H. Hertzberger over zijn uitgekiende woning" Eerste Delftse diagoonhuizen prototype met vele kansen J. cwr IflAUHAl èt OAC1USV - C£ OA<» - GAJ82QAT2 3WU3JM 11H De kleine groep woningen die thans te Delft worden gebouwd is te beschouwen als prototype van waaruit een verscheidenheid van oplossingen kan worden ontwik keld. Door vloeren weg te laten of toe te voegen kunnen kleinere of grotere woningen verkregen wor den, terwijl door opéénstapeling, of koppeling in horizontale zin van meerdere woningen, deze op vele wijzen ten opzichte van elkaar gesitueerd kunnen worden, afhan kelijk van de omgeving en de groep die wordt nagestreefd. Gebruik makend van de mogelijke stapeling en koppeling zou in uiterste instantie een continue woonstruc- tuur gemaakt kunnen worden. Hierbij een paar schetsmatige te keningen van de ontwerper ir. Hertzberger. huizen, type diagoon te Delft ontwerp: herman hertzberger 1967-1969 in opdracht van: stichting experimentele woningbouw aannemer bouwkundig bureau van den Berg van der Klis 8 prototypen zullen worden afgeleverd omstreeks dec. 1970 ze zullen daarna enkele maanden voor ieder te bekijken zijn „Nog steeds maken wij woningen, waarin de vertrekken gekoppeld zijn aan gefixeerde bestemmingen. Het is dan een van tevoren uitgemaakte zaak waar de ouders zullen slapen, hoeveel kinderen een eigen kamer krijgen en waar de eettafel zal staan. In de uitgekiende woningen van tegenwoordig zal in principe voor de zithoek maar één plaats in aanmer king komen en zal de eettafel maar op één plaats kunnen staan, en dat generaties lang! De uitgekiende woning van vandaag kan, omdat hij het resultaat is van analyses van hoe men wil wonen, nooit anders zijn dan een gemiddel de. De op de gemiddelde bewoner afgestemde woning kan nooit meer zijn dan een grootste gemene deler, dus een collectieve interpretatie van het levenspatroon van elk indivi dueel gezin. Daarbij kon er niet aan worden ontkomen, dat allen worden opgehangen aan het beeld waarnaar wij geacht worden ons te gedragen: te eten, te slapen, bij elkaar te zitten, onze gasten te ontvangen, ons huis binnen te komen; een beeld waaraan ieder op zichzelf slechts bij zeer grove benadering voldoet, het geen wil zeggen, in 't geheel niet voldoet. Het zijn juist de verschillen die voortkomen uit de behoefte van ieder individu om een bepaalde functie afhankelijk van plaats en gelegenheid op eigen wijze te interpreteren, welke een ieder iden titeit verschaffen. Omdat het onmogelijk is (en altijd onmogelijk was) voor ieder het maatwerk te leveren dat hem precies past moeten we de dingen zo maken dat ieder de gelegenheid heeft om ze op een hem passende wijze af te maken. In de plaats van een collectieve interpretatie van individuele levens patronen moet naar woningtypen gezocht worden, waarin individuele interpretaties van het collectieve patroon mogelijk zijn, m.a.w. we moeten de woningen zo maken, dat ieder voor zichzelf er zijn eigen interpretatie van het collectieve patroon kan verwezenlijken. Wij zoeken een woonvorm, die ieder zoveel mogelijk zichzelf laat 'zijn, bijv. anders dan z'n buurman; een woonvorm die je de vrijheid geeft om datgene te doen waardoor je je onderscheidt van de ander; een woonvorm waarbij ieders eigen le venspatroon tot uiting kan komen. Uitgangspunt Het diagoonhuis bestaat in principe uit een tweetal vaste kernen met een aantal, steeds onderling een halve verdieping verspringende vloeren, welke de .leefeenheden" vormen die nog elke bestemming kunnen krijgen: woonruimte, slaapkamer, studeer-, speel-, zit- of eetruimte. Van elke leefeenheid, dus vloer, kan een deel afgescheiden worden tot vertrek, het overblijvende gedeelte ligt als bin- nen-balkon aan de over de volle hoogte van het huis doorgaande woonhal (vide). Deze balkons, die door de indivi duele gezinsleden voor eigen keuze zouden kunnen worden ingericht, vormen tezamen de leefruimte voor het gezin als gemeenschap. Er is geen gedwongen scheiding meer tussen woonverdieping en slaapverdieping (met het geforceerde ,,naar boven gaan"). Ieder gezinslid krijgt z 'n eigen woonkamer, z 'n eigen deel van het huis: de gemeen schappelijke grote woonkamer. Karkas Wat in eerste instantie gebouwd wordt en ter beschikking van de bewoner komt is het huis in z'n basisvorm. Aan dit onveranderlijke karkas, bestaande uit vloeren, hoofdwan- den, gevels en vaste kernen waarin trappehuis en de „natte" ruimten zal ieder als het ware kunnen voortbouwen, met naar eigen keuze toe te voegen elementen. Invulling Iedere bewoner kan als aanvulling een keuze maken uit een assorti ment van élementen die in het karkas kunnen worden ingevuld zoals: kasten, extra deuren, extra wasbak, douche, w.c., inbouwkast- jes, extra voorzieningen voor de ramen zoals dichte panelen of zonwering, open haard, garage-deur, diverse binnenwanden of een ander soort keukenuitrusting. Deze inbouwpakketten zijn in prin cipe „uit voorraad leverbaar". Ze zijn afgestemd op de maatvoering van het karkas en met aansluitings- en bevestigingsmogelijkheden is re kening gehouden: het karkas is er m.a.w. op geconditioneerd, leder kan uit het assortiment die combinatie kiezen welke nu juist zijn verlangens het dichtst benadert. Inbouwpakketten zijn vervangbaar en tot op zekere hoogte zelfs uitwisselbaar. Men kan wachten met het aanschaffen van een bepaald onderdeel totdat de behoefte eraan ontstaat. Aanpassing aan een ver anderde gezinssamenstelling is moge lijk. Stedebouwkundige implicatie De kleine groep woningen die thans te Delft gebouwd wordt, is te beschouwen als prototype van waar uit een verscheidenheid van oplos singen kan worden ontwikkeld. Door vloeren weg te laten of toe te voegen kunnen kleinere of grotere woningen verkregen worden, terwijl door opeenstapeling of koppeling in horizontale zin van meerdere wonin gen, deze op vele wijzen t.o.v. elkaar gesitueerd kunnen worden afhanke lijk van de omgeving en de groep die wordt nagestreefd. Gebruik makend van de mogelijke stapeling en koppeling zou in uiterste instantie een continue woonstructuur gemaakt kunnen worden. Wanneer de verschillende bouwblokken, zoals die thans ge bruikelijk zjjn, in elkaar zouden kunnen overgaan, zouden zij geza menlijk een grotere eenheid kunnen vormen, een betere catalisator voor de samenleving in z'n „vloeibaar heid" van uitwisselingen. In dergelij ke doorgaande structuren is het mogelijk een groot aantal wezenlijk te articuleren, doordat elke denkba re groep zich kan uitkristalliseren, terwijl niet reeds bij voorbaat in blokken pseudo-groepen zijn geïso leerd die nog slechts aanleiding kunnen zijn tot meirische herhaling van overigens willekeurige eenheden. Het woonblok is niet de beelding van een bepaalde sociale groep, noch kan het hoge, lage of bijv. vierhoge De SEW is geboren uit een initiatief van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, dat ca. twee jaar gele den contact opnam met Brederode, Bruynzeel en De Ploeg. Besprekin gen met anderen hebben tenslotte geleid tot het vormen van een groep die groot genoeg is om een behoor lijk garantiefonds bij elkaar te brengen om de risico's van experi mentele woningprojecten te dragen. De bedoeling van de SEW, welke zich woensdagmiddag in Delft offi cieel presenteerde, is op verantwoor de wijze experimenten in de woning blok significant zijn voor een bepaal de gezinssamenstelling. Ook geeft het zelfs geen indicatie betreffende een bepaalde woonwijze d.w.z. dat „in een hoog Woongebouw wonen" niet zonder meer synoniem is met „hoog wonen", omdat elk gebouw hoe groot ook onderste verdiepingen heeft waarin men dus in feite „laag" woont. Ook het hoge woongebouw als op zichzelf staand blok is een eenheid, die op geen enkele sociale basis berust, en slechts de kristallisatie van ee achterhaalde analyse is. Dit alles betekent de opheffing van begrippen als hoogbouw en laag bouw; opheffing ook van de onge naakbaarheid van het op zichzelf staande woongebouw (met een hoofdingang als overbodige tweede voordeur en agressieve scheiding tussen een binnen dat meer buiten zou moeten zijn en een buiten dat te weinig binnen is! Het opheffen van de grens tussen gebouw en stad betekent dat deze in elkaar overgaan; en in laatste instan tie elkaar worden; de continuiteit van een trapsgewijze opvolging van gebieden die elk meer binnen zijn dan het voorgaande, tezamen: het interieur stad. Voorgrond Voorlopig zullen deze huizen voor hen die er op de eerste plaats iets in zullen zien nl. de jongere, meer dynamische gezinnen wel te duur bouw mogelijk te maken. Het gaat de leden van de stichting niet om een enkel experiment zeggen zij maar veeleer om een zekere conti nuïteit in de projecten. Nu het eerste project tot uitvoering is gebracht (aan de Delftse Grebben- laan) zal het stichtingsbestuur zich wederom gaan beraden over een volgend plan. Bij de overweging tot realisering van het -eerste project werd de stichting geconfronteerd met stichtingskosten van de wonin gen die als gevolg van experimenten boven de normaal te achten bouw prijs liggen. De stichting acht dit begrijpelijk en ook aanvaardbaar. Het besluit tot realisering van het project komt voort uit de veelheid van ideeën en mogelijkheden die erin zitten en zich bovendien goed lenen tot nadere studie over ruimte lijke indelings- en andere gebruiks mogelijkheden e.d. De stichting streeft er naar, zegt ze, zoveel mogelijk mensen te laten profiteren van de experimenten. zijn. Het valt nog te bezien of ze in deze vorm ooit voor productie in zeer grote series in aanmerking komen. Wanneer we ze dan ook zien tegen de achtergrond van het grote gebrek aan goedkopere woningen dat nog steeds bestaat dan kunnen we ons afvragen wat voor zin een dergelijke opzet heeft. Wat hier beoogd wordt, is te proberen prototypen van woningen te maken welke wezenlijk meer speelruimte bieden voor individuele versci. 'len in woon- en leeftrant, en die bewoners de gelegenheid bieden om zelf te denken en te ontdekken wat hen gewoonlijk zonder meer wordt opgedrongen. Aan de hand van deze proto typen zou nagegaan kunnen worden wat mensen van hun woning verwachten en wat ieder voor zich, op z'n eigen wijze met z'n woning zal gaan doen wan neer hem daartoe ook in ruimere zin de gelegenheid wordt gebo den. Uit de evaluatie van dit experi ment zullen conclusies kunnen worden getrokken over wat in het licht van deze grotere vrijheid voor de bewoners als wezenlijk moet worden beschouwd. Van hieruit kunnen dan meer eenvoudige en goedkopere typen worden verder ontwikkeld; het is dan duidelijk dat dit project zijn betekenis alleen maar zal kunnen ontlenen aan resultaten, niet slechts voor enkele bevoorrechten maar voor alle mensen." De plannen zijn gereed, de vereiste goedkeuringen ontvangen, zodat niets de realisatie meer in de weg staat. Dezer dagen zal in Delft met het heiwerk worden begonnen van de 8 tot 12 prototypen van het zgn. diagoonhuis naar een ontwerp van ir. H. Hertzberger. Deze 38-jarige architect bouwde in Delft reeds een lagere Montessori school en heeft o.m. een bejaarden huis en een kleuterschool in Delft in voorbereiding. In de hiernaast afge drukte beschouwing gaat ir. Hertz berger nader in over het Delftse prototype van „een uitgekiende woning".

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 22