De paashaas kwam Kinderverhaal Japan in Schiedams Stedelijk COGNAC „ORANJE" RDM boekt weer reactorvat JONGE VROUW ERNSTIG GEWOND Slijterij en Wijnhandel HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 26 - VRIJDAG 27 MAART 1970 Grand Chevalier, van 17,95 voor 12.95 Oranjestraat 10-12 Telefoon 265997 U belt, wij bezorgen Het reactorvat voor de 900 MW kerncentrale Philippsburg (bij Karls ruhe) zal door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. in samenwerking met Breda Termo- meccanica e Lecomotive te Milaan en Gebr. Sulzer te Winterthur worden gebouwd. De opdracht daar toe is door A.E.G.-Telefunken bij de als hoofdleverancier optredende RDM geplaatst. De centrale wordt gebouwd door Kraft-werk Union voor rekening van Nord Badenwerk Energie-Versorgung Schwaben GmbH (KBE) en zal in 1974 worden opgeleverd. A.E.G. levert voor de centrale Philippsburg de komplete nucleaire installatie met kokend water reactor. Het ongeveer 21 meter hoge drukvat heeft een inwendige diameter van ongeveer 5,80 meter en een gewicht van ca. 600 ton. De RDM, die deel uitmaakt van de Ryn-Schelde Groep, heeft thans 12 opdrachten voor kernreactordruk vaten in portefeuille. SHAPE OF THINGS „Shape of Things" heeft nog nooit in Schiedam gespeeld, dus het optreden in de Vonk is de première voor Schiedam en omstreken. Mees tal treedt deze band op in dancings in Den Haag en in jeugdsociëteiten in Brabant en Zeeland. Deze band speelt diverse genres nl.: Blues-pop en vooral die machtige Underground music. Er zijn onlangs platenopnamen ge maakt, dus misschien komt er over enige weken een plaatje van deze band op de markt. De voorverkoop wordt gehouden in het Vunderke, dat geopend is van 8-10.30 uur. 't Vunderke is geopend van dinsdagavond tot vrijdagavond. De kaartjes zijn te verkrijgen voor leden en introducé's voor f 2,50. Er heerste een gezellige drukte op de zaterdagmiddag voor Pasen. In de huiskamer zaten de kinderen rond de tafel, voorzien van verf dozen, penselen, bakjes water en een door moeder neergezette grote schaal met gekookte eieren. Wat deden ze hun best om de eieren zo mooi mogelijk te beschilderen! Kees, die negen jaar was, had er een buitengewone handigheid in. Hij kon heel goed met de verf kwast omspringen en de anderen, Mieke van zeven en Fransje van zes jaar, die ook hun best deden, keken steeds met bewondering naar de eieren van de grote broer, die al netjes klaar in een schaaltje lagen. Fransje spande zich vreselijk in; met een hoogrode kleur en zijn tong tussen de tanden geklemd schilderde hij aan zijn eieren. En wanneer hij er weer een klaar had, liet hij die vol trots aan zijn zusje en broertje zien. Zo kleurden ze de hele middag en toen alle eieren voorzien waren van prachtige kleu ren en voorstellingen, kwam moe der en nam de schalen mee naar de keuken, want vannacht, tegen de ochtend zou de paashaas komen hij hij zou al die mooie beschilder de eieren in de tuin verstoppen. Als de kinderen wakker werden, moesten ze zo snel mogelijk in de tuin gaan zoeken en ze wisten uit ervaring dat de paashaas het ze niet gemakkelijk maakte. Tjonge, wat kon die de eieren goed verstoppen: soms zochten ze wel een uur lang, voordat ze alle eieren gevonden hadden. Kees en Mieke maakten al wilde plannen voor de volgende morgen. Kees wist precies verschil lende plekjes waar de paashaas vermoedelijk de eieren neer zou leggen, van die heel gemene plek jes, waar je de eieren bijna niet zou kunnen vinden. Moeder keek bezorgd naar Fransjg die deed niet mee, maar zat met een hoogrode kleur in een hoekje en zei niets. „Wat is er Fransje wilde moeder weten. „Ik heb zo 'n pijn in mijn buik en ik ben zo misselijk", antwoordde de jongen zachtjes. „Dan zal ik je maar vlug in bed stoppen", vond moeder. „Ikgeloof vast, dat hij een beetje koorts heeft", opperde vader bezorgd. Moeder controleerde de tempera tuur en ja hoor, Fransje had waarschijnlijk een kou gevat en moest zo snel mogelijk naar bed. „Morgen moet je er maar in blijven", zei mama. Maar dat was teveel voor de kleine jongen. Hij barstte in wild snikken uit. „Dan kan ik niet meedoen met paas eieren zoeken! "huilde hij. „Ja jongen, maar als je ziek bent, dan moet je toch in je bedje blijven", vond vader. Fransje snik te nog harder. „Weet je wat", zei zijn moeder, „ik zal de paashaas wel opwachten en eens met hem praten, misschien... Maar Fransje hoorde het niet. Hij was helemaal verdrietig. Nu zou het fijne spel voor hem voorbij gaan. In zijn bedje lag hij nog lang na te snikken en toen viel hij in slaap, met een paar grote tranen nog op zijn wangetjes. Maar ineens werd hij wakker. Wat was dat? Wat hoorde hij daar? Het leken wel voetstappen op de gang. Heel stil luisterde hij. Ja hoor, daar ging heel zachtjes de deur van zijn kamertje open en in het licht van de manestralen, die door het venster naar binnen vielen, zag hij... de paashaas! Op zijn tenen sloop de haas naar het bedje en Fransjes hartje klopte van spanning. Wat zou de paashaas willen Vlak bij hem bukte het dier zich over hem heen om te kijken of hij sliep, maar het schrok toen het zag dat de jongen wakker was. „Oh, Fransje", klonk het, „ben je wakker? Dat is jammer, want ik wilde je komen verrassen. Ver rassen? vroeg Fransje. „Ja ze ker", vervolgde de paashaas. „Ik hoorde van je mama, dat je ineens ziek bent geworden en nu morgen niet mee kunt doen aan het eieren zoeken in de tuin. Nu zou jij dus geen eieren kunnen vinden. Daar heb ik nu iets op gevonden. Kijk eens wat ik voor jou heb meege bracht! De paashaas greep in de mand, die hij op zijn rug droeg en Dit zijn ze dan de „Shape of things", die morgenavond voor de nodige spetters in „De Vonk" zullen zorgen... De 18-jarige kantoorbediende mej. M. Rodenburg is op de kruising Burg. van Haarenlaan-'s Gravelandse- weg door een personenauto gegre pen, toen zij door het rode licht reed en bovendien geen voorrang verleende. Met een schedelbasisfraktuur is zij in ernstige toestand naar het Gemeen teziekenhuis vervoerd. De auto werd bestuurd door de 51-jarige R.W.T.H. uit Den Haag. SCHIEDAMSE NOTITIES WIE GRAAG bij Hermes D.V.S. wil cricketten, hij melde zich zo snel mogelijk bij de heer W. R. Fontijne, Bachplein 202, tel. 353267. De opbrengst van het oud papier ten bate van de Jeugdcontactcommissie bedraagt al meer dan f 1.000,—. Reden genoeg om te blijven sparen. VANAVOND om 8 uur heeft in „Het Raadhuis" op de Schiedamseweg de slotavond plaats van het Paasconcours van de kaartclub van de wijkvereniging „Bijdorp". Aanvang: 8 uur. Morgen ochtend paaseieren zoeken voor de jeugd van 2-12 jaar op de wei van Lansbergen. NAAR EIEREN gaan ook de kinderen van de Schiedamse zwemvereniging „De Watervrienden" zoeken. En wel op zondag 29 maart voor de leden van 6 t/m 12 jaar in het Beatrixpark. Om 9 uur verzamelen bij de ingang van het bad „Groenoord". haalde er iets uit. Het was een grote kartonnen doos en die zette hij op het kleine tafeltje, dat naast het bed van de jongen stond. „Wat zit er in?" wilde Fransje nieuwsgierig weten. „Dat vertel ik je niet", lachte de haas. „Nu ga ik weg, want ik heb nog veel te doen en je moet mij beloven, dat je niet aan de doos zult komen, vóórdat het licht is. Wanneer de zonnestra len in je kamertje schijnen en de anderen gaan zoeken, mag jij de doos openmaken, maar niet eerder hoor. Zal je dat beloven? Fransje beloofde het en de paas haas vertrok. Tjonge, wat was dat nu vervelend, maar ja, hij had het de paashaas beloofd, dus... Hij kon er gewoon niet vap slapen. Een hele tijd lag de jongen nog wakker, maar toen viel hij toch in slaap in snurkte dat het een lieve lust was. Toen hij wakker werd, scheen de zon al volop naar binnen, recht op de grote kartonnen doos die op zijn tafeltje stond. Buiten hoorde Fransje de anderen roepen en juichen. Zij waren aan het eieren zoeken en juist wilde hij verdrietig worden, toen hij ineens aan het nachtelijk bezoek van de paashaas dacht. Oh ja, het geschenk mocht hij nu openmaken. Vlug sprong hij overeind. Hij had geen pijn meer in zijn buikje en was allerminst misselijk. Hij voelde zich ook niet gloeierig warm, neen, Fransje leek weer helemaal de oude. Met trillende handen maakte hij de doos open en haalde er een geweldig groot chocolade paasei uit. Geweldig, zo'n paasei had hij nooit gezien. Het was helemaal versierd met kleurige stukken mar sepein en bovenop het ei zat een zacht geel kuiken. Oh, wat was dat Fransje blij. Jammer dat hij nu in bed moest blijven. Daar kwam moeder al aan, om te zien hoe het met haar zoontje was. Ze zag hem daar zitten, rechtop in bed met het geweldige paasei op schoot. „Mamma, dat heeft de paashaas vannacht gebracht, omdat ik ziek was en niet mee kon doen aan het eieren zoekenMoeder lachte. „Ja, ik heb eens even met de paashaas gesproken en hij vond het toch wel heel erg jammer voor jou. Daarom ging hij naar boven en bracht je dit cadeautje. Fijn hè? Moeder zag al heel gauw, dat Fransje niet meer ziek was. Ze besloot wel, hem die dag in ieder geval niet naar buiten te laten gaan, maar hij mocht wel opstaan en samen met de anderen ontbijten aan de gezellig versierde tafel. Van zijn broertje en zusje kreeg hij ook van de gevonden eieren en naast hem stond op tafel het grote paasei. Hisako Abé aan het etsen. Een van de prenten van de Japanse Hisako Abé, tot 20 april te zien in Schiedams Stedelijk Museum. Tot 20 april wordt in het Stedelijk Museum Schiedam een tentoonstel ling gehouden van etsen en litho's van de Japanse Kunstenares Hisako Abé. Zij kreeg haar opleiding in Japan, maar kwam in 1963 naar Nederland om haar studie op de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam voort te zetten. Zij bleef ef wonen en trouwde er met de Nederlandse pianist Olaf Viruly. Hisako Abé verloochent in haar werk haar afkomst niet. Vaak herinneren haar prenten met haar liefde voor fijne bloemetjes, vogels, poëtische landschappen aan de Japanse traditie. Toch heeft zij duidelijk nieuwe Europese invloeden ondergaan. Boeiend zijn ook haar abstracte composities, vaak een herhaling van een thema, in verschil lende kleuren uitgewerkt. Zo kan een kleur-ets in blauw-groen een ijzig koude indruk maken, het lijkt als het ware een landschap waar het „vriest dat het kraakt". Dezelfde ets echter in warmere tinten afgedrukt kan de stemming in „herfst" doen veranderen. De grafiek van Hisako Abé kan gekocht worden. Voor particulieren is een Rijkssubsidie van 25 procent beschikbaar gesteld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 26