ROND 4,6 MILJOEN NODIG VOOR BOUW BRANDWEER KAZERNE BREEDSTRAAT OP HET RANDJE VOORWERPEN Menu van de week Hoestsiroop VETERANENBINGO BIJ EXCELSIOR 20 BRAND IN EEN CONTAINER HET DIENSTGEBOUW OEFENPLAATS WERKPLAATS Jc. >f -ja -jé jc Je-jc Je Je Ja Je Ja Je je je Je -j< >f >f **HA-A-J<.JcjcjeJeJeJejcjeJeje,itJeJejejeJcJcA~X- „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM' GRONDWAARDE Koffiekwark Franse bonenschotel HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - WOENSDAG 20 JANUARI 1971 ,V» De bouw van een nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat komt financieel op rond 4,6 miljoen te staan. In hun voorstel aan de gemeenteraad wijzen B. en W. er op, dat sommige in de raadsvergaderingen van 1966 besproken eisen betreffende deze bouw door de tijd al zijn achterhaald. Zo moet men thans rekening houden met de gegeven mogelijkheid tot uitbreiding van de beroepskern van de brandweer met acht tot tien brandweerlieden, zulks met de bedoeling dat deze leden van de beroepskern bij toerbeurt deelnemen aan een continu-wachtdienst en daarbij in de brandweerkazerne overnachten. Het complex is geprojecteerd op het terrein, dat wordt begrensd door de Breedstraat, de Verbrande Erven, de St. Eietersteeg en de bebouwing aan de oostzijde van de Dam. Het omvat het dienstgebouw aan de Breed straat, de werkplaats aan de St. Pietersteeg en daartussen "het oefen terrein van 65 m x 22 m. Er is rekening gehouden met het karakter van de bebouwing, zoals dat bij de opzet van bovengenoemd bestem mingsplan voor ogen heeft gestaan. Op de begane grond zijn geprojec teerd een garageruimte voor stalling van negen voertuigen, waarin mede is opgenomen een minimale ruimte voor omkleden en berging van de uitrukkleding, de alarmcentrale, wel ke met de vloer op plm. 1 m boven de begane grondvloer is geprojec teerd om de centralist een zo goed mogelijk overzicht van het bedrijf te geven, de hoofdingang van het dienstgebouw, de slangenwasserij met bendel- en haspelruimte, het slangenmagazijn, de slangendroog- en oefentoren, accu- en kleding- ruimte, de laboratoriumruimte voor de perslucht- en andere apparatuur en de schaft- met toiletruimte voor het werkplaatspersoneel. Op de eerste verdieping, welke alleen kan worden bereikt via de centrale hal, zijn geprojecteerd de dag- en nachtverblijven voor het personeel, de werkkamers voor de commandant en staf, de administra tie, de afdeling preventie, een leslokaal met studiehoek voor licha melijke oefening van het personeel. Het ketelhuis en de regelkamer voor de centrale verwarming zijn gepro jecteerd op het dak van het dienstgebouw. De oefenplaats is achter het hoofd gebouw van de kazerne geprojec teerd. De afmetingen zijn 65 m x 22 m. Direct grenzend aan deze oefen plaats komt midden in het hoofd gebouw de oefen- en slangendroog- toren. Deze plaats voor de toren is zo gekozen om bij oefeningen met de autoladder, springzeil, redlijnen, redzadels en haak- en schuifladders voldoende instructie en opstelruimte te hebben. Verder zullen in het terrein voor de oefeningen met slangenmateriaal en autospuiten on dergrondse, bovengrondse en gevel- brandkranen en een zgn. brandput worden aangebracht. Grenzend aan het oefenterrein is geprojecteerd de werkplaats voor herstel van voertuigen en andere werken die door de beroepsbrand weerlieden worden verricht. Ver wacht mag worden, dat de thans reeds gevormde beperkte groepskern nog enigszins verder zal uitgroeien. Voorshands zal de werkplaats bij handhaving van de vrijwillige brand- Zorg dat u het altijd in huis hebt. Er is keus uit vele merken, zowel voor kinderen als volwassenen. Enige jaren geleden, in de tweede helft van mei reden een stel vrienden met mijn vrouw en mij door het prachtige ruige Hoogland van Auvergne (het z.g. Massif Central). Op een fraaie dag besloten we de 1800 meter hoge Puy Marie op te rijden. Aan de voet van een bergtop wapperde een rode vlag en stond (in het Frans) dat er gevaar van sneeuw was. Wij dachten - zoals buitenlanders dat meer doen ,,och, die Fransen met hun poeha, het zal best meevallen". Bovendien was de algemene gedachte: Zodra we niet verder kunnen, gaan we terug". Toen we wat argeloze haarspeldjes genomen hadden stonden we opeens achter een vijftal auto's, die werden opgehouden omdat de sneeuw vier meter hoog voor de eerste wagen oprees. Van teruggaan was geen sprake omdat andere auto's ons waren nagereden en de weg slechts één auto breed was. Wel waren Ze van onze kant en van de andere kant op de top bezig met geweldige sneeuw-ruimers de boel vrij te maken. U hebt er misschien wel eens plaatjes van gezien: De machines schuiven langzaam op en spuiten bovenuit een stoere sneeuw-wolk de bergwand af. „Hoe lang denkt u, dat dit karwei gaat duren? vroegen wij in ons opgepoetste Frans. „Een uur of vijf" was het laconieke antwoord. Aangezien het tegen zessen liep klonk dit niet bepaald als een feestfanfare. Gelukkig leek die schatting naar niks want drie kwartier later bereikten de beide sneeuwvegers elkaar, ging er een „hiep hiep" op en konden we verder. We waren verlost: links een torenhoge muur van bevroren sneeuw, rechts een afgrond van ongeveer vijfhonderd meter diep. Daartussen de ruimte voor precies één auto met nog drie centimetertjes speling. Allemaal best te doen met een bekwame chauffeur achter het stuur. Dat dacht u: die sneeuwruimers ruimen wel de sneeuw, maar ze vegen niet de weg eronder, waar natuurlijk hele stroken spekglad ijs ligt. We voelden ook een enkele keer „het kontje" van de auto heen en weer glijden... met die afgrond van vijfhonderd meter vlak ernaast. We hielden allemaal stijf onze kiezen op elkaar, maar je hoorde de hartjes kloppen. Nog twee haarspeld-bochten moesten genomen worden eer we veilig zaten... je zag die bochten vóór ons liggen mét hun witte gevaar-stroken én die afgrond erlangs. Een geweldig avontuur om later na te vertellen... en dan zeg je er natuurlijk niet bij dat je voor het eerst sinds het verlaten van de kleuterschool met een natte broek bent thuis gekomen! SEBASTIAAN Dit is de maquette van de nieuwe brandweerkazerne, die aan de Breedstraat zal verrijzen, als de gemeenteraad het voor stel van B. en W. goedkeurt. Op de voorgrond het dienstge bouw, waarin straks de garage ruimte en de alarmcentrale worden ondergebracht en op de achtergond de werkplaats, waar de werkplaats zal verrijzen voor het herstel van de voertuigen. De oefenplaats komt tussen de twee gebouwen. Afmetingen: 65 x 22 meter. De veteranencommissie van „Excel sior '20" organiseert op vrijdag 22 januari a.s. weer een van haar fameuze bingo-avonden. Speciaal voor de jeugd. Vorige keer was de opkomst in „De Toekomst" zo groot, dat velen geen plaatsje kon den vinden. Voorkom dit, en maak dat je er om half 8 al bent. Dan is de koffie toch al bruin! weer worden gebruikt als technische werkplaats voor de Dienst van Gemeentewerken. Voor de bouw van de werkplaats zal gebruik worden gemaakt van de staalcon structies en wanden met deuren van de reeds gebouwde tijdelijke brand weergarage, welke na opheffing vann de brandweerkazerne en de werk plaats aan de Singel zal worden verplaatst naar het terrein aan de Breedstraat. Het terrein heeft een oppervlakte van plm. 3500 m2. De grondwaarde kan per m2 worden gesteld op f135,- en derhalve in totaal f 472.500,—. De gemeente heeft nog niet alle grond waar het om gaat in eigendom. De totale kosten bedragen f4.691.150,-. Brand brak in een container met afval uit, die stond op de Bokelweg. De brandweer o.l.v. de onder commandant J. C. Putter bestreed dit euvel met drie stralen op de waterleiding. De schade bedraagt ongeveer f 150,—. Oorzaak onbekend, al had den tevoren daar wel kinderen gespeeld... Schiedam Telefoon 26 47 81 DOE OOK ES WA T Nu we alweer ruim 2 weken in het nieuwe jaar zijn, is de rust in huis wel weergekeerd en zijn we weer aan de gewone gang van zaken gewend. Menige moeder zal een zucht van verlichting geslaakt hebben of nóg slaken en nu eindelijk ook eens wat tijd voor zichzelf krijgen. Of anders, dan móet u die tijd er beslist afnemen, want u hebt het broodnodig! U kunt maandagmiddag terecht voor Handenarbeid. Werken met: touw, leer en kralen. Het maken van énige moderne sieraden. Deze cursus begint zo gauw er 12 mensen zich hebben opgegeven. De cursus komt ook op maandag avond. Dinsdagmiddag: Uiterlijke Ver zorging: deze cursus begint weer op 2 maart, bent u er vlug bij! U leert alles over de verzorging van: voeten, handen, gezicht enz. enz. Donderdagmorgen: Creatief Hand werken; een cursus waarbij al uw creativiteit naar voren gehaald wordt. U leert fantastische dingen maken. Toe, geeft u er zich ook eens voor op. U zult er versteld van staan, wat u presteert! Gast en Gastvrouw begint weer op: donderdagavond 18 februari. Er is altijd veel belangstelling voor, duur: 6 lessen. Ook voor de mannen een fijne cursus. Komt u eens samen met uw vrouw of verloofde! Koken voor beginners dinsdag avond: vooral verloofden (samen natuurlijk) en jonggetrouwden zijn hier op hun plaats. Koken voor gevorderden woens dagavond. Lijst van gevonden voorwerpen: Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00-17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Bruine diplomaattas met inh.; brui ne pukkel met inh.; huissleutel; paar dameshandschoenen, stof met leder; 1 paar rolschaatsen; houten wandel stok voor invalide, te bevragen aan de post Buitenhavenweg. Te bevragen bij de vinders: Doublé armband met plaatje, Wes- terveld, Th. a Kempisstraat lb; dameshorloge met schakelband, V.d. Heiden, Verdistraat 16, tel. 701896; doublé dameshorloge met zwart lederen band, Scheaffer, Rem- brandtlaan 91 djongenshorloge met rekband, P. J. Snijders, Roëllstraat 57; bruine damesportemonnee met beugel en inh., Eenhuizen, Joh. Straussplein 159, tel. 702327; brui ne kinderschooltas, Windau, Bach- plein 398, tel. 703714; rode knip- portemonnee met inh., H. Schriek, Fultonstraat 15a; zwarte laklederen tas met inh., Scheefhals, Mariastraat 71; bruine herenportemonnee met inh., Riedijk, Nieuwe Maasstraat 96b; twee lipssleutels aan ring, Verkaik, Joh. Straussple.n 263; rood/groen pen-etuitje met inh., R. Boerée, Louis Zimmermanplein 18; bruine dameshandschoenen, mevr. 't Hart, Berkenlaan 42; een blauw glacé kinderhandschoentje, A. v.d. Ende, Oldenbarneveltstraat 125; speelgoedautootje (nieuw), Jeys- man, Rossiniplein 34; hondenket ting, Schaeffer, Rembrandtlaan 9ld. Te bevragen bij Dierentehuis, Sint Anna Zusterstraat, Schiedam: Zwart/bruin gevlekte kater; zwart bruine hond, schofthoogte 45 cm (flapoortjes); zwarte bastaard poedel plm. 7 jaar. Belt u ons even of loopt u langs om u op te geven. Kantooruren: dinsdag- t/m vrijdag morgen van 9.30-12.00 uur. Onze consumenten-informatrice wil u ook graag van dienst zijn. En verder onze folders en brochures, te veel om op te noemen. We zien uw bezoek graag tegemoet op Korte Dam 5. Tot spoedig ziens! De wintertijd is de tijd van erwten, bonen, capucijners en linzen. Deze zijn alle rijk aan bouwstoffen: eiwitten, ijzer en zouten en aan beschermende stoffen: o.a. vitamine BI en B2. Helaas bevatten peulvruchten weinig vitamine C en daarom moet een peulvruchtenmaaltijd altijd aan gevuld worden met groente of fruit. Een groentesla van rauwe witlof, gekookte bietjes en appel, aan gemengd met sourcream of Bulgaar se yoghurt zal een gezonde èn smakelijke aanvulling zijn. Zondag: loempia, witlofschotel met ham, kaassaus en aardappelpuree, yoghurt met mandarijntjes. Maandag: jachtschotel van bruine bonen, uien en aardappelen, sla, koffie kwark. Dinsdag: verse worst, knolraap, aardappelen, wentelteefjes. Woensdag: hete bliksem, gebakken bloedworst, cornflakes met melk en suiker. Donderdag: tomatensoep, gevulde, gestoofde uien met gehakt en aardappelen. Vrijdag: gebakken kaasplak, gestoof de knolselderij, aardappelen, ci- troenrijst met vanillesaus. Zaterdag: Franse bonenschotel, fruit. 2 eetlepels poederkoffie, basterd suiker, 2 doosjes magere kwark, melk chocolade hagelslag. Roer in een kom de poederkoffie met wat basterdsuiker. Klop de kwark erdoor. Schenk er al klop pend wat melk bij tot een romige massa ontstaat. Verdeel deze over 4 compöteschaaltjes en strooi er cho coladehagelslag overheen. 1 liter gare bruine bonen uit blik, 2 gesnipperde uien, 200 gr. gehakt, 50 gr. geraspte oude kaas, 50 gr. boter, tijm, 100 gr. fijn gesneden ham, zout, peper, 2 losgeklopte eieren, peterselie. Laat de bonen wat uitlekken. Smoor de uien in de boter en roer het gehakt hierin gaar. Meng de geraspte kaas erdoor met de fijngesneden ham. Maak het geheel op smaak met zout, peper en tijm en roer de 2 losgeklopte eieren en veel peterselie erdoor. Breng de massa over in een bebo terde vuurvaste schotel, strooi er geraspte kaas over en geef deze in een voorverwarmde oven in onge veer 30 minuten een goudbruin korstje.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 3