Het nieuwe Bezoeker Klaasesz werkte zich door Schiedam heen RENAULT 3A BBSpI KOSTER n.v. Sebastiaan" in universiteits bibliotheek Lijmen Poelier Sluis DWARSGEBAKKEN juwelier Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) „GEWONE" BEZOEKJES EEUWENOUDE KERK mea» ^|fSLj SCHIECARTON SLOT TOEKOMST VERWACHTINGEN T.V. DEFECT BEL N RADIO „ACTIEF rob heen.es noordmolenstraat 2, r'dam, tel. 283711 rubensplein 3, Schiedam, tel. 266798 i JAARGANG WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur s avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze sleden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Wat heeft op maandag 7 december 1970 de meeste indruk gemaakt op de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz tijdens zijn werkbezoek aan Schiedam? Een vraag, die niet gesteld werd en die dus onbeant woord zal blijven. Hoofdzaak is. echter dat het gemeen tebestuur van Schiedam de heer Klaasesz, mevrouw L. H. A. Klaa- sesz-de Bruyne en de chef van het Kabinet van de commissaris der Koningin een werkbezoek voor hun bezoekers heeft gearrangeert, waar mede de naam van Schiedam in vele facetten is uitgedragen. Een programma dat slechts tien minuten op „het draaiboek" uitliep. Waarbij tussen de buien 's middags door heel wat te verwerken viel. En eigenlijk alles mevrouw Klaasesz intens boeide op deze wonderlijke dag van openbare bijeenkomst van de Raad tot aan de afsluiting van deze vermoeiende dag: een her nieuwd bezoek aan de N.V. Mouterij en branderij de Koning aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Het burgemeestersechtpaar en z'n gasten brachten een gewoon huise lijk bezoek aan de flat op het Bachplein 268, vijfde woonlaag, bewoond door de familie W. A. v.d. Giessen. Met veel interesse werd deze flat bewonderd. Een galerij woning, waaraan de ruime woon keuken grenst. Of mevrouw v.d. Giezen dit niet onvrij vond met die inkijk en of de ramen wel goed gesloten konden worden? Een hui selijke vraag van mevrouw Klaasesz. Die vooral bewondering had voor de indeling van de flat en het uitzicht. Om dan ineens te informeren of het niet verschrikkelijk lastig is om voor elk karweitje naar de kelder te moeten als men gereedschap nodig heeft. Deze flats kennen nl. kasten- gebrek. Dat hoeft hier beslist niet! Een van de zoons is een echte knutselaar, dus op zijn kamer materiaal genoeg... Het jonge echtpaar P. F. Teunissen, dat nog slechts drie maanden op het Schubertplein 187 (tiende woon laag) woont en afkomstig is uit het gastvrije Limburg, is hier nog niet goed ingeburgerd. Ze hebben nog geen kennissen. De Groningers in onze stad hebben hun eigen vereniging van oud-Gro ningers. Waar blijven de oud-Lim burgers? Een pluspunt vindt dit echtpaar de school zo dichtbij voor zesjarige Mare en een ramp het drogen van de was. Doch ook het zachtjes lopen van tweejarige Frank, die nu een maal een druktemakertje is en geen rekening houdt met gehorige flats. Zo veilig op vaders arm vond hij al die belangstelling Wel leuk. Mevrouw Klaasesz had belangstelling voor de indeling hier, het balkon en het prachtige uitzicht. En haar man verklapte dat ze eigenlijk ook naar een flat of een bungalow uitzien. Daarna even tot bezinning komen in de fraaie Ned. Hervormde kerk te Kethel, waar de President-kerkvoogd Heeft U voor de komende feestdagen voor Uw personeel of relatie een konijn of kal koen in gedachten gaat dan naar de speciaalzaak van Groot- en kleinhandel in vlees- wild- en gevogelte St. Liduinastraat 50 Groenelaan 32 Telefoon 269884 N.B. Bij grote afname speciale kwantum-korting. 1 V-A- Het gezelschap op weg naar de woning van de familie Teunissen op het Schubertplein. In de voorste linie de heer en mevrouw Klaasesz. de heer K. Doeven, ds. S. Ger- brandy, Ned. Herv. predikant en praeses centrale kerkeraad Ned. Herv. Gemeente alsmede de heer C. Brunt, scriba centrale Kerkeraad hun gasten hartelijk begroette. Bij binnenkomst werd het orgel door de heer C. Dubbeld bespeeld en gaf Jaap de Raat iets van de geschiedenis van deze eeuwenoude kerk weer. Een boeiende geschiede nis, met zijn eigen verhaal. Een brand, die nooit gemeld werd, een bestek voor de herbouw in 1630. Een vorstelijk legaat in die dagen, een bedrag van f 4.000,—, zijnde de helft van de verbouwingskosten. Als herinnering aan dit bezoek kreeg mevrouw Klaasesz een tegeltje van deze kerk aangeboden. De lunch in „Europoort" liep tien minuten uit. Toen reden de auto's weer voor de werf „Gusto", waar twee zevenjarige meiskes Marieke Vinke en Loes Hoogendoorn het gezelschap opwachtte en de dames Roelfsema en Klaasesz een fraai boeket bloemen aanboden. Een begroetingswoord van de heer P. Verschure, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. Industriële Handelscombinatie Holland. Daarna in kort bestek een overzicht van het ontstaan van de werf Gusto tot wat zij nu is in de scheepvaart wereld. Doch daarin niet alleen. Mr. K. Toxopes, hoofd afdeling marketing benadrukte het feit, dat de I.H.C. Holland uit drie Produktgroepen bestaat: n.l. de produktgroep Bag ger, die van Mijnbouw en Transport en Offshore, waarmede de totale reeks produkten van I.H.C. Holland de behoeften dekt aan materiaal, dat wordt gebruikt op de grens van land en water. De werf Gusto is de voornaamste component van de Produktgroep Offshore van I.H.C. Holland, waar toe o.m. verder behoren: Gusto Slikkerveer (kleine objecten), Gusto Geleen (montage), Gusto Staalbouw S.B.M. Inc. Fribourg (Zwitserland) verkoopmaatschappij van drijvende laad- en los-installaties, Terminal Installations Inc. Antwerpen (instal latie-werkzaamheden op zee), deel nemingen in de Franse boormaat- schappijen en in de Noordwinning Groep (een consortium dat exploi tatierechten in het Nederlandse continentale plat heeft) en vele andere. Op naar Schiecarton aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan, waar de heer A. Duynstee, directeur van dit bedrijf in gezelschap van de heren W. Lamain en H. Eijkel als gastheren fungeerden. Hier kreeg men eveneens in snel tempo een vluchtig overzicht van hetgeen Schiecarton vervaardigt. Be gonnen met de fabricage van sigaren- doosjes (die overigens nog gehand haafd zijn) heeft dit bedrijf een enorme vlucht gekregen. Hier werkt 430 man personeel, o.w. verschillen de vrouwen. Die hier met recht werk naar hun vaardige handen vinden. Hier zit u van repen karton de doosjes ontstaan. Op de offset drukkerij het tot stand komen van de fraaie gekleurde etiketten, het stansen. Grote en kleine dozen. Met of zonder „doorkijk". Mr. Klaasesz informeerde of men ook zelf ontwerpen maakte. Daar voor is gelegenheid hier in dit bedrijf, omdat men hiervoor speciale mensen heeft aangetrokken. Het assortiment wat men hier vervaardigt, is te zien in een grote kast, het visite-kaartje van dit bedrijf, dat overal in het land doch ook ver daarbuiten bekendheid verworven heeft. Toen de mouterij/branderij De Koning N.V. nog aan de St. Annazusterstraat gevestigd was, bracht mr. Klaasesz hier in 1959 reeds een bezoek. Op maandag werd dit herhaald vanwege de enorme uitbreidingen. Ter verwelkoming waren hier aanwe zig mr. W. A. Steenstra Toussaint, lid van de Raad van Bestuur van de Erven Lucas Bols, A. J. de Koning, directeur mouterij De Koning, A. J. Mulder, adj. directeur van de mou terij, A. J. J. de Koning, sub-mana ger en G. Visser, bedrijfsleder. Plaatsgebrek noopt ons weer te geven wat zo snel moest worden bezien en weergegeven. Onthoudt u slechts dat hier de voorbereiding plaats heeft van dat glaasje beroem de Bols jenever of een der voortref felijke likeuren. Dat al de produkten hiervoor uit deze Schiedamse mou terij komen en per tankwagen naar Nieuw-Vennep worden vervoerd. Rob van Loopik had speciaal voor deze middag verschillende tekenin gen met vaardige en gekleurde hand op papier gezet als illustratie-mate riaal bij deze toespraak. Waarvoor men intense belangstelling had. Tot slot vermeldde de heer Toxopeus dat in de afgelopen 25 jaar 24 schepen werden afgeleverd, 9 tin- en gewone baggermolens, 30 Single Buoy Mooring Installations (olie- laad- en losboeien), 20 sleepzuigers, 40 drijvende kranen, 20 pontons en laadbakken, 10 hefeilanden, 20 vast platforms jproduktieplatforms. In 1970 de veerboot „Free Enter prise V", de sleepzuiger „Humber River", verschillende Single Buoy Mooring Installations, de „Installer I", schip voor het installeren van grote olielaad- en losboeien, diverse jackets en produktieplatforms. Ter wijl men in 1971 de aflevering verwacht van een dynamic-positio ned boorschip, de veerboot „Free Enterprise VI", diverse Single Buoy Mooring Installations, een offshore kraan, jackets, produktieplatforms en fixed platforms. En dit allemaal is het werk van 1 239 inwoners van Schiedam, die met een persoonlijke inzet van f 68.000,— gezamenlijk voor een jaaromzet van f 85.000.000,— hebben gezorgd. Vertrouwend op de toekomst ge looft men dat deze Schiedammers zullen werken aan de bouw van mijnbouwapparatuur onder water, olie-opslag in volle zee, boormetho- den op de bodem van de zee als een paar voorbeelden van waarheen de toekomst mag leiden. Thans heeft de werf Gusto 108 jaar bestaan. Hij bestaat over 10 jaar nog en ook over 25 jaar. In de modellenzaal kreeg men een overzicht van hetgeen er gezegd was. Zij het dan in beperkte mate. Waarna men tussen de buien door een rondwandeling op de werf maakte. Daarbij een zandzuiger voor de wal zag liggen en een snijmachine o.a. in werking. TlltFOON 260160 In gebouw „Irene" hebben de besturen van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. een gecombineerde leden vergadering op donderdag 10 decem ber a.s. Diverse gemeentelijke zaken zullen aan de orde worden gesteld i.v.m. de komende begrotings-be- handeling. Een groot aantal gemeenteraads leden van P.C.G. en K.V.P. zullen hierbij aanwezig zijn. Aanvang: 8 uur. De besturen reke nen op uw belangstelling. -mm NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTEN BOLLEN. Enige tijd geleden schreef Sebas tiaan een boekje dat de titel kreeg: ,,Van onder de andijvie". Een verzameling cursiefjes", dat in zijn voorwoord als uitleg kreeg: „De verhalen die hier volgen hebben allemaal eens ergens in een of andere krant gestaan. De men sen hebben die krant gelezen en hem daarna onder in de groente- mand gelegd. Ze hebben er aard appelen en andijvie op gelegd en wie weet, zelfs rode kool. Ik heb in gedachten mijn dierbare „cursief jes" zorgvuldig onder die andijvie vandaan gehaald, ze netjes voor u glad gestreken en daar zijn ze dan... Dit boekje is als geschenk in de Piersonkamer van de Universiteits bibliotheek van Amsterdam onder dankzegging van de bibliothecaris geaccepteerd. Het is nog in onze kiosk verkrijg baar. Misschien een leuk kerst geschenk? Telefoon 0KM51604 en 374721, 01899-5030 en 5874 WIJ HELPEN DIREKT Tot 's avonds 11 uur be reikbaar. Verkoop: Rot- I terdamsedijk 2. Reparatie! Corn. Drebbelstraat 7 i SCHIEDAM 'vVerkoop en inruil van alle merken. Reparaties onder garantie. U hebt ze toch gezien, de heren Boorman en Laarman, de keurige oplichters, verzonnen door Willem Elsschot en meesterlijk neergezet door Bob de Lange en Ton Lensink Misschien dacht u: „wat geestig, maar zó bestaat het niet". O, mensen... zeg nooit: „zo bestaat het niet". Het leven, of liever de maatschappij is dwazer dan u denkt, corrupter, gemener. „Toen ik nog in zaken was" ...das een mooie zin, moet ik onthouden, kwam er een deftig persoon ons kantoor binnen en legde een folder voor mijn neus, waarop een ontiegelijk hoge wolkenkrabber. „Ons Hoofdburo in New York", zei hij achteloos, „we hebben ook nog vestigingen in Basel, Wiesbaden, Amsterdam, enfin over heel Europa". Ik was er niet kapot van. De persoon legde uit dat hij namens zijn maatschappij bereid was ons bedrijf dóór te lichten. „Er zijn allicht dingen die u over het hoofd ziet, eenvoudige verbeteringen die aangebracht kunnen worden en waardoor de winst met sprongen omhoog gaat. Hoeveel mensen werken hier eigenlijk Ik wilde zeggen „de helft" maar die mop is al zo oud, dat ik hem ongeveer het juiste aantal noemde. „Mmmm... in deze branche, es even kijken... zult u toch altijd een winst moeten maken van... nou, zeker van een ton of vier". Op dat moment had ik stijl achterover moeten vallen. Het bedrag dat hij noemde was zo 'n keer of vier dat van de werkelijkheid. Ik antwoordde min of meer tot mijn eigen verbazing: „Ja, dat klopt aardig, soms wat meer, soms iets minder". De persoon sperde zijn ogen groot. Heel zijn smoes droop verdrietig van zijn gezicht. „Nou... eh... maar het kan altijd nog beter. Zullen wij maar eens een vluchtige doorlichting geven, kost u f 400, Het lef was eruit. Ik was er - deze keer - niet ingetuind. SEBASTIAAN

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 1