Op „De Hoop" doen ze meer dan een kapitteltje lezen MENU VAN DE WEEK liet Volkspark Hoe wèl het hospitaal kerkschip voer Scheepsarts ziek... Boeuf Stroganoff HIT NIEUWE STADSBLAD - PAG. 9 - WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 In de witte verwaterde we reld van begin deze week gaat een zwarte lentebode er best in: een schaap met twee zwarte lammetjes. Voor wie graag in zwart-wit denkt een dot van een plaatje. Daar kunnen de witmakers in de natuur niet tegenop. De lente is in aan tocht, een hoopgevender cliché kunnen we u moeilijk voorscho telen. Het donkere duo is een aanwinst van Groenoord aan de Gaagweg 30 te Schipluiden. Er is een fraaie, duidelijke brochure verschenen over ,,Het Volkspark Wie of wat u moet zijn om die brochure te ontvangen weet ik niet, maar ik zit er momenteel één te lezen. Ik lees ongeveer dit: „Het Volkspark is uit het Sterrebos ontstaan en vormt daarmee een geheel". Het Volkspark is het stuk bos dat vroeger een weiland was, gelegen tussen Frankelandsedijk en Stadhouderslaan. Ik herinner mij nog dat er ook volkstuintjes waren op die plek. („De eerste in Nederland voorkomende volkstuintjes" zegt de brochure trots). Op 1 juni 1916 is het park door burgemeester Honnerlage Grete geopend. Onder de tweede wereldoorlog u weet nog wel in de hongerwinter was elk stukje hout een luxe en bij stukjes en beetjes zaagden, kapten en bijtelden wij zelf dat park leeg. Op 30 november 1945 besluit de gemeente f 15.000, uit te trekken om het park van de oorlogsschade te herstellen. Het grootste deel van de nieuwe aanplant (zelfs 90 procent) bestond uit populieren. Het voordeel is dat populieren hard groeien, het nadeel dat ze niet ouder worden dat 40 a 50 jaar. „De funktie van de populier is bescherming te geven aan de ouder wordende langzamer groeiende gewassen zoals eiken en beuken". Momenteel is men bezig de beplanting te restaureren. Een deel van het park zal moeten worden verjongd. Wij vinden dat misschien verdrietig en inderdaad vallen er grote dikke bomen, waarvan je zou vragen „Mot dat nou? Wij zullen hier toch een beetje vertrouwen moeten opbrengen in het beleid van de deskundigen. Eigenlijk zou ik hier de hele brochure voor u willen overzetten en ik vraag mij af waarom zo weinig mensen weten dat die brochure er is, maar laat ik verder gaan met nog een enkele interessante bijzonderheid. Op één hectare worden momenteel 10.000 boompjes en struiken geplant (5.000 daarvan zijn elzen). Op den duur blijven er van die 10.000 ongeveer 600 a 800 over. De elzen bieden beschutting aan de andere soorten omdat zij al op jeugdige leeftijd bestand zijn tegen wind. In totaal zullen er 25.000 stuks bomen en struiken verwerkt worden. Ik eindig zoals de meergemelde brochure eindigt: Belangrijker dan de hoeveelheid is de kwaliteit van bomen en struiken. Daar zal zorg voor gedragen moeten worden, zodat het Volkspark kan uitgroeien tot een bos met imponerende eiken en beuken, die de kampioenspeppels van nu zullen overkruinen". SEBASTIAAN In het afgelopen jaar werd door het hospitaalkerkschip „De Hoop" 645 maal assistentie verleend, waartoe 18.500 zeemijlen werden afgelegd in de West-Europese wateren. Zeventien maal betrof dit een buitenlands-schip. Zoals gebruikelijk de laatste jaren was het werkterrein de eerste maanden te N.W. van de Waddeneilanden, op 54 gr. Noorderbreedte. In mei ging het hogerop tot 60 gr. N. Br., rond de Vikingbank, en in juli werd de vissersvloot gevolgd naar de Zuid-Ierse kust. In augustus keerde men even terug naar de Noord-Zee: Doggersbank, Aberdeen, maar van september tot november assisteerde het schip weer ter hoogte van Cork, met een uitschieter naar de "Hebriden, ten westen van Schotland. In december tenslotte werd flink vis gevangen in Het Kanaal, zodat „De Hoop" zich de 12e reis aldaar gaande hield. Door het slechte weer zocht de vloot in de weekends een haven op en zo werden de laatste kerkdien sten van het jaar gehouden in de havens van Boulogne en Le Havre. Totaal werden dit jaar 57 kerkdien sten en 83 dagsluitingen in de kerkzaal aan boord gehouden, waar van het merendeel op de visserijband werd uitgezonden. Ruim 1000 sche pen gaven bericht van goede radio ontvangst, terwjjl ca. 1200 vissers de diensten in de kerkzaal zelf mee maakten. De predikanten reikten 100 Vertel- bijbels uit en konden ook weer stapels verstrooiingslektuur, door hun huisgemeenten bijeengebracht, uitgeven. De geestelijk verzorger van de juli reis, ds. R. J. v.d. Meulen uit Scheveningen, preekte gedeeltelijk in het Engels, ten gerieve van onze gast dr. Scott, die namens de Britse Regering die reis meemaakte om ervaring op te doen voor het in de vaart brengen t.z.t. van een Engelse collega van „De Hoop". De voornaamste gast dit jaar was echter prins Claus, die van 15-17 juni een werkbezoek aan de visserij bracht. Zijn eerste gang was zondag middag naar de kerkzaal voor het bijwonen van de radiokerkdienst. Alvorens „De Hoop" hem na het werkbezoek weer naar IJmuiden bracht, dankte de prins via de, voor de vissers zo vertrouwde, scheeps- zender van „De Hoop" voor de ontvangst op de vloot en uitte hij zijn bewondering voor de werklust en het vakmanschap van onze zeevissers. De medische dienst begon het jaar onfortuinlijk, want de eerste patiënt die men in IJmuiden aan wal bracht, was de scheepsarts zelf, terwijl de toen ook heersende griep de overige bemanning decimeerde. In de machinekamer stond b.v. nog alleen de hoofdwerktuigkundige. Onder de bekwame leiding van kapitein A. Visser, geruggesteund door, onder meer de medische adviseur dr. N. J. Teljer, die snel een plaatsvervangende arts vond, kwam men de moeilijkheden alras te boven. Totaal werden in 1969 171 patiënten geholpen, waarvan er 40 in het scheepshospitaal moesten worden verpleegd gedurende gemid deld 5 dagen. De apotheek maakte 87 recepten klaar. De hulpverlening bestond uit de gebruikelijke zaken: hechten van hoofdwonden, noodvul- lingen gebitten, hartpatiënten, ge broken ledematen, etc. Het vermelden waard is dat begin juni op 60 gr. N. Br. een zieke visser overgenomen werd van het Russi sche fabrieksschip Monjuskho Hiervoor moest 600 mijl worden gevaren. Wat was onze Egmonder, ondanks de uitstekende verzorging, blij toen hij door „De Hoop", uit zijn taalisolement verlost en naar Nederland meegenomen werd. De dekdienst leverde weer het hele jaar de bemanning voor de rubber boot en de sloep bij het overbrengen van de technici en hun materialen, de predikant, patiënten, kerkgan gers, etc. Vanaf het voorjaar werden hydro grafische instrumenten op de zee bodem verankerd, geboeid en een maand later weer opgevist, welke assistentie zeer op prijs werd gesteld door de betreffende instantie. Medewerking werd gegeven bij het bergen van de slachtoffers van de IJm. 210, een daad van piëteit tegenover de nabestaanden. De stuurlieden maakten 1375 weer- rapporten op voor De Bilt. De kok gaf aan 19 schepen levens middelen uit, als de voorraad uit geput raakte, tot een waarde van f 1.400,-. In de recreatiezaal, waar ook koffie gedronken wordt na de kerkdienst, werden 1000 bezoekers ontvangen. De uitgebreidste service werd wel verleend door de elektronicamon- teur. In totaal 140 reparaties en 174 adviezen per radio. Deze hulp varieert van het omwisselen van een dienstweigerend instrument met het reserve-exemplaar a/b van „De Hoop" töt het simpele verstrekken van een rol echoloodpapier. Je moet maar zonder zitten. De radio-officier, de onmisbare schakel in het contact met de vloot, dook tevens 5 maal, om een schroef te klaren van net of touwwerk. Hij kan door zijn specialiteit met een eenvoudige handeling soms grote uitkomst brengen. Zo ook met het Engelse jacht „Sko", dat bij het binnenkomen van een bij eb droog vallende haven aan de Zuidkust, het midzwaard niet omhoog kon krij gen. Onze kikvorsman constateerde dat het zwaard in een, voor de winch, dode hoek hing. Een duwtje was voldoende en de „Sko" kon naar binnen In twee gevallen was de schade te aanzienlijk' en werd de trawler naar de dichtstbijzijnde haven gesleept. De technische dienst herstelde weer uitgevallen stroomvoorzieningen, de fecte winches, totaal 26 maal, leverde in 15 maal 200 ton gasolie aan schepen waar de brandstof opraakte en dito 25 maal drink water, in totaal 146.500 liter. Wat de financiën betreft droeg een jubilerende Amsterdamse firma weel zeer origineel bij. Zij vroeg haar cliënten, in plaats van bloemen, een bijdrage aan de Vereniging te schen ken. Dit leverde f 1.500, - op. Met Kerstmis werd te Katwijk ten bate van het werk een concert gegeven door het Christelijk Urker Visserkoor „Crescendo". Dit werd door de Vereniging ook zeer op prijs gesteld. Het secretariaat van de Vereniging hospitaalkerkschip „De Hoop" ver zorgt gaarne voorlichtingsavonden over het werk op zee met recente dia-series en film. Telefoon 020-244443. Tegenwoordig kiezen steeds meer gehuwde vrouwen een werkkring buitenshuis. Voor hen is het belang rijk om in korte tijd een goede en smakelijke maaltijd voor hun gezin te bereiden. Een goede organisatie en een efficiënte inkoop van levens middelen (b.v. eens per week) is heel belangrijk. Een snelkookpan kan in vele gevallen ook een uitkomst zijn, evenals een koelkast met apart diepvriesvak. Bij de menukeuze moet ook reke ning worden gehouden met de beperkte tijd voor het bereiden van de gerechten. Zo is groot vlees tijdbesparend en biedt vele variatie- mogelijkheden, evenals de kant en klaar gebakken vis. Voor een toetje is er voldoende afwisseling te bedenken in de vorm van pap, vla of yoghurt, terwijl ook fruit en kaas een gezond besluit van de maaltijd zijn. Zondag: koninginnesoep, boeuf Stroganoff, rijst, waldorfsla, vruch tenslaatje. Maandag: risotto; yoghurt met appel en rozijnen; Dinsdag: rode bietjes, runderlapjes, aardappelen, flensjestaart; Woensdag: hachee met aardappel puree, piccalilly, broodschoteltje met appelmoes; Donderdag: hutspot met klapstuk, gebraden appels; Vrijdag: gestoofde vis met boter- saus, aardappelen, sla, vanillevla; Zaterdag: pommes a la Dauphinoise met rauwe witlofsla, fruit. Smoor 100 gram gewassen en gehalveerde champignons samen met een heel fijn gesnipperd uitje en een uitgeknepen teentje knoflook in een lepel boter. Bak de biefstuk van de haas (100 gr. per ersoon) met peper, zout en noot ingewreven snel in een stukje boter aan alle kanten goudbruin in een koekepan. Leg deze bij de champignons in de braadpan en flambeer het vlees met wodka. Voeg een scheutje tomaten ketchup toe en blus daarna de saus af met een paar lepels sour cream. Serveer het gerecht warm. Maak het eventueel aan tafel klaar. Veroordeeld tot „welverdiende Er leven in ons land 1.342.567 bejaarden. Zo noemt men mensen boven de 65. Ik ben er één van. Velen van ons zijn nog sterk en gezond. We voelen ons nog veel te jong om nu al te genieten van een „welverdiende rust". Wij zouden graag wat zinnigs doen. Zou dat niet kunnen? Wij vormen misschien wel de werkwilligste groep van de bevolking. Wij hebben velerlei ervaring. En wij hebben jong veel geleerd. Wij kunnen babysitten of administreren. Wij kunnen boeken inpakken of brieven adresseren. Of dé-telefoon aannemen. Of vertaalwerk doen. Of correctiewerk. Of controlewerk. Het doet er niet zo vreselijk toe. Wij willen werken en onder de mensen zijn. Voor een uurtje of een paar uurtjes. Voor hele dagen of halve. Incidenteel maar ook regelmatig. Wellicht kunt u één van ons gebruiken. Plaats dan een annonce in de krantT Met onderstaand vignet. (Het blad waarin u gaat adverteren heeft het in zijn bezit). Wij weten dan dat het om oudere werkkrachten gaat. 1.342.567 Nederlanders zijn bejaard- Niet verjaard. 65 Publikatie aangeboden door dit blad,in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SiH

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 9