ZIEK OF GEZOND.... de kruisvereniging kan n helpen Klaverjassen om eieren J. J. J. B. Colignon gedecoreerd EERST 1 MAAND RIJDEN DAN f 100.- BETALEN AUTOMOBIELEN WEST SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 19 - VRIJDAG 20 MAART 1970 OW TRA AM OS OAOIUV - Kr r>*q ha upri \t> iw' tAlis nu Dit zqn de kinderen van het kinderziekenhuis „Lar da Infancia" waar de groep „T.O.V." zich ten tenvolle voor inzet. Morgenochtend wordt er in Kethel en Groenoord weer oud papier voor dit doel opgehaald. Net zolang totdat u uw voorraad kwijt bent, want er rijden verschillende auto's door de wijken... DE POLITIE MELDT VARKENSDIEFSTAL OPGELOST De 40-jarige verfspuiter T. van P. en de 31-jarige transportarbeider H.C.B. uit Delft zijn als verdacht van diefstal van een dood varken aan gehouden. Het varken werd op 11 maart by H.D. aan de Harreweg weggehaald. INBRAAKJES Bij de N.V. Pieterman aan de Nieuwpoortweg vernielde men een ruit, doorzocht alles, maar vond niets. Evenals by de Vegro, Groothandel in verwarming- en kookapparaten en centrale verwarmingsapparatuur aan de 's Gravelandseweg, waar men op dezelfde manier zich toegang ver schafte. Met hetzelfde resultaat. Meer succes boekte men echter bij de N.V. van Linschoten Zn. aan de Jan Steenstraat, waar men f 450,— uit een magazijnruimte ontvreemde. Zij het met gebruik van een valse sleutel. GOUDEN HORLOGE TERECHT Als verdacht van diefstal van een gouden horloge, toebehorende aan mej. C.S. wonende in het pand Jacobastraat 6, werd de 32-jarige losarbeider K.G. aangehouden. Aan de heer J. J. J. B. Collignon, geboren op 11 december 1905 te Schiedam en wonende in Schiedam aan de Van Leeuwenhoeckstraat 10a, is toegekend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons, in verband met zijn langdurige en trouwe dienstver vulling. De heer Collignon vierde gisteren zijn veertig jarig jubileum bij de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst. De functie van de Heer Collignon is autosmeerder/monteur. Burgemeester Roelfsema reikte hem gistermiddag tijdens een speciale bijeenkomst in het stadhuis de toegekende onderscheiding uit. EENFOTO- puzzeltocht door Schiedam voor alle 9, 10 en 11-jarigen van de zwem vereniging „De Watervrienden" mor genmiddag om 2 uur. Verzamelen bij het clubgebouw... Te koop aangeboden: 3 stuks aquariums van 80 liter, geheel compleet, staat op stelling boven el kaar. Alles is nieuw. Franselaan 174 B, Telefoon 151567. Eiken ledikant met spi raal, in prima staat. Gratis. Telefoon 260181. Ter overname: linnen kast, 2/3 hang, 1/3 leg, 50,Bosboomlaan 8 A, Telefoon 261052. Te koop: in prima st. zijnde Fiat 600, 1967. Burg. v. Haarenlaan 1437, Telefoon 260316. Voor een betere rij opleiding dan naar Rijschool Le Mans. Jeugd- cursus t.m. 23 jaar 150, tot aan rij-examen Cursus 5 volle rij-uren 55,-. Thuis halen en brengen. Pleter de Hooghstraat 29a Telefoon 263209 Voor direkt bezorgers (sters) gevraagd, voor ons ochtendblad. Aanmelden Hoogstraat 56, tussen 8.00 en 17.00 uur. Telef. 266844; na 18.00 uur 150922 en 264199. SCHIEDAMSE NOTITIES KERKDIENST met muziek. Zondagmorgen 10 uur wordt de dienst in de Bethelkerk opgeluisterd met muziek. Voor de aanvang van de dienst zal de Chr. muziekvereniging Insulinde uit Vlaardingen reeds liederen spelen die meegezongen kunnen worden. Een liturgie wordt uitgereikt en wij hopen op een goede opkomst, zodat in de dienst, waar veel gezongen zal worden, niet alleen de klanken van de muziek zullen klinken maar ook vele, vele stemmen. EEN ZO mooi mogelijk gekleurd of versierd hardgekookt ei brengen de dames van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Schiedam mee op dinsdagmid dag 24 maart a.s. Het is dan hun Paasmiddag, die gehouden wordt in zaal „Irene". U heeft kans op een prijsje, dus doet uw best. Mevrouw Hamacher uit Zutphen houdt bovendien een lezing: „Lachen en laten lachen". Aanvang: 2 uur. EEN STICHTINGS- bestuursvergadering morgen voor de leden van de „Burgemeester van Haarengroep" in het troepenhuis aan de Schiedamseweg. DENKTU vanavond aan de jaarvergadering van „Helpt Elkander"? JESSY's NEW Selection. Op veler verzoek voor de derde maal dit seizoen bij de „Instuivers" op zondag 22 maart a.s. Met een repertoire van ,,'t Zal je kind maar wezen" tot „Venus"... Deze 6-mans-formatie uit Rotter dam zal u wel bezig houden. Aanvang: 8 uur in gebouw „Ar cade". KLAVERJASSERS van „Het Singelkwartier" en hun fans: op a.s. maandag 23 maart worden de kaarten stevig geschud. Er wordt 3 x 1500 punten gespeeld. Niet om fraaie huishoudelijke prij zen, maar om eieren deze keer. U kunt ze bakken, koken of rauw opeten. Kleuren. En... de koffie is om kwart voor 8 hardstikke bruin. Fiat 850, 1966 Fiat 500, Nuova, 1967 Ford Cortina 1500, luxe '65 met fabrieksnieu- we motor, 1000 km. gelopen m. garantie. Opel Kadett, 1964. Opel Relkord Coupé, 1900, L 1966. Opel Diplomat, 1967. Opel Caravan 1700, '66. Simca 1100 Grand luxe Super, 1968. Simca 1100 Grand luxe Super 7-6-1968. Ford Mustang, 8 cil, pookversn. radio, '66. Chevrolet Impala, 8 cil., automaat hartop 1964. Mercedes Benz. 250 S., le eigenaar, donker groen, 1967. Inruilen - Garantie Westfrankelandsestr. nr. 121 A, Schiedam, Tel. 010—264195 Ook financiering zonder aanbetaling. „St. RADBOUT" brengt morgen de eigenaren van het gloednieuwe winkelcentrum aan de Borodinlaan een feestelijke sere nade. Zorgt u dat u omstreeks 2 uur in de buurt bent? DENKENDE leden van het Katholiek Vrouwen gilde eraan zich zo spoedig mogelijk op te geven voor de cursus van de Stichting Huishoudelijke en Gezins voorlichting, die in september a.s. start? „COPYCAT" de bekende Drive In-discotheek. Gewoon gezellig om kwart over 8 in het clubhuis „St. Joris Doele". Leden en belangstellenden van harte welkom. Voor zaterdag 20 juni a.s. is een bustocht gepland met des avonds onderweg ergens gezellig dansen. Vertrek om 9 uur v.m., thuiskomst plm. 11 uur. Kosten: f 20,-. Wie hiervoor interesse heeft, melde zich via 268338 of loopt even langs het Doeleplein 1. GEVONDEN Lijst van gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Gekleurde hoofddoek; 1 paar bruine motorhandschoenen; 1 paar zwarte balletschoenen (Post Kethel); zwart kinderlakschoentje (R); lederen handschoen; bromfietsplaatje; auto sleuteltje; Lipssleutel; ring met 7 sleutels; Lipssleutel in étui; ring met rose steen. Te bevragen bij de vinders: Armband, Ziekenfonds A.Z.S., Tuinlaan 90; schakelarmband, Eerenberg, van Beverenstraat 19b; trouwring, Akkerman, Bilderdijk- straat 30; étui inh. ballpoints en potloden, Kroon, C. van Zanten- plein 89; herenbril, van Lingen, Grote Markt 11a; étui met 3 sleutels, Markus, Joh. Straussplein 21; sleutelhanger met 5 sleutels, van Houten, Oosterstraat 40 (tel. 156684); 1 paar rolschaatsen, Voe ten, Idenburgstraat 44; kangeroe- stok, B. Slingerland, Aleidastraat 80b; bromfietsplaatje, mevr. Hovin- ga, J. Catslaan 6; zwarte dameshand schoen (R), Kiela, van Tienhoven- straat 8; sjaal, geel met rode bloem, mevr. Batenburg, Heinsiusstraat 84; rood geruite boodschappentas op wieltjes met inh., J. van Suylekom, Boteritraat 61zwarte portemonnee metii^nh., Molenaar, St. Liduina- straat 52c (na 19.00 uur); kaart Wit-Gele Kruis, Vink, Villastraat 51; stalen ketting, W. Jongste, Dorp straat 13; transistorradio, Klaasse, Puttershoeksestraat 14a; Frans bij beltje, C. Molenaar, Hu ijsman straat 31a; hazenwindhond, A. C. de Vette, Molensingel 11; groene par kiet, Conc. Rijksscholengemeen schap, H. de Grootstraat 4. Dierentehuis, Sint Anna Zuster straat: zwart-witte hond, reu; bas taard terrier, teef; witte haan; bastaard reu, wolfsgrauw. Donderdag 26 maart organiseert Klaveijasvereniging Ons Genoegen West een groot Klaveijasconcours in gebouw Arcade aan de Lange Haven in Schiedam Aanvang 20.00 uur. Gespeeld wordt 2 x 2000 punten. Voor de koppels met de hoogste aantal punten is een groot aantal eieren beschikbaar. Inschrijfgeld f 1,50 per persoon. Koppels kunnen zich opgeven bij W. J. Scheux, Warande 81, tel. 264215; D. Opschoor, M. C. M. de Groot straat 49, tel. 26124; Sigarenmaga zijn „Aleida", Aleidastraat 77, tel. 26515 en 's avonds aan de zaal.' De kruisverenigingen zijn al erg oud. In het laatste kwart van de vorige eeuw kwamen zij tot ont wikkeling. Zij werden toen opge richt om vooral besmettelijke ziek ten te bestrijden door de mensen hygiëne te leren en zieken te verplegen. Want u zult het zich nu nauwelijks kunnen voorstellen, maar in die tijd kwamen pest en cholera nog in ons land voor en t.b. was een gevaarlijke volksziek te. Nu zijn pest en cholera onbekende ziekten in ons land en ook t.b. is een zeldzame kwaal geworden. Dat komt niet in de laatste plaats door het werk van de kruisverenigingen. Toen die gevaarlijke ziekten prak tisch overwonnen waren, gingen de kruisverenigingen zich geleidelijk meer richten op andere taken: ziekenverpleging thuis en de kin- derhygiëne. Daarom heeft tegen woordig zelfs de kleinste plaatse lijke kruisvereniging een wijkver pleegster in dienst en daarom valt zelfs het kleinste dorp onder de werking van een kraamcentrum, vanwaaruit de deskundig opgeleide kraamverzorgsters uitzwermen om in de gezinnen te helpen bij de bevalling en jonge moeders met hun baby tien dagen verantwoorde kraamzorg te geven. Ook zijn er in elke plaats consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Kraamzorg en consultatiebureaus zijn bekende diensten van de kruisverenigingen. Maar het zijn niet de enige...! Nog veel te veel mensen denken dat de kruisvereniging er alleen is voor baby 's en bejaarden. Zij weten niet dat de kruisvereni ging juist tot doel heeft de mensen in hun gezin hun hele leven lang te helpen gezond te worden of te blijven. De kruisvereniging is er voor gezonden én zieken... Wanneer er in uw gezin iemand ernstig ziek is, kunt u van de kruisvereniging erg veel profijt hebben. Moeten er injecties gege ven worden, verbanden dagelijks worden vernieuwd, moet de pat iënt gewassen worden of behan deld tegen „doorliggen" - kort om: moet de zieke deskundig verpleegd worden, dan komt de wijkverpleegster zo nodig dagelijks op visite, desnoods een jaar of nog langer. En zijn er bij de verpleging dingen nodig die duur zijn in aanschaf, dan kunt u die lenen bij het magazijn van de kruisvereni ging. Bedzeilen, ondersteken, weegschalen, krukken, closetstoe- len, ledikanten, inhalatietoestellen, nierbekkens, rolstoelen, dekenbo- gen en nog veel meer dingen bevat zo'n magazijn. Alles wordt gratis uitgeleend aan de leden. Ook wanneer iemand uit een ziekenhuis komt en thuis nog enige tijd moet nakurenkomt de wijkverpleeg ster helpen wanneer dit nodig is. Dat helpen kan betrekking hebben op eenvoudige revalidatie-oefenin- gen, maar het kan ook een advies zijn over de juiste wijze van medicijnen innemen, dieet 'houden of iets anders. Natuurlijk doet een wijkverpleeg ster haar verpleegkundig werk altijd in nauw overleg met de huisarts. Maar zij doet veel méér dan verplegen. Een wijkverpleeg ster is namelijk meer dan een ziekenhuisverpleegster. Na haar op leiding in een ziekenhuis heeft zij een speciale opleiding voor wijk verpleegster gevolgd op een Sociale Academie. Die opleiding is o.a. gericht op haar adviserende taak in de gezinnen. Wanneer u informatie wenst op het gebied van de gezondheid praat dan gerust met uw wijkverpleeg ster. Over mogelijke voorzieningen in de woning ten behoeve van een invalide, over voeding, over kinder verzorging, over hygiëne, over... noemt u maar op. Want als de wijkverpleegster zélf de oplossing voor uw problemen niet weet, dan is er nog een hele organisatie achter haar, waarop zij terug kan vallen om u advies en hulp te geven. De meeste mensen denken dat de kruisvereniging bestaat uit de wijk verpleegster. Zij weten niet dat de drie kruisverenigingen landelijk zo'n tienduizend mensen in dienst hebben, waaronder artsen, psycho logen, sociologen, pedagogen, diët isten, gespecialiseerde districtsver pleegsters voor kankerbestrijding, reumabestrijding, t. b.-bestrijding, revalidatie. kinderhygiëne, ge- slachtsziektebestrijding en geeste lijke gezondheidszorg. Wij spraken hierboven van drie kruisverenigingen. Die drie kruis verenigingen zijn: Het Groene Kruis (algemeen); Het Wit-Gele Kruis (rooms-katho- liek); Het Oranje-Groene Kruis (prote stants christelijk). Dat is historisch zo gegroeid en nog steeds blijken veel mensen, juist wanneer het gaat om ziekte en gezondheidszorg, prijs te stellen op een aangepaste zorgverlening. De drie kruisverenigingen zien elkaar echter niet als concurrentie, integendeel. De samenwerking wordt steeds hechter en komt overal tot uiting: in gezamenlijke wijkgebouwen, in het voor elkaar waarnemen van weekend- en va kantiediensten, in allerlei stichtin gen en federatieve instellingen met gezamenlijk personeel. Machtige organisatie Het kruiswerk is een machtige organisatie, die overal vertegen woordigd is waar gezondheidspa blemen aan de orde komen: plaatselijk, provinciaal en landelijk. Rond 75 pet. van het Nederlandse volk is er bij aangesloten, d.w.z. 75 van elke 100 Nederlanders. Alleen al het Wit-Gele Kruis heeft samen met het Limburgse Groene Kruis 629 plaatselijke afdelingen met bijna een miljoen leden-gezinnen. Er werken bij het Wit-Gele Kruis ruim 1400 wijkverpleegsters en bijna 2400 kraamverzorgsters. In de .740 wijkgebouwen worden per jaar 2519 cursussen van allerlei soort gegeven. De 81 kraamcentra van het Wit-Gele en Limburgse Groene Kruis geven per jaar aan 51.000 jonge moeders 503.890 dagen deskundige kraamzorg. Die hele organisatie is steen voor steen opgebouwd door de leden, door particulier initiatief. Tienduizen den vrijwillige, onbezoldigde be stuursleden werken over het hele land mee. Tienduizend deskundi gen werken als beroepskracht bij de kruisverenigingen. Daarom is het kruiswerk méér dan de wijkverpleegster die u zo ijverig door uw straat ziet jakkeren op weg naar weer een andere patiënt. Daarom kunt u uw kruisvereniging raadplegen over alles wat met uw gezondheid te maken heeft of met die van uw gezin. Uw leven lang...! Het is voor een jonge moeder een hele geruststelling te weten dat zij tijdens de bevalling en nog IC dagen daarna geassisteerd wordt door de kraamverzorgster van de kruisvereniging en dat ook de verzorging van de baby in deskundige handen is. (foto: archief Wit-Gele Kruis).

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 19