ROTONDE RANDSTAD-EDITIES 2T««U BMW MIKT OP MMCHEN de weg op met de De FIAT 128, elan en temperament WERKEN SAMEN Techniscli AUTO- allerlei swMiwvmwvwmuw JÉ**»- BR De tijd is een moordenaar, onver biddelijk als de beul, onherroepelijk als een scherprechter. Wat vandaag up to date is, le dernier cri, het nieuwste van het nieuwe, veroudert morgen, lijkt volgend jaar wat achterhaald. En kan binnen een decennium totaal met stof bedekt te zijn. Sic transit! verzuchten dan, in de herfst van het seizoen, als ook op de autowegen de bladeren vallen, de melancholici en zij hebben gelijk. Want neem die 128 van Fiat, die ik bestuurde. Nog weer klinken de echoos van de fanfare die annon ceerden dat deze creatie uit het Huis Turijn met zich voeren mocht het predicaat „Auto van het Jaar". Verdiend, volkomen verdiend, oor deelde de internationale autopers en ook in West Europa queuden de gegadigden voor de showrooms, zodat dealers niet zonder spijt verzuchten: ze gaan als suikerbrood jes, hadden we ze maar meer in voorraad. Inmiddels, sinds het van de band komen van de eerste 128 typen knaagt de tand des tijds door. En wie nu, nadat de 128 eigenlijk al weer een vertrouwde verschijning op onze autowegen geworden is, de kennismaking vernieuwt ondergaat een tweeledige reaktie. Enerzijds; sturend met dat water- vlugge automobieltje beaamt men dat Salomonsoordeel. Ervaart men het als terecht dat juist deze General Motors, Amerika, en Isu- zu, Japan, vinden elkaar. Tussen de Amerikaanse autoreus en een van de kleinere Japanse autofabrikan ten is een overeenkomst bereikt die op langere duur ingrijpende invloed zal kunnen hebben. De Amerikaanse auto-industrie stelt zich op allerlei wijze veilig tegen de toenemende import uit Japan General Motors, de grootste auto producent ter wereld, doet dat finder meer door het aankopen van ibanden met de Japanse concurren tie. Er komt een breed opgezette vorm van coöperatie die niet alleen het over en weer uitwisselen van technische gegevens beslaat, maar ,ook het wederzijds gebruikmaken 'van eikaars verkooppunten. Zal deze regeling op korte termijn ileiden tot een andere verkooppoli- 'tiek? Zullen Isuzu's straks bij General Motor-dealers verkrijgbaar \zijn? En welke rol zal de huidige 'Isuzu-importeur dan (nog) spelen? Bij General Motors in Rotterdam keek men tegen de nieuwe samen- werkingsregeling nog wat onzeker aan. Het commentaar beperkte zich tot de mededeling dat er nadere verklaringen over afgelegd izullen worden. Isuzu-importeur Englebert in Voorschoten: „Wij hebben van een en ander kennis genomenVoorlopig verandert er niets, dit jaar niet en volgend jaar ook niet. Wat er in '72 gaat komen kunnen we nog niet voorzien. Wij handhaven het importeurschap via onze dochter N.V., de Delft se \Motorenhandel, terwijl de circa Jachtig Isuzu-dealers in het land i,gewoon in de roulatie blijven". ■VWiVVW\WVVVVAVVVV\ï automobiel Auto van het Jaar werd. Alleen om de tijstijl al. Om the value for money die dit wagentje in zich heeft. Om de gezeggelijkheid waar mee het zich door stad en land laat drijven. Maar anderzijds gaan er ook wat lampjes gloeien. Dringen zich wat vraagtekens van voorzichtige reserve op. Springt even de twijfel op of Fiat met deze 128 werkelijk al alle kinderziekten onder de knie heeft gekregen. Om daar maar eens mee te beginnen: ik vind het versnellings bakje van deze Fiat niet de sterke kant. De een en de achteruit deden in mijn test-model uitgesproken stuurs en ik voorspel dan ook, dat Fiat in de toekomst die 4-bak met dat overigens wel kordate pookje onder de loep zal nemen. De koude start, een ander minder sterk trekje. Deze Fiat - wat niet vreemd mag heten voor een wagen uit warmer regionen heeft het merkbaar niet op ons vochtige klimaat. Buitenslapen bekomt zo'n 128 in de lage landen niet zo bijster best. Maar loopt, nadat de bestuurder heel gehoorzaam het start-ritueel heeft uitgevoerd, die Fiat eenmaal, dan is het helemaal het volbloed kopklep- pertje, dat weg wil wezen, dat lacht om verkeerslichten en dat voorlig gers die met 70 langs de berm sukkelen het nakijken wil geven. Op zijn kleine wieltjes, op zijn korte (Mc Phersen) pootjes draaft de 128 door, door allerhande verkeer en of het nu ruim 135 km/u is op het beton van de snelweg of met 50 op de klok door tuinsteden, dan is de wagen in z'n element. Goed sturend en (dan) zonder schakelproblemen, kittig reagerend is dit automobieltje dat zich voor f 6.356,— mee laat nemen (als standaard twee deurs) een auto die het in deze prijsklasse met recht ver brengt. De krachtbron, een 1116 cc dwars- geplaatste overvierkante motor, die bij 6000 tpm 55 din pk afgeeft, bovenliggende - zo wil het de mode immers - nokkenas en (mag ik dat op zijn plaats vinden in deze ruime kleine Italiaan! vöörwielaandrij- ving. Geen ruimtebeperkende tunnel dus. De wegligging en het rijgemak; de wielen zijn onafhankelijk opge hangen; aangenaam. De remmen: schijfremmen voor, trommelremmen achter. Wel, die remmen ervoer ik nu weer als minder zonnig. Wie met: een vaartje van 90 km/h op niet onberispelijk droog beton een nood stop maakt, trekt beslist geen lineaalrechte strepen, integendeel, de 128 wil dan „zeilen". Trouwens, de remcapaciteit ervoer ik in het algemeen als magertjes, wat ook de proeve op de rollenbank onderlijn de. De besturing, zegt de fabrikant, is licht. Ik ben dat niet helemaal eens, wagens met voorwielaandrij ving laten dat doorgaans aan het stuurrad merken. Nee, licht niet. Wel prettig. Met een goede zit niet in het minst door een uitgekiende stuurstand. Een schokabsorberende stuurkolom, bestaande uit drie frag menten. De totale autolengte is maar 3.85 M, toch zal niemand de 128 niet ruim kunnen noemen. Vier-vijfde van het tofale ruimtepakket is dan ook voor de man achter het stuur en zijn passagiers, die zonder meer op de kuipachtige zeteltjes goed zitten. Voor- en achtervering dragen aan dat comfort bij. Achter een dwars- veer, een bladveer die tevens als stabilisator fungeert. De benzine tank is goed voor 38 Eter, wie niet al te zeer aan de verleiding toegeeft met deze Fiat door te trekken, zal de consumptie van de krachtstof als redelijk-zuinig ervaren. De vormgeving: Fiat's 128 heeft beslist het gezicht mee. Het interieur is ook verzorgd. Toch zijn er enkele „nieten" die men mist, terwijl er weer accessoires zijn die men als welkom begroet. Heel dankbaar stemt de interval-ruitenwisser, die voor ons klimaat geschapen lijkt. Wel in de 128 een buitenspiegel, geen meter voor temperatuur, olie druk of uurwerkje. Wel een benzine meter met verklikker, wel ook een antiverblindingsspiegel. Twee klok- Steekproeven op de rollenbank bewezen dat de remmen in deze Fiat 128 de aandacht trekken en niet in positieve zin. De max. remvertraging voor R 1.87; L 1.93; achter R L To aa' 5fil m f ^2; terwijl het wettelijke totaal 6 m sek 2 is. Ook de handrem is zwakjes L 1R 0,9 wat 1.9 m2 sek. oplevert, niet geweldig De acceleratie van 50 tot 90 km/u is 10 sek, van 70 naar 120 in 28 sek. De topsnelheid °P.de.rsnv /n 5 lfIn/"'deJteUer WIJSt dan 140 km/" aan. De correcties 54 op de teller is 50 km/u in werkelijkheid, 75 moet zijn 70 en 96 moet zijn 90. 'mén»* H ,11. BMW denkt nu al aan de Olym pische Spelen van 1972, als bij de fabriek in de Beierse hoofdstad „voor de deur" in München de vierjaarlijkse topsportontmoeting ge houden wordt. En bij de Baierische Motoren Werke vindt men dat ter gelegenheid daarvan een aanwinst in het BMW-programma niet zou mis staan. Dat BMW, het Duitse klasse- merk dat met name met de 1600 en 2002 typen in Nederland buurland België de loef afsteekt, daarbij met een goedkope wagen zal komen is weinig aannemelijk; de ervaringen met de kleine BMW's zijn daar niet naar. BMW is als autoproducent boven dien te gering om zich aan een laaggeprijsde wagen te wagen, de dagproduktie ligt er zonder meer te laag voor al is men er in München gelukkig mee dat thans per dag 700 auto's van de band komen. Ter vergelijking: DAF in Eindhoven haalt dagelijks 300 automobieltjes. Het ligt meer voor de hand daarom dat BMW het in de boven de 10 mille sèktor zoekt. Nu omvat het programma auto's die in prijs variëren van f 10.626,- tot f 33.488,—, waarvoor de zes cylin der BMW 2800 CSA tekent. De export naar Amerika is voor BMW aan importantie aan het winnen, hoewel men zich met het voorbeeld van kleine grote broer VW voor ogen er voor hoedt meer dan 10 procent van de totale uitvoer naar één afzetgebied te laten gaan. Om de Amerikaanse marktpositie te verste vigen lanceert BMW de Bavaria. Voor 1972 mogen van BMW geen nieuwe aanwinsten verwacht wor den. Men tracht in te lopen op de leveringstijden, die voor de 1600 en 2002 variëren van een week tot vier maanden. De 6 cylinders zijn vlot- (ter) leverbaar. BMW, 135 dealers in heel Nederland, heeft sinds enige tijd in het landelijke Ravenstein een centraal magazijn in gebruik, maar hoofdkantoor en showrooms blijven in Den Haag. In Nederland klimt de BMW-verkoop, maar de omzet in België blijft wat achter. Nederland staat aan de top van BMW afne mende landen, in oktober werden hier 200 BMW's meer verkocht dan vorig jaar bijvoorbeeld. Met name om meer bekendheid te verkrijgen voor de vierdeurs en zescylinders organiseert importeur Alimpo N.V., Den Haag regionale shows in samenwerking met een aantal districts-dealers. Daarop prij ken dan in een daarvoor geëigende omgeving alle BMW's, uiteraard ook de 2002, die recent door het Instituut voor de Autohandel in Driebergen uitgeroepen werd tot auto van het jaar. BMW draagt zijn rijders een warm hart toe en noemt ze young executive men. Standpunt van BMW: een goede rijder wordt door een goede auto een veilige rijder. Op veiligheid en service valt de klemtoon, waarbij BMW ook nog denkt aan de (overgenomen)Glas. Die wagen is er thans helemaal uit, maar ingevolge wettelijke verplich tingen blijft de onderdelenproduktie gedurende tien jaar verzekerd. In het voormalige Automuseum in Driebergen dat was voor het eerst dat dit gebouw voor een show gebruikt werd - toonde Alimpo, samen met regionale dealers, het complete BM W-programma. De zes cylinders vormden het hart van de expositie, waarop ook de 2002 TI te bezichtigen was, .waarmee Cees van Grieken en Marcel Verbunt (foto) het vaderlandse rallykampioenschap 1970 in de wacht sleepten. ken op het hellende dus niet te benutten dashboard, waarvan een zonder meer loos is, alleen het schriele benzinemetertje vond er plaats op en verder is die klok zonder doel. Het contactslot zit wat onhandig. Maar kijk eens in de bagageruimte, daar gaan ook de koffers van wie op het laatste moment nog mee moet, in. De schakelaars bij de stuurkolom: even wennen, maar dan handig binnen handbereik. Om nog even op de bagageruimte terug te komen: 370 dm3 is beschikbaar en dat vind ik voor deze wagen heel behoorlijk. De acceleratie is vooral in de aanvangsnelheden goed, hogerop zakt dat wat af, van stilstand tot 90 km/h in tien sekonden, maar klim men naar 120 kost 28 sekonden. De maximale snelheid, zegt de fabriek, overschrijdt de 135 km/u, wind en weder diendende haalt men (op de teller) de 140 krap. Maar ook dan maakt de 128 totaal geen hijgerige indruk. Wat weer ruimte geeft voor de vraag hoe dit wagentje zich op de duur houden gaat als men veelvuldig aan die invitatie om fors op snelheid te rijden gehoor geeft. Opvallend vind ik in ieder geval wel dat binnen- en buitenlandse autobladen behoef te hebben aan tests van de 128 na 20.000 en na 50.000 km. Ik weet wel zeker dat dan iets van de schaduwkanten die ik bespeurde pok aan het licht komen, wat niet wegneemt dat, totaal genomen, de 128 loopt als een (Italiaans) zonne tje. En dat is dan ook de eerste en de laatste indruk: helemaal een Fiat, helemaal een plezierig rijdende wa gen, helemaal een automobieltje dat vaart weet te maken en dat in zijn prijsklasse zeker „indertijd" de jaar prijs verdiende. Maar mogelijk ook een wagentje waaraan men wellicht wat al te snel al te hoge eisen gaat stellen. Beslist een auto die vooruit wil, maar die wat moeizaam in te tomen is. Een temperamentvolle Italiaan, met andere woorden. BMW treedt volgend jaar aan op de Amerikaanse markt met de' BMW Bavaria. Het is een 2800 cc] versie van de huidige BMW 2500.; Uiterlijk zal er wat verschil zijn] met de Europese typen. De grote concurrent van Toyo-' ta (in ons land het meest verkochte Japanse merk) Datsun brengt een1 zevende transportschip in de vaart. Bijna 2000 Datsuns kunnen eri gelijktijdig mee vervoerd worden,] aldus deelt de fabrikant van dit i merk, het Nissan-concern mee. Primeur van autoweekblad I Autovisie: er komt, aldus het! orgaan van de KNAC, in '72 eeni nieuwe Opel op de weg in de] Rekord of Commodore-reeks, i Voor '71 verwacht men van GM1 Duitsland verder geen nieuws meer. De Zweedse Saab 99 komt voor het nieuwe jaar uit met een 1850' cc-versie ngast de „lopende" 1700 J reeks. De gangbare 99 kost l f 12.990,— de nieuwe Saab zal duurder liggen. De „goedkope" i Saab 96 blijft met tien gulden net onder de tien mille.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 12