liet nieuwe RENAULT krijg: Dat eerste bedrijf moet een vervolg en i 3e lustrumjaar: Kleurige kunsf met Openbaar Kunstbezit KOSTER n.v. juwelier Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mafhenesse (Rotterdam) f TEL. 707777 rob he enes noordmolenstraat 2, r'dam, tel. 283711 rubensplein 3, schiedam, tel.266798 DEFECT BEt RADIO„ACTIEF 18e JAARGANG WOENSDAG 20 JANUARI 1971 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport In het Schiedams Kerkbladhet officieel wekelijks orgaan van de Gereformeerde Kerk van Schiedam schrijft ds. Van Zuylen een artikel tje, nee, HET HOOFDARTIKEL met als kop: Onze gastarbeiders... einde van het eerste bedrijf". Ds. Schuring nam hem een jaar geleden eens mee naar de Zeestraat om daar de woningen van de Marokkanen te bekijken. Diezelfde middag bezochten zij de behuizing van Turken aan de Rotterdamse- dijk en een week later nam men een kijkje aan de Buitenhavenweg. Met gemengde gevoelens keerden zij toen naar huis terug. Schiedam sloeg echter geen slecht figuur, maar er waren toch wel uitwassen en misstanden waar op dat mo ment weinig aan te doen scheen te zijn. En nu kómt het... Vanuit de kerk, de Gereformeerde Kerk van Schie dam is toen het plan opgekomen om zelf een huis ,,in handen te krijgen" en in te richten juist voor diegenen die tussen de wal en het schip dreigden te raken. In themadiensten en in de Kerk bode werd het probleem aangesne den en men verzocht de gemeente een huurwoning beschikbaar te stellen. Even snel kwam er een garantie fonds van leden van deze kerk van 3 a 4 duizend gulden (waarvoor men tot op heden nog geen gebruik behoefde te maken), stoe len, tafels, bedden, vloerkleden, kortom alles wat nodig was voor de inrichting van dat huis werd tijdelijk opgeslagen in de Ooster- kerk. De Diakonie bemoeide er zich mee. De Gereformeerde Kerk was bezig met de gastarbeiders, schrijft ds. Van Zuylen enthousiast. Maar dit werk ging pas helemaal góed draaien, toen een huurwoning aan de Singel door de gemeente be schikbaar werd gesteld. In alle stilte ging men aan het timmeren, verven en behangen. Er verrees een douchecel en er kwam gasverwar- ming. Eén kik en er werden meubels bezorgd. Grote lof zwaait iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii deze dominee toe aan de heren Pelgrim en Tangenbergh die spe ciaal belast waren met dit stuk werk. En toen was op een dag, een week géleden, ineens dit huis helemaal klaar. Het beschikt over een grote eet- en zitkamer, twee slaapkamers met elk drie bedden, een grote keuken en een kleine bijkeuken, toilet, douche. En ruimte voor zes Turkse gastarbeiders, die het er geweldig naar hun zin hebben. Einde van het eerste bedrijf... Dit bedoelt die predikant waarschijn lijk met een vraagteken. Want zal de gemeente weer een woning afstaan? Zullen de zusterkerken dan ook een huis voor hun rekening nemen Vragen en nogeens vragen. Het antwoord kan heel kort zijn: er móet een tweede en liefst zelfs een derde bedrijf komen. Zoals dat ook in bijna elk toneelspel het geval is. In dit geval een blijspel van naastenliefde. O, ja, voor ik het vergeet: er is nog een behoefte aan twee kleren kasten, een van anderhalve meter breed en een van één meter breed. Liefst ook kasten waarin men kleren kan ophangen. Het huis moet onderhouden worden. Wie stelt zich hiervoor beschikbaar? Het behoeft niet voor niets en u komt beslist niet in een troep. Kijkt u allemaal uw zolder en uw kelders eens na. Denk eens na over dat twéede bedrijf... MIEKE Deze maand begint de vijftiende jaargang Openbaar Kunstbezit. De initiatiefnemers van destijds aller eerst de beeldhouwer Joh. G. Wertheim, de eigenlijke „uitvinder" van Openbaar Kunstbezit zullen wel nauwelijks hebben vermoed, dat hun idee zó aan zou slaan en goed zou zijn voor drie kroonjaren. Er zijn nu totaal zo'n 1,5 miljoen reproductie-albums in omloop. Zelden worden ze van de hand gedaan door de gelukkige bezitters en gebeurt dat al eens - door verhuizen naar een kleinere woning bijv. - dan komen er op een advertentie honderden brieven van mensen, die zo graag ook de allereerste, nu intussen uitverkochte, jaargangen willen hebben. De populariteit van Openbaar Kunstbezit is niet verbazingwek kend. Een kunstboek, dat je als het ware zelf verzamelt: de reproducties en teksten worden in een aantal afleveringen per jaar bij de abonnees thuisbezorgd en kunnen dan in een royale linnen bewaarband worden gestoken. Een kunstboek met toelichtingen, die voor iedereen te vatten zijn, die met een beetje aandacht wil lezen. En dan de onwaarschijnlijk lage prijs: door de grote oplage én doordat Openbaar Kunstbezit werkt zonder winstdoel, kan een jaargang met 60 superieure kleurenreproduc ties worden aangeboden voor nog niet eens 15 gulden. De nieuwe jaargang omvat weer een keur van oude en moderne werken, Egyptische kunst, Dürer, Rem brandt, Frans Hals, Breitner, Van Gogh, maar evengied werk dat zó uit het atelier van tijdgenoten is geko men; Frans Hals, Breitner, Van Gogh, maar evengoed werk dat zó uit het atelier van tijdgenoten is gekomen; hebben we aan dat laatste niet vooral behoefte goede zake lijke oriëntatie over het belang, daar wèl een beetje in thuis te zijn, want je moet toch aannemen, dat nü levende kunstenaars vormen zoeken voor dingen die ook ons betreffen, al kijken we tegen hun werk nog zo onwennig aan. Ook de televisieprogramma's bieden oud en het allernieuwste. Er komt een serie programma's over het museum van oudheden in Leiden, over de late middeleeuwen met, o.a. prachtige miniaturen; maar even goed over experimenten waarmee nu kunstenaars bezig zijn, bijvoorbeeld doordat ze met een computer werken, of niet meer verf, linnen, brons of steen als werkmateriaal gebruiken, maar de film- of televisie camera. Dat alles is terug te vinden in de nieuwe jaargang Openbaar Kunstbezit, die half januari 1971 begint. Ook bij de verschillende televisieseries ontvangen de abon nees toelichtingen, die met kleuren reproducties zijn geïllustreerd. Elke abonnee van Openbaar Kunst bezit krijgt een museumkaart, die hem toegang geeft, gratis of met reductie, tot de vaste collecties van meer dan honderd musea in Neder- En ook dit is er een uit Openbaar Kunstbezit 1971: Hendrik ter Brugghen (1588-1629). „De evan gelist Marcus met leeuw", Stadhuis, Deventer. huis maar f 2,50 in plaats van f 4,— toegang, als ze hun paspoort van Openbaar Kunstbezit konden tonen. Verder bieden op gezette tijden kunst-tijdschriften en musea de abonnees van Openbaar Kunstbezit Over Openbaar Kunstbezit ge sproken: ook deze reproduktie zit bij de nieuwe jaargang - Abraham van Strij (1753-1826) „De teken les", Dordrechts museum, Dor drecht. land en België; soms zelfs tot grote tentoonstellingen zo betaalden de bezoekers van de Goya-tentoonstel- ling, afgelopen zomer in het Maurits- aanzienlijke kortingen op hun uitga ven. een „markt" van om en nabij de 100.000 mensen is belangrijk genoeg om iets op de prijs te laten vallen... Wanneer men al deze voordelen bij elkaar optelt, is een abonnement Openbaar Kunstbezit haast voor niets. En dat terwijl je er zoveel genoegen aan beleeft, en er thuis van alles mee kunt doen. Tal van ouders, die graag willen, dat hun kinderen een beetje thuis raken in de wereld, maar die zich op het gebied van de kunst wat onwennig voelen, hebben terwille van hun kind de reproductie-albums op de plank staan. Anderen hebben geen aanleiding, zo ver te denken - hun gaat het om louter kijkplezier; de kwaliteit van de reproducties maakt dat ruimschoots mogelijk. Weer anderen gebruiken Openbaar Kunst bezit dankbaar als een uitweg uit de radeloosheid van wat ze die-of-die nü weer met z'n verjaardag (of bij welke andere feestelijke gelegenheid ook maar) moeten geven. Het is bijzonder eenvoudig, abonnee te worden, of een ander abonnee te maken: f 14,90 storten op postgiro 1665, Openbaar Kunstbezit, Amsterdam, met duidelijke vermel ding van naam en adres, is voldoen de. Dat is nog minder dan wat 9 pakjes sigaretten kosten. Of je van Open baar Kunstbezit méér plezier hebt dan van 9 pakjes sigaretten, zal wel een zaak blijven van ja-en-nee. Maar dat je langer plezier hebt van een hele jaargang prachtige reproducties, is wel zeker. AANVULLING OP RAADSVOOR STEL Voordat bij de gemeenteraad een voorstel is ingediend inzake de gasvoorziening in Bijdorp, is een onderzoek ingesteld naar de mate van de belangstelling onder de bewoners van Bijdorp voor een aardgas-aansluiting. In overleg met de Technische Bedrijven van de gemeente is deze huis-aan-huis- enquête op voortreffelijke wijze door de Wijkvereniging Bijdorp georganiseerd en uitgevoerd, nadat te voren een voorlichtingsavond was belegd. De respons was zeer groot, van de 97 geënquêtteerden hebben allen het formulier ingevuld, dankzij het intensieve werk van de wijkver eniging. De voorwaarde was, om de investe ring financieel verantwoord te doen zijn, dat tenminste de helft van het aantal woningen in Bijdorp op het aardgasnet aangsloten zou worden. Welnu, van 97 geënquêtteerden hebben 63 positief gereageerd, of 65 pet. Hierbij kan aangetekend dat de belangstelling van de bewoners in de Schietbaanstraat (74 pet.), Spoor baanstraat (75 pet.), Burg. Verveen straat (71 pet.) en Westpolderstraat (69 pet.) aanmerkelijk hoger lag dan die bij de bewoners van de Schie- damseweg (35 pet.). Bij de enquête is niet alleen gevraagd of men een aansluiting op het aardgasnet wenste, maar ook voor welke doeleinden men het aardgas dacht te gebruiken; voor koken, verwarming, douchen. Hierbij bleek koken de belangrijkste drijfveer, in 61 van de 63 gevallen. Voor verwarming met aardgas meldden zich 46 gegadigden en voor het douchen 44. Tevens is gevraagd naar de redenen indien men geen aardgas-aansluiting wenste. In 16 gevallen gaf men te kennen tevreden te zijn of de voorkeur te geven aan de reeds gebruikte brandstofsoort, in 10 gevallen vond men het „te duur", in één geval was de verklaring dat men „bijna nooit thuis was", de rest gaf geen reden op. Telefoon 010151604 en 374721; 01899 5030 en 5874. WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 uur be reikbaar. Rotterdamsedijk 2 hoek Hogcbanweg Verkoop en inruil van alle merken. eparaties onder garant iq

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 1