P. v. d. A. Vraag voor politie: „wie stichtte brand op Raam" 99Kunst na Arbeid" nn definitief opgeheven schiedam Passage-Theater tel 2095 63 Schade meer dan een miljoen urgerlijke tand Eerste poging in kantoor J. H. MEERMAN WIJKCENTRUM NIEUWLAND SLIJTERIJ MESDAG KASSALDO GESCHONKEN AAN TWEE VERENIGINGEN ZWEDEN, HEL OF PARADIJS SPREEKUREN Ponte's Whisky VAKANTIEREVUE WAGENSPELEN Van donderdag 12 t.m. woensdag 18 februari 1970 dagelijks 2 en 8.15 uur; zaterdag 2, 7 en 93.15 uur; zondag 4.15, 7 en 9.15 uur Een boeiende en onthullende film over Zweden, het land mat de vele contrasten Regie: LUIGI SCATTINI CITY FILM IN KLEUR TOEGANG 18 JAAR ZONDAGMIDDAG 15 FEBRUARI 2 UUR "PARACHUTISTEN COMMANDO" Toegang 14 jaar Verloskundige Donderdag 's middags van 24 uur in Boerderij Land- vreugd te Groenoord. Huistelefoon 267158 Afd. Schiedam Extra huish. vergadering op donderdag 19 februari Aanvang 20.00 uur. Onderwerpen: 1. Candidaatsstelling Rijn mond raad. 2. Al loop besprekingen met P P R P S P. en D'66. 100% Scotch Prima kwaliteit Slechts 12.75 per Hes Alleen bij Mesdaglaan 4 - Telef. 267997 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 GEBOREN Gerardus z.v. G. Gijbeis en L. J. 1. M. Blok; Antoine z.v. A. J. Kooren en A. C. de Jong; Angeline d.v. A. C. J. Corveleijn en J. H. S». Springer; Arthur z.v. K. van der Graaf en M. P. H. Talboom; Antonio z.v. L. J. van Sinderen en J. M. G. de Langen; Roderick H. W. z.v. H. W. den Haring en C. de Leeuw; Dennis z.v. J. W. H. van Dijk en T. C. Pegels; Rick z.v. J. W. H. van Dijk en T. C. Pegels; Johannes F. z.v. P. van Zellem en G. Vreeswijk; Oktay z.v. M. Güngör en H. Dogu; Ralph A. z.v. W. A. Moonen en H. Vasten- houd; Daniël z.v. D. Hamerslag en A. Gerrets; Theo z.v. C. A. N. Niehot en T. K. Quadt; Alida W. d.v. B. Mijnsteren en G. van der Horst; Arnoldus z.v. W. J. Leerentveld en M. van der Linden; Randolph E. P. z.v. P. W. J. Moze en de Chateleux en G. C. Pieterse; Jolanda d.v. R. Tettelaar en H. J. G. van der Velden; Jacco R. z.v. P. Vervoort en J. A. Soeters; Rosemarie d.v. G. Kooren en M. G. W. Klarenaar; Esther d.v. P. Bijl en C. van der Stoep; Mirella d.v. H. de Heij en A. H. de Vries; Eline J. d.v. H. Rippen en J. H. Boogaard; Ilhan z.v. M. Döne en M. Basar. Diane d.v. J. van der Vlugt en J. C. de Vries; Monique d.v. W. Boer en M. Brokken; Rutger J. z.v. F. C. van Oossanen en S. Janson; Cinderella d.v. E. Vlasveld en F. M. Meeuws; Carlo z.v. J. J. Weerman en M. B. van den Heuvel; Alexander z.v. J. A. de Heer en B. van Es; Natasja d.v. J. W. Koene en Y. Roodbol; Sylvia d.v. P. Korporaal en M. E. C. van der Hul; Freddy z.v. H. W. Elderkamp en J. Stompe; Remco z.v. J. H. Versteeg en W. J. Kloos; Arjan z.v. P. Kok en C. M. Hooft; Frans z.v. P. Kok en C. M. Hooft. ONDERTROUWD B. A. van den Bor, 21 jr. en G. O. F. M. Melchers, 21 jr.; A. J. van der Geer, 20 jr. en J. W. Janse, 18 jr.J J. de Groot, 21 jr. en B. van Asten, 22 jr.; P. H. G. Kronenberg, 22 jr. en G. C. van der Touw, 19 jr.; T. Mahie, 20 jr. en A. H. Heijkoop, 20 jr.; K. P. M. van der Meer, 21 jr. en J. M. van den Heuvel, 17 jr.; H. L. Noordhoek, 21 jr. en L. Poldervaart, 17 jr.; C. Prinsen, 22 jr. en W. Molendijk, 22 jr., J. Rijntalder, 30 jr. en E. R. Rellum, 21 jr.; W. Schneider, 24 jr. en C. W. J. Broeren, 18 jr., J. G. A. Ulijn, 21 jr. en J. V. Idema, 24 jr.; H. H. Vlugman, 41 jr. en M. Schippers, 43 jr., N. A. Vuijk, 26 jr. en N. A. van Bel, 23 jr. GEHUWD D. van Zessen, 24 jr. en L. J. Lemson, 25 jr.; A. F. J. van Hattum, 22 jr. en A. M. Heeren, 21 jr.; G. W. J. de Blok, 23 jr. enG. Karsdorp, 23 jr.; P. H. Frederik, 23 jr. en A. Wolthuis, 29 jr.; P. G. J. Verbeek, 22 jr. en M. C. Richters, 23 jr.; W. M. Essenberg, 26 jr. en M. L. H. Monster, 23 jr.; J. P. Dröge, 22 jr. en L. J. J. Brus, 22 jr. OVERLEDEN C. C. G. van der Arend, 73 jr. L. C. Esseboom, 36 jr., echtg. van A. C. Engels; W. H. van der Most, 65 jr.; C. F. Visser, 64 jr.; C. van Vliet, 77 jr.; G. Visser, 71 jr., wed. van W. Hamilton of Silvertonhil; C. M. van der Klink, 81 jr., wed. van J. H. Esbeukman; C. G. Bronsgeest, 82 jr.; F. C. Corbeau, 77 jr., wed. van G. Blom; S. van der Ven, 80 jr., wed. van A. J. van Kampen; J. A. van Doorn, 58 jr., echtg. van A. C. van Berk; L. Mulder, 70 jr. In zak en as en de Schiedamse politie idem dito... De politie buigt zich nu al vier dagen over de vraag wie de brandstichter is geweest van de kapitale brand, schade meer dan één miljoen gulden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag de gehele binnenstad van Schiedam op stelten zette. De brand, die woedde in drie panden op de Raam in het oudste gedeelte van Schiedam, werd ontdekt door een nachtwaker. Deze liep naar een telefooncel om de brandweer te waarschuwen. Halverwege zijn gang kwam hij een patrouillewagen van de politie tegen, die via de mobilofoon de brandweer alarmeerde. Aanvankelijk werd er middenalarm gegeven, maar toen de eerste brandweerwagen, onder leiding van de heer Passchier arriveerde zag deze al spoedig dat er geen houden meer aan was en gaf groot alarm, waarna praktisch de gehele Schiedamse brandweereenheid geassisteerd door die van Kethel naar de Raam kwam. Daar lekten de vlammen inmiddels al huizen hoog boven de daken uit. In de panden, die in gebruik waren bij Wine Spirits v.o.f., een combina tie waarin o.a. zitting hebben de distilleerderijen Daalmeijer en Daniël Visser, waren emballage en lege vaten opgeslagen. Verder was er nog een kleine olietank in het brandende pand. Na twee uur keihard werken was men zover dat de brand was gelokaliseerd en toen bleek dat ook de waterschade aanzienlijk was. Dit was ook het geval in enkele woningen die tegen over de brandende panden lagen. Door de wegvliegende vonken was de brandweer namelijk genoodzaakt ook deze panden nat te houden. Bij een voorlopig onderzoek kwam de politie tot enkele opzienbarende conclusies. Onbekenden hadden na melijk eerst geprobeerd het kantoor van de distilleerderij, dat naast de uitgebrande panden ligt, in brand te steken. Men had ingebroken en vervolgens brand gesticht. Dit brand je was echter weer uit zichzelf uitgegaan, waarna de inbrekers naar de twee oude pakhuizen naast het kantoor waren gegaan om daar opnieuw, en nu met meer succes brand te stichten. Deze week bleek er één verdachte te zijn die had echter een sluitend alibi. De man was namelijk even voor de brand on de omgeving van de Raam gesigna leerd, maar was op weg naar zijn werk. Toen men deze hele zaak natrok bleek de man zelfs opgestaan te zijn, nadat de eerste brandmel ding doorkwam, zodat deze man van de verdachtelijst werd afgevoerd. Voorlopig denkt men nu aan een brandstichter die een persoonlijke wrok tegen de distilleerderij heeft. Reeds twee maal daarvoor was er namelijk een poging gedaan om het pand, dat vroeger uitsluitend in bedrijf was bij distilleerderij Daal meijer, vernielingen aan te richten. Zo had men vlak voor de jaarwisse ling alle kranen in het pand opengezet. Hoewel de schade toen meeviel, was het ongerief des te groter. Inmiddels zet de politie het onderzoek voort. Het ziet er overigens niet naar uit dat de panden zullen worden her bouwd. Zij liggen vlak achter de Brandersbuurt, waarin deze week de slopershamer hoogtij viert. Een gelukkige omstandigheid bij deze brand was nog het feit dat juist enige dagen tevoren de gehele drankvoorraad naar een ander pand was overgebracht. Was ook deze grote partij gedistilleerd in vlammen ?nne«nnn' 'm" W3S schade enke'e Zo hield de brand huis; bijkans een totale verpulvering... Wie stichtte die 100.000 guldens groter geweest. kapitale brand op Raam? Voor de recherche een kapitale vraag... In 1918 werd de Schiedamse Arbei ders Toneelvereniging „Kunst Na Arbeid" in onze stad opgericht. Nu behoort zij definitief tot het verle den. Gebrek aan belangstelling, vooral in de laatste jaren en het gemis aan zalen. Voorzitter was Henk de Vries (ja zeker, de omroeper op „Harga" tijdens de S.V.V.-wedstrijden) die me vertelde, dat vorige week beslo ten is het kasgeld te schenken aan ,,De Ooievaars" en de Zieken Omroep Schiedam. Zij ontvingen beiden een bedrag van elk honderd gulden. Verenigingen, die dolgeluk kig met dit bedrag zijn... Met een van de bestuursleden van „Kunst Na Arbeid", nu voorzitter van „Intermezzo" hadden we een gesprekje. Zonder toneel is het leven voor Piet Kreeft niets. Hij is 70 jaar bijna, maar je zou het hem beslist niet geven.' Wilt u dus lang jong blijven, meldt u dan als lid van een toneelvereniging. Het ging hem aan het hart, dat „Kunst Na Arbeid" geen levensvat- Een moment uit de revue „Weetje nog wel" met van links naar rechts P Kleiss, H. Gent, T. Osterholt, Piet Kreeft en Corrie Sens. baarheid meer had. Grote avonden en grote dagen heeft men vroeger gekend. Eenmaal per jaar de tradi tionele „Passage-avond". Met een uitverkocht huis... Herinnert u zich nog de stukken „Schurken en schijnwerpers", „Vliegersvrouwen", „Gaslicht" en „Blijf zitten waar je zit"... Och, u weet het allemaal nog wel hoeveel belangstelling er bestond voor de Vakantie-revues, opgevoerd in het Passage Theater. Hoe iedereen aan bot kon komen en hoe de repetities altijd verliepen. Voorbije tijd. Helaas! Of komt dit allemaal nog eens terug, nu iedereen wel een beetje uitgekeken is op „het kastje". In de dagen van de glorie van „Kunst Na Arbeid" schreef Willem O'Duys in Het Vrije Volk de recenties. Goede recenties, want er werd altijd hard gerepeteerd en een uitvoering betekende alles voor de leden. Herinnert u zich nog de „kasstuk ken", „Tropenadel" en „Suiker freule" van Henri van Wermesker- ken? Ze zouden nu mogelijk ouder wets aandoen, maar... Wie de stuk ken kent, zou ze mogelijk best nog weieens willen zien... In 1951 oogstte „Kunst Na Arbeid" veel succes met openlucht-uitvoe ringen o.a. op het Rozenburgerplein, de Van Ostadelaan en de Grote Markt. Met heel veel belangstelling van de zijde van het publiek. Ergens lazen we dat een dergelijk wagenspel t.g.v. het 25e Bevrijdings feest in een stad gegeven wordt. „Kunst Na Arbeid" was zijn tijd dus ver vooruit. Voorzitter Henk de Vries heeft het nu veel te druk met zijn S.V.V., zijn andere hobbies. Penningmeester Lou Ouwerling zal ook wel wat om handen hebben. Maar secretaris Piet Kreeft blijft het toneel trouw. Hij is nu voorzitter van de toneelvereni ging „Intermezzo". Als een gezellig intermezzo in zijn leven. Want zonder publiek redt deze wondere man het niet. Als het doek opengaat, leeft hij zich helemaal in de rol, die hij ingestu deerd heeft. Het geheim van zijn jong blijven, zoals wij u al zeiden. In zijn achterhoofd de hoop het nog eenmaal te beleven dat Schiedam mers hun eigen Vakantie-revue weer opvoeren. Iets voor ilevrijdingsdag?

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 3