DELTA VRIJSTAAT IN HET GEWEER TEGEN DE VERVUILING DRINK LOUTER.... Waterbeschermings- actie: Delta Zeevuist anusi»» 070_ 55 66 12 Kent u ze 110^? De kabouters van de Delta Vrijstaat. Hein de Koster, Gijs Konings of Menno Schenke. Zij zijn het die de organisatie voeren van de waterbeschermingsaktie Zeevuist. De aktie richt zich tot de verregaande vervuiling van het water. De kabouters zijn uitgegaan van het Europees handvest voor het water, dat o.a. bepaalt, dat zonder water geen leven mogelijk is en dat er niet roekeloos mee omgesprongen mag worden. Waterverontreiniging is een bedreiging voor alle leven en dus ook voor de mens. Aldus het handvest. ZEEVUIST HANDVESTFONDS AKSie &EN7R - -■ -9 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 20 - WOESDAG 26 AUGUSTUS 1970 Het handvest werd in 1968 voor bereid door het Europees Comité voor het behoud van de Natuur en is afgekondigd door de Raad van Europa. De Kabouters (zonder punt muts, zoals ze zichzelf graag noe men) staan niet alleen. Zij hebben de medewerking gekregen van de ANWB, die hen diverse brochures ter beschikking stelde en van de EMS, die hen gastvrij onderdak biedt in het voormalige Palace Hotel. Hein de Koster vertelde ons in zijn voorlopige hoofdkwartier in Scheve- ningen het volgende: „Wij willen met deze aktie eens flink aan de alarmbel trekken. We hebben de aktie genoemd een „Zeevuist voor een waterhandvest, gewoon omdat het de spuigaten uitloopt". De Kabouters doen een beroep op iedereen in deze woon/leefgemeen schap om mee te doen aan één van de estafettes. Op het programma staan o.a. een bromfiets estafette, een vuilwater fiets estafette. Verder estafettes voor wandelaars en echte estafettelopers. Zegt Hein de Koster: We doen een beroep op de beste estafettelopers van diverse sportverenigingen. Ook zij kunnen bij ons terecht om mee te doen aan de aktie. De bedoeling is te starten bij de oude watermolen in de Poldervaart. Op de grens van Schiedam en Vlaardingen. Van daaruit gaat ieder parcours naar een plaats waar het water het sterkst vervuild is. Dat moet dan door een wetenschapsman aangewezen worden. We nemen beslist niet zomaar een plek. Op die plaats wordt dan een zeevuist-wim pel geplaatst met dat driehoekje. Voor automibilisten zien we meer mogelijkheden. „Zij kunnen verder komen", begrijp je. Daarom hebben we voor auto's een nationaal par- cour of misschien zelfs een inter nationaal." Perschef/Kabouter Gijs Konings komt met de persmap aandragen. Met grote letters staat daarop: „Laat niet als dank..." Het is een mapje, dat de ANWB beschikbaar stelde, evenals de boek jes daarin. Eén over de watervervui ling en één over de Waddenzee, waar het nu ook niet meer zo erg fris is. (Een ideetje om per auto heen te gaan.) WATERBESCHERMINGS ACT IE I Niet alleen met de diverse Oranje Vrijstaatsteden langs de kust, maar ook met vele andere organisaties in den lande op het gebied van de recreatie en de milieuhygiëne en zelfs commerciële bedrijven en in dustrieën is kontakt opgenomen. Al deze lichamen zijn en worden verzocht mee te werken aan een gezamenlijke aktie die tenslotte moet leiden tot de vorming van een „Handvestfonds", dat onder meer ter beschikking moet komen van instellingen zoals: Stichting Milieu zorg; Centrum voor de Milieuhygië ne; Antivervuilingsleger uit Eind hoven. Dit handvestfonds maakt financieel gezien het optreden in Europees verband mogelijk. De persconferentie op 19 augustus was het startsein voor de aktie. Op die persconferentie worden het naar Staatssecretaris Kruisinga genoemde broodje Kruis-In-Gaatje en het „Vuistebroodje" geïntroduceerd. Deze broodjes zullen gedurende de aktieweken te bestellen zijn bij bakker Hazenberg uit Vlaardingen. Gebleken is dat bij de bedrijven die door hun werkzaamheden de nodige vervuilingen veroorzaken het besei leeft, dat nu tot aktie dient worden overgegaan. Er zijn daartoe kontak ten gelegd met verscheidene grote oliemaatschappijen en chemische industrieën. Daarnaast is intensief kontakt onderhouden met organisa ties en vereniging werkzaam op het gebied van het natuurwetenschappe lijk onderzoek. Om nog even terug te komen op de estafettes, ledereen kan, nee moet zelfs hieraan mee doen. Opgeven kan men schriftelijk of telefonisch. Het adres van de Delta Vrijstaat Kabouters is postbus 359 te Schie dam. Het telefoonnummer van het aktiecentrum is 070-556612. De deelname kost f 2,50, want tenslotte kost de aktie geld. Zo reëel zijn de kabouters nog wel. Voor die rijks daalder kan men dan een couvert thuis verwachten, met daarin de wimpel, die de estafettelopers naar de vervuilde plaats gaan brengen en een routelijst. Op 19 en 20 september culmineert de aktie Zeevuist op het strand van Zandvoort. Daar wordt in samen werking met het scapinoballet een Zeevuist nachtdans opgevoerd, die door de televisie gefilmd zal worden. Alle deelnemers aan de parcoursen zijn daar in ieder geval welkom. Het ballet zal worden gebracht op de De verzegelde fles Schiewater, die men straks zal onderzoeken. muziek van de engelse underground groep Pinkfloyd. (Careful with the axe eugene van de dubbel elpee Ummagumma). Scapinoballet over weegt om dit ballet op te nemen in haar nieuwe repertoir. U ziet wel.De Delta Kabouters zijn geen nihilisten. Zij voeren deze aktie doelbewust. En krijgen dan ook medewerking van diverse zijden. Waaronder ook de industrieën, die het water zo vuil maken, maar die het ook niet zo één, twee, drie kunnen verhelpen. Voorlopig blijft het aktiecentrum twee weken ge opend, maar, zo zegt Hein de Koster: „We kunnen wel doorgaan tot november voor mijn part." Hein de Koster werkt aan z'n aktiecentrum Nee, dat nu ook weer niet, wet tappen de Kabouters van Delta-Vrijstaat Hein de Koster met twee medewerkers. De een met „waterpas" en de water uit de Schie om te laten onderzoeken door Rijkswaterstaat. ander met „pas water".

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 20