Video-leswagen haalt de fouten er zo uit DIENSTPLICHT aangifte ter inschrijving Leve de feestdagen.... en het dier HEER VAN KESSEL RIEP „EUREKA VOORBEELDIG HULPMIDDEL VOOR HET AFRIJDEN AFWEZIG Naar buiten TARIEFSWIJZIGING n INTENSIEF SONG W. F. SCHEEPER, K.E-S-ZEGELS, voor extra extraatjes tel. 010-13.34.01 De in 1951 geboren mannelijke personen, die in een Neder lands bevolkingsregister zijn opgenomen of daarin be horen te zijn' opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van nfet-inschrijving hebben ontvangen, zijn verplicht zich vóór 1 januari 1971 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoor diger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplich ting tot aanmelding op de bestuurders. Zij die zich aanmelden, worden, indien zij de Nederland se nationaliteit bezitten, ingeschreven voor de dienst plicht. Schiedam, 9 december 1970. De burgemeester der gemeente Schiedam, H. Roelfsema. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 Enige tijd geleden introduceerde rijschool Eureka een nieuw appa raat, dat mogelijk goede diensten kan bewijzen bij de rij-instructie. Het is een video-installatie, bestaan de uit een camera met opname apparatuur plus een beeldbandrecor der met het daarbij behorende televisie-apparaat. De camera is achterin de leswagen gemonteerd. In een Opel Kadett, gelijk aan al de andere leswagens van Eureka, dus van moeilijkheden voor de leerling, die plotseling in een vreemde wagen komt te rijden is hier geen sprake. Wel is het zo, dat de camera uit deze leswagen te halen is en gemonteerd kan worden in de Daf. Voor deze laatste wagen is een apart, demon tabel statief gemaakt. Het statief in de Opel staat vast. Het werken met de video-installatie biedt vele voordelen. De belangrijk ste is wel dat de leerling na de rit nog eens rustig naar de tv kan kijken en daar de rit nog eens maken. De aanwijzingen van de instructeur zullen dan veel beter tot hem doordringen. Directeur van rijschool Eureka is de heer A. van Kessel. Hij vertelde: „Wanneer we bijvoorbeeld op een druk punt rijden, laten we zeggen het Hofplein in Rotterdam, dan kan de instructeur z'n leerling duizend aanwijzingen geven, maar dan zal ook blijken, dat de leerling er een weg verder al niet meer weet, wat er gezegd is. Hij was op het moment, dat de aanwijzingen gege ven werden immers veel te intensief bezig met het autorijden. Hij was veel te geconcentreerd op de ver keerssituatie, dat hij weinig in zich opneemt". Andere video gebruikers buiten Schiedam hebben wel eens gezegd, dat een ander voordeel van het systeem is, dat de leerling zelf kan zien hoe goed, of hoe slechts hij rijdt. Dit laatste is belangrijk in verband met het aanvragen van het rijexamen. Rijschool Eureka is in deze omge ving de eerste rijschool, die overge gaan is tot de aanschaf van een video-installatie. Een hele investering is dat wel geweest. De heer Van Kessel: „Het is net zo duur als twee lesauto's". Nu de rijschool ongeveer twee maanden met de apparatuur gewerkt heeft wordt de installatie zo gemid deld zes uur per dag gebruikt. In de „donkere maanden" iets minder, om het nuchtere feit, dat het eerder donker is. De leerlingen zijn er enthousiast over. „Er zijn er bij, die al drie maal met de video gereden hebben", veltelt de heer Van Kessel. Hieruit blijkt wel, dat het rijden met de „video-wagen" de leerlingen best bevalt. Voor de één zal dat iets anders liggen dan voor de ander, maar over het geheel genomen is men er wel enthousiast over. De normale gang van zaken is, dat de proefexamens in de video-wagen gereden worden. In het lessysteem van rijschool Eureka zijn twee proefexamens opgenomen. De ritten met de video zijn duurder dan een gewone rijles. De leerling betaalt 17,50 voor het lesuur, dat dan bestaat uit een half uur rijden en een half uur terug draaien en de rit op tv nog eens maken, maar nu rustig in een luie stoel in het instructielokaal. De heer Van Kessél vertelde verschil lende video-installaties van verschil lende merken gezien te hebben. Tocfh is hij z.i. met zijn Sony-uitrus- ting het best uit. Belichting en al dergelijke gaan automatisch. De stroom komt van de sigarenaanste ker in de auto. De instructeur zet het apparaat, dat op de achterbank staat aan en kan gaan rijden. Moet hij wachten voor een spoorweg of een stoplicht, dan kan hij de band even stil zetten, anders zou de kans bestaan, dat de rit slechts uit een kwartier file-staan uitmondt. Boven de lens in de camera bevindt zich een microfoon. In de Eureka- auto heeft men voorin ook nog een microfoon gemonteerd, omdat het geluid door de microfoon op de camera, achter in de wagen niet zo makkelijk opgevangen kan worden als voorin. Wanneer de microfoon voorin ingeschakeld staat, is de andere automatisch uitgeschakeld. Hiermee kan men de aanwijzingen van de instructeur opnemen. Op deze manier krijgt de leerling ook bij het afdraaien te horen wanneer hij niet of te laat richting aangeeft of remt. De heer Van Kessel gebruikt zijn video-installatie ook voor het maken van instructiebanden. Daartoe heeft hij een grootbeeld televisietoestel in zijn instructielokaal aan de Rotter damse Burgemeester Meineszlaan 95b staan. Op theorieavonden wordt de installatie dus ook gebruikt. Maar dan voor een groot aantal leerlingen tegelijk. Arts van 21-28 december Waarnemer: Dr. v. d. Veer, Noordeinde 5, Kethel, Telefoon 705282. Spreekuurtijden van 8-9 uur en van 1-2 uur. Vanaf 16 december is de tele foon van Dr. Scheeper gewij zigd in 70 18 87. ^ïili GEMEENSCHAPPELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK SCHIEDAM Indien de Gemeenteraad mét de voorgestelde contributiewijziging accoord gaat, zullen de tarieven voor de Openbare Bibliotheek per 1 januari 1971 in het kort hierop neer komen: 1. volwassenen tot 65 jaarƒ5,per jaar 2e en volgend abonnement in hetzelfde gezin 2,50 per jaar 2. volwassenen van 65 jaar en ouder 2,50 per jaar 3. jeugdigen tot en met 17 jaar ƒ1,per jaar 4. jeugdigen in de leeftijd van 15 t/m 17 jaar 2,50 per jaar (dit laatste abonnement geeft recht op het lenen van boeken zowel uit de volwassenen- als de jeugdafdeling). Ja, ik ben naar buiten geweest! Gewandeld in het Julianapark. Mensen, wist u dat het Julianapark een juweeltje is? Met prachtig onderhouden grasgazons, met interessante bomen, struiken en planten? En die rotonde... daar moest eigenlijk iedere zaterdagavond een harmonie-concert gegeven worden! Er zouden van de zomer tafeltjes en stoeltjes rond de vijver moeten staan en een vent zou er rondlopen met limonade en gebak! Dat hoeft helemaal niet veel te kosten, kan zelfs nog wat opbrengen! Het is heerlijk om buiten te zijn, de wind langs je gezicht te voelen en de vogels te zien, die gekke eenden die allemaal tegelijk, luid kwakend kwamen bedelen om een stukje brood! En gisteren ben ik ,,de stad" in geweest, heb weer mensen gezien en gesproken. De politie-agent, die ik ken van het koor bij ons in de kerk: hij droeg een rijbroek en laarzen. Ik moet zeggen het stond heel flink! Ik zag dat de Hoogstraat nu helemaal - van Koemarkt tot Korte Dam - dat l e, speelse plaveisel heeft en meneer Verhulsdonk heeft zijn voorgevel fris nieuw laten verven. De klok bij het St. Jacobs-Gasthuis doet het weer eens NIET. Voor de Ouden van Dagen is het constant twaalf uur! Er zijn radijzen! 's Zaterdag-ochtends is er ook nog draai-orgel- muziek, 's middags niet meer! Iedere zaterdagmiddag trekt A. Theunissen met zijn Waterpoorter naar het Liesveld in Vlaardingen. Ik vind dat een schandaal! Niet van meneer Theunissen, want die moet gaan waar hij het meest „vangen" kan, maar voor Schiedam, dat wij deze man niet meer aan ons weten te binden (tussen haakjes woensdag 16 december, vandaag, speelt het orgel in Hilversum voor de radio... omdat het het beste orgel van Nederland is). Daar kijkt u even verschrikt van op? Wat zou die Theunissen dan willen? Een onderdak voor zijn orgel! Er zijn diverse pogingen aangewend maar er was iedere keer een bezwaar dat niet ^verwonnen kon worden. Ik hoop toch dat Overheid en Particulier Initiatief eendrachtig naar een oplossing zullen streven. SEBASTIAAN Elk jaar bereiken de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren als bijv. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn gevallen bekend, dat konijnen levend gevild en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende abbatoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten, het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bona-fide poeliers wenden. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat hiertegen door politie en de over het gehele land verspreide inspecteurs der vereniging zal worden opgetreden. Houdt bij de jaarwisseling ook uw huisdieren in huis; maar al te dikwijls worden ze door het vuurwerk in paniek gebracht of lopen zij ernstig letsel op.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 10