ROTONDE de weg op met de RANDSTAD-EDITIES VOLVO VERGROOT GREEP OP AUTOMARKT EUROPA HELFT BLUFT HIER Lancia wil gaan inlopen op succesvolle Alfa's LEKKE BAND.... toch geen vuile handen AUTO- allerlei AMFIBISCH WOONHUIS mi De Zweedse Volvo-labrieken, producenten van een reeks automobielen die een heel eigen gezicht weten te handhaven in het wereldje van het gemotoriseerde vervoer, vergroten hun greep op de Europese automarkt. ??y< Na de oorlog gooide Volvo hoge ogen met de 444, later gevolgd door de 544. Toen deze wagens hun dienst hadden gedaan kwamen de auto's met de ronde ruggen maar de ruimere „body", algemeen bekend als de Amazone's. Ook die ginger er uit, zeer tot teleurstelling overigens van veel Volvo-rijders, die de huidige 140 serie (142 voor de 2 deurs, 144 voor de 4 deurs) eigenlijk wat minder Volvo vinexen. Kregen de „ronde" typen uit de 120-reeks steeds lovende kritieken de 140-reeks ontmoet nog al eens wat aanmerkingen." Toch verwerkt Volvo in zijn auto's veel pluspunten die echter wel betaald dienen te worden. De prijzen van Volvo beginnen bij f 11.775,-, daarvoor heeft men dan de „goedkope" Europa. De 142 kost f 12.725,-, de super f 13.375,—, de 144 vraagt f 13.275,— en de super f 13.925, terwijl de grote Volvo, de 164, afgeprijsd is op f 18.990,-. De sport Volvo 1800 E kost f 25.900,-. Volvo is bepaald geen goedkope wagen. Kan dat ook niet zijn door de grote zorgvuldigheid die de fabriek ten aanzien van haar produk- ten aan de dag legt. Er gaat geen motor ongetest de deur uit, zegt men bij Volvo en wie wel eens te gast was bij de fabriek in SKÖvde weet dat dat klopt. Volvo's worden gebouwd voor een lange levensduur. Automobilisten die tien jaar eenzelfde Volvo berij den zijn niet zeldzaam. Eenmaal de klok rond zegt wat bij Volvo, want daar gaat de teller niet tot 100.000 km, maar tot 1.000.000. Wie er van houdt niet lang met eenzelfde wagen te rijden en de voorkeur geeft aan snel inruilen wedt bij Volvo op het verkeerde paard. De merktrouw bij deze Zweed is over het algemeen groot, dat geldt trouwens ook voor de kleine broer, de Saab, waarvan de meeste rijders ook „levenslang" Saab blijven sturen. Hoe zeer Volvo op de goede weg blijkt tonen de cijfers, in Nederland steeg de verkoop met bijna 50 procent in de eerste drie maanden |WBAiwvuvvwvvywwwvvvvvvvwvwvvvvtnwvvuwvvw«wvwnMw^ Dat is prettig nieuws voor vrije rijdende vogels: een Hoover- home, een luchtkussen kam peerwagen, geschikt voor land en water. De Hoverhomede eerste volledige amfibische luchtkus sen-kampeerwagen, is dezer da gen in het zuiden van Engeland gedemonstreerd. Deze zweef- caravan kan zich zowel over het land als over het water voort bewegen en biedt gerieflijke woon- en slaapaccommodatie voor vijf volwassenen. Hij is uitgerust met een volledig inge richte keuken, verwarming, een radio-ontvanger en zender en een kleine generator die de stroom voor de verlichting levert. De bestuurderscabine bevindt zich aan de voorzijde van het voertuig en is volledig afgeschei den van het woongedeelte. In brede basis zijn drijf tanks ge bouwd die het voertuig op het water een maximale stabiliteit en wendbaarheid geven. De ,,lift" wordt geleverd door twee 600 cc motoren met een vermogen van 30 pk en de voortstuwing door twee derge lijke motoren die zich aan weerskanten aan de achterzijde van het voertuig bevinden en waarmee op het land een snelheid van 40 km en op het water van 13. knopen per uur kan worden bereikt. wvwwwwwyvyvwvwwwwwvwwvwvwwvwwwv Verkeersopstoppingen aan de grens en kilometerslange files op de autowegen mogen de indruk wekken dat heel Nederland naar het Buitenland gaat, de werkelijkheid is anders. Onderzoekingen hebben geleerd dat de helft van de vakantiegangers gewoon in ons land blijft en hier de vrije tijd doorbrengt. De drukte op onze wegen wordt daardoor slechts geïntensiveerd. Veel autorijders mijden de snelwegen omdat zij in de veronderstelling verkeren dat trips „binnendoor" minder drukte zal opleveren. Juist het hierblijven van de helft van de Nederlandse vakantiegangers brengt echter met zich mee dat de bezetting van anders vrij stille wegen ook aanmerkelijk geïntensiveerd wordt. Goede raad van de verkeerspolitie: let ook op wegen waar het doorgaans „eenzaam" is in het hoogseizoen extra op! Het succes van het Italiaanse automerk Alfa Romeo op de Nederlandse automarkt moet Lancia Nederland geprikkeld hebben tot prijsverlaging. Steeg de verkoop van Alfa Romeo de laatste twee jaar beduidend, Lancia blijft verhoudingsgewijs ver achter. De 1300 II en de 1750 van Alfa Romeo weten een sportief publiek te trekken, onder wie opvallend veel jonge artsen, funktionarissen uit de reklamewereld en architechten. Lancia, dat zich ook tot een eigen publiek richt kopers van auto's boven de tien mille zag het marktaandeel verschrompelen. De Lancia Fulvia mag dan in somniige opzichten een aantrekkelijke wagen zijn, veel automobilisten vinden hem gewoon peperduur. Heeft men al voor even 10.000 gulden een Alfa, voor meer dap 12,5 mille kreeg men pas de kleine Lancia. Lancia wil zich kennelijk in een betere concurrentiepositie manou- vreren en prijsde de Fulvia af tot net beneden de 10 mille, namelijk f 9.995,—. Daar is de BTW dan al bij inbegrepen. Of Lancia echter in staat zal zijn in te lopen op de populaire kleine Alfa Romeo is nog de vraag. De overige Lancia's blijven trouwens even duur als ze al waren. van het jaar, in Europa kwam men tot een totaalstijging van 62 pro cent. Merkwaardigerwijs ontdekt ook vooral Italië de Volvo, de verkoop daar ijjim toe met bijna 150 procent. Ondanks het feit dat autorijden nog altijd wordt gezien als een manne lijke bezigheid, zullen er deze zomer op de snelwegen meer vrouwen achter het stuur zitten dan ooit en velen van hen zullen rijden met de gedachte: als ik maar geen lekke band krijg. Die ongemakken kunnen ze zelf voor een goed deel voorkomen. Rijden op versleten of beschadigde banden werkt lekkages in de hand en onderzoekingen hebben aange toond dat de meeste automobilistes zich niet bewust zijn van de problemen die uit een onjuiste bandenbehandeling kunnen voort vloeien. Wat vrouwen die de weg op gaan moeten doen is dit: Banden remmen, wielbalans en stand van de voorwielen regelmatig laten controleren. De laatste (uitlij- ning) vooral dis de wielen door een gat of oneffenheid in of op het wegdek een flinke schok hebben opgelopen. Handhaaf de juiste ban denspanning, rijdt regelmatig en vermijdt snel optrekken en remmen. Zorg dat de ventielen altijd voorzien zijn van dopjes en laat banden met weinig of geen loopvlak vervangen of van een nieuw loopvlak voorzien. Banden die herhaaldelijk bloot staan aan hoge snelheden slijten sneller, vermijd stoepranden en oneffenhe den in de weg, belast de auto niet te zwaar, vooral als er lange snelle ritten gemaakt moeten worden. (Het traditionele „kleine autootje" van de vrouw krijgt op vakantieritten vaak teveel te verwerken). Laat een lekke band, als het eens gebeuren zou, zo snel mogelijk repareren. U weet nooit hoe snel u hem weer nodig heeft sim ca gaat nu ook de sportieve markt meer en meer veroveren. De 1100 krijgt nu ook een special-uit- voering, die nog deze maand in Nederland op de weg zal verschij nen. Opmerkelijk verschil tussen de gewone Simca 1100 en de Special is de motor. De overige modellen zijn voorzien van een 60 pk krachtbron, met een cilinderinhoud van 1118 cc, maar de Special-motor is afgeleid van de coupé 1200 en heeft dus duidelijk meer power. Het is bekend dat het benzinever bruik bij „kruipers" hoger ligt dan bij auto's die vlot kunnen doorrij den. Een Brits bureau heeft op verzoek van de regering een onder zoek naar juiste cijfers hieromtrent ingesteld en berekende dat een auto die in een file voortkruipt met een snelheid van 16 km per uur (voor het Londens stadsverkeer is dat normaal) tweemaal zoveel benzine verbrufkt als onder normale rij- ömstandigheden. Chevrolet heeft een mini-car die in vakkringen altijd nog werd aange duid met de codenaam X P 887. De kleine wagen heet nu Vega 2300, maar het cijfer duidt er al op dat de cilinderinhoud niet zo heel laag is. Het is de bedoeling dat deze auto minstens vier jaar in dezelfde vorm in produktie zal blijven, al wil men in die periode natuurlijk wel tech nische details verbeteren. Voor een investering van 120 miljoen gulden hoopt de British Leyland Corporation eind 1971 een „All-Australian" auto op de markt te brengen. General Motors heeft op een ten toonstelling in New York een experimentele Chevrolet Corvette getoond met een in het midden van de wagen geplaatste motor. Het was niet meer dan een experiment, want er zijn nog geen plannen om de wagen in produktie te nemen. In Engeland hebben de Fordfabrie ken bekend gemaakt een miljoen gulden te willen steken in de voetbalclub die de meeste doel punten maakt in de nationale competitie. Alle voetballers uit het Verenigd Koninkrijk die naar Mexi co werden uitgezonden voor de wereldkampioenschappen kregen dan ook een Ford cadeau...

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 16