B, t e i nt ro pretty things hey june brandende heuvels HÉT NIEUWE STADSBLAD - PAG 15 - WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 \>xï wua WIL HELM LA A N LttK De zoveelste aflevering, vrienden. Waarbij we eerst even wijzen op fraaie popfestivals, een hele goeie in Wright van 26-30 augustus. Kosten 30 piek en daarvoor heb je het genoegen lieden als John Sebastian en Jimi Hendrix en groepen als Mungo Jerry, Moody Blues en the Who te horen. Iets grootser dan het Holland Pop Festival, lijkt ons, en voor 175 piek ben je klaar (.boot plus treinreis en toegang). Inlichtingen: Disk, v. Oldebarne- veltplaats 450, Rotterdam, tel. t.01 OJ-147842. In België is te Bilze ook een popfestival waar iets mindere goden te horen en te zien zullen zijn. Toegang voor drie dagen, 21, 22 en 23 augustus, is 25 piek. Kaarten bestel je telefonisch in Bilze, (011) 19167. De middelbare scholieren zitten vaak met het probleem achtergrondinformatie van bepaalde literaire figuren te bemachtigen. Vaak moeten zij scipties over dergelijke lui maken. Als het over Bredero gaat, is het probleem de benodigde informatie te verkrij gen van de baan. Mooi voor hen heeft Prof. Dr. J. A. N. Knuttel een boek over deze Amsterdammer uit de zestiende eeüw geschreven dat uitgebreide informatie ver schaft, een introductie tot zijn werk is, en zo levendig is geschreven dat het niet alleen voor Nederlands studerenden interessant is, maar eigenlijk voor iedereen die iets in (kultuur)historie ziet. Het boek is uitgegeven door Pegasus. Bredero is op jeugdige leeftijd gestorven, vermoedelijk aan een longontsteking. Hij was toen al danig bekend als de man die uit het volk was voortgekomen en die zijn kunst volledig voor het volk bedoeld heeft. Bij hem geen ingewikkelde gedichten en vergezochte (meest Latijns-klassieke) verhalen, maar doodgewone kluchten en liederen uit de kroeg, de straat en de markt. Maar niet alleen de bruiloften en partijen kregen bij Bredero aandacht. Ook de meer ernstige zaken des levens kwamen aan de orde in zijn werken. Dat is dan eerst een verzameling gedichten, gebundeld in het Groot Liedt-boeck waarin ernstige (aendagtige) amoureuze en geestige (boertige) gedichten zijn opgenomen. De beste kluchten uit die tijd zijn ongetwijfeld Bredero's werk. Voorbeelden: De Spaansche Brabander, De klucht van de molenaar, De klucht van de koe. Het is Knuttels verdienste geweest deze man niet op een kultureel voetstuk te plaatsen, maar hem eenvoudig en duidelijk te beschrijven, zodat hij ook door Jan-met-de-pet gelezen zal worden. Want dat was toch Bredero, de man uit het volk die ook nu nog veel te vertellen heeft. Héél interessant, vrienden! Een nieuwe elpee van The Pretty Things, die allang niet meer de beat maken die we uil de midden-sixties van hen kennen is Parachute. Dat is een plaat vol met een soort underground, uitgebracht op Harvest. In de hoes staan de songteksten van alle nummers. Dat zijn op kant 1Scene one, The good Mr. Square, She was tall she was high, In the square, The letter, Rain, Miss Fay regrets en Cries from the midnight circus. Kant 2: Grass, Sickle clowns, She's a lover, What's the use en Parachute. Het nummertje The good Mr. Square - vol bijtende spot staat ook op Picnic. Het eerste nummer is zeer kort en bestaat in feite uit: Stone spires rise high Lacerate warmer skies Iron laced populations Beneath molten fields. Een van de nummers die nog uit de ouwe Things-doos schijnen te komen is het harde Miss Fay regrets. Bij de verdere nummers op deze plaats dringt zich ontegenzeggelijk een vergelijking met The Beatles op. Dat is niet zo heel verwonderlijk; de hele Things-carriè- re loopt nagenoeg synchroon met die van The Beatles, zonder dat ze die evenwel ooit geïmiteerd hebben. Vooral nummers als She was tall she was high en The letter hebben duidelijke raakpunten met de stroming in de muziek die de Beatles ongeveer een jaar tot een half jaar geleden brachten. Erg mooi is het gedragen nummer Cries from the midnight circus, waarin een doffe dreunbas wordt afgewisseld door jengelend gitaar- ge dwarrel. Een heel mooie plaat, lieden, deze nieuwste van The Pretty Things. Ga 'm maar eens beluisteren! GEDICHT beter weten dan je moordenaar maakt alleen maar gelukkig als je beter weet dan jezelf sommige mensen hebben daar feeling voor. beter te denken dan je dode pa te leven in stilte naar Erasmus een teken aan de wand voor ons, introvert gespletenen. Jaja. soms een beetje oubollig spelen met kommunes, draken, hobbits, ramp kleintje oorlog, ober, drie dooien gemixt, that's life man, dat wensen we nu eenmaal. ober, kleintje oorlog, met een roze schuimkraag van plastic namaakbloed, want we zijn i>oor de vrede, nietwaar nou ja, als je het zélf zegt... Bovema heeft een aktie ontketend onder het motto Hey June, waardoor allerlei Neder landse groepen - die in het buitenland vrij onbekend zijn op één elpee hun beste nummers brengen. Deze groepen worden dan automatisch in het buitenland gepushed. Deze groepen zijn natuurlijk niet totaal onbekend in het buitenland, hoewel we aannemen dat Brainbox bekender is dan bijvoorbeeld een Continental Uptight Band. Anyway, op Imperial is stereo het werk van de direkt te noemen groepen geperst onder nummer 5C048.24186X. De nummers van kant 1To you/Brainbox, Baby come on/Opus, Second Flood/Slight Ache en Fallen tree/Ahora Mazda. Kant 2: Please sing a song for us/Continental Uptight Band, Little sister/September, Super woman/Is land, So helpless/Brainbox en Morning after the third/Ritmo Naturel met een gitaar solo van Jan Akkerman. Wat we totnogtoe zeiden, doet vermoeden dat een en ander op internationaal peil staat. Dat is ook zo (het enige dat select is, is de hoes, maar een kniesoor die daar op let). Heel fraai vinden we Baby come on van Opus. En daar als climax direkt Second Flood van Slight Ache bovenop, geweldig! Die ile zang tegen een bleek gitaarfiedeltje en zware hoorn. Hard van beat is Super woman van Island, met een rusteloos kort-gestampt ritme. Morning after the third, de uitsmijter, is erg volwassen met scheursax en een gitaarsolo van Jan Akkerman. We vragen ons af of Jan wel of niet bij Ritmo Naturel hoort, maar over de kwaliteit van Hey June valt niks af te vragen: een aanradertje. In de Bom pocketserie is bij de afdeling westerns een nieuwe Louis l'Amouer uitge komen, De brandende heuvels. Hierin wordt een gewonde man, Tracy Jordan, nagejaagd door een troep op zijn hoofd beluste mannen met een Indiaanse speurneus (Jacob Lantz) als ervaren spoorzoeker. Als Jordan bijna op sterven ligt, redt het meisje Maria Christina hem. Maria is een soort Mexikaanse Kenau die goed opgewassen is tegen het ruige leven en de ongetwijfeld even ruige mannen uit die tijd. Zij heeft meer moed in haar body dan menig geharde cowboy. Jordan weet natuurlijk zijn achtervolgers uiteindelijk te verslaan met behulp van Maria en zelfs Maria te temmen. Maar eer het zover is, moet er nog heel wat worden afgeschoten, waarbij ook enkele bloeddor stige Indianen in de feestvreugde delen Spannend boek natuurlijk! Onder de naam Picnic heeft Emi Harvest een dubbelelpee uitgebracht met de beste groe pen die op dat label te vinden zijn en dat zijn er gelukkig nogal wat. De platen zijn verkrijgbaar op nr. C 178-04 424/25. De nummers van kant 1Into the fire/Deep purple, Mother dear/Barclay James Harvest, Embryo, Twisted track/The Battered Or naments, Glenlogie/Shirly Dolly Collins. Kans 2: The good Mr. Square/Pretty Things, Song of the ages/Roy Harper, This worried feeling/Bakerloo 1C 062-90519, Eleanor's cake which ate her/Kevin Ayers, Again and again/The greatest show on earth. Kant 3: Water/Third ear band, Terrapin/Syd Barrett, A glade somewher/Forest, Golden country kingdom/Pete Brown and Piblokto! Round and round/Panama Limited. Kant 4 tenslot te: Black sheep of the family/Quatermass 1 C 062-91248, Postcards of Scarborough/- Michael Chapman, Maybe my mind/Tea Symphony en Old Gopher door Edgar Broughton Band. Op de hoes enkele lui met gasmaskers aan het strand waar alleen maar dooie vogels te zien zijn. Als je de namen hebt gelezen van alle groepen die meedoen en de nummers, weet je als insider natuurlijk al genoeg. De hele scene om en nabij The Incredible String Band voor zover je dat mag zeggen, van Engeland en The States, is samengekomen om een elpee te maken. Dat is natuurlijk niet waar. Alle nummers zijn uit recente opnamen van de groepen en zangers bijeengegaard en daarvan is altijd wel een promotie-elpee te maken, net zoiets als Fill your head with rock. Een geluid dat typisch lncredable is, maken ook Shirley Dolly Collins (we durven niet meer te zeggen dat geen hond er ooit van gehoord heeft). Het strandgeruis dat je natuurlijk wel wilt horen staat op kantje drie, nummer één: Water door de Third Ear Band. Dat is een heel fraai bazuingeschal met klotsend water als intro. Geweldig goed. The good Mr. Square van The Pretty Things komt direct wel aan de orde bij de bespreking van de elpee Parachute. Harde blues zit er ook op: kant 4 Black sheep of the family. We kunnen kort zijn: de elpees zijn een grondige selectie van het betere underground en Rhytm Blues-werk. Als je dat niet gelooft, moet je maar eens luisteren naar bijvoorbeeld ene Michael Chapman met Postcards of Scarborough. Of naar het hakkerige softbeat werk van Tea Sympho ny in Maybe my mind. Een goeie plaat, om veel naar te luisteren. Uitsmijter is Old Gopher, gebracht door de Edgar Broughton Band. Een fraai assorti ment elektronische geluiden weet deze groep in haar stampende beat te mengen en op een heel aparte manier. Is het sologitaarspel wat traditioneel (Mayall-Hendrix), daartussen door klinkt een jengelend hoempahoempa- geluid zonder pauze. Heel bijzonder hoor! Moejjehore!

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 15