TELEX WOODSTOCK FESTIVAL VVRRUXKVLLVK OF WEU cssl17 FÉLICIANO MICHAEL CHAFMAN vYV wmm X - fii vVV j>WQAVs fWJM HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 12 - VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 We veranderen even een paar dingen ten opzichte van de vorige keer. Ten eerste dient de tekst kennelijk wat langer te worden, hoewel zo'n witte leejout natuurlijk ook zijn charme heeft. Dan kan je verder je kopij misschien beter naar het adres rechtsboven sturen; het wordt dan sneller behandeld. En: Leek ligt in de provincie Groningen. In deze aflevering de elpee Woodstock, die gemaakt is gedurende The Woodstock Music Art, Fair die een jaar geleden in Bethel (State New York) werd gehouden. Wood stock trok maar liefst 500.000 mensen! Elpee Woodstock zeiden we. Dat moet natuurlijk elpees zijn, want het zijn er drie, voor 48 piek. Twee boeken worden besproken, de laatste elpee van King Crimson, die van Féliciano en die van Michael Chapman (die je twee weken geleden of zo op de teevee hebt kunnen zien). We beginnen gewoontegetrouw even met de feitelijke gegevens, al zal de nummerop somming velen misschien te langdradig zijn. Die slaan dat stukje dan maar over. De triple-elpee is uitgebracht op Cotillion nr. SD3-500 en hij heet gewoon Woodstock. De nummers dan maar. Kant 1I had a dream/John B. Sebastian, Going up the country/Canned Heat, Freedom/Richie Ha vens, Rock soul music/Country Joe the Fish, Coming into Los Angeles/Arlo Guthrie, At the Hop/Sha-na-na. Kant 2: The fish cheer and I I-feel-like-l'm-fixing-to-die rag door Country Joe the Fish, Joe Hill en Drugstore driving man van Joan Baez en Suite Judy blue eyes and Sea of madness van Crosby, Stills, Nash Young. Kant 3: Wooden ships/Crosby, Stills c.s., We're nog gonna take it/The Who, With a little help from my friends/Joe Cocker. Kant 4: Crowd Rain Chant, Soul sacrifie/Santana, I'm going home/Ten years after. Kant 5: Volunteers/- Jefferson Airplane, Max Yasgur ook van Jefferson, Dance to the music-Music lover-I want to take you higher/Sly the family stone, Rainbows al over your blues/John B. Sebastian. Kant 6 tenslotte: Love march/- Butterfield blues band, Star Spangles banner en Purple Haze Instrumental solo door Jimi Hendrix. Achtenveertig piek dus, en dat is 'ie waard, dat stukje levensechte hippiegebeuren dat we eigenlijk allemaal mee hebben moeten maken. Een goeie oefening was het Holland Popfestival dit jaar, dat tussen haakjes ook volgend jaar weer gaat plaatsvinden. En nu moeten we eigenlijk onze mening geven, nummers noemen, zeggen wat je op deze plaat allemaal kan horen. Nou, dat is in dit korte bestek bijna onmogelijk. We moesten ons beperken tot een simpele greep. Die begint natuurlijk met het beste nummer. Dat vinden we de Crowd rain chant, dus het regenliedje van de massa. Geen artist begeleidt, dat doet die massa zelf met colablikjes, handgeklap en het schreeuwen van de twee woorden no rain in een snel tempo steeds maar weer. Enorm, die sfeer. Gewoon geen woorden voor, man. Goed, nu de groepen. Dan moeten we zeggen dat Joan Baez er eigenlijk een beetje als los zand bij hangt, zonder dat we daarmee - integendeel willen zeggen dat ze niet goed is. Jimi Hendrix was enorm, Santana overtrof zichzelf, Crosby Stills viel wat tegen, Jefferson Airplane bewees - wat ze in Rotterdam ook deden een der beste Bühne-groepen ter wereld te zijn. Het is allemaal zo persoonlijk jongens, zo'n recen sie. Uiteindelijk zal je het zelf mooi-of-niet moeten vinden. Maar het tweede geval (7 of-niet') geloven we niet zo erg. Want deze plaat heeft letterlijk alles mee: sfeer, afwisseling, humor, gevoeligheid, beat/- blues/soul/folks/C&W/R&B/rock en wat er verder nog voor soorten muziek bestaan. Allemaal gebracht door de beste groepen die er in de States en het Verenigd Koninkrijk rondlopen. Het puikje van het hedendaagse popgebeuren, en dat op drie elpees en dat voor vijftig gulden. Laat dit besprekingsgeval voor je in ieder geval een aanleiding zijn de eerste de beste keer als je weer met je fietsje de stad inreest je platelaar te bezoeken. We denken niet eens, dat je alles hoeft te - wilt horen. Voor die tijd heb je hem al, als je niet blut bent van de vakantie. Maar misschien tref je het en ben je in de zomerperiode jarig. Succes durmee. W''-1 XïA'ïZ- Ir-'-. Het woord vurrukkulluk slaat in dit geval niet op het net aangestipte Woodstock- gebeuren, maar op het boek Het leven is vurrukkulluk van Remco Campert. Dat boek bestaat al enkele jaren, maar sinds kort is het in goedkope Wesp-achtige uitvoering (BB- herdruk) bij de Bezige Bij verschenen, waardoor iedereen die het geld (er) niet voor (over) had nu voor enkele kleine ronde guldentjes in het bezit daarvan kan komen. Moeilijke zin, als we 'm zo eens teruglezen. Een vurrukkulluk boek, hoor. Geschreven in de stijl van de eerste hippen onder ons, die ten tijde van Vinkenoog en Cremer opereer den. Campert was een van hen. Het boek verhaalt de lotgevallen van Panda, Jens, Mees en Boelie en nog vele mensen meer. De vurrukkulluku lotgevallen dan. Het boek is geschreven in een taal die je ongetwijfeld aanspreekt, in een Dominicus-spelling, dus zoals je het uitspreekt. Een vootbeeld. „Geen woord meer, of je krijgt een dreun", sprak de juffrouw. En ze hief haar kroes. Panda, niet geheel meer zeker van haar zaak, liep naar de deur. Het is altijd hetzelfde, dacht ze. Zolang je ze gelijk gaf, zijn ze vriendelijk. Zolang je hun spullen en pendules maar bewondert, accepteren ze je. Zolang je hun slappe thee en hun kleffe koeken maar naar binnen werkt, zit je goed bij ze. Zolang je...! Jack Kerouac is een van de mensen die de manier van leven van de hedendaagse jeugd al in een zeer vroeg stadium beschreef. Zijn boek On the road (door de Bezige Bij uitgegeven als Op weg) beschrijft de drang naar vrijheid die we allen hebben. Het gaat over een groep jongeren die in een ouwe auto de States doorcrossen, onderweg diverse avonturen belevend. Het boek is wel enigszins te vergelijken met Easy Rider. Prijs f 3,50, in Wesp-uitgave. In de tijd van 1955 tot de zestiger jaren begon de jeugd langzaam vorm aan te nemen als een zelfstandige groep, die zich meer en meer van de ouderlijke macht afwendde. Dat was nog voor het hippiegebeuren, voor provo, ten tijde van de rock and roll. De toenmalige jongeren waren nozems en beatniks. Ze hadden geen poütieke voor keuren om de simpele reden dat de oudere partijen hen niet meer aanspraken en nieuwere ontbraken. Toen kwam dus de rock and roll en dat werd de grote aanleiding van het boeiende verschijnsel jeutd. Kerouac volgt een groep jonge mensen op de voet, die in eigen of gestolen auto's door Amerika racen van het ene feest naar het andere. De mensen kennen extase, liefde, de moderne jazz, marihuana. Een leerzaam boek voor hen die willen weten hoe de jeugd zich bevrijdde van het ouwe juk en langzaam naar een hogere vorm van mensheid probeerde te streven, zoals we dat nu bij de hippies kennen. Zover was het toen nog niet. OSS 117 is de superagent uit de boeken van Jean Bruce die al jaren in de serie Zwarte Beertjes van Bruna zijn helfhaftigheden uitvoert. De nieuwste van OSS 117 is Rode raketten voor OSS 117. De man met het kengetal dat we nu driemaal hebben genoemd is kolonel Hubert Bonisseur de la Bath, een man die het werk bij de VIA als een soort ontspanning beoefent, terwijl de gelden die hij erdoor int, goed besteed zijn. Want Hubert heeft een dure smaak. In dit geval moet hij achter het IJzeren Gordijn contact zoeken met een geleerde die enkele jaren geleden door de CIA in de Sovjet Unie is gedropt, om geheimen te weten te komen betreffende intercontinentale raketten, waar mee de Russen het heilige volkje over de oceaan een tiental jaren vóór zijn. En dat mag natuurlijk niet, want anders komt onze lieve vrede (Vietnam, Cambodja, Laos, vul maar in) in gevaar. Het valt Jean ook ditmaal bijzonder goed zijn held de dolste stunts te laten verrichten. Hubert moet zich als geleerde voordoen, terwijl hij door slimme vopo's wordt gadegeslagen. Een weergaloos spannend boek natuurlijk, met een verrassen de ontknoping, waarbij schijnbare vrienden zelf met de eer willen strijken en mensen waarvoor je aanvankelijk denkt te moeten oppassen de goedheid in eigen persoon blijken. Jean Bruce is al enige jaren geleden gestorven, maar zijn werkzaamheid zal hem nog vele jaren voort doen leven in zijn geheimagent OSS 11 7,. de man die voor niks staat. Ook niet voor het je in spanning te laten zitten. Féliciano zit de laatste tijd niet stil, integendeel zelfs. Nauwelijks begint de dubbelelpee Alive Alive-O wat in de belangstelling te dalen, of er staat alweer een nieuwe elpee in de rekken van je platenman, Fireworks. Je zou je kunnen afvragen of dat ergens niet teveel van het goede is, of er niet te snel achter elkaar elpees van hem worden geperst, waardoor een gedegen voorbereiding wellicht niet plaats kan vinden en waardoor het nieuwe materiaal niet ruim genoeg aanwezig is om een goeie selectie mogelijk te maken. Gelukkig is dat bij Féliciano niet het geval. Deze jongen is zó veelzijdig, dat hij het zich inderdaad kan veroorloven twee, drie elpees per jaar uit te brengen zonder dat je telkens hetzelfde hoort en zonder dat je het gevoel krijgt een niet-volwaardig produkt in handen te hebben gekregen. De elpee is een beetje op de klassieke toer, dus niet voor het grote publiek. Technisch enorm goed, zoals we dat van Féliciano wel kennen, en ook met zuivere zang. Het vuurwerk is ook op klassieke manier geintroduceerd, beluister daartoe bijvoorbeeld Destiny. Wat ons meteen brengt op de gebruikelijke nummer opsomming. Kant 1 maar: Fireworks, Destiny, Satisfaction, Norwegian Wood, She came in through the bathroom window. Kantje 2: Pegao, Once there was a love, Blackbird, Susie-2, Yesterday en Let it be. Natuurlijk, het was maar flauwekul wat we over klassiek zeiden. Dat sloeg op het eerste nummer, Fireworks. Het echte vuurwerk is ook in ruime mate aanwezig, neem daarvoor I can't get no Satisfaction maar als voorbeeld. Erg opvallend is ook zijn versie van Let it be (titelsong van de laatste Beatle-elpee). Een zeer goeie vertolking. Persoonlijk vinden wij dat het beste nummer, indringend gezongen met een fraaie orkestbegeleiding. Het doorstaat elke verge lijking met het oorspronkelijke werk van The Beatles zelf, en dat wil wat zeggen! Alle songs van Féliciano zijn, zoals we trouwens wel verwachtten, zeer de moeite waard. Vraag er 's naar, nummer RCA Victor Stereo LSP-4370. In het rijtje folksrock-artisten is een nieuwe ster aan het firnament gekomen, Michael Chapman. Deze man is dus op dezelfde toer bezig als bijvoorbeeld Bob Dylan vroeger, Tim Buckley, Simon Garfunkel, Donovan, Ferre Grignard, Joan Baez, vul zelf maar aan. Mike is wat stemgeluid en voordracht betreft een mixture tussen Dylan en Tim Buckley. Hij begeleidt zichzelf op gitaar, piano, rhytm foot. En hij wordt met de begeleiding van zijn indringende songs bijgestaan door Mick Ronson (gitaar), Barry Morgan (drums, congas), Rick Kemp (bas), Gus Dudgeon (scraper), Paul Buckmaster (cello) en Johnny van Derek (viool). De laatste elpee van Mike heet Fully qualified survivor en is uitge bracht op Harvest, nr. SHLV 764. Eh... Harvest is een merk van de EMI-groep. Nummers van kant 1Aviator, Naked ladies and electric ragtime, Stranger in the room en Postcards of Scarborough. Kant 2: Fishbeard sunset, Soulful lady, Rabbit Hills, March rain, Kodak ghosts, Andru's easy rider en Trinkets and rings. De liedjes van Chapman zijn ergens een beetje triest, gevoelig, bewogen. Soms ook exploderend vreugdevol, als bijvoorbeeld Trinkets and rings, maar die explosie wordt snel gesmoord in droefheid. Een typisch geluid, beter dan wat we lange tijd op de solotoer van diverse folsrockers gehoord hebben. En daar kan hij het mee doen. En jullie ook, op nvaar weer naar de platen boer!

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 12