Expositie Nederlands Fabrikaat urgerlijke tand Schiedamse Notities WAT U VAN „THURLEDE" WETEN MOET Schiedamse Notities Kalfsvlees op Indische wijze Weer vragen over woningverbetering i HEX NIEUWE STADSiLAD - PAG. 15 - WOENSDAG 14 JANUARI 1970 Honderden belangstellenden waren zaterdagmiddag aanwezig in het hoofdkantoor van de Spaarbank Anno 1820 in de Lange Nieuwstraat. Daar vierde men namelijk het 150-jarig bestaan van deze instelling met een receptie tussen de schrijfbureaus en de telmachines in. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester H. Roelfsema, wethouder Scheffers, gemeentesecretaris Blok en enkele leden van de gemeenteraad. Op speciaal verzoek van het bestuur van de spaarbank werd er niet gesproken, wat de gezelligheid van de receptie alleen maar verhoogde. Voordat de officiële receptie begon bracht de heer W. van Vliet namens het personeel woorden van dank over en overhandigde hij een zwaar verzilverd tafelset als geschenk van het personeel. Was deze receptie een hoogtepunt, een volgend hoogtepunt is dinsdag 20 januari in de kleine zaal van de Rotterdamse Doelen. Daar treedt voor genodigden en personeel Paul van Vliet en zijn gezelschap Pepijn op. Men schrijft ons: „De Vereniging Nederlands Fabri kaat heeft als onderdeel van haar voorlichtingsactiviteiten onderwijs tentoonstellingen ingericht, waar mede zijn beoogt de kennis van de eigen industrie te vergroten, het grote belang van de industrie voor onze economie onder ogen te brengen, de noodzakelijkheid van vakmanschap aan te tonen en de jongeren te confronteren met al die factoren en facetten die tezamen het woord „industrie" vormen. Juist thans, nu steeds weer blijkt van hoeveel belang de industrie is voor de werkgelegenheid, voor onze eco nomie, voor onze positie in de E.E.G., is een dergelijke voorlichting meer dan noodzakelijk. Een van deze tentoonstellingen, waaraan door V.N.F. een vaste leerkracht is verbonden, die de bezoekende klassen les geeft aan gepast aan het schooltype, Vakman schap Nederlands Faam, zal in de gemeente Schiedam worden opge steld in de Technische School voor Schiedam en Omstreken, Mgr. No- lenslaan 3. Daar zal de officiële opening van de expositie plaatsvinden, welke zal worden verricht door mevrouw G. D. Verwey-de Graaff, wethouder van onderwijs en culturele zaken, op woensdag 14 januari a.s. des mid dags om 4.30 uur. Onze leerkracht, mejuffrouw C. M. Engelvaart, zal daarna een rondlei ding verzorgen om een indruk te geven van wat de expositie de verschillende soorten onderwijs te bieden heeft. Mocht men zich nog niet per formulier voor een bezoek hebben opgegeven, dan kan dat na afloop van de rondleiding alsnog bij mejuf- fouw Engelvaart gebeuren." Mej. E. M. Veldheer adj.-directeur en hfd. afd. onderwijs. 14 januari Wijkc. Nieuwl., 20.00 uur: Bestuurs- verg. O.B.O.P. Wijkc. Nieuwl., 20.00 uur: NIVON. Wijkc. Nieuwl.: Ruilbeurs Wijkver. Nieuwland. Wijkc. Nieuwland, 20.00 uur: Cur sus zwemsport. Wijkc. Nieuwl., 20.00 uur: Klaver- jasver. Wijkver. Nieuwland. De Rank, 20.00 uur: Verg. v. Chr. Vrouwenbond. Chr. Soc. Bel., 14.00 uur: Senectu- te. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Fotoclub. Arcade 20.00 uur? Studievrienden. T entoonstellingen Stedelijk Museum tot 19 januari: 1Schiedammers tonen hun kunst bezit. 2. Schiedam in kaart en beeld. 3. Tjechische grafici: a. Demartini, b. Kubicek, c. Malich, d. Mirvald, e. Sykvra. 4. Klinkklare troeven van ceramiek en glas. Galerie Punt vier: tot 10 januari, Paul Damsté. F ilmvoorstellingen Passage Theater: In dienst van Hare Majesteit, James Bond 007. Voor stellingen ma. t/m vr. 14.00 en 20.00 uur, za. 14.00, 19.00, 21.30 uur; zo. 16.15, 19.00, 21.30 uur. Speciale voorstelling: zo. 14.00 uur Martin Louis in het wilde westen. (14 jaar.) OVERLEDEN BESCHERM UW WATERLEIDING ALS HET VRIEST Hebt u geen cv of gaat u enkele da gen van huis deze winter? Doe dit dan 's avonds of voor u weggaat C. Letterie, 18 jr.; A. J. Bus, 74 jr., echtg. van B. J. van der Waard; W. Jongste, 92 jr.; C. S. de Raat, 88 jr., wed. van J. Bakker; R. Lussenburg, 63 jr.; J. M. Bouihan, 69 jr., echtg. van P. C. Arkesteijn; J. Rovers, 70 jr.; M. L. A. Schouten, 84 jr.; A. P. van Katwijk, 54 jr.; J. B. de Vries, 81 jr.; C. T. Rigters, 63 jr.; L. F. Buckers, 74 jr.; P. Zwaal, 89 jr.; J. Pijnacker, 86 jr.; S. J. Brouwer, 92 jr., wed. van W. J. T. Witberg; M. Sjoer, 96 jr.; A. C. P. van Schelle- beek, 75 jr.; A. M. Reij, 73 jr., wed. van E. van Rooij; A. Bijloo, 77 jr.; D. Poldervaart, 74 jr.; J. A. Schoen makers, 63 jr.; P. van Hoist, 60 jr.; J. Vos, 73 jr.; J. R. Wensvoort, 79 jr.; W. Bergijk, 73 jr.; J. B. Agerbeek, 69 jr., wed. van W. H. Haije; L. Zwarts, 84 jr.; J. F. Wattez, 87 jr., wed. van H. Kujjper; S. Koster, 72 jr.; C. Seip, 65 jr.; E. Jonas, 79 jr., wed. van L. C. M. de Smits; N. Straatman, 91 jr., wed. van P. F. Dutré; J. van Kampen, 82 jr., wed. van L. Hagestein; W. Kars, 38 jr.; W. Tuinder, 72 jr.; E. C. de Koning, 81 jr.; W. M. de Jager, 58 jr.; C. Zwiebel, 89 jr. GEBOREN Petronella M. d.v. P. Valk en J. B. Heinsbroek; Janny P. d.v. P. M. Roovers en J. van den Dungen; Petra E. G. d.v. C. C. Glansdorp en A. E. Dröge; Karin d.v. E. F. Juliet en T. J. J. Bevers; Yvonne d.v. A. van Wagtendonk en G. H. F. Ellerkamp; Marielle D. d.v. W. E. Sorber en M. T. van Geerenstein; Claudia C. d.v. J. H. L. Kronenberg en Y. van den Engel; Hendrik W. J. z.v. L. Könemann en C. J. M. van der Gaag; Monica P. d.v. H. J. van der Boor en A. C. Heinsbroek. ONDERTROUWD W. M. Essenberg, 26 jr. en M. L. H. Monster, 23 jr., W. J. 't Hoen, 23 jr. en A. F. A. Sauer, 24 jr.; D. Kloet, 22 jr. en M. T. de Ridder, 19jr.;W. J. van der Knaap, 23 jr. en H. P. van der Most, 18 jr.; F. de Koning, 23 jr. en 1. M. Dröge, 20 jr.; F. Lambers, 26 jr. en V. B. Cordes, 24 jr.; J. A. van Seters, 27 jr. en A. E. de Bruijn, 26_jr.P. T. Sutthoff, 21 jr. en J. C. van Wijland, 22 jr.; A. Uithol, 23 jr. en M. Kooij, 20 jr., J. M. P. W. Verwaal, 21 jr. en A. C. Boon, 23 jr.; P. M. Vugts, 22 jr. en E. B. Taffijn, 22jr.;N. Woldhuis, 20 jr. en W. J. Schneider, 19 jr.; R. P. van der Wolf, 23 jr. en C. Krommenhoek, 18 jr. GEHUWD A. van Wensen, 19 jr. en S. H. van Waart, 19 jr.; A. de Winter, 50 jr. en J Bravenboer, 52 jr.; P. A. J. van Vliet, 23 jr. en-M. E. L. van der Krogt, 21 jr.; J. de Wolf, 20 jr. en N. van Hattem, 18 jr.; J. Pleune, 23 jr. en J. H. Hoogendam, 22 jr.; W. van u°r Ree, 22 jr. en M. de Vries 17 ir. OVERLEDEN O. L. Gobus, 53 jr., wed. van C. F. de Groot. Draai de hoofdkraan dicht Alle kranen open en gasgeiser voigens de voorschriften aftappen. WC doortrekken en handvol zout in de afvoer (waterslot). Aftapkraantje openen en leiding leeg laten lopen. De landelijke voorzitter van de politieke partij Democraten '66 komt op maandag 19 januari naar Schiedam om te spreken over het onderwerp wat wil D'66. Deze bijeenkomst vindt plaats in het gebouw „Irene" en begint om acht uur. Op donderdag 15 januari gaat voor de M. Buma zending voor ds. H. J. C. H. Zwijnenburg predikant van de Chr. Ger. Gemeente te Gouderak. Deze samenkomst vindt plaats in het gebouw Irene (naast de grote zaal), Nieuwe Haven 155 en begint om acht uur. Het duurt nog wel even, maar op zaterdag, 14 februari a.s. is de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen boordevol muziek van de Harmonie Wilton-Fijenoord". BromfietsveHDod In het algemeen belang van het verkeer hebben B. en W. van de gemeente Schiedam besloten om de paden in het Volkstuincomplex „Vijf Sluizen" van 1 april tot 1 oktober te sluiten voor bromfietsen met in werking zijnde motor. Daarbij is ervan uitgegaan, dat aan volkstuinders geen ontheffing van genoemd bromfietsverbod zal wor den verleend. Telefoon In het voorjaar van het nieuwe seizoen zal er op ons complex een telefoonaansluiting tot stand ge bracht worden. Kruiwagens Onze materiaalbeheerder, de heer J. Zandwijk, tuin no. 367, verzoekt u bij zachte of lekke banden van de kruiwagens, dit bij hem te melden. Dit ter voorkoming van extra kosten. Jaarvergadering Donderdagavond 22 januari 1970 zal de jaarvergadering worden ge houden. Tijd, plaats en agenda zullen u worden gemeld in het januarinummer van „Onze Tuin". Noteert u deze datum va^t in uw agenda. Baggeren Vele sloten verkeren in een slechte staat. Zij zijn vaak te ondiep en veroorzaken daardoor een slechte doorstroming van het slootwater. Nu kan men er met een schepemmer met lange steel veel aan verbeteren, maar u moet wel op het volgende letten. U moet vanuit het midden beginnen en schuin naar de walkant omhoog trekken. In het midden mag de sloot diep zijn, maar houdt de walkant schuin. Is de walkant te stijl dan zal deze zijn kracht verliezen en kans dat de walkant en stukken van uw tuin in de sloot verdwijnen is zeer groot. De bagger kunt u eventueel over het gazon verspreiden in een laag van ongeveer 2 cm öf over pas gespitte grond. Probeer het voor de vorst te doen, want bagger moet doorgevro ren zijn voordat het verder verwerkt kan worden. Leest u ook het decembernummer pagina 286 van de „Amateur Tuinder" er eens op na. Ernstig verzoek Bij kontröle van de verenigingseigen dommen is gebleken, dat er diverse gereedschappen bij de leden zijn. Om de een of andere reden zijn deze gereedschappen niet terugbezorgd. Het gaat hier om sloothaken, hegge- scharen, ballastschoppen en boom- spuitapparaten. Wilt u de kast op uw tuin eens nakijken en treft u gereedschap aan, dat de vereniging toebehoort, levert dit dan bij het bestuur in. Zaadbestellingen Wanneer u dit leest, hebt u waar schijnlijk al een zaadkatalogus ont vangen. Zaterdagmorgen 3 januari a.s. tussen 10 en 12 uur kunt u de zaadkatalogi van andere firma's in ontvangst nemen. Bent u niet in de gelegenheid te komen dan kunt u terecht bij de heer J. Lokker, Burg. Knappertlaan 290. Wilt u de bestellingen zo snel mogelijk inleveren voor 31 januari, uiterlijk 8 februari bij de volgende adressen: J. Lokker, Burg. Knap pertlaan 290; P. v.d. Linden, Vival- dilaan 157; H. G. Böhm, P. J. Troelstralaan 30; H. Verveen, Lou- rens Costerstraat 6a, öf in de brievenbus van het clubgebouw. Stuurt u in geen geval bestellingen rechtstreeks naar de leveranciers. Hebben familieleden of kennissen interesse voor bepaalde zaden of planten, wilt u deze dan op uw zaadlijst vermelden en niet apart opsturen ter voorkoming van moei lijkheden. Poters en plantuitjes kunt u voor deliger bestellen via de inkoop commissie. Zie pagina 6 van dit nummer. Houdt u er echter rekening mee dat de poters dit seizoen hoger geprijsd zijn dan vorige jaren door de droogte in ^969 en de hoge produktiekosten. Tuinkarweitjes in januari U kunt nog spitten, liefst één spade diep. Haalt u gelijk de wortels van het kweekgras en ander onkruid eruit. In uw platte bak kunt u nu beginnen met zaaien. Hebt u thuis de gelegenheid om te zaaien dan hebt u vroeg in het voorjaar zaaigoed in de tuin. Kontroleert u ook uw gereedschap eens en geeft deze desnoods een extra beurt. Moet u nog planten afdekken voor de vorst, doet u dit zoveel mogelijk met droog mate riaal. Kontributiebetaling De penningmeester laat u weten, dat door de navolgende faktoren. in begin januari geen kontributie gei'nd kan worden: a. een grondhuurverhoging; b. een voorstel tot verhoging van de verenigingskontributie en c. een in rekening brengen van een bijdrage voor de vuilafvoer per container. Om dubbel en extra werk te voorkomen verzoekt de penning meester niet te betalen vóór de betaaldata zijn bekend gemaakt. Navordering 1969 Tot op heden hebben 133 leden van de 420 nog steeds geen gehoor gegeven om f 5,50 te voldoen. Het is spijtig, na vele zaterdagen dat uw penningmeester zich de tijd heeft getroost. Er is echter nog één mogelijkheid open en wel uw nabetaling van f 5,50 over te maken op de bank rekening no. 479420793 van de A.M.R.O.-Bank te Schiedam. Het gironummer van de A.M.R.O.-Bank te Schiedam is 5093. De Penningmeester. Het lid van de Schiedamse gemeen teraad, de heer S. J. Rosman, heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan B. en W.: „Bij de voorbereiding van de begro tingsbehandeling 1970 bereikte uw college de navolgende vraag: In onze gemeente zijn belangrijke aantallen woningen, deels bezit van bouwverenigingen, deels gemeente eigendommen, gerenoveerd. Een niet onaanzienlijk deel van het woningbestand dat eveneens, naar mag worden aangenomen, na reno vatie nog vele jaren een bijdrage kan leveren tot een goede woonsituatie is particulier bezit. Ziet het college mogelijkheden, en zo ja welke, om door een stimule rend beleid ook in deze sector woningverbetering te bereiken? (Zie vraag 46 Algemeen verslag onder zoek begroting 1970.) Deze vraag beantwoordde u ontken nend. Nu dezer dagen de in het antwoord aangehaalde premieregeling is ko men te vervallen en een nieuwe beschikking van kracht is geworden met gunstiger subsidiekondities bij woningverbetering, terwijl thans ook verbetering van de woonomgeving welke met bedoelde verbetering eventueel wordt aangepakt eveneens subsidiabel is, rijst de vraag of het college bereid is om in het licht van deze feiten genoemde vraag 46 opnieuw te beantwoorden, waarbij ondergetekende u verzoekt bij deze beantwoording in aanmerking te nemen dat eventueel door het gemeentebestuur te nemen initiatie ven op dit gebied (b.v. systematisch onderzoek naar de woningkwaliteit zoals o.m. in 's-Gravenhage gebeurt) voor de minder draagkrachtigen in de gemeente bij het vinden en hebben van een passende huisvesting van groot belang kunnen zijn." De trekking van de loterij van de Stichting Wielerbaan Schiedam met als hoofdprijs een Fiat 850 zal plaats vinden op zaterdag 31 januari. Op 17 en 24 januari zal er nog een huis aan huisaktie worden georganiseerd om de laatste loten aan de man te brengen. De ingrediënten hebt u vast al in huis, alleen bij de slager moet u kalfsvlees halen. De bereiding voert u uit uw Nederlandse keuken naar warmere oorden. U zult genieten van dit gerecht waarbij de bananen- schijven de oosterse mystiek accen tueert. Ingrediënten 750 gram mager kalfsvlees 4 eetlepels olie 1 ui 2 kopjes rijst 2 eetlepels kerry 5 kopjes bouillon (getrokken van soepvlees) 50 gram rozijnen 1 snuifje zout 3 bananen, die in schrijven worden gesneden. De vierkante blokjes kalfsvlees even in hete olie laten braden. Stukjes ui toevoegen en mee laten bruinen. De rijst toevoegen en laten stoven. Kerry erover strooien, met heet vleesnat opvullen en bij lage temperatuur 30 minuten zachtjes gaar laten worden. Na 20 minuten de gewassen rozijnen er bijvoegen, zouten en het geheel de resterende 10 minuten op het vuur laten staan. Tot slot... voorzichtig de bananen- schijven er bijvoegen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 15