informatief VERNIEUWING i OOK VOOR JONGEREN spreekuren adressen TAAL LITHURGISCHE AGENDA GEEN JOTA OF STIP OPGAVE VOOR EEN GESPREKSGROEP. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - DINSDAG 29 DECEMBER 1970 ■fr binnenstadsblad 29 DECEMBER 1970, Nr. 2 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redactie-adres: Singel 104, Schiedam. Het lijkt mij goed in dit Binnenstadsblad zo mogelijk geregeld de alom geconstateerde veranderingen en vernieuwingen in de kerk onder de loupe te nemen. Ik zal dit steeds vanuit andere gezichtspunten proberen te doen. Ik zie dit als een pastorale taak van de eerste orde. Daarbij moet men natuurlijk wel kunnen rekenen op de welwillendheid van de lezer of lezeres. Tegen de hardnekkigheid van een eenmaal voorgoed ingenomen standpunt valt niet langer te praten. Ik heb niet de pretentie wijzer te zijn dan wie ook, maar ik vraag wel in alle bescheidenheid mijn interpretatie van een kerk in beweging in overweging te nemen. De conclusie laat ik volledig aan u zelf over. Ik hoop voor voldoende meditatiestof te zorgen, zodat mij het verwijt kan ontgaan, dat ik u in de kou laat staan; van de andere kant zal ik gaarne eerbied opbrengen voor uw eigen oordeel. Mij is meermalen de vraag gesteld: waar komt die onrust toch vandaan? Heeft het kerkvolk daar om gevraagd? Het zal voor mij de leidende vraag zijn. Als ik de ingezonden stukken in de kranten waarin het roomse hart zijn verontwaardi ging nog kan luchten, lees, dan kan ik slechts constateren, dat de mensen, die met de koerswijziging binnen de kerk allesbehalve gelukkig zijn, de priesters daarvan nog al eens de schuld geven. Het gaat dan vooral om de jongere priesters. Tegenover de verering van het oude priester beeld blijft er voor hun houding en gedrag weinig waardering over. Hun levensinstelling en taakopvatting zou aanmerkelijk minder edel zijn dan van die priesterfiguren, die als het hart van de oude godsdienstigheid worden erkend. Het oordeel valt dan uit in een mindere morele waardering van priesters (jong of oud), die proberen hun tijd te verstaan en in de nood van die tijd hulp te bieden. Ze beantwoorden in hun karakteris tiek niet aan de norm, die een bepaald gedeelte van ons kerkvolk hanteert. Hier ligt de kern van de kwestie. Het ene deel van ons priesterbestand is anders dan het andere. Hierbij is de leeftijd een factor, maar het is geen absolute. De leeftijd is niet het mes, dat de scheiding aanbrengt tussen generaties. Het gaat om wat anders. Het gaat n.l. om een andere wijze van denken en daarmee om een andere wijze van geloofsbenadering. Over het geloof moet gedacht worden, vooral door de verkondigers daarvan. Maar de wijze, waarop dat gebeurt kan verschillend zijn. Er is in het algemeen een andere wijze van denken ontstaan, vooral door de moderne wetenschappen over de mens. Het vroegere denken werd sterk bepaald door het vormen van zuivere theoretische begrippen; het moderne denken stelt de waarden van het leven liever vast uit de beleving en ervaring. Deze nieuwe wijze van levensbenadering heeft zich ook laten gelden in de prediking van de kerk. Men maakt zich niet meer zo druk om de uitleg van geloofswaarheden via de weg van begrippen en vaste formulerin gen, die ons duidelijk trachten te maken, hoe de geloofsgeheimen nu precies in elkaar zitten. Liever zal men voor de verkondiging zoeken naar die menselijke ervaringen, waaraan het evangelie een boodschap kan geven van troost, hoop en bemoediging. Deze laatste methode is beslist bijbelser dan de vroegere. Pastoor. EEN NIEUW ONTMOETINGSPUNT... Achter de schermen wordt al enkele maanden gestudeerd en gewerkt, om te komen tot een nieuw ontmoetingspunt, een ontmoetingsgelegenheid binnen de parochie. Behalve de pastorie is er nu geen enkele ruimte beschikbaar voor parochie-bijeen komsten. Bovendien verkeren enkele ge bouwen van de jeugdbeweging in zeer slechte staat. Er moet meer gelegenheid worden gevonden voor enkele verenigingen, die zich dikwijls moeten behelpen. Maar het woord „ontmoetingspunt" houdt meer in. Alle parochianen kunnen daar elkaar ontmoeten. Er kunnen bijeenkomsten zijn voor ouders in de tijd dat hun kinderen worden voorbereid op de eerste Communie. Koren kunnen er repeteren. Het schept mogelijkheden voor bejaarden en huisvesting voor clubs van jong-volwassenen en voor jeugd-groepen die nu slecht behuisd zijn. Dan dient er wel een sfeer geschapen te worden, die echt aantrekkelijk is. Zeer binnenkort hoopt de commissie maat schappelijk welzijn - uiteraard in samen werking met de commissies financiën, communicatie en pastorale zorg aan de plannen meer vaste vorm te kunnen geven, hopelijk zelfs een definitieve vorm. Het is voor de gehele parochie van belang, een eigen onderdak te hebben, waar men gemakkelijk tot samenwerking komt, waar binnen iedereen zich verantwoordelijk voelt voor allen. Het parochie-bestuur meent, dat alle inspan ning hiertoe op korte termijn verantwoord of liever: bijna noodzakelijk - is. Wij zullen u van de komende ontwikkelingen goed op de hoogte houden. Voorz. Comm. Maatsch. Welzijn. Na een T.V. -programma van Paul van Vliet spreekt de Nederlandse jeugd een heel ander taaltje. Een aantal jaren geleden hebben wij iets dergelijks beleefd, toen Wim Sonneveld een kreatie bracht van Willem Parel. Wonderlijk, zo snel als een aantal nieuwe woorden gemeengoed wordt. Van de week bij het verlaten van de kerk liep ik achter een aantal jeugdigen. Ze leverden wat kommen- taar op de zojuist afgelopen kerkdienst. De predikant (nee, we noemen geen namen), was rijp voor out-droppen en moest anders beslist omgeturnd worden; nee, dan liever die kapelaan uit tent zeven, die was goed joh. Die goser maakte er tenminste nog eens een goede grap van. Goed hé. Enfin, alles van het taaltje begrijpen en horen kon ik niet. Maar denkend aan mijn eigen jonge jaren zeg ik: en toch hebben we zo'n preek wel eens nodig, zo een van je-weet-wel recht voor z'n raap". Goed hé. Pastorie Singel 104, Schiedam, tel. 268228. Op weekdagen is er dagelijks wel een priester aanwezig: 's morgens van 9.30 tot 10.30; en 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur. Voor andere tijden moogt u altijd een afspraak maken. Op vrijdagmorgen van 9.30 tot 10.00 uur in het klooster van de Broeders, Warande 155. De maatschappelijk werkster, mej. G. Hen- sen, houdt spreekuur: dinsdag en donderdag 's morgens van 9.00 tot 10.00 uur op adres: Wattstraat 74b, tel. 268949. Commissie Communicatie: p/a St. Liduina- straat 55a. De redaktie van het BINNEN STADSBLAD wenst alle lezeressen en lezers van deze bladzijde zegen en veel zon in 1971. Brengt u onze wensen over aan hen die deze bladzijde overslaan? onder ons GEDOOPT Na het afsluiten van de kopij voor het eerste nummer van ons BINNENSTADSBLAD is hier op 20 november gedoopt Richardus van de familie Druppers-Pijnen, van Leeuwen- hoeckstraat 6a, op 21 november Hubertus van de familie Bakker-de Lange uit de Mathenesserstraat 172a in Rotterdam, en op 22 november Mark van het gezin Sonnega-de Groot uit Krimpen a/d IJssel en Marks broertje Onno Pie ter (Midden wetering 237). In een ander week-end, op 5 december Peter van het gezin van Gils-Haesakkers uit de Laan 5a, en op 6 december Patricia van het gezin de Wildt-Burger, Oostsingel 73, ge doopt in de kerk aan de Nolenslaan. Op 12 december volgde Hans, van Korte Haven 4; daar woont de familie van Deventer-van der Heijden. En op 13 december Fabian van het gezin van Buuren- Dickhoff, Singel 150a. Op 20 december waren aan de beurt Daisy van de familie Remeeus-Wetzel, Laurens Costerstraat 24a, en Anton van de familie Breve-Snelders, Burgem. Knappertlaan 104. Evenzoveel hartelijke gelukwensen! Lacht u ook eens naar het nieuwe jaar? Om te beginnen voor de lopende maand: 31 december, OUDEJAARSAVOND: 19.00 uur gezongen viering van de Eucharistie, om God te danken voor het goede van 1970. En dan echt de komende maand: 1 januari 1971, NIEUWJAARSDAG: vierin gen in de SINGELKERK alleen 9.45 en 11.15 uur. Na beide vieringen kunt u elkaar en uw parochiepriesters een Zalig Nieuwjaar wensen in de pastorie; in de LIDUINA- KAPEL is er voor de parochie alleen een viering te 10.30 uur. IEDER WEEK-END zijn de vieringen: in de SINGELKERK: zaterdagavond 19.00 (met Nederlandse liederen), zondag 8.30, 9.45 Hoogmis (Latijn); 11.15 (met Nederlandse liederen); 17.30 (gelezen mis); en in de LIDUINA-KAPEL (Huize Frankeland): zaterdagavond 18.00; zondag 10.30 (met Nederlandse liederen); 11.45 (gelezen mis). De PREEKBEURTEN zijn in januari als volgt: 2/3 jan.: Singel kapelaan S. de Vette, liduina-Kapel kapelaan F. Kempen. 9/10 jan.: Singel kapelaan F. Kempen, Liduina-Kapel pastoor J. Laurent. 16/17 jan.: Singel pastoor J. Laurent, Liduina-Kapel kapelaan S. de Vette. 23/24 jan.: Singel kapelaan S. de Vette, Liduina-Kapel kapelaan F. Kempen. 30/31 jan.: Singel kapelaan F. Kempen, Liduina-Kapel pastoor J. Laurent. RHYTHMISCHE BEGELEIDING van de viering: zaterdagavond 9 jan. in de Singelkerk teksten „Geef mij kracht", orgel, slagwerk. Zondag 17 jan. 11.15 jongeren-mis „AARDE EN ADEM", orgel, slagwerk, fluiten, gitaren. Er zijn stiptheids-aksies en stiptheidsacties. Toen ik kortgeleden een sinterklaaspakketje wilde verzenden aan een oude oom een heel leven van kloosterlijke stiptheid werd ik met mijn neus gedrukt op de keerzijde van een stiptheidsactie. (Is het voor u ook zo'n toer het woord „stiptheidsactie" stipt te spellen? De man aan het loket woog het pak stipt en verklaarde dat er f 2,— porto op moest. Ik haastte mij hieraan stipt te voldoen. „Beng, beng", een paar stipte stempels op de zegels. Onberispelijk stipt. Ik begon al wat milder te denken over de PTT, toen aan al mijn betere gevoelens met één slag de bodem werd ingeslagen: het kostelijke pak voor mijn oude, stipte oom werd met een reuzezwaai gesmeten bij een berg andere pakketten op meters afstand. De postambtenaar had blijkbaar nog te weinig ervaring in stipt mikken, want „bom, bom, bom", het pakket donderde via een stel andere van de grote berg af. Met schrik dacht ik aan de breekware waar. Hopelijk zou mijn stipte oom het begrijpen, dat het namelijk van de stiptheidsaksie kwam. Dezer dagen kreeg ik een bedankje. Dank zij de stiptheidsactie had oomlief het pak al binnen 24 uur. Alles smaakte best, al was het hier en daar wel wat kapot. Zelfs een stipte oom „kan niet alles heel opeten" en „ook bij hem is het van binnen toch donker". Wat het mooie, grote suikeren hart betreft zorgvuldig verpakt schreef hij: „het vermorzelde hart smaakte uitstekend! Dank zij de stiptheidsactie kwam hij op het bijbelwoord: „Een vermorzeld en ootmoedig hart zult Gij, o Heer, niet versmaden". Ik mijmerde verder... Als nu werkelijk alle mensen eens een stiptheidsactie gingen ondernemen niet om de boel in het honderd te laten lopen, maar om de samenleving eens wat beter, wat menseüjker te laten functioneren... Elke mens in het verkeer een stipte naïever van de verkeersregels. Stel je voor. Tijdens de feestdagen, waarna de kranten altijd uitpuilen van de ongevallen, zou elke automobilist plotseling een stipt- heidsactieveling zijn. Gevolg: geen dodelijke ongelukken door drankmisbruik, door te snel rijden, door gevaarlijk inhalen, door het nemen van voorrang. Tweede gevolg: de kranten van deze kerst- en nieuwjaarstijd met een heleboel lege kolommen, waarboven een grote kop GEEN ONGELUKKEN! Een stiptheidsactie in de beleving van ,Je naaste liefhebben als jezelf; je vijanden vergeven; je medemensen niet oordelen of veroordelen; weldoen met de rechterhand, zonder dat de linkerhand er weet van heeft". Een stiptheidsactie door het beleven van het kerstevangelie: „van goede wil" zijn, altijd en overal. En zo een beetje meer vrede brengen. Zo'n pakketje zou vol goedheid voor de medemens zijn. En middenin een heel groot hart; niet van suiker, maar misschien toch wel vermorzeld. Maar dat is dan echt niet de schuld van de PTT. Het priester-team en de commissie „pasto rale zorg" willen met uw medewerking graag een paar gespreksgroepen vormen in onze binnenstadsparochie. Het doel van deze gespreksgroepen zal u wel bekend zijn; het gaat er om met anderen van gedachten te wisselen over alle problemen, welke zich in deze tijd voordoen in onze gezinnen, in de kerk, en in de wereld. Soms zullen wij misschien verder gaan dan alleen maar „van gedachten wisselen". Mogelijk wordt er een aktiviteit gestart, waarmee ons gezin, waarmee de kerk, waarmee onze parochie of ons maatschappelijk welzijn ten zeerste gebaat is. Er zijn reeds enkele gespreksgroepen in onze parochie, en wij kunnen u van harte aanbevelen samen met anderen, enigszins gelijkgestemden, een of een paar nieuwe groepen te vormen. De leden van de bestaande groepen ervaren de gesprekken als een verrijking, als een riem onder het hart. Voelt u er ook voor? Knipt u dan de invulstrook even uit, en doet u hem ingevuld in de brievenbus van de pastorie, op naam van pastoor J. Laurent, Singel 104. Zodra wij een overzicht hebben over het aantal gegadigden, ontvangen zij een uitno diging voor een eerste bijeenkomst, waarop wij ons samen kunnen oriënteren. Wij zijn benieuwd naar uw reactie! Wij zijn ook heel graag de jonge mensen! Commissie Pastorale Zorg. Ondergetekende wil deelnemen aan een te vormen gespreksgroep. Mijn naam luidt: Mijn adres: Mijn leeftijd: (Eventueel: mijn telefoonnummer is: S.v.p. doorhalen wat voor U niet van toepassing is. Man Vrouw Gehuwd Ongehuwd. Hij/zij kan af en toe het groepje van ongeveer 10 personen thuis ontvangen. Ja Neen. Hij/zij kan en wil eventueel zelf als gespreksleid(ster) optreden. Ja/ Neen. Handtekening: WWW—WWVVWW -~~"vwwwvwwwwvwwvwvwwwwwwwwwvwvwwwvwvwww.

Het Nieuwe Stadsblad | 1970 | | pagina 5