HOOGSTRAAT LEENT ZICH GOED VOOR WINKELMILIEU ONDERZOEK NAAR DE GEZONDHEID VAN HET ONGEBOREN KIND KRUISVERENIGINGEN WAARSCHUWEN Schiedam heeft recht op stedelijk leven „MOSQUITO SQUADRON" GEEN WOONWIJK VAN ROTTERDAM Via computer en de beeldbuis De vraag waar het op aankomt is, of Schiedam zijn identiteit als stad op het spel mag zetten om te gaan functioneren als een meer of minder geslaagde woonwijk van Rotterdam of dat het - niet in de laatste plaats ten opzichte van de Waterwegagglomeratie - als taak dient te zien een eigen stuk stedelijk leven te blijven verwezenlijken. Dit schrijft het bureau voor stedebouw en architectuur Rein H. Fledderus en Bart C. van Gent in een studie ontwikkeling binnenstad Schiedam. Deze studie is uitgebracht op verzoek van het college van Burgemeester en Wethouders. HOOGSTRAAT METRO GEEN SPRAKE SLOPEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 Deze studie verwerpt de eventuele gedachte om van het hele Waterweggebied maar één grote gemeente te maken. Dan ontstaat een bestuurlijke „brij", een vormloos geheel dat voor de mensen ongrijpbaar wordt. Niet voor niets poogt Rotterdam overigens vrij vergeefs een oplossing voor het problm van schaalverkleining te vinden door toepassing van het wykradensysteem. Niet voor niets wordt gepoogd naast regionale besturen de gemeenten als leefbare kernen in stand te houden, opdat schaalvergroting en schaalverkleining tot harmonie zouden kunnen komen, aldus het uitgebreide studierapport. WIE BEN IK ,,Goud... goud... goud... goudvis in aquarium! Dat riep de man die, ééns in de maand ongeveer, door Schiedam liep met zijn kar vol goudviskommen en schildpadden. In de Plantage stond nu en dan een armoedig persoon op een viool te krassen net zo lang tot de politie hem wegens bedelarij mee naar het buro namIk heb dat één keer met eigen ogen gezien en er een hele nacht van wakker gelegen. Ook had je openlucht-opera-zangers. Die liepen galmend door de straat terwijl hun makker centjes ophaalde. Vervolgend - ik zit nu herinneringen bij elkaar te harken want in de volgende aflevering word ik naar kostschool gestuurd en dat momen t wil ik nog één keertje uitstellen. Vervolgens waren er 's zomers diverse ijskowagentjes. Wij mochten alleen maar die van de firma v.d Heijden kopen (van één, drie of vijf centen) omdat mijn Vader, die lid van St. Vincentius was, ergens op huisbezoek gezien had hoe het ijs bereid werd in een schuurtje dat verder vol lag met aardappelschillen. Die aardappelschillen - dat is trouwens nu nog, meen ik, werden verzameld om als varkensvoer aan boeren verkocht te worden. Op één ijsco-karretje stond geschreven: „Is en mag chemisch onderzocht geworden". 31 Augustus was altijd Koninginnedag. Dan trokken de socialisten in drommen de stad uit naar Hoek van Holland - meestal per boot - en de koningsgezinden bleven in de stad om in het Volkspark waar nu de Haverschmidtflat voor bejaarden staat - mast te klimmen, zak te lopen, koek te happen, blokjes te rapen en van een glijbaan te roetsen meteen lange stok. Met die stok moesten ze proberen door een gat in een bak te stoten, als ze misten, wat meestal het geval was, stootte de stok tegen die bak en kregen ze een enorme hoeveelheid water over hun lijf. 'Avonds was er „Groot schitterend vuurwerk". SEBASTIAAN Deze laatste gedachte heeft een belangrijke rol gespeeld bij de opzet van het Schiedamse struktuurplan. Dit plan koos nadrukkelijk voor een eigen kleine city met een nieuw of vernieuwd eigen modern winkel apparaat en een eenvoudig ontmoe tingscentrum. Een van de belangrij ke punten uit dit struktuurplan is de loop van de metro door de binnen stad. Hiervoor is nog steeds geen uitspraak gedaan. Principieel komt het tracé door de binnenstad te lopen, maar er zijn stemmen op gegaan die een ander verloop op prijs zouden stellen, omdat het stadsgezicht Lange Haven zou wor den geschaad. De eerste prioriteit in dit struktuur plan heeft betrekking op het oude centrum en de omgeving van de Singel, die een verbinding vormt tussen het centrum en het station. Deze verbinding wordt in het studierapport als de Stationsboule vard. Bij het zoeken naar een plaats voor het nieuwe centrum rees de vraag of deze binnenstad, die min of meer zijn functie heeft verloren en in verval is geraakt, maar zich qua vorm duidelijk onderscheidt van alle andere delen van de stad en zich bijuitstek leent om te dienen als nieuw centrum. Nauw met dit centrum is de Schiedamse winkelstraat de Hoog straat verbonden. Als uitgangspun ten van de eerste orde worden dan ook in de studie de volgende punten genoemd: de Hoogstraat blijft be staan als winkelstraat waarop het nieuwe winkelcentrum wordt geënt, terwijl de metro op de één of andere manier de binnenstad zal aandoen. Het reconstructieplan binnenstad, zoals deze studie wordt genoemd, gaat uit van bepaalde richtlijnen en aanwijzingen die in acht punten worden omschreven als structuur, sanering, winkelen, wonen, bijzon dere bestemmingen, ambacht, indus trie en kantoren, alsmede het verkeer en het openbaar groen. Er zijn in dit reconstructieplan enkele alternatieven uitgewerkt, zo als de situering van het winkelcen trum, hetzij in de vorm van een grote omloop, ongeveer aansluitend bij de bestaande voorzieningen nl. omvattende de hele Hoogstraat, de Lange Kerkstraat en de Broersvest met één of twee warenhuizen, hetzij een vormgeving zoals die is weer gegeven in het struktuurplan nl. een concentratie van winkels en waren huizen, aansluitend op en gelegen tussen Hoogstraat, Broersvest en Passage. Hiervoor zijn twee varian ten uitgewerkt, waarbij de omgeving van het winkelareaal verschillend is. Vervolgens zijn er in het plan verschillende mogelijkheden waarop de metro het stadscentrum kan naderen en aandoen en enige alter natieven voor gehele of gedeeltelijke ondergrondse ligging van de metro in de binnenstad. Verder noemt het plan ook nog alternatieven voor één of tweezijdige bebouwing van de Stationsboulevard met varianten voor de bebouwingsstructuur. Het reconstructieplan heeft uiter aard een belangrijk hoofdstuk ge bracht over de winkelvoorzieningen in de binnenstad. Het gebrek aan comfort doet het Schiedamse win kelende publiek echter snel naar Rotterdam of Vlaardingen trekken. Hieraan is het ontrekken van groot winkelbedrijf in de city niet vreemd. Toch zijn volgens het plan in de city elementen aanwezig die waardevol zijn voor een city winkelcentrum. Door afmetingen, profiel en gebogen vorm van de Hoogstraat leent deze straat zich bijzonder voor een winkelmilieu. Het plan maakt zelfs een vergelijking met de Amsterdam se Kalverstraat. Een tweede waar devol element is volgens het plan de Passage met aangrenzende goede winkelbebouwing aan de Broersvest, terwijl de winkelbedrijven die vol doen aan een niveau van een stedelijk verzorgingscentrum in hoofdzaak zijn gevestigd aan de Boersvest, Koemarkt en enigermate aan de Rotterdamsedijk, Gerrit Verboonstraat en Oranjestraat. In cidenteel komen dergelijke vestigin gen verspreid ook wel voor aan de Hoogstraat, Dam en Grote Markt. Volgens de mening van de opstellers van het reconstructieplan kan een herstructuering naar branches en assortiment door zelfselectie en natuurlijke sanering een gezonde ontwikkeling mogelijk maken. Verder is men tot de conclusie gekomen dat een groot deel van het woningbestand in de binnenstad niet meer of nauwelijks voldoet aan de minimumeisen. Van een goed woonmilieu is in vele gevallen geen sprake. Deze mening betekent overigens niet dat de sloper nu maar zijn gang gaan. Als gevolg van de wijziging in samenstelling, hoeveelheid en ge dragspatroon van de bevolking ver liezen tal van gebouwen voor bijzon dere doeleinden in de binnenstad hun funktie. Een aantal gebouwen zijn zodanig belangrijk voor Schie- De Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga heeft zijn medewerking verleend aan een onderzoek naar de mogelijkheden om de gezondheids toestand van het nog ongeboren kind te beschermen en te bevorde ren. Het onderzoekproject wordt uit gevoerd door een team van artsen en natuurkundigen. De inbreng van de artsen zal bij de uitvoering van dit project komen van de vrouwen artsen van de afdeling verloskunde van het Ziekenhuis van de Vrije Universiteit. De natuurkundige inbreng wordt verzekerd door de deelname van ingenieurs, van de zijde van het Medisch-Fysisch Instituut van de Gezondheidsorganisatie T.N.O. Het oogmerk van het onderzoek is de levenskansen en de gezond heidstoestand van het ongeboren kind zoveel mogelijk te verbeteren. Als de arts de gezondheidstoestand van de ongeborene kent kunnen het best door hem de meest passende maatregelen worden ge nomen. Het onderzoek richt zich onder meer op de volgende punten: In de eerste plaats: Welke inlichtingen over de toe stand van moeder en ongeboren kind voor de arts zijn het meest van belang. In de tweede plaats: Hoe kunnen de inlichtingen over de gezondheidstoestand van moe der en ongeboren kind het beste verkregen worden. In de derde plaats: Met welke regelmaat en over welke dam dat behoud ervan noodzakelijk is. Dit zijn achtereenvolgens het Stadhuis op de Grote Markt, de Koopmansbeurs, het Zakkendragers huisje, het Stedelijk Museum, het cultuur historische waardevolle deel van de Lindenhof aan de Lange Achterweg en het Proveniershuis. Daarnaast zal de R.K. kerk aan de Lange Haven behouden moeten blijven omdat zij onder bescherming van de Monumenten wet valt. Hoewel de hoge onderhoudskosten een zware last betekenen zou het volgens het plan een wezenlijk verlies voor het historische stads beeld zijn indien deze kerk zou worden afgebroken. Daarnaast zal het weeshuis „de Lindenhof" als instelling uit de binnenstad verdwijnen, zodat het historische gedeelte van deze ge bouwen vrij komt voor een andere bestemming. De Grote of St. Jans kerk zal volgens het reconstructie plan zijn bestemming in de toe komst blijven behouden. Enkele van de op de monumenten lijst voorkomende objecten zullen volgens het plan moeten worden gesloopt. Het spreekt vanzelf dat bij een ingreep ten behoeve van bijv. de ontsluiting van de binnenstad de gevolgen van de bebouwing - in het bijzonder die met monumenten- waarde zo gering mogelijk dienen te blijven. Is slopen in het algemeen belang van Schiedam echter onver mijdelijk dan zal op de gebruikelijke wijze de procedure gevoerd dienen te worden ter verkrijging van het beschikkingsrecht. Het plan geeft ook aan wat er met de bedrijven die in de omgeving van de Boterstraat en het gebied tussen Singel en Schie moet gaan gebeuren. Sommige bedrijven moeten naar elders vertrekken omdat ze een gunstige ontwikkeling van het stads centrum belemmeren. Er zal echter toch worden getracht een groot aantal van de bedrijven in de binnenstad hun vestiging te laten behouden. periode is de informatie over de gezondheidstoestand van moeder en/of kind gewenst. In feite bestaan deze inlichtingen uit een geheel van gegevens zoals: 1. ziektegeschiedenis; 2. hartslag van het ongeboren kind en van de moeder; 3. plaats van de placenta in de baarmoeder; 4. scheikundige gegevens en reac ties in het bloed van moeder en ongeboren kind; 5. druk in de baarmoeder; 6. de regelmatige hartslagmeting van het ongeboren kind; 7. dieptegeluidsmetingen van de bewegingen van het ongeboren kind. Deze invloeden op moeder en ongeborene zijn niet alleen elk op zich maar vooral in hun onderling verband van betekenis. Bij de verwerking van de gegevens zal gebruik gemaakt worden van moderne elektronische middelen (computerapparatuur). Het resultaat van de verwerking der gegevens kan in de verloskamer op een beeldbuis zichtbaar worden gemaakt. De maatregelen kunnen van belang zjjn zowel voor de gezondheids toestand van de moeder als van de ongeborene. Zij zijn ook van belang voor een zo goed mogelijke gang van zaken bij de geboorte. De aldus verzamelde en verwerkte gegevens blijven voorts beschikbaar voor verder wetenschappelijk on derzoek. Dr. Kruisinga heeft besloten het onderzoek voorlopig op te zetten voor een tijd van 5 jaren. Om te bereiken dat de resultaten van het onderzoek en de daarbij opgedane kennis en ervaring aan een zo breed mogelijke kring van belanghebbenden in de gezond heidszorg ten nutte kan komen heeft hij besloten dit onderzoek naar de gezondheidstoestand van het ongeboren kind te doen Het „Passage Theater" heeft met ingang van morgen een onvervalste oorlogsfilm op zijn programma staan. Het is de film „Mosquito Sqadron". In de zomer van 1944 werd Londen aangevallen door de dodelijke V2's, die in tegenstelling met hun gevleu gelde voorgangers, de Vl's die men meestal van verre kon horen aan komen, onverwacht uit de hemel neerstortten. Het gerucht liep dat er nog meer vergeldingswapens in de maak wa ren. Dit gerucht werd bittere waar heid toen de Geallieerde inlichtin gendienst bevestigde, dat in het chateau de Carlon in het noorden van Frankrijk door de tegenwoordig zo bejubelde ruimtebestormer Wer- nher von Braun en zijn ijverige medewerkers aan de nummers 3 en 4 van de helse vliegende bommen werd gewerkt. Na de dood van zijn vriend Scotty wordt Quint gepromoveerd tot com mandant van het squadron Mosqui to's, dat een fotografische verken ningsvlucht moet uitvoeren boven het genoemde kasteel. Nadat hij door de Duitsers is aangevallen moet Quint met zijn beschadigde machine een noodlanding maken op vijande lijk gebied. Desondanks slaagt hij erin te ontsnappen mét de foto's. De Engelsen weten nu, dat de Duitsers onder het kasteel een tunnel hebben gegraven, en beslui ten een bomaanval te ondernemen van geringe hoogte met speciaal voor begeleiden door een breed samen gestelde begeleidingscommissie, waarin het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal zijn vertegenwoordigd. De resultaten zullen zo spoedig mogelijk aan anderen ter beschikking worden gesteld. Naast de financiële bijdrage die door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is toe gezegd zal ook door het Praeven- tiefonds in de uitvoering van het project financieel worden bijge dragen. De Stichting Samenwerkende Lan delijke Kruisverenigingen 'Schrijft ons: „Uit tal van kleine en middelgrote gemeenten (4000 40.000 inwo ners) in ons land komen de laatste weken bij de politie en de kruis verenigingen klachten binnen van commerciële en dienstverlenende bedrijven, alsmede van winkeliers, die uit naam van de kruisvereniging telefonisch worden benaderd met het verzoek een advertentie te plaatsen in een uit te geven brochure dit doel vervaardigde stuiter-bom men, die zich echter nog in een experimenteel stadium bevinden. Quint en zijn (houten) Mosquito's hebben slechts tien dagen de tijd om te oefenen. Gedurende die periode ontdekt Quint dat hij verliefd is op Scotty's weduwe, Beth, en tevens dat Scotty nog leeft en als gijzelaar onder het kasteel gevangen wordt gehouden. Daarom kan Quint Beth niet vertellen, dat haar man nog leeft. Quint stelt voor, dat terwijl de tunnel wordt aangevallen één vlieg tuig de muur rond het kasteel zal bombarderen, zodat de Franse on dergrondse de Duitsers in het kasteel onschadelijk kan maken en Scotty en de andere gevangengenomen RAF-vliegers bevrijden. De raid is een succes en alles gaat zoals werd voorzien. Deze film is toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Op weekdagen wordt deze film om 2 uur en 8.15 gedraaid, op zaterdag om 2, 7 en 9.15 uur en op zondag om 4.15, 7 en 9.15 uur. Op zondagmiddag om 2 uur wordt de film Ursus en de leeuwenkoning vertoond. Deze film is eveneens toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. SALADE MIKADO Recept voor 4 personen. 20 gram truffel; 80 gram ham; 80 gram celeri; 40 gram piment; 120 gram kerriemayonaise; 4 plakjes ei; 4 blaadjes sla. Snijd de truffel, ham, celeri en piment in dunne reepjes. Vermeng dit met de kerriemayonaise. Leg vervolgens de blaadjes sla in bakjes of schaaltjes en doe hierin de gemengde salade. Garneer met het plakje ei. SPIESS AGA KHAN 100 gram boter; 100 gram biefstuk; 200 gram kippelever; 100 gram varkenshaas; 8 plakjes augurk; 2 dl. room; kruiden; 2 tomaten; droge rijst; worteltjes; doperwten. Rijg de stukjes vlees, afgewisseld met een stukje augurk aan een satéstokje. Braad het vlees zachtjes in de boter. Neem daarna de pen uit de pan en fruit in dezelfde boter een gesnipperd uitje met wat knoflook poeder. Voeg een beetje tomaten puree toe. Blus het geheel af met wat room en vocht. Op smaak brengen met zout en peper. Leg nu de aangeregen pen op de schaal en giet de saus erover. De schaal verder garneren met een timbaaltje rijst, worteltjes, doperw ten en als laatste een halve tomaat. over net werk van de kruisvereni gingen. De drie landelijke kruisverenigingen, het Groene Kuis, het Oranje-Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis, waar schuwen met nadruk niet in contact te treden met personen die (telefo nisch) advertentie-contracten trach ten af te sluiten, waarbij het wordt voorgesteld dat daardoor de uitgave van een brochure over het werk van de kruisverenigingen mogelijk wordt gemaakt. De advertentie-werving ge beurt niet voor de kruisvereniging, doch geheel ten eigen bate.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 7