Het nieuwe n^amJsl^eicMk IN GESPREK MET.... 5 u Mieke zet er een punt achter Koopavonden rond Kerst mevr. M. v. d. Ussel-Oosterhoff ALJA 1 HEEFT MANTELS in alle maten 't Blakertje Kerstconcert met Schiedamse inslag in VI. .der VLERK, wijzh;in<; f «INTACTAVON» W AX. HOA BI VERLOVINGS RINGEN „ORANJE" Ze is eigenlijk een der eerste leidsters van het Bejaardenzorg- werk in Schiedam. Mevrouw M. J. v.d. IJssel-Oosterhoff, sinds 1 september 1965 in dienst van de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschap pelijk Werk in onze stad. Het begon toen heel beschei den met twee ochtenden in de week. Met een staf van 8 gezinshulpen en achttien aan vragen van bejaarden. BUITENLUCHT ORIENTERINGSCURSUS «rm.tr /rW> MIEKl 1 WEEKEND-MAALTIJDEN DICK BAKKER ANJER DESIREE MARTINSHOF RADIO „ACTIEF i8e JAARGANG VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam. Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Nu is dit werk uitgegroeid met assistentie voor Kethel en Groen- oord. Plus de nodige administiatie en de rapporten van de hulpen. Een paar weken geleden schreef ik u over een der eerste bewoners in de flats aan de voet van het nieuwe Gerefor meerde bejaardentehuis, dat volgend jaar geopend wordt. Te weinig legde ik de nadruk op het werk van de gezinshulpen daar, oordeelde mevrouw v.d. IJssel. Waardoor ik een uitnodiging kreeg eens bij haar langs te komen. In de gezellige huiskamer aan de Graaf Florisstraat 55 kijk ik verrukt naar een berkje bestoven met ragfijne sneeuw. Waard geknipt" te wor den, hetgeen de dochter des huizes al gedaan heeft! De kolenhaard verspreidt een be haaglijke warmte. Daar kan toch geen gashaard tegenop, want kolen zijn en blijven gezellig met hun vuur (niet schieten winkeliers van gas haarden). Mevrouw v.d. IJssel heeft eigenlijk alles in zich om van haar taak als leidster voor het open bejaarden- werk iets góeds te maken. Al heel vroeg had ze belangstelling voor bejaarden. Niet alleen een gevolg van het verpleegsterswerk. In haar trou wen gaf zij kinderen, die voor bejaarden zorgden de gelegenheid er ook eens uit te kunnen. Dit werk heeft haar hele hart. Nu beschikt zij reeds over een staf van 53 dames, die op 93 adressen een of meer malen in de week hun onmisbare diensten verlenen. Er is een groot verschil tussen een gezinsverzorgster en een gezinshulp voor het bejaardenwerk, zegt me vrouw v.d. IJssel bedachtzaam. Een gezinshulp, het woord houdt het eigenlijk al helemaal in,' helpt de bejaarde zoveel mogelijk in het huishouden, als die het niet hele maal meer aan kan. Maar ze stimuleert de bejaarde ook zélf een handje uit te steken... Oude mensen moeten zoveel mo gelijk frisse lucht hebben. Daar wordt dagelijks op gehamerd. Het in de winter dag in dag uit in huis zitten maakt ze vatbaarder voor een koutje. Het huishoudelijk werk is niet het allerbelangrijkste voor de gezins hulp. Er zijn gevallen bij, waar een gesprek de eenzaamheid, die er nog in grote mate is, kan doorbreken. Dat gebeurt heel vaak als iemand alleen achter blijft... Of als de kinderen verstek laten gaan. Dat gemis moet opgevangen worden. De helpende hand daar reiken waar die nodig is bij onze oudjes. Hun zolang Mevrouw v.d. IJssel op bezoek bij een der bejaarden thuis. Luisteren naar de problemen. De gezinshulp zorgt intussen voor het kopje koffie. mogelijk de kans geven in eigen omgeving te blijven. Dat is de opzet van het open bejaardenwerk, dat aan terrein wint. Dat bovendien goed koper is dan de verwijzing naar een bejaardenflat. Beslist niet voor iedereen geschikt. Daar moet men 'wel feeling voor hebben. Mevrouw v.d. IJssel heeft dat. Er zijn vaak kleipe problemen, die ze dan weet op te lossen. Met alleen maar te luisteren en raad te geven. Er eens een keertje éxtra langs te gaan. Een persoonlijk gesprek heeft dan zoveel waarde. En... men blijft in de eigen om geving. Zolang er die geweldige gezinshulpen zijn... Het ligt in de bedoeling binnenkort een oriënteringscursus te organiseren voor die helpsters bij bejaarden. Daarbij zal dan speciaal gewezen worden op de taak en de plaats van de gezinshelpster bij bejaarden. Er zijn genoeg huisvrouwen, die, terwijl de kinderen op school zijn, zich een paar uur verdienstelijk willen maken. Overigens alleen een kwestie van een paar uurtjes de boel bij een bejaarde aan kant brengen. Deze taak omvat zoveel méér. Mevrouw v.d. IJssel is blij dat het open bejaardenwerk meer terrein wint. Niet alleen bij de Geref. Ver. voor Ziekenzorg en Maatschappelijk Werk, doch ook bij de andere verenigingen in onze stad. Hier ligt een pracht stuk sociaal werk voor huisvrouwen, voor jonge vrouwen, die hart hebben voor onze bejaarden. liiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin J ook in speciale kleine en in grote maten. f MODEMAGAZIJN BROERSVEST 111 SCHIEDAM TEL.: 26.74.16. elke vrijdagavond tot 9 u. geopend ruime parkeergelegenheid. H Er zijn artikeltjes, die je woeps 3 zó achter je schrijfmachine in 3 elkaar draait. Bij het overlezen 3 ervan heb je er soms een olijke 3 grijns voor. Of een hardstikke tevreden gevoel. Dit .stukje" 3 van vandaag heb ik eerst keurig 3 „in het klad" gemaakt. Met H heel veel doorhalingen. Want het is niet gemakkelijk weer te geven wat er bij me omgaat, nu ik u vertellen ga, dat ik met ingang van I januari a.s. achter al de schrijfjes voor Het Nieuwe Stadsblad een streep zet. Na acht jaar... In totaal zeventien jaar kranten- werk in Schiedam, een slordige twintig als ik een kinderrubriek in 1948 in een toenmalig dagblad er bij reken. Het zijn heel goede jaren geweest. U was allemaal geweldig voor me. Speciaal de laatste vier jaar, toen ik alleen verder moest. Daar ben en blijf ik u enorm dankbaar voor. Ik heb verschrikkelijk hard Mevrouw v.d. IJssel is dar één van. Zij weet als geen ander dat dit werk aller aandacht verdient. gewerkt om te kunnen ver- 3 geten. Nu voel ik zelf dat het zo ij niet langer gaat. Een rustiger 3 baan zoek ik. Met in de g avonduren helemaal voor me- g zelf, om een beetje te genieten g van mijn flat. Van mijn tv. Var. g mijn boeken. Zo af en toe zal ik ai g gastvrouwnog weieens ee/ g stukje plegen. De „Hargafilt g sofietjes" (ondingen voor ma, g nen! maak ik dit seizoen nog g af. Gezéllig! Raak ik het g contact met u niet helemaal g kwijt. s Géén afscheidstoestanden g Alleen uit de grond van mijn g hart heel hartelijk dank voor alles wat u mij in al die jaren M gaj. In dat licht bezien is het g stapje terug ineens zo moeilijk niet meer. 3 U die gewend was uw vereni- gingsnicuws over de Van Haa 3 renlaan te laten lopen, vraag ik s alleen: stuurt u dit in het s nieuwe jaar regelrecht naar Het Nieuwe Stadsblad, Broersvest 125. Eind van het jaar zal ik er u nog wel even aan herinneren. Wam tot I januari gaat alles gewoon g door. Er zijn nog altijd goede buren, kennissen. En niet te vergeten de kinderen, die voor. een „warm hapje" zorgen in het weekend. Driemaal in de week wordt daarvoor gezorgd. Alleen in het weekend niet. Hier moet nog een oplossing voor gevonden worden, waar deze vrouw met het warm kloppend hart voor onze bejaarden, volledig achter staat. Want er zijn nog altijd oudjes die volkomen in „de vergeethoek" zitten. Zij neemt het niemand kwalijk. Er zijn nu eenmaal omstandigheden, waardoor de mens eenzaam blijft. Zoveel mogelijk proberen alle leid sters van het open bejaardenwerk in Schiedam dit te doorbreken. Het probleem van die warme maaltijd in het weekend is echter nog niet helemaal opgelost. Onderling praat men hierover op de contactavonden. Er zal eerstdaags een oplossing voor gevonden wor den. Schiedam mag zich echter gelukkig prijzen, dat het nog nooit gebeurd is dat een bejaarde dagenlang dood in bed lag of op een stoel bij de kachel. Afkloppen maar! Er wordt heel wat voor onze bejaarden gedaan. Het is goed dit nogeens even te benadruk ken. Schiedam slaat daarin een goed figuur... M.W.-S. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllili' LUXE GESCHENK ARTIKELEN Hoogstraat 152 - Tel. 26.24.33 Vrijdagsavonds geopend. Men schrijft ons: „Evenals vorig jaar wordt er in de H. Geestkerk aan de Van Hogendorp- laan 41 te Vlaardingen een Kerst concert gegeven, en wel op woens dag 17 december a.s. aanvang 20.00 uur. Gezien de zeer grote belang stelling van vorig jaar, geloven wij, dat ook deze keer de kerk geheel gevuld zal zijn met belangstellenden. Wanneer wij het keurig uitgevoerd programmaboekje dat voor ons ligt bezien, dan twijfelen wij er niet aan dat dit voor de vele aanwezigen een prachtige avond gaat worden. Reeds maandenlang repeteert - zie foto een groot gemengd koor (100) Unisono (samenwerking van de kerkkoren H. Hart-Schiedam en H. Geest-Vlaardingen en het Vlaardings Begeleidingsorkest voor dit concert. Het programma van deze avond omvat o.m. Spaanse, Engelse en Nederlandse Kerstliederen. Wij de den echter maar een greep voor u, uit het rijk gevarieerde programma. De verdere medewerkenden zijn: Lenie Hoogland-sopraan; Leonie Korff-alt; Ineke Keijzer-hobo. Het geheel wordt begeleid door het Vlaardings Begeleidingsorkest be staande uit violen, altviolen, cello en fluit, aangevuld met orgel en trom pet. De algehele leiding is in handen van de dirigent Henk Govaart uit Schiedam. Wij hopen dat velen van deze avond gaan genieten. De medewerkenden en de initiatief nemers verdienen het. Zij hebben met grote ijver en toewijding voor deze komende avond gewerkt. Voor onze stadgenoten behoeft de afstand geen bezwaar te zijn. De kerk is te bereiken met bus 56 die voor de kerk een halte heeft. Vanaf het station Vlaardingen-Oost is het 5 min. gaans. Programmaboekjes te vens toegangsbewijs a f2, kunt u verkrijgen bij het V.V.V.kantoor, Lapge Haven 95 en Beierlandsestraat 63. Tevens kunt u telefonisch bestellen onder nr. 347087. Tijdens de pauze is er in de verwarmde kerk gelegen heid tot koffiedrinken. De kerk is open te 19.30 uur." VERHUUR VAN STOELEN, TAFELS, GLASWERK ENZ. Tel. 260452; b.g.g. 265800 Middelharnissestraat 23 •k Bezorging door de gehele stad. Inplaats van op donderdagavond, zoals gebruikelijk, heeft de contact avond van de Ned. Weduwen en Weduwnaarsbond afd. Schiedam nu plaats op woensdagavond, 17 de cember a.s. In het Rijnmondhotel. Aanvang: 8 uur. collecties in Een veelzijdige collectie waaruit het heerlijk kiezen is. Eneen leuke service met een geheimpje Juwelier- edelsteenkundiqe ■rOTTERDAMSEDIJK 268 SCHIEDAM1 Slijterij Wijnhandel Oranjestraat 10-12 Telefoon 265997 li belt, wij bezorgen Bestel tijdig uw RELATIEGESCHENKEN Telefoon 010 - 15.16.04. - 37.47.21. 01899 - 5030 en5874 Wil HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 uur bereikbaar Corn. Drebbelstr. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Reparaties onder garantie. 3 Vrijdag 19 december: koopavond tot 9 uur; Zaterdag 20 december: in samenwerking met het Grootwinkelbedrijf, sluiten de winkels om 6 uur; kopen tot 9 uur is echter toegestaan. Maandag 22 december t/m woensdag 24 december: koopavonden tot 9 uur. Ochtend- en middagsluitingen vervallen in de Kerstweek. Voor winkeliers, die er behoefte aan hebben, is op 31 december (Oudejaarsdag) het sluitingsuur bepaald op 9 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1