Een nieuw licht komt! STOOPMAN^^ „The Disco Pub" Trekking loterij UITSLAG LOTERIJ S.V.D.P.W Jack of all Trades in de Kippenren HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 9 - VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 9691 JI38M3D3G 9r DAGUJ1V - 8 ..DAR - GAJ82C3AT2 3WU3IH TRH N BINNENWEG 397 ZWARTJANSTRAAT 85 ROTTERDAM MGR NOLENSLAAN 512 SCHIEDAM SG AGENDA 19 december Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Kerstfeest v.d. Schied. Schietver. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Klaveijas- club G.S.S. Irene, 20.00 uur: Schiedams Vrou wenkoor. Irene, 20.00 uur: Verg. P.v.d.A. Irene, 20.00 uur: Vriendenkring. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Klaver 4. Wijkc. Nieuwland, 20.00 uur: Verg. P.v.d.A. (district Delft) Tivoli, 20.00 uur: Scholierenavond Martin Green. 20 december Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Bridge en Klaveijasdrive van Tennisver. Keep Smiling. Irene, 14.00 uur: Kerstviering van zondagschool „De Vonk". Irene, 20.00 uur: Feestavond van P.V. Malthas. Irene, 20.00 uur: Feestavond van F.C. Nieuwland. Magn. Deikerk, 19.30 uur: Instuif. De Rank, 20.00 uur: Prema. Tivoli, 20.00 uur: Contactavond O.B.K. Arcade, 20.00 uur: Feestavond Orpheus. 21 december Irene, 20.00 uur: Ned. Herv. Ger. Evangelisatie Jeugdkerk. Irene, 14.00 uur: Kerstfilm voor de jeugd. Tivoli, 20.00 uur: Disco-avond Mar tin Green. Arcade, 14.00 uur: Martin Green. Arcade, 20.00 uur: Instuif. 22 december Irene, 20.00 uur: Ec. opleiding Meyers en de Pater. Irene, 20.00 uur: K.N.M.T.P. Bloemschikcursus. Clubgebouw W.F., 20.00 uur: Schaakver. „Schiedam". Wijkc. Nieuwland, 20.00 uur: Drum band O.B.K. Arcade, 20.00 uur: Bridge Schiedam '59. Arcade, 20.00 uur: Rep. Excelsior. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: O.S.V. klaveijasclub. 23 december Irene, 20.00 uur: Kerkkoor der Herv. Gemeente. Irene, 20.00 uur: Kerstklaveijastoer- nooi P.V. Enterprise. De Rank, 20.00 uur: Kerstfeest diaconie. Wijkver. Nieuwland, 19.30 uur: Jehova's Getuigen. Wijkver. Nieuwland, 13.30 uur: H u isvro u we ngy mn St. Martinuskerk-Gr., 20.00 uur: Volkskerstzangdienst. Tivoli, 20.00 uur: Harmonieorkest O.B.K. Arcade, 20.00 uur: Rep. Orpheus. Arcade, 19.30 uur: St. Eloy. Arcade, 20.00 uur: Kerstbal Sted. Gymnasium. 24 december Irene, 20.00 uur: Opleiding de Vette. Irene, 20.00 uur: Combo Han Overdijk. De Rank, 20.00 uur: Kerstmaaltijd Premol tot 22.00 uur. Arcade, 20.00 uur: Bijeenkomst Studievrienden. Chr. Soc. Bel., 15.00 uur: Kerst middag v. N.C.G.O.V.-18.00 uur. Weekfilm Passage Theater On her Majesty's Secret Service, James Bond, 18 jaar. Dag. 2 uur en 20.15 uur. Za. en zo. 19.00 en 21.00 uur. Zondagmiddag 13.30 uur en 16.00 uur. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 20 december - 19 januari. 1. Schiedammers tonen hun kunst bezit. 2. Schiedam in kaart en beeld. 3. Tsjechische Grafici: a. Demartini; b. Kubicek; c. Malich; d. Mirvaldje. Sykora. 4. Klink klare troeven van keramiek en glas. Galerie De Graaf 28 november - 2 januari: Mevr. Lize van de Pols-Ver- meulen. Schilderijen en Gouaches. Dinsdag t/m zaterdag 13.00-18.00 uur; zondag 13.00-17.00 uur. Galerie Punt Vier 19 december - 10 januari: Paul Damsté. Hockeyclub „Sprint" tb.v. het Bouwfonds. De 10 prijzen zijn gevallen op de nummers: 21; 24; 75; 93; 116; 117; 119; 130; 166; 169. (Trekking vond plaats 18 dec. j.l. door Notaris C. J. van de Valk, Schiedam). De prijzen zijn gevallen op de nummers: le prijs 4503 2e prijs 1591 3e prijs 202 4e prijs 3201 5e prijs 4621 Prijzen zijn af te halen bij de heer J. H. Mulder, Eendrachts- straat 13c, Schiedam. Hetzelfde evangelie van Johannes' werkzaamheid in één zin samen gevat: hij predikte „een doop tot vergeving van zonden" (Marcus 1:4), hetgeen hem de naam Doper bezorgde. Wat kan men anders doen dan zich bekeren wanneer de „grote en geduchte dag des Heren" op het punt staat aan te breken? De beslissing zal gaan vallen of deze aarde een wereld voor mensen zal blijven en bewoonddrlijft door hen die inderdaad mensen zijn. De roep tot omkeer, die de vroege profeten hebben laten horen, ver dichtte zich tot een laatste drin gend appèl aan de oever van de Jordaan. De doop, die Johannes instelde, was het teken van inlij ving in het ware Godsvolk, de „heilige rest" van het staatkundige volk Israël, dat deel zal krijgen aan en zal gaan naar een werkelijk voltooide wereld en zich tot een werkelijke mensheid zal ont plooien. Zaterdag a.s. is Sociëteit „The Disco Pub" inclusief de vaste huisdiscjoc- keys, die de avond het programma verzorgen onder de naam „The Dizzy Disco's" te gast bij sociëteit „In the Mood", aan de Goudsesingel „De Serre" te Vlaardingen. Leden van beide sociëteiten hebben op die avond op vertoon van hun lidmaat- schapsbewijs toegang. Leeftijd 18- jaar. Zondagavond is er dan weer een groots discotheekfestijn in het eigen gebouw De Put, aan de Pinkstraat 10 (hoek Franselaan) te Rotterdam west. Het programma wordt dan gepresenteerd door de inmiddels in Rotterdam-west bekend geworden „Grote man met de kleine snor" otw. Xmo, die reeds vele malen eerder zijn muzikale kunsten in gebouw De Put vertoonde, als disc-jockey. Leden van de sociëteit hebben in de komende maand ook toegang op de speciale avonden van de in hetzelfde gebouw gevestigde Instuif, nl. op vrijdag 26 december (2e Kerstdag) waar de Mega's te gast zijn en op 1 januari a.s. voor welke avond men de topgroep nr. 1 „Big Wheel" heeft weten te contracteren. Op zondagavond 28 december is er ,een gezellig kerstbal in societeits- sfeer, waar de muzikale noot met vaardige hand wordt verzorgd door vaste huisdiscjockey JOH .F. Inschrijving van nieuwe leden voor het lopende seizoen is nog steeds mogelijk op ieder societeitsavond, zondag's van 8 tot 12 uur. Leeftijd minimaal 16 jaar. De Schiedamse top-blues-formatie „Jack of all Trades" omlijst op zaterdag 20 december a.s. het Kerstbal dat in „De Kippenren" in de Rijnstraat (Schiedam-Zuid) onder de kerk gegeven zal worden. Toegangsprijs: f 2,—. Aanvang: 8 uur, zaal open half acht. Iedereen van harte welkom. Zo dringend was Johannes' appèl dat bekering tegelijk inhield: inlij ving in dit herstel van wereld en mensheid, dat zal plaatsvinden. Bekering wilde zeggen: afzien van alle zekerheden, die verleden en heden schijnen te bieden en zijn enige hoop stellen op de spoedig komende. Het heeft alles eenzelfde bedoeling: het aanbreken van de dag van Jahweh, de Heer, de komst van zijn Rijk, zij vragen omkeer van een ieder, die zijn vertrouwen stelt op het bestand van de wereld; zij vragen „boete", d.w.z. het loslaten van vertrouwde d.w.z. van in laatste instantie valse waarheden en zekerheden. Daarom vinden wij bij Johannes een sterk afwijzen van zijn eigen persoon en de aandacht richten op de Ander. Zijn „bekeringsaktivi- teit" is erop gericht om een weg te bereiden voor de Ander, de oren en harten der mensen te openen opdat „degene die na mij komt" toegang zal vinden. Johannes wil een toegang gereed maken, openin gen breken in de duistere muur die de wereld als maatschappij en voorts de harten der mensen omgeeft, opdat Het Licht der Wereld kan doordringen. De eeuwigheid van alles, waarin ons bestaan van tijdelijke mens zich afspeelt, zal de zin van dit tijdelijke bestaan openbaren; an ders gezegd, de Eeuwige zal zich kenbaar maken aan de mens. Dit mysterie, beter de verwachting van Op menig perron in Nederland staan onder het woord „aan komst" de tijden van vele treinen aangegeven. Het woord „Advent" (komst) staat op de kalender op de vier zondagen in de tijd voor Kerstmis. De zekerheid waarmee het allebei gebeurt, de aankomst van de treinen en de aankomst van Christus, zou ons te denken kunnen geven. Komt Jezus aan zoals de sneltrein van 9.02 uur? Onverschillig of er nu iemand wacht? Beslist niet. Bij Advent behoren mensen die wachten. Als er niemand op Jezus' perron staat, dan rijdt de trein door, ondanks de kerkelijke dienstregeling. Maar wie wacht er op Jezus? Ik zou willen zeggen: iedereen. Ieder die leeft, wacht en het tweede dat ik wil zeggen ieder die wacht, wacht op Jezus als de Messias der Toekomst en als de Ver-los-ser. Ieder die leeft wacht. Hoe intenser iemand leeft, des te duidelijker is dat te zien. Iemand die zijn gehele leven met wachten doorbracht, was Johannes de Doper. Met passiviteit heeft dat niets te ma ken. Wachten wil niet zeggen: ergens stil zitten, de handen in de schoot, de ogen ten hemel gehe ven; integendeel. Johannes zwierf rond tussen de woestijn, de Jor daan en de hoofdstad Jeruzalem; hij had zijn handen nodig om de in massa's toestromende mensen on der te dompelen in het reinigende water. Op de hemel kon hij zijn ogen niet richten, omdat hij de mensen, wie hij iets te zeggen had, heel goed moest aankijken. Dus geen stille overgave, geen Johannes die wacht zoals bloemen op de dauw. En helemaal niet onder het motto: „komt tijd, komt raad". Het oudste evangelie, dat van Marcus, schetst Johannes met twee citaten uit de profetische geschrif ten (Maleach 3.1 en Jesaja 40:3). Vervolgens wordt hij in enkele woorden getypeerd (Marcus 1:6) als een man, die onmiskenbaar doet denken aan Elia, de grote profeet uit oud-Israël, met zijn haren kleed en zijn lederen gordel (2 Koningen 1:8). Deze inleiding is wel summier, maar zegt intussen veel. Wanneer Johannes beschreven wordt als een Elia en ingeleid wordt met profetenwoorden, die betrekking hebben op de dag van Jahweh, dan is daarmee al direkt gezegd dat met Johannes de Doper de „eschata" (letterlijk vertaald: de laatste dingen) aan de orde kwamen, d.w.z. de wereldwijde voltooiing van wat God in Israël begon, n.l. de voltooiing waarin de zin van de geschiedenis duidelijk zal worden. dit mysterie beleeft de mens in de tijd van de Advent, n.l. het Woord wordt vlees, mens, en zal temidden van ons wonen, heeft temidden van ons gewoond. De bedoeling van de Eeuwige in de wijdste zin van het woord is openbaar ge maakt aan de mens in een mens. Maar is het zo dat een mens verwacht? Ik dacht van wel. Ieder die leeft wacht en verwacht. Men overleeft niet zo maar het heden en men blijft niet zo maar in de tijd voortbestaan. Een mens komt niet van het vandaag in het morgen als een steen! Naar de toekomst gericht zorgt hij, vreest hij of hoopt hij. Toch zijn er ook mensen die zeggen, zoals Bertold Brecht het in een gedicht heeft geformuleerd: „zoals het is blijft het. Wat wij willen gebeurt nooit". Voor hen is wachten onzin, is hoop een illusie die wegsmelt in de zon van de werkelijkheid. Maar kan een mens op de duur zonder verwachting leven? „Zoals het is blijft het". Niemand kan dat konsekwent blijven zeggen. „Want voor al wie tot de levenden behoort, is er hoop" zegt de Prediker. Hier wordt leven gelijk gesteld aan kunnen hopen; wie niet meer verwacht is dood. „Zoals het is blijft het", als iemand de naam „atheïstisch" verdient, dan zijn het al degenen die dergelijke woorden in de mond nemen. Natuurlijk is dat geen definitief oordeel, omdat God ook hen niet loslaat die Hem afschrijven door de toekomst te verloochenen. In het wachten op „Het Woord is Vlees geworden", wordt een toe gangspoort gewezen voor de mens heid om de toestand van het exiel der mensheid te verlaten. Exiel, dat is: ex-ilium, ex-ilium, de toestand van de ex-sul, iemand die buiten zijn sulum, zijn bodem moet leven. Het is ont-worteling. Daarom is de Advent een „aange name tijd". Maar het is ook een tijd waarin men zich meer dan ooit bewust moet maken dat het zo niet duren kan. Er moet ver-lossing komen en men mag het woord „verlossing" verstaan in zijn dub bele zin, want het heil voor de wereld, de grote komst, wordt ons door de apostelen als een geboorte beschreven. Geboorte kondigt Nieuw Leven aan. Kerstmis, het vieren van de geboor te van Jezus, de Christus te Bethlehem moet gevierd worden in de lijn van vér-strekkende uitzich ten voor wereld en mensheid. De Advent is niet het voor de zoveelste maal met het kerkelijk jaar beginnen. Nee, het kerkelijk jaar is geen kringspel, omdat het geloof van een kringloop niet wil weten. Het is een jaar, het ,jaar onzes Heren", wij komen er dichter mee bij onze bestemming. Het jaar vóór ons beeldt voor ons uit de grote gang van God in de tijd, van aanvang tot voleinding. In Christus, het Mensgeworden Woord van God, ligt een „voor goed begonnen begin" en de volledige komst van Hem die naar de mensen toekomt ligt in de Toekomst. Advent loopt over in Kerstmis: Het Woord is vlees geworden en het heeft onder ons gewoond en wij hebben zijn heerlijkheid gezien. Drs. F. Smit, Oud-Kath. pastoor. Kerst nadert met rasse schre den. Vandaag ruimen we een plaatsje in voor een artikel van drs. F. Smit, pastoor van de Oud- Katholieke kerk in onze stad. De afbeelding van de kribbe is afkomstig uit de Missale Ro manum, een editie van Plantijn anno 1620 en eigendom van de bibliotheek der Oud-Katholieke Parochie van de H. Johannes de Doper te Schiedam. We laten hiernaast drs. Smit aan het woord.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 9