Goochelaar in televisietoestellen Luchthaven Rotterdam „Nieuwland" mist mist fourniturenzaak Ferry Hoefnagel kan het sparen niet laten „Euphoniakoor" met ritmische begeleiding Er zijn Vlaardingers, die door bijna iedereen gekend worden. Nou zegt een dergelijke algemene bekendheid nog niet zo veel over iemands persoonlijkheid, men kan immers ook bekend zijn op negatieve gronden. Dit soort mensen interesseert ons echter maar heel weinig. Als we het hebben over een algemeen bekend Vlaardinger dan bedoelen wij een in brede kringen zeer gewaardeerd lid van onze Vlaardingse gemeenschap. Zo iemand is ongetwijfeld Ferry Hoefnagel, handelaar in lompen en metalen. REDDING MEDEMENS INTENSIEF HOEVEEL HOE? BEDRIJFSLEVEN TIJD BANKBOEKJES EN KLOK JES BEGIN Aktiviteiten wijkver. Blijdorp HEI NIEUWE STADSBLAD - PAG. 8 - WOENSDAG 10 JUNI 1970 Rotterdam, 8 juni 1970 Op de Luchthaven Rotterdam is van 9 maart tot en met 22 maart jl. een enquête onder de passagiers van lijndiensten gehouden. De vragen hadden betrekking op woonplaats, bestemming, doel van de reis, aantal reizen per jaar en het gebruikte middel van voortransport. Ruim 5000 mensen hebben aan de enquête hun medewerking verleend. Uit de resultaten blijkt o.m., dat 79 pet. van de Nederlandse passagiers in Zuid-Holland woont, waarvan 13 pet. in Den Haag, 20 pet. in Rotterdam en 16 pet. in Rijnmond (excl. Rotterdam). Voor 86 pet. van de Nederlandse passagiers ligt de bestemming in Engeland en voor 10 pet. in Zwitserland. Eefi groot deel van de Nederlandse passagiers maakt voor zaken gebruik van het vliegtuig, nl. 75 pet. Ongeveer 70 pet. van de Nederlan ders maakt in aansluiting op de vliegreis gebruik van de eigen auto, ca. 8 pet. van het openbaar vervoer en de overigen van taxi of de bus van de luchtvaartmaatschappij. De buitenlanders, die via Rotterdam reisden, wonen voor 78 pet. in Groot Brittannië, 5 pet. woont in de U.S.A. en 7 pet. in Zwitserland. Morgenmiddag 11 juni om kwart voor drie zingt het gecombineerd „Euphoniakoor" oJ.v. Dick Stam een huwelijksplechtigheid in de H. Hartkerk aan de Lekstraat de St. Antoniusmis met ritmische begelei ding. De teksten van deze mis zijn van Corn. Ronteltap, de muziek van Dick Stam. Wie als huisvrouw naald en schaar hanteert, is een gélukkig mens. Want zij heeft altijd aparte modellen en is veel minder geld kwijt. Dat geldt speciaal voor kinderkleding. Maar als je dan driest die schaar in het lapje stof zet, energiek speldt en rijgt, het resultaat kritisch bekijkt. Weer overpast en alles af kan maken, dan beginnen de problemen. Wantje moet voering, ritssluiting, leuke knopen e.d. hebben. Als je in Nieuwland (en Groenoord) woont, dan betekent dat heel gewoon dat je „even" de bus naar de stad neemt. Naar de firma de Graaf-van Loon met een unieke sortering. Al jaren. Ook op het gebied van sjaaltjes uit India, handschoenen enz. enz. Dan denk je in Nieuwland: „Waar om is hier ook niet een zaak in deze branche? Deze week verloor ik van mijn jerseymantel een prachtige knoop. Jammer van die knoop, want de reserve was ik ook al kwijt! Maar nog meer zonde van mijn tijd, want zojuist terug uit de stad, moest ik bus 54 nemen om een stel nieuwe knopen uit een geweldige sortering te kopen bij de firma de Graaf-van Loon... Natuurlijk is dat gelukt, maar ik vraag me alleen maar af, met vele andere huisvrouwen in Nieuwland en die andere nog grotere wijk straks: „Waarom komt niemand op het idee een dergelijke zaak hier te vestigen? Klandisie verzekerd, daar kunt u van op aan. Een idee voor de firma de Graaf-van Loon soms om hier een filiaal te vestigen? Ik ben nu toch op de „moppertoer". Och, R.E.T. waarom de halte in de Burg. Honnerlage Gretelaan niet een beetje dichter bij het bejaardencen trum „Thurlede" geplaatst? Die mensen moeten altijd zover lopen. Met regen, koude en wind geen pretje, als je een aantal kruisjes gepasseerd bent. Men heeft mogelijk rekening gehou den met de andere flats, maar och, een paar metertjes terug. Als het effe kan! M1EKE Ongetwijfeld zal hij de algemene waardering hebben van zeer vele Vlaardingse huisvrouwen als hande laar in lompen en metalen. Niet alleen in de schoonmaakperiode, maar ook op andere momenten wordt hij door hen met „open armen" ontvangen. Ferry Hoefnagel weet heus wel raad met de tonnen papier, lompen en metalen. Maar de waardering geldt vooral een andere zaak: namelijk voor de hobby van Ferry. De hobby van hem is overigens een weinig voorkomende. We hebben zo het vermoeden, dat het even moei lijk is om een speld in een hooiberg te vinden als iemand in Nederland, die dezelfde hobby heeft als Ferry Hoefnagel. Zijn hobby staat in dienst van zijn medemens. Niets bijzonders zal menig lezei zeggen. Dat is ook zo, want er zijn talloze mensen, die op een of andere wijze hun vrije tijd in dienst stellen van anderen en deze zeer nuttige vrije tijdsbesteding zijn gaan beschouwen als hun hobby. Maar we vermoeden, dat er geen Nederlander is, die dat doet op de wijze als Ferry. Of zijn er soms lezers, die durven beweren, dat er meer Nederlanders zijn, die geheel op eigen kracht het presteren orti telkens weer een televisietoestel voor stadgenoten, die daarvoor in aanmerking komen tevoorschijn te toveren. Nog ruim een week geleden kon hij mevrouw W. van der Vaart, die al enkele jaren invalide is, een splinternieuwe T.V. aanbieden. De zoveelste in de lange rij van T.V.'s. Wij waren reuze benieuwd hoe deze goede gever dat nou allemaal precies voor elkaar bokste. Helemaal in zijn eentje. Daarom zijn we hem gaan opzoeken in zijn woonhuis op de Goudsesingel no. 28. Tussen het groen verscholen staat zijn huis, waar hij samen met zijn moeder woont. Veel thuis is hij niet, meestal is hij wel op pad. „Er is ook zo veel te doen", zegt hij. Hij praat levendig, druk, van de hak op de tak springend. Er is zoveel wat hij wil spuien, niet alleen over zijn T.V.- aktie, maar ook over zijn vele interessen. Zo is hij om maar eens in willekeurige volgorde te noemen een verwoed filmer, een enthousiast aanhanger van de lichte muze, waarvan niet minder dan vier band recorders op zijn kamer getuigen. O ja, dan zouden we bijna zijn liefde voor het dier vergeten. Als we hem vragen hoeveel toestelen heb je nou „versierd", dan zegt hij bescheiden „Dat weet ik niet, het zijn er in ieder geval heel wat. In het Zonnehuis heb ik er drie geplaatst, in de bejaardenflat aan de Soenda- laan twee (één daarvan was een geschenk van radio Veronica), één in Vaartland, één in de Valkenhof, één in elke van de Herman Frantszen- huizen (waarvan één geschonken door de Vlaardingse melkhandela ren) en dan nog een aantal op particuliere adressen.En dan zegt hij met nadruk, mij wat onderzoe kend aankijkend: „schrijf vooral over die jongens van het Liesveld, die mij zo fantastisch geholpen hebben met dat toestel voor opoe Robijn. Ze kankeren wel eens op die knullen, maar als ik wat aan ze vraag dan doen ze het". Hoe kom je nou aan al dat geld, zo'n hele reeks toestellen zal toch wel een lieve duit kosten? Zegt Ferry: „Ik ben eerst begonnen met zegel tjes van Persil, Radion, Castella, Douwe Egberts, van Nelle en noem maar verder op. Die spaar ik nog steeds. Ik krijg ze van klanten, maar er zijn ook tal van anderen, die mij deze zegeltjes opsturen. En vergeet niet, dat ik zelf ook heel wat vind, tussen al die stapels oud papier. Bij al die fabrikanten van merken met zegeltjes ben ik zo langzamerhand een goede bekende geworden". Als wij hem vragen of hij dat dan allemaal bereikt heeft met die zegeltjes kijkt hij ons aan met de blik van „man je weet niet wat je zegt" en hij reageert dan ook ogenblikkelijk met: „Welnee. Er zijn heel wat mensen, die oud papier of vodden aan mij meegeven en daar geen geld voor willen hebben. Nou dat geld gaat dan in een speciale pot. Bovendien zijn er heel wat mensen, die hun oude kranten op de vuilnisemmer leggen. Die pak ik dan en dat wat ik ervoor betaald zou hebben gaat ook in die pot". We kunnen de lezers de verzekering geven, dat dit aardig in de papieren gaat lopen. Hij komt aandragen met een grote bus, barstens vol met dubbeltjes, kwartjes en guldens. Centen en stuivers ontdekken we niet. We schatten de inhoud op zeker vijfhonderd gulden. „Daar kon je wel eens gelijk in hebben" zegt hij. En zo werken dus ook zijn klanten mee, vaak wild enthousiast, om hem in staat te stellen met de regelmaat van de klok stadgenoten wat meer levensvreugde te geven. Stadgenoten, die vaak om welke reden dan ook, buiten de maat schappij zijn komen te staan, hetzij door ouderdom of hetzij door ziekte. In Ferrie Hoefnagel vinden ze een waarachtig vriend. Het is begrijpelijk, dat Ferry door zijn akties allerwegen grote waar dering ondervindt. In het verleden heeft het stadsbestuur dit bij her haling laten blijken, onder meer bij monde van burgemeester Heusdens en wethouder voor sociale aangele genheden Weeda. Maar ook het bedrijfsleven steekt zijn bewonde ring niet onder stoelen of banken en zet die bewondering - wat uiteraard erg prettig is - dikwijls om in klinkende munt. Ferry: „Als ik omhoog zit, dan behoef ik maar de telefoon in de hand te nemen om weer de nodige centjes te krijgen. Ze de bedrijven dus werken fantastisch mee. Ik heb radio Vero nica en de melkhandelaren al ge noemd. Maar neem nou de firma Küchler van de Markt. Daar geldt voor mij het devies drie halen, twee betalen, dat wil zeggen dat ik voor drie toestellen de prijs van twee mag betalen. Geweldig hé? Gaat er veel tijd in zitten, want je hebt tenslotte ook nog je eigen handel? Hij antwoordt fel: „Wel nee, dat is een kwestie van organise ren. A Is ik er zo nu en dan een hele dag voor uittrek dan is de zaak weer helemaal bijgewerkt. Het kost me alleen wel een heleboel ruimte. Die kast en hij wijst op een kanjer van een kast ga ik nu ook in gebruik nemen omdat ik ruimte tekort kwam. Voorlopig kan ik dan wel weer vooruit. Kom maar eens kijken wat er allemaal in die kasten zit". Als je dan de inhoud van die kasten bekijkt, val je van de ene verbazing in de andere. Daar liggen een groot aantal bankboekjeis. Men weet dat de banken tegenwoordig bij eerste inleg van tien gulden op een boekje een premie geven. Ferrie Hoefnagel zag hier gelijk wat in. Bij een bank wist hij honderd boekjes los te peuteren. Die verkoopt hij nu voor f 1 5,— aan iedereen die maar wil. De koper verliest niets en hjj steekt de premie van f 5,— in zijn TV-pot. De Liesveldjongeren hebben al heel wat boekjes van hem afgenomen, daarbij hebben zich thans een groot aantal ambtenaren van het stadhuis gevoegd. Zo ziet men maar, Ferry Hoefnagel weet zowel de Liesveld- jeugd als het stadhuis voor zijn zaak warm te maken. Maar in die kasten zien we ook een groot aantal klokjes. Allemaal gewonnen door een slim gebruik van de hersens op kermissen. Het zou ons te ver voeren om dat systeem volkomen legaal overigens uiteen te zetten. Menig kermisexploitant, die hem nu door heeft, zodat de spoeling wat dun is geworden. Maar heel wat klokjes zijn al in klinkende munt omgezet. Trouwens zo erg is het ook weer niet dat die klokjesspoeling wat dun is geworden, want met zijn ongebreidelde fantasie weet Ferry ieder ogenblik weer iets anders te vinden om zijn menslievend werk te kunnen voortzetten. Het eerste toestel kon hij in februari '63 uitreiken. Ruim zeven jaar is hij nu al bezig. Maar denk niet, dat er enige inzinking te bespeuren valt. Het enthousiasme is nog even groot als in het begin. Dat hebben we tijdens ons gesprek heel goed kun nen bemerken. En het einde is nog lang niet in zicht. Zegt hij: „Er is nog zoveel te doen. Daarom hoop ik dat nog meer mensen me zullen helpen". Dat is niet tegen dovemans oren gezegd. Wij doen een dringend beroep op onze lezers, vooral de lezeressen, om al die zegeltjes, welke toch niet gespaard werden vanaf vandaag opzij te leggen voor Ferry Hoefnagel. Zijn adres herhalen we graag: Goudse singel 28, telefoon 344630. Laat hem weten wat Vlaardingen vermag. Toen hij ons naar huis bracht zei hij wijzend op het dashbord van zijn auto „kijk eens, hier staat de fooienpot, die is al weer barstens vol. Moet nodig weer geleegd wor den". Zo is Ferry Hoefnagel, het werk wat hij doet laat hem geen moment los: hoed af voor deze stadgenoot! Het gaat goed met de wijkvereniging „Bijdorp" in Kethel, want slechts in zeer korte tijd is het ledenaantal van 207 op 250 gekomen. Een teken dat er voldoende aktief leven in de brouwerij zit. Dat is wel gebleken met het bevrijdingsfeest. Foto's hiervan in zwart-wit zijn af te halen bij de heer van Gisteren, Schietbaanstraat 6, in kleur bij de heer Blaauw, Schiet baanstraat 2. Na de vakantie wordt het eigen wijkcentrum op 5 september offi cieel geopend, lezen we. Maar wie bedenkt een passende naam? Kort en krachtig en gemakkelijk op het dak aan te brengen...

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 8