Voorbereidingsteam voor woSoek- Woudhoek-Zuid Met inspraak vanaf de basis SPALAND „BREDERODE" en EEN GEBOREN LEUGENAAR" Acht tv's voor scholen SCHOOLKEUZE VOORLICHTING TREKT DE AANDACHT ENTHESCOOP SPREEKBUIS Schrijf es iemand Bel'es iemand Bezoek'es iemand Praat'es met iemand ...u weet zelf wel wie eenzaam is in uw omgeving HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 26 - VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 Wanneer de gemeenteraad er de goedkeuring aan verleent, zal als uitgangspunt voor de planning van de stadsuitbreiding van Schiedam in de toekomstige woonwijken Woudhoek en Spaland een voor-studie worden verricht in een vorm die uniek voor Nederland kan worden genoemd. Begeleid door een op dit specifieke terrein geschoolde groep wetenschappe lijke werkers zal namelijk aan de bewoners van Schiedam in ruime mate de zo dringende verlangde inspraak worden verleend bij het tot ontwikkeling brengen van de plannen voor de stadsuitbreiding, in de verwachting dat zo optimaal aan de behoeften en wensen van de toekomstige bewoners van die wijken tegemoet wordt gekomen. Het betreft een experiment, zowel voor de gemeente Schiedam als voor de afdeling „De Woning en haar Beweging" van de Landbouwhoge school te Wageningen, waarvan een team in Schiedam zal gaan werken. Dit team staat onder de algemene supervisie van de heren H. van Leeuwen, h.b.o. architect B.N.A., lector in de leer van „De Woning en haar Bewoning" en drs. P. J. J. Pennartz, sociologisch medewerker aan deze afdeling. Het werk zelf zal verricht worden door vier inge nieurs-studenten, voor wie het in te stellen onderzoek een onderdeel is van hun studie. Het team bestaat uit de heer K. E. Heijers (die zijn standplaats in Schiedam heeft bij de dienst voor Gemeentewerken) en de dames mej. C. J. V. de Korte, mevr. R. M. Talsma-Niermeijer en mej. A. M. Steemers. De gemeenteraad heeft reeds eerder, o.a. in december 1968 tijdens de behandeling van de begroting 1969 de wens te kennen gegeven, dat vóór er plannen worden ontwikkeld voor de verdere stadsuitbreiding in Woud- hoek en Spaland, er onder meer ook een onderzoek zal worden ingesteld naar de woonwensen en verlangens onder de bevolking. De Werkgroep „Stadsontwikkeling Woningbouw" heeft daarop gezocht naar de meest geëigende onderzoektechniek op dit punt en meent die nu gevonden te hebben in de op de Landbouwhoge school te Wageningen ontwikkelde methode, gebaseerd op de beginse len van de ecologie van het wonen (is de relatie tussen de mens en zijn door de mens gebouwde omgeving). Lector H. van Leeuwen die deze ecologie doceert is bereid gevonden met een groep medewerkers en studenten het project in Schiedam te verrichten. Het is niet de bedoeling dat het „Wageningen-team" zich recht streeks richt op de planning van de nieuw te bouwen wijken. De taak is slechts het tot ontwikkeling brengen van de inbreng van de bewoners bij de plannen en de realisering van het bestemmingsgebied in Kethel, zodat optimaal aan de behoeften en wensen van de toekomstige bewo ners wordt tegemoet gekomen. Het streven is het vinden van een vorm van woonklimaat, waarin de mensen optimaal kunnen verkeren. Het zoeken dus naar de condities, waarin de mens zich thuis kan voelen, zich zelf kan zijn, zich kan ontplooien. Om dit alles te weten te kunnen komen heeft het „Wageningen- team" een techniek ontwikkeld, met als uitgangspunt een hearing. De eerste stap in het onderzoek zal dan ook zijn het op korte termijn organiseren van een of twee hea rings. Een ieder zal daarbij welkom zijn, die bereid is „mee te denken" en zo een bijdrage te leveren, doch specciaal uitgenodigd zullen worden die groepen in de bevolking, waar van men mag aannemen dat ze meer in het bijzonder geïnteresseerd zijn in de toekomstplannen voor het wonen: wijk- en woningbouw-ver- enigingen, vrouwenorganisaties, on- derwijsgroeperingen, de vakbewe ging, de jeugd in het algemeen, enzovoort. Tijdens de hearing zullen dan, na een toelichting, kleine werkgroepen worden gevormd van belangstellen den op bepaald terrein. Bijvoorbeeld voor de woningtypen en omgeving van de woning, de jeugd- en wijkvoorzieningen, enz. Het is daar bij de bedoeling dat deze werkgroe pen als zodanig blijven functioneren gedurende het gehele onderzoek, dat naar verwachting totaal zes maanden zal duren. De werkgroepen worden bij de activiteiten gesteund door de Wage- ningse assistenten, die ieder één of meer groepen voor hun rekening nemen. Zij zullen aan de groepen informatie en literatuur verschaffen, als stimulator optreden. Ook zal geëxperimenteerd kunnen worden met maquettes, waarbij gebruik gemaakt zal worden van een enthes- coop. Dit is een apparaat waarmee men door een maquette kan „rij den", waarbij het door de enthes- coop opgenomen beeld van de omgeving op een t.v.-scherm ver schijnt. Het doel van het inschakelen van deze groepen is om hen optimaal als spreekbuis te laten fungeren voor de toekomstige bewoners van de nieu we wijken. Het doel is niet om de groepen de uiteindelijke plannen te PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERkING MET DE STICHTING IDEËLE RECLAME @8033 Voor het nieuwe initiatief inzake de schoolkeuze-voorlichting op de lage re scholen, resulterend in de serie van vier bijeenkomsten volgende week in Schiedam, blijkt ook belangstelling te bestaan bij een aantal onderwijsinstituten buiten Schiedam. Dit zijn over het alge meen scholen van voortgezet onder wijs, waarvan het bestaan niet aan een ieder bekend zal zijn. Van de unieke gelegenheid die deze school keu zevoorlichtingsbijeenkomsten bieden wil men nu gebruik maken om de ouders van de leerlingen de mogelijkheden te schetsen die hun scholen bieden. Dit zijn bijv. de Grafische School te Rotterdam, de Lagere Landbouw school te Maasland, de Kappersdag school te Rotterdam, de Koks- en Banketbakkersvakschool te Rotter dam, de Chr. Detailhandelschool voor de Beneden-Maas te Vlaar- dingen en mogelijk de Havenvak school te Rotterdam.. De bijeenkomsten worden verspreid over de stad gehouden en wel op maandag 23 november in de Prof. Dr. Kohnstammschool aan het Lo- rentzplein, op dinsdag 24 november in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155, op donderdag 26 no vember in de aula van de Rijksscho lengemeenschap aan de Hugo de Grootstraat 4 en vrijdag 24 novem ber in de St. Martinuskerk aan de Jan Damenstraat in Groenoord. Na een inleiding door mej. G. J. Hindriks, jeugdconsulente van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Vlaar- dingen en van drs. B. Themans, schooi-psycholoog van de gemeente Schiedam, kunnen de aanwezigen vragen stellen aan een forum, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van alle schooltypen van voortgezet onderwijs, die in Schiedam aanwezig zijn. Vertegenwoordigers van de boven genoemde scholen zullen geen zit ting hebben in het forum, doch wel aanwezig zijn voor het verstrekken van inlichtingen. laten ontwerpen, doch deze dienen de suggesties te leveren, die na discussie met de overige deelnemers de hoogste prioriteit krijgen. Ver wacht wordt dat de leden van de werkgroepen, voor zover zij bepaal de organisaties vertegenwoordigen, contact houden met hun achterban. Voor bepaalde aspecten wordt aan bijzondere methoden gedacht. Zo bijvoorbeeld voor voorzieningen aan jeugdigen aan het in klasse-verband laten maken van opstellen of teke ningen, discussies op school, oefe ningen met maquettes, enz. De „Wageningen-groep" stelt zich voor dat in discussie kunnen komen, naast de algemene „filosofie" van de stedebouw kundige planners, ook specifieke aspecten als de woonvorm (verhouding hoogbouw-laagbouw, woning-grootte en indeling, bijzon dere eisen voor bijv. bejaarden); de sociaal-economische aspecten ver deling tussen woningwet-, premie- en vrije sector, huur- en koopprij zen, financieringsmogelijkheden); de externe voorzieningen (groepering van de woningen en de onderlinge situering, groenvoorzieningen, recre atiemogelijkheden), de voorzienin gen op wijkniveau (winkels, kanto ren, scholen, kerken, dienstverlenen de instellingen, sociaal-culturele en recreatieve voorzieningen), het ver keer (fiets- en voetpaden, openbaar- en particulier vervoer, parkeergele genheid). Op 25 augustus 1969 besloot de Schiedamse gemeenteraad om in beginsel over te gaan tot de bouw van 652 woningwetwoningen in het gebied Woudhoek-zuid, te weten: 160 woningen in een flatgebouw van 20 woonlagen en 492 woningen in drie flatgebouwen elk van 12 woon lagen. De 160 woningen zijn inmiddels in uitvoering genomen; hierdoor is een belangrijke aanvulling van het aantal 2- en 3-kamerwoningen in de ge meente verzekerd, te meer nu ook nabij de Laan van Bol'Es met de bouw van een soortgelijk flatgebouw is begonnen. De uitwerking van het bouwplan voor de 492 woningen heeft echter geresulteerd in dermate hoge stich- tingskosten, dat de daarvan af te leiden huurprijzen naar het oordeel van B. en W. niet meer aanvaardbaar zijn in de woningsector. Dit maakt het noodzakelijk om op korte termijn voor het gebied Woudhoek-zuid een nieuw plan te ontwerpen dat tegemoet komt aan de gerezen bezwaren. Immers, met de realisering van de woningbouw in dit gebied staat of valt de continuï teit van de woningproduktie in Schiedam. Worden in 1971 aldaar geen woningwetwoningen in uitvoe ring genomen, dan zullen in 1973 geen woningen in deze categorie gereed komen; ook de particuliere bouw zal, zoals het zich thans laat aanzien, in die periode geen belang rijke bijdrage leveren tot verminde ring van het nog aanzienlijke kwanti tatieve woningtekort. Behalve de te verwachten hoge huurprijzen hebben ook recente ervaringen t.a.v. de doorstroming het college van B. en W. tot de overtuiging gebracht dat een andere bouwwijze of althans een mengvorm van woontypen voor het onderha vige gebied de voorkeur verdient. De gedurende het laatste jaar gereed gekomen woningen in hoogbouw blijken slechts voor een gering aantal inwoners van Schiedam voldoende aantrekkelijk om een eenvoudiger bi- goedkoper woning vrij te maken. Aldus stagneert, ondanks een be langrijke toename van de woning voorraad, de doorstroming, die voor al met het oog op de voorgenomen sanering en stadsreconstructie van kardinaal belang is. Mede gezien de veel gunstiger ervaringen met bepaalde typen wo ningen in de lagere bouw, die een relatief hoge doorstroming bewerk stelligen, menen B. en W. dat de oplossing dient te worden gezocht in de lagere flats of eengezinswonin gen. Een ander voordeel bij het kiezen van lage en meer gevarieerde bouw wijzen is, dat het niet noodzakelijk is zich bij de ontwikkeling van een plan vooraf te binden aan een bepaalde bouwondernemer; uitvoe ring door verschillende bouwonder nemers is mogelijk, hetgeen niet het geval is bij een bouwwijze zoals in het oorspronkelijke plan werd be oogd. Het ligt daarom in het voornemen van B. en W. het nieuwe plan voor Woudhoek-zuid te doen opstellen door een voorbereidingsteam waar in, naast gemeentelijke bestuurders en diensten, de stedebouwkundige adviseur en architect deelnemen, doch geen bouwondernemer, zoals in het bouwteam bedoel in het voorstel van 12 augustus 1969. Dit zijn de spelers van de Schiedamse toneelvereniging „Brederode" die in zullen eisen. Zegt men „Brederode", dan zegt men vanzelfsprekend Mien van Noort, Jan Gudde en Niek van Seters. Zij spelen nl. al 25 jaar in deze toneelvereniging en zijn daar voor onderscheiden door het Neder lands Centrum voor Amateurs. In het kader van de S.G.-toneelwed strijden spelen zij vanavond in zaal „Irene" hun jubileumstuk „Een geboren leugenaar", hetgeen we woensdag jl. al aankondigden. Heeft u vanavond niet de gelegen heid ze te zien, dan krijgt u zeer binnenkort hier een kans voor, nl. op de feestavonden van „Orpheus" op 28 november a.s. en voor de viering van het 12,5 jarig bestaan van O.L.Vr. Visitatiekerk op 13 december a.s. Ondanks het feit, dat „Brederode" op het ogenblik slechts negen leden telt, blijft men optimist. Jan Gudde vertolkt hun aller gedachten, als hij opmerkt, dat men in de toekomst graag moderne stukken wil spelen, zoals dat van Dimitri Frenkel Frank: „Polyester Polka". Maar dan moet men eerst jónge krachten aantrek ken, hetgeen wel zal lukken. Want het toneel lééft bij de mensen. In 1945 startte men met vijftien leden. Stukken als „Kermisvolk op Kerstmis", „Kleine kinderen worden groot", „Sabrina", „Maria Goretti" en bijv. „Valstrik voor een man alleen" waren in die jaren een succes. Men heeft de naam van Een fragment uit „De geboren leugenaar", waar tot ontzetting blijkbaar van iedereen stevig gekust wordt. het jubileumstuk al uw aandacht op Schiedam enkele malen hoog gehou den op een toneelwedstrijd in Lier (België) en het toernooi der Maas- schouwen in Elsloo. „Zachtjes met de deuren" werd onlangs in een uitstekende bezetting gebracht. Zo dat men de toekomst met geheven hoofd tegemoet kan zien. De zilveren viering luidt men in met „Een geboren leugenaar". U ziet hier reeds enkele fragmenten uit. Dit stuk zelf zien is natuurlijk duizend maal leuker. Brengt u „Brederode" de ovatie, die het toekomt na 25 jaar repeteren en met de zenuwen premières brengen. Maar het lukte altijd de aandacht gevangen te houden. Liever bleef men zichzelf dan een fusie aangaan met anderen. Als eerste openen zij vanavond de rij van verenigingen die naar de S.G.- toneelprijs dingen. Veel succes... in zaal „Irene", toegangsprijs f 2,50, aanvang kwart over acht. B. en W. van Schiedam stellen de raad voor een bedrag van f 4.700,- beschikbaar te stellen ten behoeve van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Schie dam, voor de aanschaf van acht televisietoestellen. Als reden van het verzoek, dat de vereniging bij de gemeente had ingediend noemt men het feit dat het volgen van de televisielessen kan bijdragen tot verbetering van het onderwijs. On langs nam de raad een soortgelijk voorstel aan voor de openbare lagere scholen. De commissie voor onder wijszaken kan zich met het voorstel verenigen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 26