WAT WEET U EIGENLIJK VAN DIE „HUISHOUDELIJKE STICHTING 1969: het jaar van de ideale behuizing DAGTOCHTEN PER BOOT 20°/o reductie voor onze lezers HEI NIEUWE STADSBLAD - PAG. 8 - WOENSDAG 8 JULI 1970 BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U Staatsloterij 13 juli a.s. WAT ER ALLEMAAL GE BEURDE GESCHENKEN MANNEN: OPGELET! SPORTIEF exashus geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties De verkoop begint maandag Bestellingen kunnen ook tele fonisch of per giro worden doorgegeven. Loten worden desgewenst per post toegezon den. Mevr. W. VAZ DIAS-NOACH, Henr. Polakstraat 120, Schie dam. Tel. 26 47 73, giro 510973. Het zag er allemaal een beetje triest uit in 1968, toen de leidster van de Stichting Huishoudelijke en Gezins voorlichting, mej. G. M. de Haas in oktober ziek werd. Voor halve dagen terugkwam en ook mevrouw V.d. Braak als administratieve kracht haar ontslag nam. Mej. de Haas ging met ziekteverlof, nam daarna haar ontslag om haar studie weer op te vatten en door te gaan voor Middelbaar-koken. Mevrouw M. van Mansum-Schmidt werd haar waardige opvolgster. Zij had haar sporen al verdiend in de „Huishoudelijke Stichting", te be ginnen in 1952 in Deventer en later in Vlaardingen. Om daarna als lerares N.A. in onze stad te starten. De behuizing in de Nieuwstraat was bekrompen en ongezellig. Ouder wets. Haar voorgangster wist er toch altijd wel sfeer te scheppen en de lessen daar waren bijzonder gezellig. Maar het werd een feestdag, toen aan de voorzitster mevrouw M. A. Roelfsema-Poelstra vorig jaar okto ber het pand Korte Dam 5 te huur werd aangeboden. U weet net allemaal nog wel, hoe enthousiast alle kranten hierop rea geerden. En terecht, want de ruimte is hier geweldig en omgetoverd tot een gerieflijk gebouw, waar de dames graag komen. Ten eerste om heel wat huishoudelijke wijsheid op te doen, maar ook voor de gezellig heid. Het was wel een hele aanpak in december 1969, toen men aan het werk toog. Een pluim, een heel stevige, op de hoed van de heer Van Baarle, die zich door een rijstebrij van karweitjes heen werkte, zodat alles op tijd klaar kwam. Voor het behang zorgde de firma Huntenburg, de elektriciteit nam de firma Jongsten voor zijn rekening. De aanleg van het gas voor de kachels was in handen van de firma Soeters en voor de gordijnen en vloerbedekking zorgde de firma Veringmeijer. De firma Van Waard belastte zich met het witten, op knappen van de consumentenvoor lichtingskamer, en wat klein schil derwerk werd opgeknapt door de firma Bakker. Avonden werd er vaak doorgewerkt, maar men had het er graag voor over. De ruimte, waarnaar men jaren had uitgezien, moest zo gerieflijk en gezellig mogelijk worden gemaakt. Dat is gelukt! De bedrijven gaven blijk hoezeer zij met de Stichting meeleefden. De werf „Wilton-Fijenoord" schonk een roestvrij stalen pannenset; Philips een koelkast en een koffiezetappa raat; Holland Electro een stofzuiger; Tomade twee strijkplanken, een strijkijzer en een koffiemolen; Bosch een mixer met verschillende hulp stukken; de Ver. Glasfabrieken een uitgebreid drinkservies en kristallen asbakjes; de firma Vermeulen een prachtige Necchi-naaimachine en de Singer schonk een half jaar de nieuwste machine in consignatie. Men beschikt nu over drie lesloka len, een kamer voor de consumen tenvoorlichting, een grote keuken met geiser en een kantoor voor de leidster en de administratieve kracht. In twee lokalen zijn paskamertjes gemaakt, terwijl de zolder over het gehele huis de mogelijkheid tot uitbreiding biedt. Jammer dat in een leslokaal nog een goede verwarming ontbreekt. Maar wie weet komt daar wel spoedig een oplossing voor. We hebben in onze stad zoveel goede zaken op dit gebied. Weet u heren, de subsidie voor deze Stichting is maar zo klein en wie weet hoeveel plezier uw vrouwen al van deze Stichting ondervonden hebben. Men zit boordevol plannen voor de nieuwe cursussen straks. Men wil zo graag dat men hier in onze stad weet, wat of de „Huishoudelijke Stichting" voor de huisvrouw of het jonge meisje doen kan. Doch ook voor de man! Zodat hij later een ideale echtgenoot zal zijn en nu niet afhankelijk van een ander. Ook voor mannen wil men speciale cursussen organiseren. Het is maar dat u het weet. De subsidie van Rijk en Gemeente is niet bijster groot, maar men houdt er de moed in. Wethouder M. Eykenaar heeft een bezoekje aan dit gebouw gebracht nog tijdens de verbouwing, zodat men vol nieuwe hoop blijft. Men geeft hier trouwens niet gauw de moed op. Dat is in al die jaren al gebleken. In de clubhuizen „De dukdalf", „St. Joris Doele" en „De Reling" werden naaicursussen gegeven. Verder een middag- en twee avondnaaicursussen in „Het Trefcentrum" in Groen- oord. Steeds meer gaan huisvrouwen ertoe over zelf hun kleding te maken. Voordeliger maar men beleeft er ook zoveel plezier aan. Kinderkle ding is ontstellend duur. Echter niet als je het zelf kan maken! Vandaar dat er op het ogenblik al drie naaicursussen „speciaal" zijn, wat inhoudt, dat deze geheel geprogram meerd zijn. Op alle cursussen werd „de wereld van het naaien" behandeld en uitgewerkt, zodat de dames een handleiding kregen voor alle moei lijkheden, die zich bij het naaien voor kunnen doen. Jammer dat men de kookdemonstra ties bij de GTB moest stoppen wegens gebrek aan belangstelling. Maar zoals u weet kunt u altijd inschrijven voor een speciale kook cursus. Maar nog veel meer. Nog beslist te weinig mensen besef fen hoeveel mogelijkheden voor een minimum bedrag aan kosten voor de huisvrouw hier voor de huisvrouw liggen om zich te bekwamen in het koken voor alle dag, voor de feestdagen in het bijzonder. De naaicursussen, maatnemen, naaien onder leiding, kleine karweitjes, hygiène en uiterlijke verzorging, gast en gastvrouw, handenarbeid en bloemschikken. Typisch vrouwelijke cursussen, maar die uw leven en vooral dat van uw gezin verrijken. Neem een wijs besluit na de vakantie. Schrijft in op een van de genoemde cursussen of op een paar. Neem gezellig een vriendin of een buurvrouw mee! vervolg van pag. 3 werp na behandeling in de beiae Kamers de eindstreek hebben ge haald zal nog een tweede ter visielegging volgen met andermaal een mogelijkheid om bezwaarschrif ten in te dienen, dan ter voorberei ding van de definitieve vaststelling voor onteigening. En bereids is bekend geworden dat met de indiening van het wetsont werp de groots mogelijke spoed zal worden betracht. Voorwaar een zaak die velen in het verschijningsgebied van onze Rand stadedities direct of indirect raakt of gaat raken. Globaal aangegeven wordt het 6.000 ha omvattende te reconstrueren gebied als volgt begrensd: in het noorden door de' toekom stige bebouwing van Delft; in het oosten deels door rijksweg 13 en door de Delftse Schie; in het zuiden door de grens van de toekomstige bebouwing van Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen alsmede door rijksweg 20 ter hoogte van Maasland en Maassluis; in het westen grenst het gebied aan de dorpen De Lier en 't Woud, tot aan Den Hoorn; de dorpen Maasland en Schiplui den vallen overigens buiten de uitvoering van het plan. Tweederde van Midden-Delfland, namelijk 4100 ha, zal de agrarische bestemming behouden. Hiervan zul len echter nog 470 hectare nodig zijn voor waterbeheersing en ontslui ting (wegenaanleg), zodat netto 1500 hectare voor openluchtrecrea tie beschikbaar zal komen. Recrea- tiegronden die door de staat zullen moeten worden verworven. Bij de landbouwstelling in dit gebied wer den in 1967 390 agrarische onderne mers geregistreerd. Midden-Delfland is thans nog uitslui tend een agrarisch gebied. Met veel kunst- en vliegwerk wordt hier du§, nu alleen al voor dagrecreatie 1900 hectare een stedelijk recrea tiegebied ingevlochten waaraan nu door de regering zelfs de hoogste urgentie is toegekend. Met andere woorden: met die groene bufferzone van Midden-Delfland tussen de Wa terweggemeenten en zeg maar Delft wordt ernst gemaakt. Wat kun je met en in zo'n bufferzone doen en uitrichten, zult u vragen. Er kan, om maar een dwarsstraat te noemen, een meren gebied voor de watersport worden geschapen, waarbij de door de zandwinning ontstane putten op hun beurt weer als bufferwater voor de land- en tuinbouw kan dienen. Voor de watersporters en sportvis sers een wenkend perspectief om van te watertanden en voor de natuurliefhebbers in het algemeen trouwens. Denk maar eens aan de aanleg van picknickplaatsen, bossa- ges en fietspaden. Waarbij de groene long (4.100 hectare voor land- en tuinbouw) o.a. ook als potentiële melkplas, als melkwinningsgebied, dus voor de randstedelijke massabe volking niet verloren mag gaan. Al die onderlinge belangen en grootheden tegen elkaar afwegen, ga er maar eeas aan staan. Edoch, dat hebben ettelijke deskundige inmid dels gedaan. Kijkt u de ter visie gelegde kaart van Midden-Delfland er nog maar eens goed op aan en u valt over die groene (geel ingeteken de) drempel alias bufferzone als een natuurlijk afweermiddel tegen het dichtgroeien van het steden en stadjespakket. Om ons en onze kinderen i.c. kindskinderen een „verstikkings dood" te besparen is die groene long in eerste instantie gedacht. Een longtransplantatie die noodzakelij kerwijs en letterlijk heel wat voeten in Delfsland aarde zal hebben. Wie behoefte heeft nu al zijn „afweer- stoffen" in stelling te brengen; hij kome nu en straks met zijn bezwaan schriften. Zo'n ter visielegging is tenslotte meer dan een louter formalistische zaak. B. DINSDAG naar WILLEMSTAD Vertrek 9.00 uur Terug ca. 17.30 uur Over een interessant gedeelte van de vaarroute Rotterdam, Antwerpen (Nieuwe Maas, Noord, Oude Maas, Kil, Hollands Diep) via de sluizen en afsluitdam in het Volkerak naar het historische vestingstadje Willemstad (bezoek van ca. 13.00 tot ca. 14.00 uur) of combinatie met R.T.M. 1. heen per boot, vertrek 9.00 - terug per bus ca. 16.00 uur. 2. heen per bus, vertrek 11.00 uur - terug per boot ca. 17.30 uur. De bustocht gaat door het weinig bekende Westbrabantse land, of zodra de Volkerakdam voor verkeer is opengesteld vis Haringvlietbrug en Heinenoord tunnel Bezoek aan de scheepvaartsluizen. C. DONDERDAG naar EUROPOORT Vertrek 10.00 uur Terug 16.00 uur Men kan een bezoek brengen (van 12.30 tot 13.30 uur) aan de film- en expositieruimte „Eur-o-rama", waaraan een café-restaurant verbonden is. U volgt de uitbreidingen van het havengebied tot direkt aan zee, waarbij u vestigingen van wereldconcerns en schepen van steeds grotere afmetingen zult kunnen aanschouwen. D. ZATERDAG naar SCHOONHOVEN Vertrek 10.15 uur Terug 17.00 uur Duur van het verblijf te Schoonhoven ca. anderhalf uur. De boottocht voert over de Nieuwe Maas en de Lek, via de Koninginnebrug en de Van Brienenoordbrug, naar Schoonhoven. U zult gedurende de tocht een schitterend zicht hebben op o.a. de 19 molens van Kinderdijk en plaatsjes zoals LeKkerkerk. In Schoonhoven bevinden zich bezienswaardig heden zoals de veerpont, het stadhuis en het waaggebouw, alle daterend uit de 16e-17e eeuw. Tevens bestaat o.a. de mogelijkheid een bezoek te brengen aan (indien opengesteld) het zilvermuseum, gevestigd in het Edelambachts- huis, Haven 15. REDUCTIEBON Tegen inlevering van deze bon aan het Spido loket genieten onze lezers een reductie van 20 procent korting (max. 2 pers.) op genoemde prijzen. Voor de onder A en B genoemde tochten betaalt men dan resp. f 10,80 (volw.) en f5,40 (kind), voor de onder C en D genoemden resp. slechts f 8,80 (volw.) en f 4,40 (kind). Tot en met 31 augustus kunnen wij onze lezers - in samenwerking met de Spido - een aantal aantrekkelijke dagtochten per boot aanbieden tegen gereduceerd tarief. U hebt daarbij keus uit vier soorten tochten. Op alle schepen restauratie en explicatie. A. MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG naar DELTAWERKEN. Vertrek 9.00 uur. Terug ca. 19.00 uur. Op de route Nieuwe Maas, Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Spui, Haringvliet, Hollands Diep, Kil, Oude Maas, Noord, Nieuwe Maas treft u aan: Pernis Botlekgebied Drinkwaterleiding Berenplaat Uitwateringssluizen Haringvliet Verkeersbrug Numansdorp Volkerakdam Willemstad, Dordrecht, Kinderdijk Stormvloedkering Hollandse IJssel Van Brienenoordburg

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 8