Het nieuwe nhcmJshiAeMte. k (■een paniek: niemand rookt 't zomaar RENAULT EUROTAX Hasjies in ScHiedam: KOSTER n.v. ALLE FRACTIES VRAGEN DRASTISCHE MAATREGELEN TEGEN GEBRUIK VAN DRUGS OP SCHOLEN TEL. 264366 NA STADSBLAD ARTIKEL-, T.V DEFECT BEL RADIO„ACTIEF Verschijnt wocnsdsQ Gn vri|d39 id SchiGdsm, Kcthcl Gn Oud-M3thGnGSSG (RottGrdsm) De Schiedamse (school)jeugd in opspraak. Bij „bellen blazen" alleen blijft 't niet. Stickies roken: een modisch en voorbijgaand verschijnsel.' Een „van kwaad-tot-erger rage.' Iets waarmee we moeten leren leven? Feit is, dat Het Stadsblad over deze spraakmakende materie letterlijk en figuurlijk uit de school heeft geklapt. De reacties zijn navenant. Hoe hoog (of moeten we zeggen „high") de emoties gaan leest u ook in onderstaande reactie en op pagina 3. Men schrijft ons: „Hoera, eindelijk staat het dan in de krant. Ook bij ons begint hasjies een normaal genotmiddel te worden. Jammer alleen, dat al die artikelen zulke paniekreacties zijn. Uw zondagse borreltje is veel gevaarlijker dat eens een stickie op zijn tijd, zo beweren heel wat geleerden en de wetenschappelijke wereld neigt er toe hen gelijk te geven. Hash is niet meer dan een retourbiljet uit een werkelijkheid vol problemen. Ik heb dat zelf geleerd, toen ik een congres van geschiedenisstudenten bijwoonde in het Utrechtse Kasieno. Het Kasieno is een door de gemeente gesubsidieerde vrijplaats voor druggebruikers. Een honderdtal stamgasten komen er in alle rust hun sticki roken. Overal hangt dan ook de penetrante hasjies-geur. Tussen de lezingen door heb ik veel met die mensen gesproken. WAT DAN? De stoelen met de prinsheerlijke zit Andr. aan de Wiel Verhuurt meer dan U denkt. makelaarskantoor c. wassenaar SEKRETARESSE TELEFOON 260160 telefoon kantoor: 267570 >f >f >f >f >f >f >f >f >f mamwmmmmmi Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport De gemiddelde hasjiesroker haat de maatschappij. Hij haat haar, omdat zij hem dwingt normen te accep teren, waarvan hij de zin niet begrijpt. „Werken, carrière maken, sparen. Dat willen ze je opdringen", zei de barman van het Kasieno. „Maar waarom zou ik? Het leven is toch veel leuker zonder al dat nerveuze gedoe. Ik heb hier een lekker pretentieloos baantje. Ik kan doen wat ik wil, ik heb mijn natje en mijn droogje, je kunt hier goeie gesprekken voeren en waarom zou ik dan van alles na gaan jagen". „Het is gvd erg, dat ze jou verslaafd noemen," voegde iemand anders er aan toe, „terwijl ze zelf helemaal aan hun huisie, hun auto, hun televisie en hun fatsoen gebonden zitten! Inderdaad, de meeste stam gasten van het Kasieno hebben geen vaste baan. Over het algemeen gaan ze nu en dan via een uitzendbureau twee of drie weken vuil (en goedbetaald) werk doen om daarna weer een tijdje rustig te leven. Onderling is men zeer solidair. Als iemand zijn vertering niet kan betalen, brengen de bezoekers met elkaar het geld op. Daar wordt niet over nagedacht. Zoiets doe je en straks helpt hij jou. Toch zijn het geen wereldverbete raars. In het algemeen bemoeien ze zich weinig met de akties die de linkse jongeren organiseren. Ze heb ben hun eigen wereld en hun interesse treedt daar niet buiten. Wie er bij wil, moet maar komen. Er wordt geen missie bedreven. Zo is er in Utrecht een harmonische drugmaatschappijtje aan het ont staan, een maatschappijtje zonder schijn, zonder dikdoenerij en zonder carièremaken. Want daaraan zijn de hasjiesrokers juist ontvlucht. En toch rook ik geen hasjies. Ondanks alle ydille immers blijven de drugge bruikers vluchtelingen uit de grote maatschappij. Feitelijk berusten zij in de bestaande situatie. Energie om nog buiten hun wereldje aktief te zijn ontbreekt. En omdat stickies roken tot zon houding zou kunnen leiden, laat ik ze liggen. „Waarschuw de politie. Trap ze van school. Sluit de handelaren op", reageert de gemiddelde burger, als hij van hasjiesrokers hoort. Dus zulke mensen moet je opslui ten? En dat zou helpen? Een felle politieaktie bereikt twee dingen Een paar al te openhartige gebrui kers worden opgepakt. Na hun vrijlating zullen ze zwijgzamer zijn. De handel gaat nog meer onder gronds en raakt volledig in handen van professionele gangsters (op het ogenblik wordt de meeste hasjiesj in kleine partijtjes door „Damslapers" binnengesmokkeld. Zij verkopen dat zonder er schurkenstreken mee uit te halen. Iemand in het Kasieno vertelde mij, dat de hasjiesj, die hij eens van iemand uit de Amsterdam se Chinezenbuurt gekocht had, opium bevatte. „Klantenbinding", zei hij cynisch, want opium is een verslavend, slopend gif. Na een ontwenningskuur was hij weer aan de hasjiesj gegaan, maar kocht nu alléén van geestverwan ten.) Niemand rookt zomaar hasjiesj. Daar zit een reden achter, soms een hele maatschappijvisie. En het is nog maar de vraag, of die visie minder waard is dan de onze (wat mijn bezwaren zijn, hebt u zojuist gele zen). Bovendien komt heel wat van de druggebruikers op ons in grote mate overeen, met wat het Christen dom veroordeelt (egoisme, hypocri sie, het ongebreideld najagen van bezit en status). Als we dus willen ontdekken, waar het toenemende druggebruik in wortelt, moeten we gaan praten met de hasjiesjrokers. Wij moejen proberen achter het waarom \jfii hun houding te komen. En zo kunnen wij nog heel wat van de druggebruikers opsteken. En zij zullen wat begrip krijgen voor onze denkbeelden. Daarom, meneer Spronk: als u bij u op het ateneum iemand op hasjiesj- roken betrapt, bel dan niet de politie. Smijt hem ook niet van school. Nodig hem eens een avondje bij u thuis en praat. En u, redaktie van het Stadsblad, laat u die regel, dat anonieme brieven in de prullemand verdwij nen, eens een keertje los. Vraag alle druggebruikers van Schiedam om zonder zich zelf bloot te geven hun opinie naar u toe te sturen. Zo kan de hele stad er kennis van nemen. Eerst moet het onbegrip verdwijnen, het wantrouwen en de angst. Pas daarna kunnen wij iets konstruktiefs bereiken." Han van der Horst, Stirurnstraat 49. van Limburg (Akkoord. Alle hasj- en andere rokers kunnen in onze kolommen hierop inhaken, üit keer desgewenst eens inderdaad zonder naam. Maar dan hopen we alleen dat ze niet met zulke vage en algemene begrippen komen aandragen zoals over die tevekijkende ouders en de Rijnmond (zie reactie elders), want dat lijken ons kapstokken waar je hasjgebrui ker niet aan kunt ophangen. Verwacht wordt dus een reeële, eerlijke post. Wij van onze kant zijn zo reeël om de mogelijkheid open te laten dat er ook over deze materie meer nuanceringen zijn aan te brengen dan onze medewerker ,,Se- bastiaan bij de introduktie van de ingezonden brief van een verontrus te moeder van hasj consumerend schoolgaand kroost in eerste instan tie heeft opgebracht. Overheersend blijft echter het gevoel van onbehagen over een modisch genotsmiddel dat steeds meer ingang vindt in schoolse cóterietjes en al dan niet zorgvuldig gecultiveerde subcultuurtjes. Wat dit laatste betreft menen we overigens, dat Schiedam zich juist door het ontbreken van zich duide lijk manifesterende subculturen en/of zgn. undergrounduitingen wat al te snel de schrik op het lijf laat jagen door de kreetHasjiesj". In onze nabuurgemeente Delft bij voorbeeld, om maar een dwarsstraat te noemen floreert al een paar jaar het jongerencentrum Eland. Nauw verwant aan undergrerundbewegin- gen, maar ook een (ja, gesubsidieer de) plaats waar men het niet laat bij het van hand tot hand gaan van een stickie. Er grijpen daar positieve dingen plaats! Zonder Schiedam nu meteen een achtergebleven gebied te willen noemen, menen we toch dat er ook hier ruimte moet zijn jongeren in hun experimenten te begeleiden. Deze regels willen allerminst zoiets zijn als een vrijbrief voor hasjiesj rokers. Maar wel begrip kweken voor een andere levenswijze die ook een deel van de jeugd zich na 25 jaren „bevrijding" - heeft aan gemeten. De ouderen onder ons zouden we op hun beurt en met die kwart eeuw bevrijding in gedachte even het spelen met vuur" uit die donkere oorlogsjaren in herinnering willen brengen. Een prikkel die velen vandaag de dag nog al te graag na proeven. Ook dat is o.i. een facet. Blijf over een niemanslandvan zeker niet ongevaarlijke prikkels die een deel van de jonge mens van nu oproept. En vele, vele open vragen (zoals die altijd op de achtergrond dreigende stap van soft drugs naar hard drugs) over een nieuw en nog te onverkend begrip, blijven open. Het Stadsblad stelt zich echter open voor een ieder die meent enig licht te kunnen brengen in de door ons aangesneden materie. Na de shock therapie van Sebastiaans eerste ont boezeming zijn zij, die het aanbren gen van mogelijke nuanceringen in een open discussie voorstaan, van harte welkom. Hun brieven worden ingewacht bij Broersvest 125. Red.) IN ONROERENDE GOEDEREN LID N.B.M. Tuinlaan 96 Plein Eendragt 17 Schiedam Telefoon (010) 268265-263910 vraagt met spoed: met middelbare school- of handelsopleiding, die vlot Neder lands en Engels in steno kan opnemen en uitwerken (zo mo gelijk ook Duits en Spaans). In hoofdzaak dient de direkteur terzijde te worden gestaan, hetgeen afwisselend en interessant werk inhoudt met be trekking tot makelaardij, beheersadministratie, taxaties en assurantiën. Enige ervaring in onze of aanverwante branche strekt tot aanbeveling. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Gaarne ontvangen wij Uw mondelinge of schriftelijke solli citatie op bovenstaand adres. De leden van de Schiedamse ge meenteraad, G. P. Verhulsdonk, S. Kuiper, B. E. Collé, A. Roede, P. Boschman, mevr. A. C. M. Blaauw- Rieu, mevr. M. A. C. Taverne-van Campen en C. Muijs, hebben de volgende schriftelijke vragen gesteld aan Burgemeester en Wethouders. „Heeft het college kennis genomen van het artikel „Ook op de scho len... Hasjies, gevaar voor de Schie damse jeugd" in het Nieuwe Stads blad van 24 april j.L? Is het college bereid een onderzoek in te stellen op alle Schiedamse onderwijsinstituten, waar de jeugd van 12 jaar en ouder school gaan? Is het college bereid drastische maatregelen te nemen om het gebruik en verkoop van de in het artikel genoemde middelen tegen te gaan? Telefoon 010 - 16.16.04 37.41.21; 01899 - 6030 en 5874 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 uur bereik baar. CORN. DREBBELSTR. 7, SCHIEDAM Verkoop en inruil van alle merken Reparaties onder garantie GEMAKKELIJKE PROOI Op het terrein van de Constructie en plaatwerkerij v.d. Oost N.V. aan de Jan van Riebeeckweg verschafte men zich toegang tot dit bedrijf en opende de kluis. Het materiaal hiervoor was op de fabriek aanwe zig. De inhoud van de kluis, een bedrag van ruim f 14.000, niet meer.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 1