersteld kerkgebouw opleveren, de financiën zijn daarvoor aanwezig. Van de Liduinakerk is overgebleven plm. 600.000 en de Havenkerk heeft van de St. Jan de Doper kerk aan de Nolenslaan f 40.000 te goed, zijnde het bedrag dat verkregen is door de verkoop van de Pastorie van de Havenkerk. Wij herrinneren u er aan, dat 'n kerk gewijd door een bisschop alleen gebruikt mag worden tot eer en Glorie van God en voor geen enkel ander doel. Dit is nog eens nadruk kelijk vastgesteld door het tweede Vaticaanse concilie. Het is streng verboden concerten, tentoon stellingen en dergelijke te houden in gewijde gebouwen (kerken). Mocht de Nieuwe Nederlandse kerk, ook wel vrije katholieken genoemd, niet bereid zijn dit bedrag voor de restauratie af te staan, dan is er maar één oplossing: geef de Havenkerk terug aan de Rooms Katholieken." Hoogachtend, M. v.d. Goes, V. Swindensingel 4, Schiedam. Het gemeenteraadslid de heer P. J. Beekman, heeft de volgende schrif telijke vragen gesteld aan B. W.: I. „Uw antwoord van 29 oktober 1969 (vragen over de S-bocht te v/m Kethel, verz. raadsstukken nr. 268-1969) is m.i. een aaneen schakeling van mooie woorden en zinnen, maar waarin ik de bewijs kracht mis. Desgewenst kan ik dit in vele gevallen bewijzen, zoals ieder die ter plaatse goed bekend is dat kan doen. Ik durf te beweren, dat uw verkeers- deskundige geen flauw idee heeft van de werkelijke situatie. Hij wringt zich in allerlei bochten om te „bewijzen" dat de toestand in de S-bocht nog zo slecht niet is en beschrijft toestanden die verkeers technisch gezien volkomen fout zijn. aZijn B. W. van mening dat tweerichtingverkeer in de S-bocht (Schiedamseweg v/m Kethel) méér verkeersveiligheid geeft èn aan de bewoners van de Schiedamseweg/ Noordeinde èn aan de weggebruikers dan éénrichtingverkeer? Zo ja, op welke overwegingen steunt die mening? II. Zijn B. W. van mening, dat éénrichtingverkeer in de S-bocht te v/m Kethel méér verkeersveiligheid en méér verkeersruimte geeft èn aan de bewoners van de Schiedamseweg/ Noordeinde èn aan de weggebruikers dan tweerichtingverkeer? Zo ja, hoe kan dat éénrichting verkeer gerealiseerd worden? III. Als B. W. van mening zijn, dat éénrichtingverkeer niet gerealiseerd kan worden, wat zijn dan de redenen van die mening? SCHIEDAMSE NOTITIES VESPERS worden vanavond voor de laatste maal vóór kerstmis gezongen in de Oud-Katholieke kerk, Dam 28 om 8 uur. Deze vespers zijn zowel voor Rooms-Katholieken als Oud-Katho lieken bestemd. ZEEMAN OP DRIFT In een balorige bui, veroorzaakt door net iets teveel aan alcohol, gooide de 21-jarige zeeman A.S. enkele ruiten van de Bouwvereniging „Eendracht" aan de Eendrachts- straat aan diggelen. Met het gevolg dat hij hierover diep kon nadenken op het hoofdbureau van politie. GEHARREWAR OP DE HARRE- WEG De 23-jarige laborant M.T.V. uit Den Haag reed keurig zijn personen auto de berm in op de Harre weg nabij Delft, toen daar een tegen ligger naderde. Bestuurd door de 21-jarige technicus F.A.M. van N. uit Schiedam. De auto in de berm ging aan het glijden, zodat de Hagenaar hem weer de weg opreed. Voor het gemak maar dwars. De Schiedammer zag dit niet en reed er met zijn wagen plompverloren tegenaan. Waardoor er nu twee in die berm terecht kwamen. Om een lang verhaal kort te maken: er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Maar er was wel een takelwagen nodig om ze weer op de rijbaan te krijgen. Waarna ieder vrolijk of minder vrolijk zijn weg vervolgde. SPORTCOMMENTATOR ZAG HEK NIET De 51-jarige sportcommentator N.H. reed op de Rijksweg 20. Maar zag daarbij de afsluithekken van het nog in aanbouw zijnde gedeelte van deze weg niet. Met het gevolg dat hij er bovenop reed, waardoor de beide hekken, doch ook de voorkant van zijn wagen flink werden beschadigd. Mogelijke commentaar van de heer H.: „Ik kwam er goed af..." Zijn auto werd met een takelwagen naar zijn woonplaats in Utrecht gesleept. BIJNA MET AUTO KOPJE ONDER Op de Buitenhavenweg had de 20-jarige V.F.B. uit Rotterdam zijn auto geparkeerd aan de rand op de laad- en loswal. Om hier vandaan te komen legde hij een proef van zijn rijvaardigheid af met het gevolg, dat de voorwielen iets over de walkant schoven. Hij had hierbij geluk dat de onderkant van zijn wagen op de kade bleef steken. Hulpvaardige omstanders lukten het hem met een sleepkabel weer op de weg te helpen. Of hij daar nogeens parkeren zal? WINKELCENTRUM 'IN DE HOVEN Zaterdag 22 november: Arcade, Lange Haven 71, Bluesville 69 Club m.m.v. groep Oliver's Sinn. Beschrij ving van deze groep los bijgevoegd. Aanvang: 20.00 uur, toegang: f 3,- Zondagmiddag 23 november: De meest gevraagde blues-formatie van dit moment: Brainbox (sologitaar Jan Akkerman), top-40 hit: Sum- mertime/Dark Rose, Arcade, Blues ville 69 Club. Aanvang: 14.00 uur, toegang f 4,—. Op zondag 23 november wordt een nieuwe club gestart in zaal Tivoli. De naam van deze club is Top of the Pops. Op deze avonden kan gedanst worden op de muziek van de top-40 en goede soul-dansmuziek. Toegang hebben scholieren, die lid zijn van Green's scholierenclub (gra tis toegang). Niet-scholieren kunnen geïntroduceerd worden door scho lieren. Aanvang 19.30 uur. De Werkgroep Centrumbelangen Schiedam heeft in de vorm van een „Open Brief" een schrijven gericht tot de gemeenteraad, voorzien van een lijst met handtekeningen. De inhoud van deze brief luidt als volgt: „Ondergetekenden, burgers van de stad Schiedam, verontrust door het uitblijven van duidelijke binnen stadsplannen, verzoeken u een dui delijk antwoord op de volgende vragen: 1. Wanneer denkt u dat het definitieve binnenstadsplan gereed kan zijn? 2. Hoe lang zal de opbouw van de binnenstad vergen? 3. Bent u van mening dat plaatse lijke herbouw stramien Kepler- straat moet wachten op dat uiteindelijke plan? 4. Zo nee, kunt u dan maatregelen nemen die leiden tot een dergelijke plaatselijke herbouw? 5. Is het uw politiek de stad een goed aanzicht te laten behouden tijdens de overgangsfase? Is het uw bedoeling dat in de binnenstad wonende burgers zo min mogelijk hinder ondervinden tijdens deze fase? 6. Zo ja, wilt u dan bevorderen dat dichtgetimmerde straten zo spoedig mogelijk worden afgebroken? Wilt u in dit verband een tijdschema aangeven voor de betrokken stra ten? 7. Bent u van plan de burgerij inspraak te geven bij het bepalen van het beleid inzake de binnenstad sanering? 8. Zo ja, is het dan uw bedoeling op korte termijn een saneringskommis sie uit de burgerij een kans te geven deze inspraak waar te maken? 9. Kunt u verklaren waarom hon derden miljoenen in nieuwe buiten wijken werden geïnvesteerd, terwijl gedeelten binnenstad planloos ver pauperden? 10. Is dit misschien de reden waarom begrotingen bij voorkeur geheim worden gehouden? Zo nee, wilt u openheid bevorderen? Wij verzoeken u beleefd doch dringend, met het oog op onze zakelijke en persoonlijke toekomst, te antwoorden op deze vragen. Alleen een duidelijk en gefundeerd antwoord kan de onrust wegnemen die onder ons burgers van uw gemeente steeds geaccentueerder naar voren komt. Hieronder volgt een beperkte hoe veelheid namen. Wij zijn echter in staat er ettelijke honderden te verzamelen. In afwachting van uw antwoord, namens de Werkgroep, Jan Noordegraaf, Singel 168, Schie dam. Ds. E. Verwaal spreekt zondag 30 november a.s. in de Martinuskerk. In de serie maandelijkse oecumenische diensten, waaraan de liturgie ten grondslag ligt en opgesteld door de Prof. van de Leeuw-stichting. Het onderwerp: „De schepping als verbond". De twee voorgaande bij eenkomsten werden goed bezocht. Men verwacht u die avond om kwart over acht. Waarna er gelegenheid zal zijn hierov.er te discussiëren of vragen te stellen in „Het Trefpunt". Iedereen van harte welkom. In Schiedam waren op 1 november 1969 135 (123) werkloze mannen en 32 (23) werkloze vrouwen. Het aantal openstaande aanvragen op deze datum voor mannelijke arbeids krachten bedroeg in Schiedam 1517 (1300) en voor vrouwelijke arbeids krachten 245 (228). De jeugdsociëteit Kethel-Groenoord organiseert zaterdag 22 november a.s. een gezellige dansavond in „De Rank", Schiedamseweg te Kethel. Muzikale omlijsting van deze avond is in handen van „Desolated Gra ves". Aanvang: half acht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 23