In Cattolica scheen t 5 dagen uitbundig de zon Zomaar wat Italiaanse reis impressies FASCINEREND MOOISTE MOZAÏEK Na drie jaar Spanje dit jaar een vakantie naar Cattolica in Italië. Per snelle D.C. 9 en een vlotte landing op Rimini. Even een teleurstelling, toen medegedeeld werd, dat een ander hotel dan in januari reeds besproken, het tijdelijk verblijf zou worden. Dat is nu eenmaal het lot van alleenstaanden. Natuurlijk nam ik geen genoegen met een kamer zonder douche en toilet, hetgeen subiet veranderd werd. Maar toch zou ik er met klem op aan willen dringen, dat men hier in Nederland er meer achter moet staan. Men kan de allermooiste folders met fleurige afbeeldingen van kamers laten vervaardigen, maar de eenpersoonskamers, waarvoor uiteindelijk toch f 25,— extra per week betaald moet worden, daar probeert men in het buitenland vaak onderuit te komen. Niet leuk. HEUVELTOCHT ADONIS De enige manier is je poot stijf houden. Al zal dat in de toekomst ook wel beter gaan. Alleenstaanden tellen tenslotte ook mee in de samenleving, al lijkt het er soms op, dat men ze buitenspel wil zetten. Een taak dus voor iedereen, die elk jaar zoveel vakantiegangers naar het buitenland helpt. Cattolica is een gezellige stad. Geen stad om eens heerlijk tot rust te komen. Maar dat was dan ook helemaal niet de bedoeling! Mensen om je heen zijn altijd gezellig. Het valt hier op, dat elk hotel zijn eigen afgebakend strand heeft. Met een gemakkelijke stoel en een (verstel bare) parasol. Die vooral zijn dien sten bewijst in de middaguren! U doet er altijd verstandig aan die plaats voor uw gehele vakantie te huren, want al maakt u af en toe een excursie, die plaats op het strand is goud waard. Wie zwemmen kan, neemt natuurlijk subiet een duik in het water. Dan kilometers verderop „een rotsje pikken" en daar geboeid kijken naar de zeehengelaars. Met even de gedachte aan die tocht toen vanuit Vlaardingen. Drie makrelen tegelijk vang je niet altijd in je leven! Helemaal ziek wordt je van de talloze fotografen, die verschillende plaatjes van je „schieten". Je poseert een keer braaf, nadat je je natte badmuts gedroogd hebt. Maar dan geloof je het de verdere dagen wel. Op een boot of gewoon zwemmend is helemaal niet belangrijk. Wie in eind juli begin augustus zijn vakantie neemt, moet eigenlijk geen excursies maken. Ln de middaguren beloopt de temperatuur in de 30 gr. C. Maar kan u dagen lang stil zitten? De eerste tocht leidde naar Ancona, een heel bijzondere aan de kust gelegen stad. Waar op een heuvel de beroemde kathedraal gebouwd is, afkomstig uit de 16de en 17de eeuw. tven die oude kerk in, waar de tijd schijnt stil te staan. Dan een bustocht door de stad. Een verfris sing gebruiken. Kaarten schrijven, die lires verslinden! Niet terug met de boot, de „Andrea Mantegna" met plaats voor 600 personen, doch nu met de bus. De bussen zijn comfor tabel en specifiek voor dit doel uitgerust. Duitsers hebben kennelijk een hekel aan een frisse wind en wat zon. Dus raampjes en gordijntjes dicht. Om béurten! De dag erna de stad uitgebreid verkennen. Op een van die gezellige terrasjes een kopje capucino drin ken. Koffie-extract met opgeklopte melk (te vervangen door slagroom en een laagje cacaopoeder erover. Je ontdekt het goede restaurant wel op een van je zwerftochten. Want, net als in Spanje, schenkt juist het eigen hotel niet de beste koffie. Vreemd genoeg. Al treft men wel overal ijstoestanden. Daar is Italië wel het Mekka van. En niet te vergeten de tafelvoetbalspelen. Een wel zeer geliefde sport hier. Inzet: 100 lires per keer. Een paar dagen heb je al naar de beeltenis van een ongelooflijk knap pe jongeman zitten kijken. Op de schommelbank op het terras, waar levensgroot zijn beeltenis op de achterkant van zijn sportwagen stond afgebeeld. Als je de andere morgen na het ontbijt met flatteuse kanten zonnehoed op jazékerde trap afdaalt strandwaarts, torn je bijna in levenden lijve tegen hem op. Dan knipper je even met je ogen van eerlijke verbazing, maar je verliest je waardigheid niet. En je voelt zijn ogen in je rug priemen. Paolo Zavallone mag gezien worden, al is het wel goede reclame. Iets voor de grootheden op beatmuziek in onze stad? Het is maar een suggestie tenslotte. Op de excursielijst staat heel ge woon „Venetië". Je hebt totaal geen idee van de afstand. De reisleidster zegt er wijselijk ook niets over. Maar ze heeft geüjk. Want als je die excursie op het üjstje ontdekt, dan schrijf je in. Dan sta je om 7 uur op het havenhoofd van Rimini te rillen in je vederlichte zonnejurk. Je hebt gelukkig een vestje bij je als puur Hollandse. Je huurt een stoel weer op diezelfde boot en een goed uur later staat de zon hoog aan de hemel. Neem je een kopje koffie in de messroom. Veel later een duik in je lunchpakket. En doezel een beetje weg. Omstreeks half 3 komen de verrekijkers in stelling en roept iemand „land in zicht! In Ravenna vindt u ongelooflijk mooi mozaïekwerk aan het plafond van een kerk... Over de railing hangen, want altijd moet er zo nodig gedrongen worden, kijk je naar de eilandengroep met zijn ontelbare bruggetjes. De be weeglijke gondeliers. Het lijkt eeuwen te duren voordat je de loopplank af mag en je je bij de Blauwe lintjes" van de Fit-groep voegen kan. Je ogen wijd open gesperd, want hoe fascinerend dit Venetië ook is. Aan de andere kant is het ook teleurstellend en onrust barend, als je naar die afgevreten muren kijkt. Hoelang zal dit Venetië zich kunnen handhaven? Och, zo lang je leeft, beslist nog wel. Maar denken we tegenwoordig zover voor uit. Hier woonden vroeger de rijkste mensen ter wereld. Op de Piazzo St. Marco koop je bij een vrouwtje een puntzakje duiven- voer en fladderen weldra drie, vier duiven op je hand, je arm. De fotograaf is hier een gewiekste jongen, want die 1000 lires voor vier briefkaarten zijn een verschrikking. Zelfs de vergroting a 1000 lires maakt het beeld niet scherper. Jammer, maar wel een leuke herin nering. De basiliek St. Marco is imponerend. Zoals trouwens alles op dit plein met zijn honderden be zoekers, overal vandaan. Je kijkt alleen maar en neemt dit alles in je op. Och, als u volgend jaar naar Italië gaat, maakt u dan deze reis. U heeft gelijk. Het kost u compleet een hele dag en avond. Maar het is allemaal de moeite waard. De gondelier voert ons door die typische „straatjes". Hij heeft vandaag geen goede bui en weigert te zingen. Jammer, dit hoort er toch echt bij. Maar u heeft het nu nog te goed! Waarbij zij aangete kend, dat de terugtocht per bus genaakt werd... Prachtig, onwaarschijnlijk mooi mozaïekwerk vindt u in de basiliek St. Vitale, gebouwd in de zesde eeuw. Ravenna, een stad, die u ook beslist niet mag overslaan. Hier vindt uori het grafmonument van de dichter Dante, die hierin 1321 overleed. En wiens nagedachtenis in hoge ere gehouden wordt. Er was nog veel meer te zien. Maar lijkt het u niet verstandiger dit volgend jaar zelf te ontdekken? Misschien met een beetje mildere temperaturen, als u niet zo goed tegen de warmte kunt? Het reizen en trekken is een vermoeiende toestand. Maar het verrijkt je geest. Bovendien, de volgende dag doet u het wat rustiger aan. Uw stoel en parasol blijven voor u gereserveerd. Een geruststellende gedachte. Dankzij Fit Vliegreizen N.V., u genoeg bekend. M.W.-S. Basilica di St. Marco... Dit moet u allemaal in werkelijkheid zien, want hier zijn geen woorden voor... De beroemde kathedraal van Ancona, gebouwd op een heuvel. Blauwe lucht en een even blauwe Adriatische zee... Helemaal ziek, nou ja ziek, wordt je van die fotografen. Stem dus maar voor een keertje toe en stop die andere briefjes maar braaf onder je badmuts. Want je blijft 600 lires per foto betalen... De nagedachtenis van de dichter Dante houdt men in ere. Hier vindt u zijn grafmonument...

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 18