1 Yi maal de kracht van de Concorde"- motoren Uw oud papier voor „Het Singelkwartier Met bijzonder doel Afscheid van R. Gerding Directie wisseling Thurlede Horden seizoen Verkeers- omlegging in Kethel Vragen over rietsuiker ENCK-brand Astmatici Sakor-collecte van 3-19 april NIEUWE VAUXHALL BOTS-SIMULATOR: HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 25 - VRIJDAG 17 APRIL 1970 De eerste bots-simulator in Europa is thans in gebruik genomen in de veiligheidslabo ratoria van GM's dochtermaat schappij Vauxhall Motors, op het nieuwe, 283 ha grote proefterrein van het bedrijf in Iidlington (Engeland). Deze nieuwe inrichting voor veiligheidsresearch, die meer dan 2 miljoen gulden heeft gekost, stelt de Vauxhall-inge- nieurs in staat een uitgebreide reeks botssituaties te imiteren. Bij het Vauxhall-systeem laat men een voertuig niet tegen een hindernis of muur aanrijden,'=l maar met een hoge snelheid achteruit schieten, met een zodanige kracht dat het in het interieur voortgebrachte effect g lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllp Bétere hulp voor 40.000 kinderen! De zaak zit zo: er zijn 40.000 kinderen in ons land, die van hun ouders niet de opvoeding kunnen krijgen, die ze nodig hebben. Hoe dat komt is niet in een paar worden te zeggen, maar die kinderen èn hun ouders moeten geholpen worden. En ze wórden ook gehol pen: door de kinderbescherming, zo goed als maar mogelijk is. Dat is onder meer een kwestie van geld. Van een zeer groot deel komt dat geld van de overheid, die het werk van de kinderbescherming - 150 verenigingen en 300 tehuizen! subsidieert. Maar voor beter werk, voor betere hulp is méér geld nodig. Er is behoefte aan méér deskundigen, want goed helpen is een vak. Er zijn meer mensen nodig om kinderen en ouders zó te begeleiden dat de eenmaal begonnen hulpverlening ook wordt afgemaakt. Er moet systematisch en voortdurend naar goede pleegouders worden gezocht, want veel kinderen kunnen tenslotte toch niet naar het eigen gezin terug of daarin blijven. Dat „zoeken" is een kostbare zaak. Wil de kinderbescherming „bij" blijven, dan moet er geld zijn voor onderzoek - daaraan ontbreekt nog veel. Kortom: de kinderbescherming helpt zo goed mogelijk, maar het kan beter. Daarom is er ieder jaar een SAKOR-collecte: deze keer van 13 tot en met 18 april a.s. SAKOR betekent: SAmenwerkende Kinderbescherming ORganisaties. Alle instellingen ongeacht „kleur, zuil of gezindte" delen in de opbrengst. Het gironummer is 404040 ten name van de Stichting „Sakor" te 's-Hertogenbosch. Geluk (ook: kindergeluk) is voor geen geld te koop. Geld - UW geld kan er wél voor zorgen dat 40.000 kinderen aan hun trekken komen, dat ze de beste hulp krijgen die maar denkbaar is en een eerlijke kans voor een toekomst, waarop ieder kind recht heeft. Van 13 tot 19 april gaan de Sakor-bussen rond. En het gironum mer is 404040. Van „Sakor", Den Bosch. hetzelfde is alsof het voertuig plotseling tot stilstand werd gebracht bij vooruitrijden bij een overeenstemmende snel heid. Het testobject normaal een autocarrosserie of vrachtwagen cabine is op beweegbare slede gemonteerd, die op 36 m lange rails loopt. De stootkracht wordt voorgebracht door een pneumatische aangedreven katapult-installatie en kan tot meer dan 113.000 kg oplopen, wat neerkomt op anderhalf maal de stuwdruk die de vier straalmotoren van het superso nische Frans-Britse vliegtuig, de „Concorde" bij het starten ontwikkelen. Ln snelheid kan de testlede tot 65 g accelereren, dit is van 0 tot 100 km/u over een afstand van minder dan 1 m'. Ingenieurs kunnen de resultaten van een dergelijke acceleratie bestuderen onder controleer bare en steeds terugkerende omstandigheden, waarbij ge bruik wordt gemaakt van spe ciale apparatuur, teneinde be paalde effecten te kunnen regi streren, zowel van de construc tie van een wagen en zijn onderdelen, als die van testpop pen welke met elektronische apparaten zijn uitgerust, om de menselijke reacties na te boot sen. Een batterij filmcamera's voor kleuropnamen bij hoge snelheid die tot 1.000 opnamen per seconde kunnen maken regi streert de effecten van accelera ties in de fractie van een seconde die hiervoor beschik baar is. Om dergelijke opnamen bij hoge snelheid mogeüjk te ma ken heeft men de beschikking over lampen met een tótaal vermogen van circa 96 kilowatt. Signalen die door de diverse meetinstrumenten, aangebracht in de testpoppen en het test voertuig, worden uitgezonden, worden via kabel naar regi- streertoestellen in een controle wagen in het laboratoriuir overgebracht. De reeds door Vauxhall Motors toegepaste proefbotsingen, waarbij complete wagens tegen een betonblok met een gewicht van 75 ton botsen, worden uiteraard door deze tests met de nieuwe Vauxhall-simulator aangevuld, in plaats van deze te vervangen. De simulator zal het mogelijk maken bepaalde on- Volgend jaar hoopt de wijkvereni- ging „Het Singelkwartier" op groot se wijze het 40-jarig bestaan te vieren. Achter de schermen wordt daar al hard aan gewerkt. Zoals u weet is men al maanden druk bezig met het verzamelen van oud papier, waarvan de opbrengst al een prach tig filmprojector ten bedrage van f 2.300,— is aangeschaft. Men heeft nu weer f 1.200,- in kas. Die echter stevig op een bank gezet worden, want men gaat volgend jaar, in het jubileumjaar dus, iets groots voor alle bejaarden van Schiedam- Oost, dus van het Singelkwartier organiseren. Zomaar op kosten van de gelijknamige vereniging een dag uit, geheel verzorgd vanaf het vertrek van huis tot aan de terug tocht toe. Deze oudste wijkvereniging met zijn bestuursleden die van aanpakken weten, doet nu een beroep op alle bewoners van Schiedam-Oost, die „Het Singelkwartier", maar meer nog hun bejaarden, een goed hart toedragen, kranten en tijdschriften voor dit goede doel te bewaren. U krijgt bericht wanneer deze opge haald wordend De auto's zijn voor zien met het opschrift „Het Singel kwartier". Aan u de taak te zorgen dat die wagens iedere keer vol Met ingang van 1 mei a.s. zal de heer R. Gerding, wnd. havenmeester van de gemeente Schiedam, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn funktie neerleggen. In verband daarmede zal op dinsdag 28 april tussen 16.30 uur en 17.30 uur een afscheidsreceptie worden gehou den in het Stadhuis, waar iedere belangstellende welkom is. derdelen van de tests telkens weer te herhalen in verband met gedetailleerde analyses. Vauxhall's nieuwe bots-simula tor is een belangrijke aanvulling op de reeds imposante serie research-installaties op het ge bied van de veiligheid en de techniek die, aldus Vauxhall Motors, haar in staat hebben gesteld baanbrekend werk te verrichten met betrekking tot de automobielveiligheid. Dit pionierswerk kwam ondermeer tot uiting in het behalen van een veiligheidstrofee in 1967 voor de Vauxhall Victor 2000. Illllllllllll lllllllll =1 SCHIEDAM SE NOTITIES II komen. De ophaaldienst is in twee wijken verdeeld, zodat iedereen gelegenheid krijgt zijn aandeel af te leveren. Hierbij is ook de jeugdlei- ding, bestaande uit een man of vijf, ingeschakeld. Ruim 6 ton is reeds opgehaald. Maar er kan nog veel meer bij. Hoe meer oud papier hoe meer voor de bejaarden straks plezier. Morgen 18 april, krijgt u de gelegenheid al die wagens te vullen. Zet ze vanavond alvast klaar, des te eerder is men klaar. De heer R. Boxem zal op 1 mei zijn funktie als direkteur van het Bejaar dencentrum „Thurlede" beëindigen. In zijn plaats heeft het bestuur van de H.S.H.B.-Schiedam benoemd de heer N. C. Kerkhoff te Schiedam, die m.i.v. 1 april j.l. in dienst is getreden. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport uit Den Haag deelt mede, dat de eerste hordenren in dit seizoen op donderdag 30 april a.s. op de grasbaan in Emmeloord wordt gehouden. Vijftien halfbloeds zullen hieraan deelnemen. Hieronder zijn wederom verscheidene debutanten. Hoewel de Nederlandse halfbloed fokkerij in de afgelopen jaren een steeds groter omvang heeft aange nomen zijn in het deelnemersveld slechts zes Nederlandse halfbloeds. De overige zijn Hongaren (4), Arabieren (4) en de Rus lstrebitel, die over het 2900 meter lange parcours met dertien hindernissen het minimumgewicht van 69 kg. krijgt te dragen. De favoriet - de vroegere draver Eady Scott draagt daarentegen maar liefst 90 kg. Nog steeds bestaat er grote i behoefte aan logiesruimte voor de I Engelse spelers van de voetbal-, zwem- en hockeyploegen. Er wordt j een dringend beroep gedaan op Schiedammers, die in de gelegenheid zijn en die bereid zijn één of meer van deze spelers gedurende de i periode van zaterdag 2 mei - dinsdag 5 mei te huisvesten. Schriftelijke of telefonische meldingen worden gaar- Ine ingewacht bij de voorzitter van de Stichting V.N.F.G., de heer J. [van de Griend, KerkJaan 10, in Schiedam, telefoon 267407. Met ingang van maandag a.s. zullen de werkzaamheden aan het wegdek (kabels en leidingen) worden uitge voerd aan de Schiedamseweg (Kethel) tussen bad „Groenoord" en de Zwaluwenlaan. Het verkeer met bestemming Kethel zal worden om geleid via Laan van Bol'Es, Eduard van Beinumlaan en Zwaluwenlaan. Dit zal met borden worden aange duid. De werkzaamheden zullen ongeveer 3 weken in beslag nemen. De leden van de Schiedamse ge meenteraad, de dames A. C. M. Blaauw-Rieu en J. H. H. Gerding- Eggink, hebben de volgende schrifte lijke vragen gesteld aan B. en W. „Is het College bekend dat er door de jongeren op de Inhabé een stand is ingericht, waar ten bate van de hulp aan de onderontwikkelde lan den, rietsuiker en andere van deze landen afkomstige producten wor den verkocht? Is het College het met ons eens, dat het verheugend is, dat een deel van onze jeugd zich ten opzichte van de wereldvraagstukken zo positief op stelt? Zo ja, vindt het College niet, dat het streven van een dergelijke jeugd groep ook van de kant van het gemeentebestuur alle mogelijke steun verdient? Is het College bereid, daar waar van gemeentewege bij diensten en ver gaderingen koffie en thee verstrekt wordt, bij deze consumpties gebruik te maken van rietsuiker? Is het College tevens bereid deze groep daadwerkelijk te steunen door hen een, b.v. voor saneringsdoelein den bestemd leegstaand pandje ter beschikking te stellen voor het inrichten van een „wereldwinkel" waar producten uit de minderont- wikkelde gebieden verkocht worden, zoals we reeds in verschillende gemeenten van ons land gebeurt? Naar aanleiding van de brand bij de E.N.C.K. hebben twee leden van de gemeenteraad van Vlaardingen, na melijk mevrouw L. van Duyn-Spruyt en de heer H. Krabben (P.v.d.A.) vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen. Zij hebben het volgen de gevraagd 1. Na de calamiteit bij de E.N.C.K. in 1963 werd ons medegedeeld, na gedaan onderzoek, dat maatregelen genomen waren om herhaling te voorkomen. Hoe is het dan mogelijk dat desondanks toch weer een gelijksoortige brand is ontstaan? 2. Kan het zijn dat woekeren met opslagruimte leidt tot verhoogde kans op broei? 3. Heeft u wel eens overwogen om de opslag van eind-produkt door de E.N.C.K. naar elders te verplaatsen (b.v. op de Maasvlakte)? 4. Zijn de hinderwetsvoorwaarden voor opslag van nitraat-houdende kunstmeststoffen op de juiste wijze nageleefd? 5. Welke garantie zal de nieuwe E.N.C.K.-direktie willen en kunnen geven tegen toekomstige calamitei ten. 6. Bestaat er een evaculatie-plan bij calamiteiten voor het regelen van verkeersstromen afhankelijk van windrichting? Hoe zijn de toegangs mogelijkheden voor hulpdiensten als ambulance en brandweer geregeld en bestaat er voldoende communicatie tussen deze diensten van verschillen de gemeenten? 7. Wat is de taak van B.B. en eventueel B.Z.B. bij dit soort ram pen? 8. Welke methoden worden gebruikt voor het nauwkeurig meten van de concentratie van chloor en niteuze dampen en welk concentratieniveau wordt als norm gehanteerd voor het verstrekken van een evacuatie-op dracht? 9. Het is denkbaar dat er door een calamiteit bij één der industrieën een ketting-reactie van gevaarlijke situaties ontstaat bij de omliggende bedrijven doordat arbeiders be dwelmd raken of in paniek komen. Dit kan resulteren in een complete rampsituatie. Zou het niet wenselijk zijn dat bij het uitbreken van een brand, waarvan de gevolgen de grenzen van het eigen fabrieksterrein overschrijden de omliggende be dreigde bedrijven hun werkzaamhe den staken? DRIESTEDENWEDSTRIJD Het voorlopig Schiedams amateur elftal dat in het kader van de Bevrijdingsfeesten zal deelnemen aan de driestedenwedstrijd, welke wedstrijden op 4 en 5 mei zullen worden gehouden, is als volgt samengesteld: Doel: Sla (D.H.S.); achter: Krijnen (SVDPW), Nels (SVV), van der Grijp (DRZ), Rost (F.C.N.'66); midden: Jansson (GTB), Janse (Excelsior 20); voor' Heijster (Excelsior 20), Doesburg (HDSV), van Veen (PPSC), Kalden (PPSC). Dit elftal speelt morgen, dinsdag 14 april 1970 een oefenwedstrijd tegen een P.P.S.C.-combinatie op het Her- mesveld in Harga. Er zijn tegenwoordig diverse vereni gingen voor mensen, die aan een bepaalde ziekte lijden, of een handicap hebben. Zo is er de Ver. v. Suikerzieken, de Ver. v. Stoma patiënten, sinds kort de Ver. v. Lijders aan Hart- en Vaatziekten, en er bestaat sinds 1955 de Vereniging van Astmatici. Het doel van deze Vereniging, de V.b.b.A. is, astmati sche volwassenen zo mogelijk voor lichting te geven, te bemiddelen bij event, sociale problemen, en contac ten onderling te leggen, niet om elkaar te beklagen en te vertellen hoe erg het is, maar om elkaar te bemoedigen en te proberen een verbetering in de lichamelijke en geestelijke conditie te verkrijgen. In de jaren na de oorlog heeft prof. dr. J. J. Groen met astma-patiënten, die hij in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam behandeld had, ge spreksgroepen opgericht. Deze heb ben in de loop der tijd hun grote nut bewezen, en bewijzen het nog. Uit deze gespreksgroepen is de V.b.b.A. voortgekomen. De V.b.b.A. is nu ook in Rotterdam met zo'n gespreksgroep begonnen, welke door een psycholoog wordt geleid. De mensen, die er aan deelnemen, zijn zo geanimeerd, en komen zo trouw, dat zelfs slecht weer (en dat is voor iedere astmati- cus een vijand) hen niet kan tegenhouden. De bijeenkomsten worden gehouden in Hotel Regina, Spoorsingel 75 te Rotterdam, d.i. tegenover Noordzijde C.S., elke donderdagavond van 7.45 uur tot 9.30 uur. Een ieder, die hiervoor belangstelling heeft, wordt vriende lijk uitgenodigd, eens te komen kennismaken. Telefonische inlichtin gen kan men krijgen, als mai één van de volgende no's belt: Rotter dam 010-171030, 010-194153, Schiedam 010-351033, Bleiswijk 01892-3393, Pijnacker 01736-3863.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 25