jjc [vlInder] mking^ EL E CRIMSON *Y* KA jpnvK A [door pad van dongen c-s- Ivoor m jou bij voorbeeld IPOMBFLY [3>P ■g* ~.T Nn NIEUWE STADSBLAD - PAG. 14 - VRIJDAG 24 JULI 1970 aquarius V, In deze aflevering van Aquarius iets over de formidabele groep Troyka, een gedicht, underground van King Crimson en de geweldige live-elpee van Iron Butterfly. Verder de boeken Dag Heer, goeiemiddag Heer en Moord in drie dimensionaal. Ook nog een verhaaltje over kabouters. Uit het béatprogram: Brainbox de 29-ste in zaal Apolle te Renesse, Livin' Blues-nogal ver weg niet in het programma dus, Rob Hoeke in de muziektent op de Grote Markt van Gorkum op de 31-ste, The Machine de 27-ste in ltteren - de feesttent, Cuby en Blizzards de 28-ste op Texel (Sarassani op Den Burg), Face Off de 26-ste in Laren, waar ook Q65 zal zijn. In de feesttent van Slootsmit. door de straten van deze stad loop ik te denken aan morgen als de stad de stad niet meer is dan is er vrede, want er is geen leven meer en de parasieten die de bom overleefden, doden niet: er valt niets meer te doden door de straten van de stad loop ik te denken aan vandaag en hoop dat het geen morgen wordt Het driemanschap Mike Richards, Robert Edwards en Rumor Lukawietsky heeft een groep gevormd, Troyka, die ook een elpee heeft gemaakt. De elpee is uitgebracht op Cr»till jon nr. SD 9020. De nummers op de elpee noemen we even oudergewoonte eerst. Kant' 1: introduction, Natural, Early mor ning, Life's O.K., Burning of the witch, Rub-a-dub troyka in a dub, Troyka lament. Kant 2 vermeldt: Troyka solo, Rolling down the back road, Berry picking, Dear Margaret (Malgosia), Go East young man, Beautiful pink eyes en Troyka finale. We beginnen even met te zeggen dat Troyka iets heel speciaals is. Instrumentaal zijn deze jongens gewoon fenomenaal. Ze hebben een soort Griekse sound door de vertrouwde underground-beat vermengd op een zeer kundige manier. Het woord virtuoos is beter op zijn plaats. De zang is leuk, maar niet overdonderend. Dat geeft ook niks: in de eerste plaats wordt er niet veel gezongen en in de tweede plaats is de zang niet hèt Troyka-aspect en in de derde plaats is die nog goed genoeg voor de meeste groepen. Het sterke van Troyka is de muziek. Het sterke is, dat ze iets nieuws brengen, wat tegenwoordig maar al te weinig voorkomt. De meeste groepen volgen een of andere trend, bijvoorbeeld de R&B van een John Mayall en Jimi Hendrix. Of het hardere geluid van groepen als The Stones. Die Mayall-achtige geluiden zijn ook bij Troyka te horen, o.a. in het nummer Early morning, waarin de wahwah-booster de hoofdnoot speelt. Maar er is iets aan toegevoegd, zoals we al zeiden iets Grieks. Dat kan je goed horen bij de intro van Burning of the witch (verbranden van de heks), waar iets enorms weggedrumd wordt en een doffe vertelstem half zingend de wederwaardigheden van de ongelukkige heks tegen het in geluidsniveau sterk groeiende spektakel bezingt. Ach mensjes, luister zélf naar deze plaat. Want dat is het mooie van underground - we merken het zelf keer op keer de muziek is erg goed en de meesten hebben er nooit van gehoord. Hopelijk je platenboer wel! aquarius geweld aan gaat doen met enkele machtige galmen. In a gadda da vida te brullen. Even later verstomt zijn stem weer en ook de muziek. Af en toe flitst de muziek weer op, in een korte jankende gitaarsolo bijvoor beeld. En dan begint een tien minuten durende drumsolo waarbij het publiek meeklapt en gilt. Heel simpel en ook zeer voldragen. Langzaam ebt het drumgeluid weg, neemt dan de beat weer aan die bij de intro gebruikt werd, de eerste fluittonen vallen in, steeds meer en harder. En dan opeens als een knal enkele korte schreeuwen van de zanger die daarop de korte tekst weer gaat brullen. Met de laatste explosie eindigt de plaat, waarop al een Nederlands ballet is geschre ven. De plaat is uitgebracht op Atco-records, nummer SD 33-318. Een aanradertje! Daarmee moet je natuurlijk de nummers aan de andere kant niet uitvlakken. Heel leuk is bijvoorbeeld In the time of our lives, met veel ohohohoh-hohohohoho-geroep. Are you happy is ook een nummer dat alle aandacht vergt. Extra: je kan ook nog op deze plaat dansen, een wilde dans zonder regie of stramien. Probeer 't eens! Voor de mensen die naar het Holland Pop Festival geweest zijn, hoeven we het niet te vertellen. Wie Iron Butterfly is. De live-elpee van deze groep is ongeveer een identieke weergave van wat ze daar brachten, waarvan iedereen zich wel het vrijdagavond-concert herinneren met het grandioze een half uur durende nummer In a gadda da vida. Dat nummer staat ook op deze elpee, waar het een hele zijde vult, enorm! Het is de tweede kant; op kant 1 staan: In the time of our lives, Filled with fear, Soul experience, You can't win, Are you happy en eh... niets meer. Iron Butterfly heeft een sound, die te vergelijken is met die van groepen als The Cream, The Band ook. En toch geheel eigen, moejenadoen. Het grootste alternatief om de elpee te gaan beluisteren is kantje 2 dus, het grootste In-a-gadda-da-vida. Heel iel begint de muziek, langzaam aanzwellend totdat de zanger met enorme basstem de gehoorvliezen Bij de Bezige Bij is van Arie Hiddema het boek Dag Heer! Goeiemiddag Heer! uitge komen, iets heel aparts. In de eerste instantie denk je misschien: een soort Cremer, met meer humor, maar bij nadere beschouwing hebben de reeds-tevoren-geschokten onge lijk. Het boek is het sprankelend in stotterstijl geschreven verhaal over Arie en Hans en zo, veel meisjes en zo. Misschien een beetje vermoeiend op den lange duur, maar je moet er ook niet te lang over doen. We geven een citaat om aan te geven wat we met stotterstijl bedoelen alvorens we verder tijgen. „Dat is puik in orde allemaal. Was laatst nog op de bank om een check te innen. Allemaal van die sombere heren achter de tralies. Jezus. Het leken wel apen. Een mooi weer buiten. En een puik weertje. Maar die knapen zateii d'r maar gewoon alsof d'r niks aan de hand was. Wat moeten die mensen verschrikkelijk de schurft aan ons hebben, dacht ik. Dat werkt maar niet". Je ziet het, een bewuste poging om te leren denken volgens een square (het tegengestelde van hip) denkpatroon. Eigenlijk is dit een introduktie tot het gehele werk van Arie Hiddema. Alles is geschreven in korte stacato-zinnetjes die als een mitrailleurvuur op je af komen. Als het gehort van een tiepmasjiene. Zoals de nieuwe generatie voor het hippe deel denkt. Denk je mee? Voor de kenners: je kan het werk wel zo'n beetje vergelijken met dat van Ewald Vanvugt. Om te beginnen noemen we voor geïnteres seerden in de Kabouterkuituur het sekreta- riaat (we schrijven dit stukje natuurluk in moderne spelling). Dat is Els van Bommelen, Celciusstraat 9, Amsterdam. In de Amster damse gemeenteraad zitten vijf kabouters, en ook in andere raden in Nederland wordt het kleine gepuntmutste jeneverdrinkertje gesig naleerd (drink louter kabouter, nietwaar? De kabouters hebben Kennedy's spreuk moet zich niet afvragen wat Amerika voor u kan doen, maar wat u voor Amerika kunt doen", vrij vertaald in: wij moeten niets doen voor die 40 duizend kiezers; die mensen moeten zélf iets doen. Kabouter is dus geen provopartij die de gevestigde orde a la provo gaat aanpakken, maar eerder een actiegroep die de mensen in het algemeen politiek bewuster te maken. Maar ze willen volgens hun eerste manifest sinds de verkiezing wel zitting in de raad nemen om de bevolking de macht in handen te geven, weliswaar niet geheel volgens „com- munistiese" principes, maar wel met meer medezeggenschap dan totnogtoe gebruikelijk is. Arbeid en onderdrukking van bovenaf moeten omdat ze tegengesteld zijn aan vrije tijd worden vervangen door een bevrijdende zelfwerkzaamheid van de mens. Dus: democratisering van scholen, het terugdringen van de benzineauto, het herstel van de woon- en leef waarde van de binnenstad enzovoort. Vooral om deze punten die deel uitmaken van het ambieuze kabouterprogram, wordt tegenwerking van de CPN verwacht die het niet goed kan verkroppen dat een anti-autoritaire partij heeft gewonnen. Dat is een bewijs van het anti-communisme, zoals we dat kennen van de kabouters. Zij voelen niet veel voor een strak bewind waarin het volk alleen maar denkt dat ze wat te zeggen heeft. Voor de kabouters heeft iedereen evenveel te vertel len. Zal dat ooit waarheid worden? We hopen dat soms. In de Bom pocket-reeks is Moord in driedimensionaal uitgekomen. Het is een boek van John Creasy die er zijn bekende hoofdinspecteur Roger West van New Scotland Yard tegen de misdaad laat vechten. In dit geval moet hij de strijd aanbinden tegen enkele gewetenloze overval lers, die hun slachtoffers laaghartig neer slaan, doden. Paul Bennison haalt het geld voor zijn firma Revel Co. op van de bank. Hij werd geëscorteerd door Blake. Blake werd vermoord, Bennison overleeft de aanslag. Hierdoor weet West genoeg: de moordenaar moet Blake gekend hebben. Het gekke is dat de moordenaar een man was die niet zoals velen van zijn soort een eenzame wolf was, maar een man met een vrouw die gelukkig is. Dat geeft West de reden tot de volgende bespiegeling: Moord had drie dimensies. Die van de politie, die van de slachtoffers... en die van de moordenaars. Van deze moordenaar had een goede vrouw veel gehouden. Zou iemand ooit ontdekken waarom hij een moordenaar was geworden? Wij ontdekken het ook niet in deze thriller met veel spanning en intrige. Er zijn nog twee boeken uit over Roger West, De beulen en Kidnap en diamanten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 14