Een eeuwenoud 'Apollo' kaar senpr aa t j e Een ander veld svp ACTIECOMITé MILIEUBEDERF WWWW DRIEMASTER VAN KOEK TOT KAARS BOUGIES... EEN VAN DE DRIE NOG STEEDS „IN" HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 verlichting, als het buiten koud en guur is. Als we in familiekring het Kerstfeest vieren. Kaarsen zijn niet meer weg te denken in ons leven. Daarom misschien wel leuk nogeens te lezen, dat eens de fabriek van „Apollo" een grote rol in het Schiedamse bedrijfsleven gespeeld heeft. Tot 1928. Toen werd een fusie aangegaan met de kaarsenfabriek in Gouda. Waar van de schoorsteen in 1939 omver getrokken werd. Maar nog steeds wordt de naam van „Apollo" genoemd, anno 1865... Het Actiecomité tegen milieubederf is op maandag 16 november j.l. in vergadering bijeen geweest in het wijkcentrum „Nieuwland" te Schie dam. De avond stond onder leiding van de heer G. H. Mietes, die in het kort de bedoeling van het comité uiteen zette. Daarna begon men een discussie over het te volgen actieprogramma. Dat er in Schiedam behoefte is aan een dergelijk actiecomité bleek dui delijk bij uitbreiding van het reeds bestaande comité. In de vergadering kwam ook de eventuele vestiging der Hoogovens op de Maasvlakte ter sprake. Het comité heeft besloten, daar het college van B. en W. van Schiedam is uitgekomen met twee ontwerp besluiten, die door de gemeenteraad in de vergadering van 23 november a.s. zal worden behandeld, om een verklaring te sturen aan alle fractie voorzitters van de Gemeenteraad te Schiedam. Deze verklaring heeft de hiernavol gende inhoud: „Op de vergadering van het Actie comité tegen milieubederf van 16 november j.l. is besloten het volgen de onder uw aandacht te brengen. Het actiecomité stelt er prijs op te verklaren, dat zij het ontwerp besluit, waarin het college van B. en W. de Hoogovens afwijst, onder schrijven gezien de gevaarlijke om standigheden waarin de bevolking van het Rijnmondgebied zich be vindt. Het actiecomité is tevens tegen elke vestiging van andere vervuilende industrieën. Daar het rapport van de convenants commissie-Hoogovens is gebaseerd op een proces zoals de Hoogovens in IJmuiden werken, is grote bezorgd heid terecht (zie bijlage 1 conve nant-rapport). Bij alle berekeningen betreffende de emissies wordt de opmerking ge plaatst, dat de emissie zou kunnen worden teruggebracht tot 1 /3 van de hoeveelheid, als men bepaalde maat regelen zal treffen. Eveneens uit het rapport blijkt duidelijk dat het vestigen van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte ernstige schade aan Voornes duinen zou veroorzaken (bijlage IV convenantsrapport). De commissie Bodem, Water en Lucht deelt in haar samenvattend rapport mede, dat aan de vestiging ongetwijfeld risico's voor de mens zijn verbonden, daar de kans op vorming van zwavelzuur in de lucht toeneemt. Mede op grond van deze gegevens is het actiecomité van mening, dat vestiging van de Hoog ovens volstrekt onaanvaardbaar is en verzoekt hierbij alle raadsleden a.s. maandag 23 november het le besluit, waarin het college van B. en W. vestiging van de Hoogovens volstrekt afwijst te aanvaarden". Hoogachtend, Voor het actiecomité C. H. Mietes. Contactadres Vlaardingerdijk 119A, Schiedam, tel. 262184. Men schrijft ons: „Naar aanleiding van het feit dat ik regelmatig de thuis-wedstrijden be zoek van F.C.N.'s le elftal moet het mij van het hart dat ik het schandalig vind dat de Schiedamse Gemeente en Schiedamse Sportraad het goedkeuren dat er door 22 meerderjarige knapen, waarvan som mige gehuwd zijn en kinderen hebben, op zo'n levensgevaarlijk veld (het ligt bezaaid met scherven en grote stukken glas, porcelein en stukken ijzer en steen) laten voet ballen. Het is m.i. voor de Schie damse Gemeente en Sportraad toch iwel mogelijk om deze Vereniging een ander veld toe te wijzen en denk o.a. aan S.V.V. met 5 velden, Hermes 5 velden, Excelsior 20 4 velden (tot 12 uur allemaal vrij) of H.B.S.S. waar 's zondags alleen W.F. op speelt. Ik zou de gehele Gemeente en Sportraad incl. burgemeester Roelf- sema dan ook willen verzoeken om het veld van deze jonge enthousiaste vereniging te bekijken en hun direct een ander veld toe te wijzen". Fr. Wammis, een voetbal-liefhebber. Een afbeelding van de stearine-kaarsenfabriek „Apollo" dicht aan het water, anno 1880. Grasduinen in oude kranten of tijdschriften is een aparte belevenis! Je blijft lezen. Vandaar dat ze de schrik op het Gemeentearchief krij gen, als ik iets kom „spitten". Want daarnaast zijn er zoveel andere dingen, die je interesseren. Heel toevallig kreeg ik deze week een jaargang van de Katholieke Illustratie anno 1880, ja, het staat er goed: 1880, in handen. .En toen stuitte ik op een artikeltje over de stearine-kaarsenfabriek „APOLLO" te Schiedam. De moeite waard om er wat van over \te nemen. De bron is vermeld, dus j»vat dat betreft, zit ik op rozen. Voorlopig van kaarsvet! Oudheidkundigen verzekeren, zo lees ik, en zo blijf ik in dit gehele artikeltje lezen, dat het ontstaan van „Ongel"- of smeerkaarsen dateert uit de Xllde eeuw en dat zij in de Xlllde eeuw voorwerpen van buiten sporige weelde waren. Tegenstrijdig daarbij de opmerking: „Of de geleerde heeren gelijk heb ben, yalt hier moeilijk uit te maken, maar' dit kan men in alle gevalle zeggen, dat als vetkaarsen in dien tijd tot de „articles de luxe" gerekend werden, de weelde over het algemeen wel niet buitensporig zal geweest zijn. Wat toch is er voor ons, verwende kinderen der XIXde eeuw, onaangenamer en walglijker dan eend walmende vetkaars, waar bij mén aanhoudend met den snuiter moet gereed staan, wil men niet dat hare vlam de afmetingen en den geur van die eener pektoorts zal aan nemen..." Men had büjkbaar niets op die vetkaarsen tegen, want tot het begin van deze eeuw heeft men er zich trouw van bediend, zonder naar het schijnt pogingen aan te wenden om de vetkaars door „eene betere" te vervangen. Waskaarsen kwamen in de loop der XIXde eeuw wel in zwang, maar deze waren zo duur, dat zij alleen tot de paleizen van keizers en koningen en tot kerkelijk gebruik beperkt bleven. Ongelooflijk, hoeveel geld aan was licht in die jaren aan de hoven van sommige vorsten jaarlijks verbrand werd. Bij Frederiic Willem, koning van Pruisen was het gebruik hiervan zó groot, dat er jaarlijks een bedrag van 6000 thalers van gestolen kon worden, zonder dat men er iets van merkte. Zo werd in 1799 bij een feest in het paleis Dresden 14.000 kaarsen gebrand en werd er in die nacht 600 pond was verbruikt. Dat vloeibare mengsel had een donkerbruine kleur en werd door een zgn. „montejus" tot de hoogste verdieping gevoerd. Een „montejus" bestond uit een kolossale ijzeren ketel, die luchtledig gemaakt werd, waarna het vloeibare mengsel door een aanvoerbuis werd opgezogen. Was hij vol, dan werd er stoom ingevoerd, die op de vloeistof drukte en haar met kracht naar boven perste. Tegelijkertijd werd door middel van een kleinere montejus zwavelzuur naar boven gedreven. Dit proces was niet bij te wonen door de geweldige stank, die hierbij ont stond. De donkerbruine kleur werd „verzeept", hetgeen hierop neer- 7ÏET PFR9T.OKAAT, 7)ÏR KAARSTWrABRIF.K „ATOM O. Een afbeelding van de hydraulische persen, die een grote rol in deze fabriek speelden. kwam, dat door een kunstig inge richt mechanisme - onder verhitting het zwavelzuur werd bewerkt. Het doel hiervan was het vet in zijn bestanddelen, vetzuur en glycerine, te ontleden. In een ander lokaal stonden grote langwerpig-vierkante bakken een ietsje boven de begane grond, die de stof bevatte in het vorig lokaal als een bruin mengsel ontdekt. Na de verzepingwas nu de vloeistof zwart en onaangenaam ruikend. Het zwarte vet werd nu enkele malen met heet water af gewassen en uit dit waswater kwam later de glycerine voor de dag. Die ook weer enige bewerkingen onder ging. Jaarlijks leverae de kaarsen fabriek Apollo op deze wijze 350.000 kg. glycerine aan de daar toe bestemde fabrieken af. Platte bakjes bevatten gestold vet, geelachtig/wit van kleur. Tussen twee lange rijen stellingen door liep door het onafzienbare lokaal een spoortrein waarlangs gesmolten koe ken vet nu op een transportwagentje naar een ander, niet minder groot lokaal vervoerd werden, waar ze een nieuwe bewerking moesten onder gaan. Deze stearine-koeken waren dan nl. nog niet tot die graad van zuiverheid gekomen, waartoe men ze brengen moest om er zuiver witte kaarsen uit te kunnen gieten. Zij bevatten nog teveel olei'ne, die verwijderd moest worden; hetgeen door persen geschiedde. „Apollo" leverde jaarlijks omstreeks 2000.000 kg. van deze vloeistof aan verschil lende fabrieken af, waar ze o.a. tot de bereiding van zeep en het „smoutenvan wol werd aange wend. Opgeloste vloeistof bevond zich in een bak waarbij van tijd tot tijd een menigte stearine-brokken bijgeworpen werd. Eén man roerde geregeld in de witte brei om de afkoeling te bevorderen. In een andere bak kreeg de stearine de nodige temperatuur om tot kaarsen vergoten te worden. Een driemaster voerde in die tijd vaten van tussen de 1000 en 2000 kilo hoofdgrondsoorten aan, die in de fabriek getransporteerd werden. Hiervoor zorgde een flinke ijzeren kraan, die het schip van zijn vracht ontlastte en de vaten één voor één op een wagen laadde, waarop ze langs een spoorbaantje tot binnen in de fabriek vervoerd werden. Daar moesten de vaten palmolie of rundvet direct ter hoogte van een meter opgevoerd worden. Werk door één man verricht. Met behulp van een hydraulische machine elevator. Door middel van stoomverhitting werden de vaten talk en palmolie, naast elkaar gelegd, gesmolten en zo schoon geleegd, zodat men ze aanstonds weer verzenden kon. De palmolie en het gesmolten rundvet vloeiden bijeen in twee grote diepe bakken die op de begane grond werden geplaatst en zo een mengsel vormden, waarin de beide grond stoffen in die verhouding voor kwamen, als voor de kwaliteit van de kaarsen, die men wilde fabri ceren, nodig was. Het leidt te vér om al die bewer kingen van koek tot kaars aan te halen. Ook de behandeling van de pit in de kaars. Een pit bestaat uit een draad of een koord dat door de vorm heengetrokken wordt, waaruit de kaarsen zijn opgetrokken en bij de kegelvormige punt wordt afge sneden. Talrijke meisjes hadden hierin hun éigen taak. Deze zelfde meisjes zorgden ook voor de ver pakking in etui's voorzien van verschillende etiketten en bestemd voor verschillende landen, zoals Turkije, China, Arabië, Perzië en DE GIETKAMFR DPR KURmTilinTRir Mochten de groten der aarde in die tijd kwistig met het waslicht om springen, anderen moesten zich met die vetkaarsen behelpen. Sommige kaarsenfabrieken brachten „bougies" in den. handel. Een „vervalste" waskaars, die van binnen uit „ongel" bestond en met een laag was omkleed was. Dit bedrog kwam in dubbele zin aan het licht door de onaangename reuk en de zwarte walm. Anderen vermengden het was met verschillende soorten van meel, zoals dat van bonen en kastanjes. Men probeerde het fabrikaat te verbeteren, doch met zeer middel matig gevolg. De pit bleef walmen, de snuiters en snuiterbakjes bleven een noodzakelijk kwaad. Tot schade van het interieur, de handen en de klederen... De Franse natuurkundigen Gay Lussac en Chevreuil slaagden er in 1825 in de beginselen te ontdekken, waarbij tien jaar later, dus in 1835 De Milly en Mötard de grond legden voor een geheel nieuwe tak van nijverheid, nl. de fabricage van stearine-kaarsen. Dankzij de schei kunde leerde men de eeuwenlange gebruikte grondstoffen te ontleden en hierbij een nieuwe grondstof te vinden, die veel goedkoper dan was en oneindig veel geschikter dan het walmende en onaangenaam riekende rundvet was... Drie fabrieken in ons land vertegen woordigden deze nieuwe en bloeien de industrie, nl. een in Amsterdam, nog een twintigtal anderen. Een overtuigend bewijs dat de Schie damse kaarsen zich een goede reputatie verworven hadden in het buitenland, en agenten voor bevoor rading zorgden. Belangrijk nog even te vermelden dat op de Parijse tentoonstelling de Schiedamse kaarsenfabriek met een fraaie inzending, voorstellende: „het beeld van Apollo", geheel uit stearine gegoten, hoogte 2 mtr., zich' een gouden medaille verwierf. Een jaar later, in 1873 verwierf men zich de medaille van verdienste voor kaarsen, stearine, olei'ne en glycerine op de Weener tentoonstelling. We bereiden ons voor op de feestdagen. De etalages en de ver lichtingen in de stad zijn daar een sprekend voorbeeld van. Speelgoed voor de kinderen. Praktische en luxueuze geschenken voor hem of haar. Daarnaast overal een hoekje gereser veerd voor kaarsen. In alle kleuren en maten. Drogisterij „Maltha" in jubileumstemming op de Hoogstraat beschikt zelfs over een specifieke kaarsen boetiek. Die kaarsen geven straks sfeervolle een in Gouda en een in Schiedam. De stearinefabriek „Apollo" ge noemd naar de zonnegod, al heette deze fabriek bij haar stichting in 1865 „Stearinefabriek Rotterdam". Die in 1869 echter in andere handen overging en daarbij deze naam verwierf. De schrijver van dit bewuste artikel maakte een wandeling van een half uur van het station naar de Buiten haven waar de Apollo gevestigd was. Het maakte indruk op hem deze fabriek, want rond het kolos sale gebouw lagen honderden zware vaten opgehoopt, aangevoerde grondstoffen, die niet minder dan zeven miljoen kilogram jaarlijks bedroegen. Aanvoermoeilijkheden bestonden er gewoon niet door de onmiddellijke nabijheid van de zee en van Rotterdam, waardoor zelfs de grootste schepen (in die tijd red.) gelegenheid kregen tot voor het gebouw te naderen. Teneinde daar de vaten palmolie van verre Afri kaanse kust, of talk uit Amerika, aan te voeren. Óf ze omgekeerd naar de verst verwijderde gewesten te t vervoeren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 12