En de „open (zater)dag" van de Van Haarengroep „ARGUS" 60 jaar Scouting - Nederland Kontaktlenzen Ik heb er één De politie meldt HANDIG 2.50 STADSBLAD pocketkiosk Iets mis in die Miss-story WAAGNIEUWS Hoe zorgen we voor de zieken DIE GIDS VAN SCHIEDAM B. EN W.: GEEN HAAST MET DIE HASJIES „ORANJE" cs.9t m ss .>Aot»j»y -f .sa* - wjm.m fmrm rw 60 jaar Scouting in Nederland Erkend centrum Verzorgingstehuizen voor be jaarden Slijterij Wijnhandel HEI NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 - VRIJDAG 22 MEI 1970 Maarten van Beek tekende deze week een zuiver privé-contract. Hier gaat hj met zijn charmante bruid door de befaamde „bogen" van de junioortjes... Ter gelegenheid van het 60 jarig bestaan van de padvinderij in Nederland zal de „Burgemeester van Haaren" groep 4 Schiedam, in haar gebouw „*t Raadhuis" en op de omliggende terreinen een „Open Dag" houden op zaterdag 23 mei a.s. Iedereen van jong tot oud kan dan kennis maken met vele facetten van het „Spel van Verkennen". De jongens en het leidersteam zullen hun vaardigheden demonstreren en tonen hoe het spel in elk onderdeel wordt gespeeld. De kinderen, die geen padvinder zjjn zullen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld om aan alle aktiviteiten deel te nemen, terwijl er ook speciale kinderspelen voor hen zullen worden gehouden. Door de verkenners zal een kom pleet kamp in bedrijf worden ingericht. Pionieren en klasseëisen zullen even eens worden beoefend en uitge voerd. Een stand voor het geven van alle gewenste inlichtingen zal aanwezig zijn. Hier zullen ook dia's en/of films worden vertoond, terwijl dokumentatiemateriaal aanwezig is. Ook voor attrakties wordt gezorgd, terwijl tegen kostende prijs koffie, consumptie en versnaperingen te verkrijgen zijn. 'sAvonds is er een Disco Bal Champêtre voor de oudere leden met hun introducé's, van alle vier de „scouting"-organisaties. Disjockey Joop Adriaanse van socië teit „De Waag" zal hierbij zijn medewerking verlenen. De organisatie van het Disco Bal is in handen gegeven van de „Kan Tan Kye" stam van groep 4. De aktiviteiten duren van 11 uur v.m. tot 23 uur. Allen, die komen, kunnen zich overtuigen van het springlevend en het bij de tijd zijn van de 60 jaar geleden in Nederland gestichte pad- vind(st)ers jeugdbeweging. Iedereen is welkom op ons terrein aan de Schiedamseweg 22 te Schie dam. Het distrikt Schiedam van „De Nederlandse Padvinders" bestaat uit vier groepen, t.w. groep 1: „De Schiedamse Water scouts" (open zeeverkennersgroep); groep 3: „De Trekvogels" (open luchtverkennersgroep Vrijblijvend inlichtingen Korneale kontaktlenzen Oranjestraat 9 Tel. 266431 groep 4: „Burgemeester van Haa ren" (open landverkennersgroep); groep 8: „De Schakel" (gerefor meerde groep). Het distrikt wordt bestuurd door de distriktstaf bestaande uit: een distrikscommissaris, geassisteerd door drie assistent-distriktscommis- sarissen voor de drie onderdelen, waarin de padvinderij is onderver deeld. Deze onderdelen zijn zgn. leeftijds groepen, nl. welpen, voor jongens van 8 t/m 11 jaar; verkenners, voor jongensvan.il t/m 16 jaar; voortrekkers en voortreksters voor jongens en meisjes van 15 t/m 25 jaar. Alle aktiviteiten van deze drie onderdelen, welpen - verkenners - voortrekkers(sters) dienen in voort durende wisselwerking gezien te worden met de „Belofte en de Wet", waarin de idealen en de erecode van de padvindersbeweging zijn weerge geven. Zowel de jongen (of het meisje) als de leiding leggen bij hun toetreden deze belofte af, waarbij de eersten deze zien vanuit hun eigen nog beperkte gezichtskring, doch van de leid(st)ers wordt verwacht deze te kunnen aanvaarden en begrijpen als een volwassene. Het spel van verkennen doet niets anders dan gebruik maken van de natuurlijke behoeften van de jonge ren, zoals: speeldrang - zucht naar avontuur - drang tot aktiviteiten - verlangen naar klubjes (bendevor ming). De jongen zoekt de mogelijkheden om aan deze behoeften te voldoen. Er gaat nagenoeg geen dag voorbij of de kranten geven berichten over het op onverantwoorde wijze uitleven van deze natuurlijke drang, die de gemeenschap veel materiële en de betrokkene veel geestelijke schade toebrengt, die uiteindelijk weer op de gemeenschap neerkomt. Het spel van verkennen schept de mogelijkheden waardoor de jeugd deze door de eeuwen heen gelijk gebleven behoeften op verantwoor de wijze kan uitleven en wel zo dat dit een positieve bijdrage voor zijn karaktervorming oplevert. In de padvindersbeweging komen de vier hierboven genoemde elementen volkomen tot hun recht. Allereerst is de gehele methode een spel dat in tal van aktiviteiten kansen biedt. Daarenboven geeft het insignestelsel veel mogelijkheden tot het uitbouwen van hobby's en het verkrijgen van nieuwe liefhebberijen, die van groot belang kunnen zijn voor het latere leven. Tenslotte vormt de jongen met zijn vrienden het zo gewenste clubje, de patrouille, bestaande uit 6 a 7 jongens die zelf hun aanvoerder, de patrouilleleider, kiezen, en zo met elkaar een speleenheid vormen en op avontuur gaan (trektochten, kam pen, spelen). In één van mijn jeugd-herinneringen heb ik verteld over de Kindsheidoptocht die ieder jaar verkleed gehouden werd in de Frankelandse Kerk. Ik heb me toen afgevraagd wat die „Kindje Jezus" - ze liepen zo heilig mee in de stoet, blonde krullebolletjes - later geworden zouden zijn. De eerste heeft gereageerd, die uit 1920 en 1921... Hij woont nu helemaal in Australië! Hij schrijft: „Ik zou er heel wat voor over hebben om één van die oude foto's, genbmen in de tuin achter de Frankelandse kerk, te bezitten. Misschien weet u daar raad op. Het is lang geleden, maar ik kan me de geur van de bloemen en van mijn lange kleed-met-gouden-biezen (een mottenballen-lucht) nog goed herinneren. Dat is toch leuk hè, om van het andere eind van de aarde een reactie te krijgen op een onnozel stukje in ons Nieuwe Stadsblad. (Voor onze adverteerders: kunt u eens zien hoe ver ons blad reikt! Wie van onze oudere Frankelanders kan die aardige man uit Canberra aan zo'n foto helpen? De nonnetjes uit de Tuinlaan hebben er wel een paar, maar die zijn uit de Kindsheid-processie van de Havenkerk. Snuffel eens in die doos, onder in de buffetkast of - als u een keurige verzamelaar bent, sla er de vergeelde foto-albums eens op na! Bij voorbaat heel hartelijk dank! SEBASTIAAN Dit alles te zamen vormt het spel van verkennen zoals de gehele, ruim 12 miljoen leden tellende wereld- broederschap van padvinders het aanvaardt. Baden Powell bracht, hoewel de mens het al eeuwen wist, de kracht van het spel wellicht het best onder woorden toen hij zei: „het spel is de grootste opvoeder". Waar het op aan komt is: „Geef de jeugd de kans om dit spel te kunnen spelen". Daarvoor is nodig dat ouderen, naar hun capaciteiten en middelen, mede werken en hun plaats langs, maar beter nog in het speelveld innemen, om mede te werken aan de opvoe ding van de jeugd tot zelfstandige, moderne mensen, die gestalte geven aan de naastenliefde. Dit in het bijzonder wat betreft karaktervorming, zedelijke en licha melijke ontwikkeling. Hierbij wordt noch naar politieke en geestelijke overtuiging, noch naar milieu gevraagd. De beweging is noch sectarisch, noch militaristisch. Tijdens de Jamboree's leven tiendui zenden bruine, blanke, gele, rode en zwarte jongeren als vrienden onder de wapperende vlaggen van hun natie 's. Aan de hoogste mast waait het dundoek dat het symbool is van hun vriendschap, de WORLD SCOU TING vlag. Joh. Af. N. Adriaanse, Distrikts Commissaris voor Schie dam van „De Nederlandse Padvin- ders". De laatste paar avonden van dit seizoen moeten toch nog even de klap op de je .weet wel wat geven hoor! A.s. zaterdagavond eerst een dave rend knetterende toestand waar bij enkele grootse verrassingen te wach ten staan. Daarna op 30 mei een Bingo-dansant want die is de vorige keer zo ingeslagen dat we er niet aan kunnen ontkomen het nog eens te organiseren. Maar op 13 juni krijgen we toch wel de grootste klapper, met gillers toe, want dan is er een origineel tuinfeest met lampjes en lampion netjes en lekker zitten in het gras en luisteren naar de muziek die dan extra goed klinkt... Dat alles gebeurt op het terrein van 't Raadhuis aan de Schiedamseweg. Maar daar horen jullie nog wel meer over! Eerst allemaal a.s. zaterdagavond naar „De Waag" komen, want dan gaan we een toestand maken. Gompie wat zijn we nieuwsgierig. Tot zaterdag, Joris! Jl. woensdag schreven wij u, dat de Miss Holland-verkiezing plaats heeft in het Parkhotel in Rotterdam. Om alle Schiedammers een vergeefse reis te besparen: deze verkiezing waaraan ook onze stadgenote Betty van Wijngaarde deelneemt, heeft echter plaats in het „Casino de Paris", het v.m. „Parkzicht". Op woensdagavond 17 mei a.s. Aanvang: 8 uur. Besloten met een feest tot 4 uur in de morgen! Het zal ongetwijfeld vele lezers interesseren hoe het met de me- disch-sociale voorzieningen in het Rijnmondgebied staat. Ten slotte is niets zo belangrijk als een up to date-zijn op dit terrein. In het Rijnmondgebied zijn 18 ziekenhuizen met een totale capaci teit van 5.874 bedden. Hiervan zijn 15 ziekenhuizen gevestigd in Rotter dam, 2 in Schiedam en 1 in Vlaardingen. De capaciteit aan zie kenhuizen wordt voldoende geacht, mits binnen enkele jaren een zieken huis in Spijkenisse wordt gebouwd. Het verzorgingsgebied van de Rot terdamse ziekenhuizen strekt zich ever praktisch het gehele Rijnmond gebied uit. Voor Voorne en Putten is echter een ziekenhuis met 300 bedden thans reeds verantwoord. De prognose is, dat de behoefte voor 1990 in het Rijnmondgebied circa 7.400 bedden bedraagt. In het Rijnmondgebied waren medio 1968 89 bejaardentehuizen met een totale capaciteit van 7.050 bedden, waarvan 6.275 voor verzorging, 685 voor verpleging en 90 voor psychia trische verzorging. Op basis van de vuistregel, dat 7 pet. van de bejaarden behoefte heeft aan verzorgingsplaatsen, zou voor 1968 de behoefte circa 8.200 plaatsen bedragen. Het is begrijpelijk, dat deze behoefte inmiddels weer sterk is toegenomen, waardoor er thans een aanmerkelijk tekort bestaat. Al met al een probleem dat om een snelle oplossing vraagt. LET OP VOOR-SPATBORD Op de Overschieseweg raakte het voor-spatbord van de 17-jarige scho lier F. W. Rijke uit Rotterdam los, waardoor hij met zijn duo-passagier kwam te vallen. De laatste werd met een lichte hersenschudding naar de Dr. Noletstichting vervoerd, maar mocht na behandeling naar huis terugkeren. DE MOEITE WAARD Door een ruit te vernielen van een montage-wagen van de N.V. Electro Rail, dochter-onderneming van de N.S., staande op het stationsempla cement alhier, klom men naar binnen en nam ongeveer 1,5 ton aan koperdraad, kettingen-ratel etc. mee. Tel uit de schade hiervan' een bedrag van ongeveer f 2000,—. INSLUIPER OP SIERADEN AF In de Stationstraat in het huis van mevrouw A.C.P.-F. stond een kistje waarin zich verschillende sieraden bevonden. Bij elkaar ter waarde van ongeveer f 400,—. Waarschijnlijk heeft een insluiper zich hierover ontfermd. Er is aangif te bij het hoofdbureau van politie gedaan. POLITIEWAGEN IN BOTSING De 39-jarige hoofdagent B.K. reed op de Churchilweg ter hoogte van Rijksweg 20 op een stilstaande personenauto, bestuurd door de 24-jarige verkoper E.V. uit Rotter dam. Deze hield zijn vaart in om moeder eend met haar kleintjes voorrang te verlenen. De passagiere uit de auto klaagde van pijn in haar hals, zodat mej. J.K. (21) in het Gemeentezie kenhuis werd behandeld, maar daar na naar huis kon terugkeren. AUTO OP DRIFT? De 27-jarige pijplasser J.M.A.E. zette zijn personenauto merk BMW type 200 GS, kenteken 44-02 GH op het parkeerterrein aan het Emmaplein neer. Enkele uren daar na kon hij naar huis gaan lopen. VOOR SCHIEDAM complete platte grond, informaties en adressen verenigingen, kerken, busverbindingen, kortom alle informaties. PRIJS ZE ZIJN WEER VOORRADIG IN BROERSVEST 125 Burgemeester en Wethouders van Schiedam zeggen n.a.v. de uit het raadsmidden gestelde vragen inzake een publikatie in ons blad over „Ook op de scholen Hasjies, gevaar voor de Schiedamse jeugd", dat zij hiervan kennis hebben genomen. „Aangezien het onder zoek ter zake nog voortduurt kunnen wij de in het reglement van orde gestelde termijn nieet in acht nemen", zo delen B. en W. mee. Waarmee het College te kennen geeft de zaak diepgaand te bestude ren en pas daarna van antwoord wil dienen. Oranjestraat 10-12 Telefoon 265997 Jonge Vrijheid van 10,95 voor 8,95 per liter Cognac Rancount van 11,20 voor 8,95 per fles Cognac Grand Chevalier, van 17,95 voor 12,95 per fles Cognac Martell, van 17,95 voor 15,75 per fles Whisky Light Brigade, van 17,95 voor 12,95 per fles Whisky vat 69, van 17,95 voor 14,95 per fles Sherry Sandeman, van 7,20 voor 6,20 per fles Sherry Cuesta, eigen import, van 6,95 voor 5,95 per fles in Cream, Medium, Dry of Dry Pale. Fonduewijn, zeer geurig, Saint Sourdis 2,95 per fles Beaujolais Jean Villatte, per fles 3,55 bij 12 flessen, per fles 3,30 Koningsmosel en Hertog von Rhein, eigen import, per fles 4,95 bij 12 flessen, per fles 4,50 met gratis glas Rose d' Anjou, per fles 2,95 bij 12 flessen, per fles 2,65

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 18