TERUG VAN WEGGEWEEST: recept urgerlijke tand LANGSTE SCHIP TER WERELD De man uit Honselersdijk fietste zaterdag de Tour op eéh been uit... GEBOREN OVERLEDEN DE TOUR HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - WOENSDAG 8 JULI 1970 Ëen mooie zomeravond, een roman tisch verlicht terras. Gezellige men sen, in feestelijke kleding, die een glas drinken. De ingrediënten voor een party waarop de onderstaande recepten in volgorde te nuttigen op hun plaats zijn. De bananen passen in deze tropische atmosfeer. Gegrilde varkensnieren Benodigdheden: 4 varkensnieren, 3 eetlepels oüe, 125 gr. doorregen spek, 4 bananen, aroma. Saus: 1 kopje braadjus, een kwart liter water. De nieren doorsnijden, zeen en vet verwijderen en ze ongeveer twee uur in water laten staan. Daarna afdro gen, met olie besprenkelen en met het snijvlak naar boven onder de voorverwarmde grill leggen. Onge veer vier minuten grillen. Vervolgens de nieren omdraaien en met het in plakjes gesneden spek bedekken. Daarna de gepelde, gehalveerde bananen op het grill-rooster leggen, met olie bestrijken en het geheel nog eens vier minuten grillen. Vervolgens de nieren, het spek en de bananen op een voorverwarmde schaal verdelen. Hierbij braadjus, rijst, toast of aardappel-salade serveren. Thomas H. z.v. H. J. van der Boon en E. Poot; Miranda L. M. d.v. M. Schaap en L. M. Mollers; Bernadette M. T. d.v. J. B. H. Stevens en T. M. H. Welting; Imre B. z.v. B. P. Ozéphius en W. C. de Groot; Wouter, z.v. I. de Jongh en J. Frenaij Robert P. z.v. N. P. van den Berg en R. van Eldik; Jacobus B. z.v. J. B. Resoort en A. Groenendijk; Marcus J. H. z.v: J. W. H. Verheijen en C. J. R.'M. Veldboer; Maartje J. C. d.v. J. Ram en C. van Wingerden; Mireille d.v. A. Kooijman en E. B. Vos; Marit M. d.v. G. Brendel en M. C. van Es; Debby A. M. d.v. G. Reichard en A. M. M. de Ruiter; Geertruida G. d.v. J. H. Bosman en H. Wieseke; Ronnie-Gerard z.v. G. C. Schuur- mans en P. M. C. Zappeij; Johanna M. M. d.c. J. P. Kleef en M. M. Kustner; Angelique d.v. J. Slootweg en C. S. Staal; Saskia J. d.v. J. H. L. van Noordt en M. W. Beljaars; Cornelis H. J. z.v. C. H. J. Gouka en A. G. M. Vloedmans; Robin P. z.v. H. R. Doze en J. J. Heskes; Johannes P. z.v. G. vanjdtf^Belt en J. A. Doejaaren; Cornelis A. z.v. C. A. JongifV en J. J. Haasnoot; René z.v. P. M. J. A. van der Aa en G. Könemann; Marguerite L. d.v. P. M. Bruijning en M. S. I. de Mol van Otterloo; Marco z.v. J. 't Hart en A. Kraaijveld; Ivar z.v. A. M. Hanaseth en T. L. Pessy H. Huiskes, 46 jr. J. van der Boor, 46 jr.; N. Stuurman, 81 jr.; J. J. Rodenburg, 82 jr.; J. L. Bouquiet, 51 jr.; A. E. Jeup, 85 jr., wed. v. P. W. Seijkens. Zaterdag, reeds om half negen 's morgens, zal op de grote Verolme-werf op het eiland Rozenburg, die voor het pu bliek wordt opengesteld, de mammoettanker „Esso Euro poort" van een helling glijden. Nog nergens ter wereld is een langer schip gebouwd dan deze oliegigant, die een draagvermo gen heeft van 255.000 ton d.w., 347,80 meter lang is en bijna 52 meter breed is en een diepgang bezit van 20 meter. LEO DUYNDAM,TELEURGESTELD MAAR NIET ONTMOEDIGD... Donderdag droeg hij zelfs de gele trui'en dat is niet misselijk in een rit, waarin ook de Belgische crack Eddy Merkx meerijdt... Opgeven doe je dan ook niet zomaar. Leo had wel degelijk reden om ermee te stoppen. Hij zegt er zelf van: Vrijdag kreeg ik ineens een stekende pijn onder m 'n knie. Toen ben ik toch doorgere den, maar toen we zaterdag op pad gingen in de Ardennen en Luxem burg kon ik m'n ene been hoege naamd niet gebruiken. Ik kon hem wel'op de trapper houden, maar daar was dan ook alles mee gezegd. De hele rit heb ik als het ware met één been gefietst. Dat ging uiter aard niet zo geweldig en toen we in Luxemburg dan ook die steile hellingen kregen heb ik moeten opgeven Leo had toen al 150 van de 230 km tellende etappe gereden. Toen we bij Leo aanklopten voor dit vraaggesprek kwam hij net terug van de dokter, die had geconsta teerd, dat zijn knieband geforceerd en ontstoken was, hetgeen voor de renner resulteerde in een week niet op de fiets. Al eerder heeft Leo last gehad van zhrknie. Dat was twee jaar geleden tijdens de rit Parijs-Nice. Toen heeft hij wel iets te lang doorgere den met het euvel en dat koste hem twee maanden in het gips. Zoiets kan Leo nu niet meer riskeren en dat is wel een van de hoofdredenen geweest van zijn besluit om af te stappen. Nu moet hij slechts een week gedwongen stilzitten. Niet zo erg prettig voor een wielrenner, maar Leo is er de man niet naar om bij de pakken neer te gaan zitten. Hij kijkt al weer uit naar z'n volgende wedstrijden. Dat wordt dan over veertien dagen, de Nederlandse kampioenschappen achtervolging, die in Amsterdam gereden worden. En dan is daar „Ondanks, dat ik heb moeten stoppen is deze Tour toch één van mijn mooiste herinneringen, wat de wielersport betreft". Deze woorden komen uit de mond van niemand minder dan Leo Duyn- dam, de Tour de France renner, die door blessure heeft moeten opgeven. ,jlisschien komt dat wel doordat ik als jongste renner in de Tour toch op een mooie plaats stond", vertelt hij. Inderdaad maakte deze jonge wiel renner (hij is pas 22) bepaald geen slechte indruk in het algemeen klassement, waarin hij tweede stond. al leeg was, voordat hij aan de eindsprint begon. Al met al, het heeft Leo wel een morele afknap per bezorgd en hij had zich dan ook vast voorgenomen om vrijdag de Belgen eens te laten zien wat fietsen is. Helaas, dat ging niet door vanwege de pijnlijke knie. Intussen heeft Leo wel een énorme ervaring opgedaan. Leo Duyndam: „De sfeer bij zo'n Tour de France is ongelooflijk. Het is gewoonweg fantastisch. Voor de renners uit rijdt eerst een hele kolonne van bijna 25 km. lang. Allemaal recla mewagens. Dan volgen de renners en hun volgauto's. Langs de hele route staan duizenden mensen. Werkelijk de sfeer is enorm bij de „Tour". Ook wil hij wel vertellen, dat er in deze ronde erg hard gereden wordt. Gemiddeld zo'n 43 km. per uur. Misschien komt dat doordat het weer niet zo broeierig was vorige week. Vraagt men Leo, wie hij denkt dat de Tour zal winnen dan tipt hij - hoe kan het ook anders - Eddy Merkx, de Belgische wielerkoning. Ook Jan Janssen, die voor de Franse Bic- ploeg rijdt, gooit volgens Leo hoge ogen. Leo Duyndam, hier in volle actie. niet te vergeten het wereldkam pioenschap op de weg, dat half augustus in Leicester (Engeland) gehouden wordt. Nog even teruggekeken naar de Tour de France. Dan komen we onvermijdelijk bij de vervelende kwestie met de Belg Spruyt. Dat was vorige week donderdag. Leo reed in de gele trui. Al zeker zestig kilometer reed hij voorop met pal achter zich deze ploeggenoot van Eddy Merkx. Al een paar maal had Leo hem gevraagd of hij op kop kwam rijden, maar de Belg voelde daar niets voor. Leo moest het dus alleen klaarspe len, tot op een gegeven moment, bij de laatste helling, vijf kilometer voor de finish, de Belg ineens uitliep. Hij haalde Leo in en nam een fikse voorsprong. Zeker twee honderd meter. Dat liet Leo natuurlijk niet op zich zitten en hij zette alles op alles om de Belg in te halen. Dat lukte hem ook inder daad. Vlak voor de ingang van de paardenbaan, waar de renners zouden finishen was Leo hem ingelopen. Het peloton was nu inmiddels gevaarlijk dichterbij ge komen. Nog maar 50 meter, dus zeg maar dertig seconden scheidde het peloton van de twee koplopers. Toen volgde de eindsprint, De Belg riep Leo toe, dat hij maar moest gaan sprinten. „Ik doe daar niet aan mee" zei hij. Toch gaf de Belg zich op dat moment helemaal en zette volkomen onverwachts de eindsprint in. Leo was uiteraard wat onder de indruk van deze onsportieve daad, maar toch deed hij voor de tweede maal alles om de Belg in te halen. Dat is hem net niet gelukt. Kwam het doordat Leo, die die morgen een lekke band had gehad en daarna met een ander wiel reed, waarmee hij alleen in de zwaartse versnelling kon rijden, nu ook die zware versnelling moest gebruiken in het ietwat mulle koolas van de paardenbaan? Terwijl normaal in zand met de lichtste versnelling wordt gereden. Aannemelijk is ook dat Leo na de eerste inhaalpoging Leo thuis Vorige week leek het erop, dat Leo Duyndam hoge ogen zou gooien in de Tour de France. Inderdaad vorige week, want zaterdag heeft deze Westlandse wielrenner op moeten geven door een vervelende knieblessu re. Wij zochten hem eens op in zijn woning te Poeldijk, waar hij inmiddels weer gearriveerd is. In de tuin hingen zijn wielrennerskleren te drogen in de ook teruggekeerde zon. Wij vroegen Leo naar zijn Tour-er- varingen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 10