Harmonie W.F. lustrum eerste prijswinnaar Drogisterij-Parfumerie saaiH ai #-*■ 75 jaar Hoogstraat hartje Schiedam Andre v. Duin en zijn signatuur UITSTEKEND SPEL VAN BREDERODE BIJ BEJAARDEN „Als u op mijn grijze haar afgaat, heb ik de leeftijd om tot de groep gesettelde conser vatieven te horen. Maar het tegendeel is waar. Ik vind het heerlijk om deel te hebben aan een maatschappij waarin alles in beweging is. En het gaat razend snel. Maar laten we wel oppassen dat we in onze vernieuwingsdrift niet óók de waardevolle dingen overboord zetten. Nieuw is niet altijd hetzelfde als goed". BOUWEN EN BEWAREN SAAM AANPASSEN EER WIMPEL WE HEBBEN EEN TAAK HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 - WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 JWI'Vl m£ MALTHA IMIMIMt- Aan het woord: de heer F. Steren- berg, directeur van N.V. de Papaver, lid van de kamer van koophandel en firmant van de jubilerende Drogis terij Parfumerie, die nu 75 jaar in de Hoogstraat, hartje Schiedam is ge vestigd. Praten met de heer Sterenberg, is praten met iemand die zijn woorden weloverwogen kiest. Die ook de indruk wekt, te weten waarover hij praat. Grijs geworden in het drogis tenvak, maar jong genoeg gebleven om een duidelijke visie te hebben op de maatschappelijke ontwikkelin gen. „Tja...", zegt de heer Sterenberg, „vijf en zeventig jaar Maltha aan de poort. Zo noemden oude Schiedam mers het. Misschien zijn er nog Schiedammers te vinden die dat nog weten. Vijf en zeventig jaar is voldoende om drie generaties te zien komen, om twee wereldoorlogen en een crisis mee te maken. De goeie ouwe tijd heet dat. Kijk, hier heb ik het kasboek uit die goeie ouwe tijd. Helemaal in het keurige handschrift van de heer Maltha. Kostelijk om daar in te kijken. Hier: 50 stukken zeep ingekocht voor 3 cent per stuk. En dit: vermicelli voor 10 cent per kilo. Voor de versiering van de Hoog straat werd voor Sint Nicolaas 7 hele guldens geboekt. Een heel bedrag voor die tijd... Dat was in 1897. Het klinkt als een stuk vaderlandse geschiedenis. Toen kwamen er nog dienstbodes om aanmaakhout bij Maltha. Maar ja, de dienstbodes staan in het panopticum en we stoken op aardgas. Heus die goeie ouwe tijd is alleen maar goed op plaatjes. Toegegeven: we hebben nu ook grote problemen, zoals de milieuverontreiniging, woningnood en het verkeer, maar wie wil dat ruilen voor werkeloosheid en ar moede? och zo'n stukje jeugdsenti ment is wel aardig, maar voor mij is vandaag en morgen toch veel inte ressanter. Alleen moeten terwille van de vernieuwing niet alles wat oud is opzij zetten. We moeten heel realistisch de goede dingen zuinig bewaren. Zoiets als wat monumen tenzorg doet. Maar er zijn veel meer monumenten. Onvervangbare elementen in onze maatschappij die we gewoon niet missen kunnen en willen. Winkel straatjes b.v. die misschien architec tonisch niet onder monumentenzorg vallen, maar die zoveel sfeer en gezelligheid geven dat ze werkelijk onvervangbaar zijn. Ik ben juist terug van een reis door de Verenigde Staten. Heerlijk om dit te kunnen meemaken. Heel leerzaam ook. De aanpak en werklust van de - '- j, 'v- Amerikanen is grandioos. Ze staan werkelijk voor niets. Nieuwe winkel centra schieten ook daar als padde stoelen uit de grond. Ik zag bij één stad meer dan 40 of misschien wel vijftig motels. Is dat het spiegelbeeld van onze toekomst? We kunnen er veel van leren. Maar niet alleen hoe en wat we nieuw moeten bouwen. De Amerikaan is ook uiterst zuinig op historisch gegroeide zaken. Mis schien juist wel omdat ze minder traditie hebben dan wij. Ze zijn gewoon een beetje jaloers op Europa met z'n historische architectuur en steden. Het huisje waar de eerste Ameri kaanse vlag werd gemaakt, wordt als een „heilig huisje" bewaakt. Ze zagen ook niet zo snel kostbare bomen om in woon- en winkel wijken... Natuurlijk kunnen en moeten we niet alles „bij het oude laten". De welvaart heeft ons de auto gegeven. En daarmee ook de parkeerproble men. Mét de komst van de auto is ook het kooppatroon veranderd. De consument kan nu verder weg en in grotere hoeveelheden tegelijk kopen. De verre winkel van vroeger ligt voor de automobilist onder „handbe reik". Nieuwe winkelcentra zonder omvangrijke parkeerterreinen zijn dan ook bij voorbaat planmatige missers. Maar naast de moderne strakke winkelcentra, blijft de behoefte bestaan aan gezellige oude winkel straatjes, waar een stukje romantiek is blijven leven. De maatschappij verandert wel, maar bepaalde funda mentele behoeften van de mens veranderen nooit. Gezelligheid, inti miteit en romantiek zullen altijd dwars door elke nieuwe mentaliteit heenlopen. Ook in het technische dollar Ameri ka verschijnen naast de efficiënte super-supermarkets kleine roman tische sfeerwinkeltjes. Een goed voorbeeld daarvan is het Noordeinde in Den Haag. Een heel gezellige winkelstraat die door het drukke verkeer verpest werd. De straat was niet „aangepast", dan gaat zo'n fijne winkelstraat kapot. Nu hebben ze er een wandelpromenade van gemaakt. Met groot sukses. Heerlijk rustig voor de winkelende koper. Een soort ouderwetse Lijnbaan. Mis schien een idee dat Schiedam kan overnemen, voor de Hoogstraat. Pas zo'n plezierige winkelstraat aan, aan de nieuwe omstandigheden. Saneren kan soms heel noodzakelijk zijn. Maar alstublieft wel met wijsheid en overleg, en graag met inspraak van de bevolking. Tenslotte is een stad een soort groot huis waarin we allemaal wonen. Dan mogen de bewoners toch ook wel zeggen, hoe hun stad er gaat uitzien. De stad staat in dienst van de mens en niet andersom. WATERVRIENDEN OP STAP Zondagmiddag om 1 uur waren een groot aantal watervrienden jeugd op het Wibautplein aanwezig om met twee bussen naar het zwembad „De Vliegermolen" in Voorburg te gaan. Daar werd n.l. de jaarlijkse 5-kamp voor de jeugdige zwemmers(sters) van 6-13 jaar gehouden. Daar deden verder aan mee Delft als organisator, Den Haag, Rotterdam en voor het eerst Watervrienden Zoetermeer. Het succes voor Schiedam was groot want met evenveel punten als Den Haag werd de eerste prijs behaald, derde werd Delft, vierde Rotterdam en Zoetermeer sloot de rij. Opgewekt en vrolijk kwamen de kinderen om half zeven weer terug, waar vele ouders hun opwachtten. Bestuur en T.C. kunnen met dit resultaat weer zeer tevreden zijn. In de grote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam werd door het Provinciaal bestuur van de afdeling Noord-Holland der Kon. Federatie van harmonie- en Fanfare gezelschappen en de Shell Harmonie Amsterdam een nationaal Federatief Muziekconcours georganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Koninklijke Nederlandse Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen. Op 31 oktober j.l. De Harmonie van W.F., uitkomend in de hoogste afdeling, de Vaandel afdeling wist met 312,5 punt beslag te leggen op de eerste prijs. Als verplicht werk moest worden uitge voerd „A la jeunesse", een ouverture van I. Sarközy, waarvoormen 157,5 punt verwierf. Uit de twee ingezon den vrije werken koos de jury „Trois danses de Gayaneh et maskerade" van Katchaturian in een arrange ment van A. Ardenois. Uitslag: 155 punten. Er zijn 288 punten nodig voor het toekennen van een eerste prijs. De Harmonie van W.F. behaalde die prijs dus ruimschoots, hetgeen als een bijzonder compliment aan hun dirigent, de heer L. Th. Janse kan worden beschouwd. Doch ook aan de inzet van de gehéle Harmonie, die vijfde maal ging strijken. Een succes dat des te vermeldens waardiger is omdat er voor het eerst inplaats van twee, nu drie werken moesten worden ingestudeerd. Voorheen was dit een verplichtwerk en twee keuzewerken door de K.N.F. vastgesteld. Uit die keuze- werken kon men er dan één uitkiezen en instuderen. Wanneer het orkest nu klaar zit op het podium wordt pas bekend gemaakt welke van de twee ingezon den vrije werken moet worden gespeeld. De jury, aangewezen door de K.N.F. bestond uit de heren P. van Mever, H. van Lijnschoten en M. Ogier. Na het bekend maken van de behaalde resultaten werd door de prijzencommissaris aan de voorzitter van W.F.'s Harmonie een wimpel overhandigd voor het Federatievaan del. Met de aanduiding dat de Harmonie voor de vijfde maal in de Vaandelafdeling een eerste prijs heeft ge wonpen. Proficiat! Naast efficiënte winkelcentra, heb ben de mensen behoefte aan gezel lige oude winkelstraatjes. De prak tijk bewijst dat gewoon. Als zakenman zie ik een duidelijke taak voor de middenstand. De middenstand stimuleert de veelzij digheid in de koopmogelijkheden, en de concurrentie. Voor ons als drogist zie ik duidelijk een toekomst in de welzijnssektor. Cosmetica, bodyverzorging, maar ook exclusieve geschenken b.v. En dan is exclusief iets anders dan duur. Vooral de produkten waaraan een stuk vertrouwen, romantiek en illu sie verbonden is. Cosmetica b.v. speelt een belangrijke rol in het leven van iedere vrouw (en laten we de man dan niet vergeten). Make-up en romantiek zijn nauw met elkaar verbonden. Een vrouw zal daar graag goede begeleiding en voorlichting in willen hebben. En vooral een brede keuzemogelijkheid. Dat moeten wij drogisten kunnen aanbieden. Van ouds is de Drogist door zijn verkoop van verpakte geneesmidde len een vertrouwensman en adviseur. Dat zal zo moeten blijven. De kwaliteit van zijn produkten moet dan ook buiten kijf zijn. Meegaan met de tijd, met de maatschappelijke ontwikkelingen is een gegeven voor elke zakenman. Maltha heeft dat vijf en zeventig jaar vol gehouden. We gaan daar rustig mee door. Ik vind het een heerlijk vak en een heerlijke tijd om in te leven. Wat een kansen liggen er nog. Er staat weer een lekkere gekke plaat op stapel... Hij is nu 23 jaar, André van Duin en hij woont in Bergsenhoek. Zes jaar geleden was hij de grote ontdekking en behartigde Theo Reekers de belangen van de jonge knaap, die bewees wat in zijn mars te hebben. Hetgeen nu wel blijkt, want zijn naam is in het gehele land bekend. Drie maanden geleden werd zijn eerste plaat „Agata" door de C.N.R. uitgebracht. „Er staat weer een lekkere gekke op stapel" zegt hij met een brede lach. Vergeet de regen buiten, maar voorziet aan de lopende band foto's van zijn handte keningen. Waarom de jongeren zich verdringen bij Radio Blanken op de meest troosteloze regenachtige za terdag van het jaar: 31 oktober 1970... Praktisch iedere avond treedt hij met Ria Valk en Frans van Dus- schoten ergens in het land op. Zijn voorliefde gaat uit naar cabaret, dat hij graag zou willen brengen. Er zijn goede tekstschrijvers in ons land. Denk maar eens aan Pieter Goe- mans, Jaap v.d. Merwe en Herman Pieter de Boer. Belangstelling voor het buitenland? Hij schudt energiek zijn rosse manen. Er is hier genoeg te doen. Hij heeft het naar zijn zin. „Gewoon doorgaan. Als het effe kan een gek plaatje er tussen door. Op toernee..." Hij maakt een verontschuldigend gebaar. De jongeren willen een foto. Zijn plaat, die aan een stuk door zich laat horen. Het zit wel goed met André... Men klaagt zo vaak bij de R.K. Bond van Bejaarden afd. Schiedam, dat er zo weinig te doen is. Dat men geen film- of cabaret- of toneelavond heeft. Nu kreeg men die op vrijdag 30 oktober aangeboden en liet men grotendeels verstek gaan. Zaal „Ar cade" had toch zeker tot de laatste plaats bezet moeten zijn? Niet meer klagen dus! Maar zij die gekomen zijn, genoten van een fijne toneelavond, waarbij het toneelge zelschap „Brederode" met „Zachtjes met de deuren", een blijspel van Michel Fermaud in de vertaling van Alfred Pleiter een ieder wist te boeien. Als een stuk van deze moderne tijd met al zijn verwikke lingen... Voor het eerst werd dit stuk in 1959 door de Nederlandse Comedie onder regie van Ko van Dijk gebracht. Trees den Hals en Jan Gudde, die soms lijnrecht tegenover elkaar staan, omdat de moeder het gedrag van hun kinderen tracht te vergoei- lijken. Maar er wordt maar met die deuren gesmeten. En niet zachtjes! Mien van Noort als een wel heel moderne oma en dan niet te vergeten Cor Gruyters als de dienst bode. Een heel goede bezetting van deze rollen. „Brederode" streeft naar spelen met jongeren. In dit stuk kregen die jongeren, t.w. Berna Scheffers, Pierre de Veth, Tineke Meyer en Truus Kleisterlee hun kans. Als gasten traden op Adri Rutteman en Koos den Hals. De regie was in handen van Karei Tubbing, als soufleusse fungeerde Annelies v.d. Ham.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 18