FLARD1FILM STAAT OOK VOOR U OPEN Wat iedere vrouw van auto's moet weten HELP HELPEN MET „CRISTOPHORUS" Stadsmensen leven vandaag de dag niet langer in de stad maar er buiten, in ruimgebouwde buitenwijken. Hierdoor zijn scholen en winkels vaak ook verder van huis komen te liggen. En dat heeft vaak tot gevolg dat duizenden vrouwen tegenwoor dig dagelijks met de auto op weg zijn. Daardoor is het ook vaak de huisvrouw die dient te zorgen dat de wagen in goede conditie blijft en op tijd gerepareerd 'wordt... zonder dat haar huishoudgeld daaronder te lijden heeft. Een klein beetje technische kennis kan daarbij een vrouw al van groot nut zijn om te zorgen dat haar wagen het steeds prima blijft doen. Daarom heeft de bekende bougie firma Champion een lijst opgesteld, speciaal voor de autorijdende vrouw, van de onderdelen en toebehoren die de meeste regelmatige aandacht nodig hebben. Een eenvoudige toe lichting maakt de rol van bepaalde onderdelen duidelijk en begrijpelijk. En zo vindt u hieronder, Mevrouw, in hetkort alles wat u dient te weten over wat er onder de motorkap van uw wagen gebeurt en bovendien alle punten die een regelmatige controle nodig hebben. En wie weet kunt u door deze geldbesparende inlichtingen binnen kort dat jurkje kopen dat u laatst gezien hebt? 1. Bougies: Zij brengen het benzine/zuurstof mengsel in de motor tot ontbran ding. U kunt een bougie vergelijken met het vuursteentje in een sigaret tenaansteker. Op dezelfde manier als waarop dit vuursteentje door een vonk de benzine (of het gas) in een aansteker tot ontbranding brengt, zo zorgt de bougie voor de vonk die de brandstof in de verbrandingskamer van de motor laat „exploderen". Deze „ontploffing" zet de zuigers in beweging en deze beweging wordt overgebracht op de wielen waardoor ze gaan draaien. Maar u moet wel bedenken, dat net als de vuursteen tjes in een aansteker, ook de bougies kunnen slijten! Dit moet u doen: bougies dienen gecontroleerd en gereinigd te worden na iedere 7.500 km. Na 15.000 km dienen ze vervangen te worden door nieuwe. Dit is van belang voor een zo lang mogelijk benzine-verbruik (waar door u benzinegeld bespaart) en is ook van belang voor het beter lopen van de motor. 2. Luchtfilter: Het luchtfilter zorgt ervoor dat de lucht die in de motor wordt gezogen (en die nodig is bij de verbranding van de benzine) gereinigd wordt van stofdeeltjes. Maar, net zoals de stofzak van uw stofzuiger, als hij te vol is, de zuigkracht doet afnemen, zo is het ook met het luchtfilter boven de carburateur van uw wagen. Hij kan verstopt raken. Hierdoor ontvangt de motor niet genoeg zuurstof. Gevolg: hoger benzine verbruik. Som kan een verstopt luchtfilter het benzine-verbruik zelfs met 21) pet. doen stijgen (en dat is zonde van het geld! Dit moet u doen: Als het luchtfilter van uw wagen er een is van type „oliebadfilter" laat het dan reinigen volgens de richt lijnen van de fabrikant (gemiddeld na 7.500 km). Indien nodig ver vangen. Als uw filter een papieren filter element heeft en u rijdt regelmatig op stoffige wegen, dient u het echter veel vaker te controleren en te reinigen. 3. Stroomverdeler. De stroomverdeler kunnen we het beste vergelijken met een volauto matische schakelaar van het licht. De stroomverdeler leidt de hoog spanning van de ontstekingsspoel (bobine) naar de bougies doch precies op het gewenste ogenblik. Binnenin de verdeler verrichten de contactplaatjes en de condensator een zeer intensieve arbeid, waardoor logischerwijze ook veel controle en onderhoud vereist is! Dit moet u doen: Laat minstens om de 15.000 km de verdeler nakijken. Hierdoor krijgt u nooit last van startproblemen, de motor loopt gelijkmatiger en loopt minder risico dat hij er op het meest ongelegen ogenblik mee stopt. 4. Carburator: De carburator vermengt de benzine met lucht, in een dusdanige ver houding dat de meest efficiënte verbranding wordt verkregen. Ver volgens wordt dit benzine/lucht- mengsel binnen in de motor ge bracht. De werking van de carbura tor kunnen we het best vergelijken met uw parfum-verstuiver: hij ver spreidt een fijne wolk van vloeibare benzine in de verbrandingskamer, precies op het vereiste ogenblik. Dit moet u doen: Laat iedere 30.000 km u carburator nazien en laat de onderdelen die hier aan toe zijn vernieuwen. 5. Koelsysteem: Het koelsysteem voorkomt dat de motor oververhit raakt. Heeft uw wagen luchtkoeling, dan bestaat het systeem voornamelijk uit een venti lator. Waterkoeling is iets ingewik kelder. Het systeem omvat dan een radiator, een thermostaat, een wa terpomp en de bijbehorende aan-en afvoerleidingen, die het koelwater naar de delen van de motor voeren, die gekoeld dienen te worden. Dit moet u doen: Bij een luchtgekoelde motor is het belangrijk regelmatig de conditie en de spanning van de ventilator- aandrijfriem te controleren. Zo gauw deze beschadigd of versleten is, dient u haar te vervangen om te voorkomen dat u op een ongelegeiv moment met pech langs de weg staat. Bij een watergekoelde motor dient u tenminste eenmaal per week het peil van het koelwater te controleren. Tweemaal per jaar, in voor- en najaar, dient het gehele koelsysteem aan een zorgvuldige inspectie onder worpen te worden. Bijzondere aandacht is vereist voor de thermostaat. Het is deze ther mostaat die automatisch de circu latie van het koelwater door de motor regelt. Als de motor heet is, zorgt de thermostaat dat het koel water onbelemmerd de motor kan binnenstromen. Wanneer de motor koud is, laat de thermostaat slechts een kleine hoe veelheid water binnen, waardoor de motor sneller op rij-temperatuur kan komen. Sta nooit toe dat het personeel van een serviecstation de thermostaat uit uw wagen neem: behalve voor een controle of wan neer deze thermostaat wegens een defekt vervangen dient te worden. 6. Accu: De accu is de leverancier van de elektrische stroom, die u nodig hebt om de motor te doen starten, maar ook voor de koplampen, de auto radio, enz. De accu zelf wordt op haar beurt weer gevoed door de dynamo, die de elektriciteit opwekt. Om te voorkomen dat de accu teveel elektrische stroom ontvangt en hier door doorbrandt, is het elektrische systeem voorzien van een spannings regelaar (ook weer een automatische schakelaar), die de stroomtoevoer afsluit of het moment dat de accu vol is. Deze spanningsregelaar werkt ook omgekeerd: de accu kan hier door niet meer leeglopen, aangezien de verbinding met de motor afge sloten is. Dit moet u doen: Controleer regelmatig het peil van de accuvloeistof. Als u er te vaak gedistilleerd water aan toe moet voegen, kunt u het beste aan uw mecanicien vragen of hij de span ningsregelaar wil nazien. Bij de meeste hedendaagse auto's vraagt de dynamo weinig onderhoud. Wel dient u regelmatig de spanning en de conditie van de aandrijfriem te controleren, want deze zorgt ervoor dat de accu bijgeladen wordt. De belangrijke onderdelen van uw wagen zullen u nietin de steek laten, als u zorgt voor regelmatige controle en bijstellen van de motor. Dit dient bij voorkeur na iedere 15.000 km te gebeuren. Bij een dergelijke 15.000 km-beurt dienen de bougies, de condensator en de contactpuntjes vernieuwd te worden en ook dient de ontsteking opnieuw afgesteld te worden zodat de bou gies precies op het juistyogenblik de brandstof tot ontbranding brengen. Ook dient uw mecanicien zich ervan te overtuigen dat de ventilatorriem, het luchtfilter, de verdelerkap en het benzinefilter in goede staat ver keren. Door tijdig alle versleten onderdelen te vernieuwen, daalt het brandstofverbruik van uw wagen, waardoor de totale kosten van uw wagen lager worden en u de kosten van onderhoud vele malen terug verdient. E.H.B.O. vraagt Uw aandacht. Op dinsdag 8 september is er weer de mogelijkheid zich aan te melden tot het volgen van een kursus E.H.B.O. Of dit ook voor u nodig/nuttig is moet u zelf beoor delen. Wel maken wij u er op Bttent dat het ongevallencijfer jaarlijks stijgt, en dit niet alleen op de weg, maar ook in en om de woning gebeuren meer ongelukken van gro tere of kleine aard. Niet altijd is er direkte hulp van doktoren of G.G.D. Daarom is het zo nuttig als men zelf gediplomeerd e.h.b.o.-er is. Huis moeders, kleuterleiders(sters), trai ners, leraren, etc. iedereen heeft eigenlijk zo'n kursus e.h.b.o. nodig om verantwoord te helpen bij ongevallenletsels. In Schiedam zijn drie zeer goede verenigingen waar u zich kunt opgeven; o.a. Ned. Roode Kruis, Ned. vereen, e.h.b.o. en bij „Cristophorus" Schiedam met een rijksgediplomeerd instrukteur. De leeftijdsgrens is 16 jaar. Waar u zich kunt melden? op 8 september gebouw „Arcade", Lange Haven 71; inschrijven vanaf half acht. Inlichtingen tel. 158290, 155405, 261495. U komt toch ook? Na 8 september inschrijven niet meer mogelijk. Doe het dus nu. Tot 8 september in gebouw „Arcade". Men schrijft ons: WIST U, dat er in Vlaardingen een filmclub is? dat nieuwe leden altijd welkom zijn? dat nieuwe leden 2 tot 3 vergade ringen zomaar mogen bijwonen zonder enige verplichting? dat de vergaderingen gehouden wor den in gebouw Excelsior, Oost- havenkade 10, Vlaardingen, aanvang 7.30 uur? dat de Voorzitter dhr. D. Voogt, Broekweg 36, Vlaardingen, tel. 010-343525 en de Secretaris dhr. A. C. Kolmeijer, Mgr. Nolenslaan 113, Schiedam, tel. 010-262614 ten alle tijde bereid zijn u alle inlichtingen te geven? dat u ook als niet filmer welkom bent? dat als u een verhaal in filmtaal kunt omzetten, of goed kunt tekenen (b.v. carricatuur) wij u graag zien komen? dat wij op het gebied van geluid er nog wat leden bij zouden willen hebben? dat de contributie erg meevalt? dat wij ook u op de eerst komende vergadering 31 augustus a.s. ver wachten? Tot dan HEI NIEUWE STADSBLAD - PAG. 16 - WOESDAG 26 AUGUSTUS 1970 Het bevolkingsonderzoek beter bekend onder de naam „Tuberova" is in Groenoord weer van start gegaan. Iedereen komt aan de beurt (natuurlijk geeft u gevolg aan de oproep). Maar hier is wethouder M. Eykenaar het eerste „slachtoffer". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll I RAM (21 maart - 20 april) Deze week loopt u kans u op te winden over een onrechtvaardigheid. U doet er echter goed aan, eerst te zien, of het werkelijk zo is en dan pas rustig actie te nemen. Niet meteen erop los! U ontvangt een welverdiende pluim en er is ook kans op een geldelijk voordeeltje. STIER (21 april - 20 mei) Kans op deining, omdat u weer eens teveel uw eigen zin doorzet, zonder na te denken over eventuele bezwaren. Uw omgeving slikt dit echt niet altijd, ook al maakt u veel goed met uw hartelijkheid en hulpvaardigheid. U ontvangt een belangrijke brief die u tot nadenken moet stemmen. Grote tact is geboden in de omgang met uw kinderen. TWEELINGEN (21 mei - 20 juni) Er kan deze week veel afhangen van een bespreking, waarbij u met uw geweten te rade moet gaan en niet trachten te winnen door gladde praat. Probeer ook niet moeilijkheden te omzeilen, maar regel ze. Het kan nu zo goed! U moet iemand uit uw naaste omgeving met raad en daad bijstaan, ook al denkt u geen tijd te hebben. U moet de hoofdzaken van de bijzaken weten te scheiden. KREEFT (21 juni - 20 juli) U voelt deze week neiging tot piekeren over een kwestie die daarmede geen oplossing vindt. Beter kunt u een gesprek zien te openen, zoetjesaan, en dan rustig uitpraten. De zaak verdient nu eindelijk geregeld te worden. Overwerk u niet, ook al borrelt u van ideeën. Verwezenlijk die maar liever stuk voor stuk! LEEUW (21 juli - 20 augustus) Dit is geen week om toe te geven aan uw neiging tot interessant doen. U eist een tikje teveel van uw omgeving, ook al is dat niet uw bedoeling. Ga er eens voor zitten en overzie de toestand, wellicht begrijpt u dan ook, waarom een van uw beste relaties wat geprikkeld doet! MAAGD (21 augustus - 20 september) U voelt aandrang om in paniek te raken over een kwestie, die u oneindig beter kalmpjes kunt oplossen. Ga niet links en rechts praten en opbellen, maar overleg met een goede relatie hoe u de zaak het best oplost. Haal deze kastanjes nu eens zelf uithet vuur en wacht niet tot een ander het voor u doet! WEEGSCHAAL (21 september - 20 oktober) Het kan deze week best voorkomen dat u een paar mensen liever niet ziet dan wel, omdat u wat veel beloofd heeft en wat weinig volbracht. Een logisch gevolg van uw aanleg, die u tot hulp en bijstand dwingt, terwijl u eigenlijk al genoeg aan uw hoofd heeft. Toch maar liever afwerken en duidelijk laten doorschemeren dat men voortaan eens een deurtje verder moet gaan! SCHORPIOEN (21 oktober - 20 november) Zie deze week de boot af te houden als het om extra werk gaat, want u heeft genoeg omhanden. U heeft al uw tijd en energie nodig om uw eigen plannen af te werken. Uw vrienden zijn gewend, dat u wel toeschiet met tijd, raad, geld en hulp, maar nu moeten ze het zelf maar eens uitzoeken. Oppassen voor hoofdpijn! BOOGSCHUTTER (21 november - 20 december) Een gevoel van onverschilligheid kan u deze week parten spelen. U heeft wat teveel gedaan en geregeld en iedereen kan u gestolen worden. Ook al goed, mits u maar in het oog houdt wat werkelijk uw aandacht verdient. U heeft een paar goede kansen en moet die benutten. Voor de rest doet u maar eens lekker kalmaan. Oppassen voor zwikken. STEENBOK (21 december - 20 januari) Kans op een genoeglijke ontmoeting en eventueel een logeerpartij. Kleine reis ook mogelijk. U doet een prettige ervaring op en komt tot de ontdekking dat de mensen aardiger zijn dan u in sombere buien weieens denkt. De kwestie waar u allang over piekert nadert nu zijn oplossing. Gezellige week, zo te zien. WA TERMAN (21 januari - 20 februari) Het zit erin dat u deze week ongenoegen krijgt met een oppervlakkige relatie als u niet bijtijds weet in te binden. U loopt een beetje op de feiten vooruit en prikkelt daardoor uw omgeving. U heeft een uitstekende inval, die verdient te worden verwezenlijkt. Oppassen met geestigheden, die niet altijd goed vallen bij mensen die langzamer denken dan u. VISSEN (21 februari - 20 maart) Deze week is het opschieten geblazenU houdt ervan de dingen kalmpjes af te werken, maar soms moet men zijn kans grijpen als die er is. Let eens goed op, want anders laat u er een lopen die de moeite waard is. Op gevoelsgebied dient u eveneens uw aandacht niet te laten verslappen, anders verspeelt u ook daar een kans!

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 16