ZWEMMEN HET AFSCHEID VAN JAN BRONNEMAN IN BEELD Deze week in SCHIEDAM SCHIEDAM ZEGELS BOEKJE VOL c'iijd f 5.- contant voor U K*E'S*ZEGELS, vanouds vertrouwd tel. 010-13.34.01 HÉT NIEUWE STADSBLAD - PAG. 6 - WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 Vandaag besluiten we met het KNVB-voetbal van welk front voor DHS opmerkelijke successen zijn te melden. Met 6-1 werd ODS naar een grote nederlaag gevoerd. Vermeer, Rozen 2 x en Weber 3 x zorgden voor de doelpunten van de Kethe- laars. Schiedam kwam niet verder dan een 1-1 gelijkspel tegen SMV. Van Huet bracht de treffer op zijn naam. Excelsior '20 moest tegen Het Noorden met een 1-0 nederlaag genoegen nemen. De Thurlede- bewoners voetbalden uitstekend, maar de doelpunten bleven schaars. geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Zondag 27 september hebben weer een groot aantal leden van de Watervrienden met goed resultaat in het Sportfondsenbad diploma ge zwommen. Het waren allen zgn. Hoger Diploma's. Wat voorheen genoemd werd diploma 3, 4, 5, 6, heeft nu een andere benaming. Men zegt nu zwemvaardigheid 1, 2, 3, 4 en deze kunnen alleen behaald worden als men in het bezit is van diploma A en B. Voor Zwemvaardigheid nr. 1 slaag den: Silvia v.d. Bovenkamp, Andrie Brussê, Cockie Zom, Carolien van Dorp, Carola Groenendaal, Thea Heesbeen, Annemieke Schoo, Ria v. Embden, Maria Verbeek, Harm Reijsbergen, Luc Boer, Yvonne Muis, Marcel Wigmans, mevr. W. v. Vessem en mevr. G. Bonefaas. Totaal 15. Voor Zwemvaardigheid nr. 2 slaag den: Trudy van Eijk, Robert den Hollander, Rob ten Hove, Heieen de Jong, Belinda Kitz, Brigitte Kitz, Marian Koevermans, Ingrid Kuipers, Judith v.d. Loo, Joop van Oostende, Eddij Pak, Nanni v.d. Post, Fred Reijsbergen, Anja Reijsbergen, Fons Reijsbergen, Hans Schoo, Ronni Timmerman, Ineke v. Woerkom, Dik Bazuin, Ingrid Bonefaas, Rinie Vlug man, Anja Wasman, Annelies v. Beurden. Totaal 23. Voor Zwemvaardigheid nr. 3 slaag den: José Ham, Trudy Koevermans, Karin Kuijpers, Marianne Kuiters, Fred v. Oostende, Arend Sjoerdsma, Marian Hoppe. Totaal 7. Voor Zwemvaardigheid nr. 4 slaag den: Martine Knijf, Theo Mackaij, Ria Oosterman, mevr. A. Toxopeus. Totaal 4. Al deze leden werden opgeleid door de Techn. Comm. van de Water vrienden onder leiding van de heer A. Kalkhoven. De zaterdagvoetballers waren niet allen succesvol. PPSC won met 2-0 van Naaldwijk door een doel punt van Van Veen in de eerste helft en^én van Kalden in de tweede. Een speler van Naaldwijk was zo geluk kig zijn been te breken. Ook GTB kwam tot een zege. Het werd tegen Groen Wit 2-1 in het voordeel van onze stadgenoten. Voor de treffers waren Jansen en Van Dongen verantwoordelijk. HBSS kreeg met niet minder dan 4-1 klop van Spijkenisse. De Schiedamse eer werd gered door Teerds. GSS kon het niet bolwerken tegen MFB. Het duel leverde een 2-1 nederlaag op. Wessel scoorde voor GSS. punten werden na rust gemaakt. De stand was toen 1-0 in het voordeel van Meeuwenplaat, waarmee we kunnen constateren dat SFC goed terug kwam. FC Nieuwland heeft het helaas niet tot een overwinning kunnen bren gen. DOZ klopte de club uit de voormalige polder met 2-1. Sla had de latere verliezers eerst de leiding gegeven, maar in de tweede helft werden er twee DOZ-goals gescoord. Demos heeft opnieuw verloren. Ditmaal was Rockanje met 3-0 de sterkste. Met de rust was de stand 1-0. Wilton speelde gelijk en wel met 1-1 tegen Belvédère. Blomsteel tekende voor de Schiedamse treffer. Ook Ursus behaalde één punt uit het duel tegen Bloemhof. Hier werd door Verwey gescoord. Vrijdagmiddag en -avond was het de grote afscheidsdag van de sportambtenaar Jan Bronneman. Die naast zijn vrouw staande om te beginnen in de raadszaal van het stadhuis de vele handen drukte, die hem ter afscheid bij zijn pensioengerechtigde leeftijd werden aangereikt. De gemeentesecretaris mr. M. J. Blok zei het heel eenvoudig in zijn toespraakje bij de overhandiging van twee koffers voor het echtpaar: „je neemt nu wel de biezen, maar we hopen je nog dikwijls terug te zien". Daarna kon hij zich schrap zetten, want de helft van degenen die in die 20 jaar sportbelangen behartigen, van zijn wijsheid en advies hadden geprofiteerd, drukten dit uit in persoonlijke geschenken of een ferme handdruk. En vooral in woorden van dank, hetgeen de wethouder van Sportzaken en Culturele Belangen, mevrouw G. D. Verwey-de Graaff nog eens extra benadrukte. Des avonds kwamen de speciale sportvrienden in het clubgebouw „De Toekomst" nog eens bijeen, om Jan Bronneman te bedanken. De voorzitter van de S.B.L.O., de heer L. van der Kraan bood een geschenk onder couvert aan. Hetgeen omgezet zal worden in een reis naar de Canarische eilanden. Als het hier koud en guur is... Als u Jan Bronneman dan op een van de tribunes in het Harga-complex mist, maakt u zich niet ongerust. Hij rust uit van steeds maar op de bres staan, bij elk telefoontje bij terrein- of clubmoeilijkheden. Dan zal hij terugdenken aan deze dag. Misschien met een vleugje weemoed. Maar vooral dankbaar door al die belangstelling. Gewoon maar omdat hij dit verdiend heeft. Hetgeen hem wel duidelijk geworden is tijdens de beide recepties. Nog heel veel goede jaren samen. En... tot ziens elke zondag op de tribune! Hermes DVS heeft Jan zondag jl. een prettige middag bezorgd en aan hem niet alleen, want alle op Harga aanwezige Schiedammers gingen na de fraaie 3-1 zege van hun favorieten op Limburgia uiterst tevreden naar huis. Na tien minuten spelen in de eerste helft zag het er voor de Schiedammers ondanks het fraaie herfstweer weinig zonnig uit, want op dat moment kreeg Hermes een goal van Limburgia te slikken. Gelukkig maakte Hermes gauw gelijk door Mede Ruis, die een voorzet van Van Duppen in een doelpunt wist om te zetten. Direkt hierop gaf Kees van Kooten zijn ploeg de leiding en dat betekende dat Hermes met een 2-1 voorsprong aan de tweede helft kon beginnen. Halverwege de laatste drie kwartier van het duel kwam Hermes op 3-1 toen Flaes een vrije schop achter de keeper van Limburgia wist te wer ken. De Schiedammers hebben hier na nog diverse mooie kansen gehad, maar tot doelpunten wilde het niet meer komen. Door deze fraaie zeer verdiende zege heeft Hermes de aansluiting bij de kopgroep in de tweede divisie behouden en dat maakt, dat de komende wedstrijden zeer de moeite waard zullen zijn om te gaan bezoeken, want de spanning zal naar mag worden aangenomen te snijden zijn. De Schiedammers, die graag verre reizen doen kunnen de Harga- bewoners volgende week zondag in Amsterdam tegen de Volenwijckers zien spelen. De Volenwijckers zullen dan nog zonder Tonny Pronk spelen, die zoals u weet de training heeft hervat en vast van plan is zich in december van Ajax naar de Volenwijckers te laten overschrijven. Er moet natuurlijk wel betaald worden. De thuiswedstrijd van Her mes tegen de Volenwijckers zal dus met Pronk erbij plaats vinden. Zorg er dus voor, dat de eerste 2 punten a.s. zondag worden binnengehaald. In 1971 zullen we wel weer zien. Wie dan leeft, dan zorgt. Jan Bens heeft nagenoeg dezelfde zorgen als Ernst Happel, want ook de doelpuntenmachine van zijn ploeg hapert enigszins. DFC in Dordrecht mocht tenminste van geluk spreken dat de Schiedammers zo vriendelijk waren een punt achter te laten, want eigenlijk had SVV de overwinning verdiend. Het 1-1 ge lijke spel was dan ook voor Jan Bens een teleurstelling, maar laat hij er niet te zwaar aan tillen. Doelpunten maken is moeilijk, maar als het team goed is komt dat vanzelf. Laten we dit tenminste hopen, nu Feyenoord vanavond minstens met 1-0 moet winnen om naar de volgende ronde van de Europacup over te gaan. Als u dit leest weet u het misschien al? Terug naar Dordrecht naar DFC-SVV. In de eerste helft had Ton Vorstenbos zijn vijfde doelpunt van de lopende competitie gemaakt en dat betekende 1-0 voor SVV. Maarten van Beek verrichtte bij deze treffer het voorbereidende werk. Helaas moest SVV in de tweede helft nog de gelijkmaker toestaan. Twee spelers werden er door de scheidsrechter geboekt en het was pech voor SVV dat het twee Schiedammers waren. Van der Kor- put, omdat hij het spel onderbrak door opzettelijk hands te maken en Ciric, die lang treuzelde met het wegwerken van de bal en toen de bal naar de keeper schoot. Het eerste geval was een schoolvoorbeeld voor een boeking. Elke scheidsrechter die opzettelijk hands ^ziet maken grijpt tegenwoordig naar zijn opschrijf- papiertje, maar van de boeking van Ciric begrijpt Jan geen steek. De bal was nl. in het spel en bleef erin. Mag Ciric het misschien rustig aan doen! Jan Bronneman heeft afscheid genomen en het was me het feestje wel. Iedereen was er: Koos was een van de belangrijkste, want hij sprak het welkomstwoord namens de „sooscommissie" en natuurlijk was ook de aanwezigheid van Leen van belang, want hij reikte aan Jan Bronneman het cadeau over; zijnde een reis ergens naar toe. Waar naar toe weet Jan niet, maar zodra het hem bekend is zal hij het u laten weten. Oud-wethouder Piet van Bokhoven voerde ook nog het woord en hij wist evenals vroeger zijn gehoor te boeien met zijn zeer geestig betoog. Toen hij het had over de breedspra kigheid van de scheidende func tionaris, lachte de aangesprokene enigszins als de bekende boer, maar kwaad worden was er zeker niet bij, want Jan de Bron was immer een zeer vriendelijk man, die veel tegen zich aan heeft laten leunen. In de goede zin, wel te verstaan. Van Bokhoven vertelde dat Jan Bronne man hem altijd van te voren uitgebreid instrueerde wat hij op vergaderingen moest zeggen. Deze vergaderingen moesten vroeg zijn afgelopen omdat na afloop ervan Jan de Bron weer aan Piet van Bokhoven moest vertellen wat hij op de volgende vergadering moest zeg gen. En dat dan allemaal bij het genot van een „koetsiertje", wat de lievelingsdrank van Jan de Bron was. De ganse Schiedamse sportwereld luisterde hierna na de laatste toe spraak van Bronneman als ambte naar en de gewoonte getrouw kon hij weer niet aan zijn eind komen en dat wilde alle aanwezigen best nog eens meemaken. Toen dat gebeurd was ging iedereen hem en zijn charmante vrouw nog een hand geven tot afscheid. Daarna ging men in groepjes bij elkaar staan of zitten om nog eens over het verleden, dat toch zo goed was, te praten. De tap stond niet stil en dat betekende dat de stemming er steeds beter in kwam. Toen wethouder Verwey en Cor Bolmers ook nog kwamen was de vreugde compleet en de stemming opperbest. Jan en zijn vrienden hebben zich tenminste zeer goed geamuseerd en ze waren er allemaal: Bas natuurlijk en Piet en Jan Bijloo en Jo en nog eens Piet en Gé en Kees en Jaap en Peter en Koos en de meneer achter het orgel en Wim en de nieuwe secretaresse van de SBLO en de nieuwe sportambtenaar en nog eens Jan en de meneer van de rennersclub, die aan Jan 10 loten van de wielerbaan heeft verkocht en allemaal korfballers, voetballers en tennissers. Kortom iedereen was er en iedereen had er veel plezier en ze dronken nog een glaasje bier. Totdat ze naar huis gingen. Het was mooi geweest en Jan de Bron had een waardig afscheid gehad. We zouden het eigenlijk nog eens over moeten doen. Wie is de volgende die gaat? Eerst opgeven bij de „sooscommis sie". Je krijgt een prima afscheid en het kost niets. Jan kan zich tenminste niet herinneren dat er een rondje is weggegeven, wat niet wil zeggen dat hij ook tekort is gekomen. Laten we dat voor gezegd houden. Jan de Bron, het ga je goed en wanneer je nogeens een toespraak houdt moet je niet met je handen aan de microfoon zitten, want dan is het net of er iemand met zijn gebit klappert en dat kan nooit de bedoeling wezen. Niemand zal tegen willen spre ken, wanneer wordt gezegd, dat Martinit dit weekeinde van de RVB-clubs de meest eclatante over winning heeft behaald. Het werd een 7-0 overwinning op Pretoria- en dat is heel wat. Quadt scoorde een hattrick - om weer eens een cricketterm te gebruiken - en Van der Horst deed hem dit kunstje na. De zevende treffer kwam op naam van Kooiman. DRZ deed het eveneens zeer góed door OHVV met niet minder dan 6-1 te verslaan. Hier was het De Munnik die het tot een hattrick bracht. Den Brinker 2 x en Slaven burg tekenden voor de overige doelpunten. De Schiedamse Boys bleven met 3-1 de baas over Hoogvliet een score die ook werd bereikt bij SFC tegen Meeuwenplaat. Bij de Boys doel puntten Verkaik, Van Hassel en Schenk. Bij SFC kwamen de goals op naam van De Koning 2 x en Ossewaarde. Alle Schiedamse doel-

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 6