GASVOORZIENING BIJDORP ■KETHEL VOOR DE JUNIORENWEDSTRIJD KON. EHBO MET VEEL BELANGSTELLING VOLGENDE WINTER urgerlijke tand MENU VAN DE WEEK Veel te doen in HDVS-dubhuis WAT ER TE DOEN IS IN SCHIEDAMS STEDELIJK MUSEUM te; Aan een boom wapperde de vlag van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Schiedam ten teken, dat door de zij-ingang van „Schiecarton" te volgen, men meteen met een straatongeluk geconfronteerd werd. Een ietwat benevelde fietser komt ten val en een dame, die verschrikt weg wil lopen, ondergaat hetzelfde lot en krijgt daardoor schaafwonden aan de binnenkant van haar hand, maar verstuikt daarbij ook haar enkel. De réchter. U zag dit zaterdagmiddag allemaal gebeuren. Een klein drama. Compleet met geronnen bloed. Een groot stuk zeil en een fiets bovenop dat been. NOG VIJF MINUTEN DE UITSLAGEN Voedzame witte bonensoep met kaas Rozijnenmu esli HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 22 - VRIJDAG 22 JANUARI 1971 i/tAUHAl DAG1.151V QAJ820AT2 3V/U2!ki T3H Oefening baart betere EHBO-kunst: een vrouwelijk „slachtoffer" wordt volgens alle regels van die kunst geholpen met een gekneusde enkel en een verwonding aan de hand. Vijfmaal werd dit herhaald. Vijfmaal waren de dames Veenhof en Boo- mert plus de heren Domenie (allen uit Schiedam) en Holst (Naaldwijk) uitstekend in hun Lotus-rol. Zij maken deel uit van de Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers. Iets waarvoor een spe ciale opleiding vereist is. De centrale jury bestond uit de heren J. Bruning, W. van Eijl en G. J. van Eden. De andere werd gevormd door de heren Zonneveld, De Boer, Den Otter, Hulsma, Sche- pens en De Jong. Heel veel belangstelling bestond er voor deze wedstrijden, die in twee boxen werden gevoerd. Eerste Hulp verleend in de wedstrijden Naald wijk Schiedam, Kralingse Veer- Kethel, Maasland-Hoek van Hol land, Maassluis—Vlaardingen (een derby?en Capelle a.d. IJssel Maasdijk. Het betrof hier het des kundig hulp verlenen bij een gebro ken linkeronderbeen (gesloten), een snijwond aan het hoofd, een ver stuikte enkel van de voetgangster en die schaafwonden aan haar hand (koolas). Men luisterde geamuseerd naar het gesputter van de fietser, die kreu nend met zijn been onder de fiets lag en dit in zijn roes misschien dubbel zag! De wond aan zijn hoofd. En een eindje verder de ontdane dame, die de pijn op duidelijke wijze demonstreerde. Foeterend op mensen die zich niet kunnen beheersen als ze een glaasje teveel op hebben en dan niet eens de fiets thuis laten! Geagiteerd, om toch vooral góed voor de dag te komen met al die E.H.B.O.-attributen voor deze onge lukken, togen de deelnemers(sters) aan de slag in deze tweede Junioren wedstrijd van de Kring Schiedam. Vijfmaal klonk heel gedecideerd de stem van Karei Lokken: ,,Nog vijf minuten... Toen lag even daarna de wielrijder op de brancard (een keer vanwege een te fors gewicht door gezakt) en zat de mevrouw op een stoel. Bogen de hoofden zich over de jury-rapporten. In de pauze ging mevrouw E. Kockx, béter bekend als „Tante Bets", een 47-jarig trouw lid van haar E.H.B.O. als een weldoende fee rond met limonade, koffie of andere frisdranken, want de hitte was soms ondraaglijk. Arme „slachtoffers" met hun jassen aan! De heer W. Kooten, voorzitter van de Kring Schiedam bracht dank voor de gastvrijheid in deze ruime zaal. Waar men rustig had kunnen wer ken. Al bleek wel dat een versterker werd gemist. Dokter A. C. Nijs, die met heel veel interesse deze verrich tingen had gadegeslagen, gaf daarna een toelichting op de fouten, die er waren gemaakt. Al moest het hem toch ook van het hart, dat men wel de juiste aandacht in het algemeen aan de belangen bij de behandeling van dat gebroken onderbeen had geschonken. De uitslagen voor box 1 luiden1 Maassluis 219 pnt., 67 voor de leider 2. Capelle a.d. IJssel 211 pnt., 53 voor de leider, 3. Kralingse Veer 168 pnt., 54 voor de leider, 4. Naaldwijk 164 pnt., 44 voor de leider 5. Maasland 161 pnt., 44 voor de leider. In box 2: 1. Vlaardingen 205 pnt., 61 voor de leider, 2. Hoek van Holland 200 pnt., 59 voor de leider; 3. Kethel 190 pilt., 52 voor de leider 4. Schiedam 180 pnt., 48 voor de leider en 5. Maasdijk 159 pnt., 52 voor de leider. Vier kunstwerkjes de traditionele bekers hebben afgedaan - werden door dokter Nijs persoonlijk aan de leiders overhandigd, zijnde tweemaal een eerste en een tweede prijs. Op 20 februari a.s. hebben de Tweede Seniorenwedstrijden plaats. Op zaterdag 23 januari organiseert de Junioren Contactcommissie van Hermes D.V.S. een vijfkamp voor de C- en B-junioren. Alle jongens die zich hiervoor hebben opgegeven, worden verzocht om 9 uur aanwezig te zijn in het clubhuis. Met warme kleding! Voor de D- en E-pupillen wordt een trektafelwedstrijd georganiseerd Ook deze jongens moeten om 9 uur aanwezig zijn. Voor de schaatswedstrijden in Hee renveen behoeven de jongens echt niet thuis te blijven, want er komt een t.v.-toestel in het clubhuis. Ook op zondag. De voorbereidingen voor de zomer sport cricket zijn al in volle gang. De start daarvan is bepaald op 8 mei. Deze week staat er een aanmeldings formulier in „De Aftrap". Wie interesse heeft voor cricket, moet dit formulier vóór 6 februari a.s. bij de Jeugd Cricket Commissie r.w. de Jieren W. R. Fontijn, R. C. Glans beek, K. C. Baris en T. Hartman inleveren. Om te onthouden: op 6 februari komt er een speciale film over het cricketspel. m GEBOREN Andreas z.v. H. Vink en W. J. Groeneveld; Johanna M. d.v. J. A. van Meerwijk en P. De Backer; Yvonne d.v. J. Pals en J. Goudappel; Elise d.v. J. F. T. van Driel en E. W. F. Koster Paulus J. S. z.v. F. A. Wiegeraad en M. L. G. J. Acker- mans. OVERLEDEN E. J. de Keulenaar, 47 jr.; A. Bouthoorn, 54 jr.; H. Wannee, 52 jr., echtg. van A. van Dijken; C. J. van der Toorn, 75 jr.; T. J. M. Schaap, 77 jr.; W. G. H. Roters, 83 jr., wed. van A. T. Riesouw; E. Rosmolen, 4 weken. Bij hun voorstel betreffende de kleinverbruikerstarieven elektriciteit hebben B. en W. gewezen op de bijzondere positie waarin de bewo ners van Bijdorp-Kethel zijn komen te verkeren door de afschaffing van de zgn. goedkope kookuren. In tegenstelling tot de overige bewo ners dezer gemeente hadden de bewoners van Bijdorp, evenals die trouwens van Kethel-dorp, na hef vervallen van de goedkope stroom- uren op werkdagen niet de mogelijk heid over te schakelen op aardgas. In genoemd voorstel zegden B. en W. toe, dat zij zouden onderzoeken of aan de door de bewoners van Bijdorp naar voren gebrachte bezwa ren zou kunnen toegemoetgekomen door dit stadsdeel alsnog van aardgas te voorzien. Naar aanleiding van het thans beëindigde onderzoek kan het vol gende worden medegedeeld: Met de aanleg van het aardgaslei dingnet, de dienstleidingen en me ters zal een investering zijn gemoeid van circa f 75.000,—. Uitgaande van een afschrijvingsduur van 10 jaar, bedragen de aan deze investering verbonden kapitaalslasten gemiddeld f 9.800,- per jaar. Uit een kostencalculatie is gebleken, dat het doen van deze investering eerst financieel verantwoord zou zijn indien ten minste de helft van het aantal woningen in Bijdorp op het aardgasnet zou worden aangeslo ten. Alvorens een onderzoek in te stellen naar de mate van belangstel ling voor aardgasaansluiting, en met name naar de animo voor het gebruik van aardgas voor ruimtever warming, hebben B. en W. over wogen op welke wijze het voor de bewoners aantrekkelijk zou kunnen worden gemaakt om tot aardgas- afname over te gaan, ondanks de relatief hoge kosten die daaraan voor hen zijn verbonden. Indertijd is bij de overschakeling op aardgas een regeling getroffen, waar bij in principe al'e kosten van ombouw werden vergoed. Daarenboven werden nog verschil lende tegemoetkomingen verstrekt. Omdat het weinig zinvol leek deze gecompüceerde regeling voor het beperkte aantal van circa 100 „potentiële" afnemers in Bijdorp wederom in het leven te roepen, heeft het College naar een eenvoudi ger financiële regeling gezocht. „Wij menen deze gevonden te hebben in een zgn. cadeaugasactie. Deze is indertijd ook gevoerd om het verbruik van aardgas voor ruimtever warming te stimuleren. Wij achten het verantwoord de bewoners van Bijdorp aan te bieden, dat zij gedurende de eerste 2 jaar na de algemene aansluiting 50 pet. reduc tie krijgen op de prijs van het aardgas. Dit houdt dan tevens in, dat degenen, die op een later tijdstip tot afname van gas overgaan, een kléiner voordeel genieten. Een en ander zou voor de technische bedrijven inhouden, dat gedurende de periode dat deze actie wordt gevoerd wel de inkoopkosten zullen worden goedgemaakt, doch dat van de normale bruto-winst naar raming slechts 1 /3 deel zal worden gereali seerd", aldus in het voorstel aan de gemeenteraad gesteld. Op basis van deze plannen is onder de bewoners van Bijdorp een huis- aan-huis enquête ingesteld. Deze enquête is op voortreffelijke wijze georganiseerd en uitgevoerd door de Wijkvereniging Bijdorp, waarvoor B. en W. het bestuur van deze wijkver eniging gaarne wil bedanken. De ingestelde enquête heeft een zeer positief resultaat opgeleverd; ruim 70 pet. van het aantal geënquêteerde gezinnen heeft te kennen gegeven aansluiting te wensen op het gasnet. „Dit aantal wordt door ons ruim voldoende geacht om tot aanleg van een aardgasnet in Bijdorp over te gaan. Indien uw raad hiermee kan instemmen, zullen wij er naar streven de uit te voeren werkzaam heden omstreeks 1 oktober 1971 gereed te hebben, zodat de bewo ners reeds voor de aanvang van het winterseizoen 1971/1972 een aan- sluitmogelijkheid hebben op het aardgasnet", aldus B. en. W. Daar ligt-ie dan, uitgevloerd met fiets en al. Zijn hoofdwond is hier al behandeld, maar met het been zit het nog niet goed. De hulp van het ziekenhuis is echter al ingeroepen, zodat na die eerste hulp bij ongelukken de tweede ook niet lang kan uitblijven... GEBOREN Miranda d.v. A. Langeveld en W. M. Jansen; André z.v. A. A. T. M. Vlek en G. A. A. Swartjes; Mattanja G. d.v. A. G. Bos en A. A. de Jonge; Catharina E. M. d.v. B. H. M. Dries en E. A. W. Smits; Clarinda M. d.v. J. Oostra en A. van Rij; Petronella B. d.v. J. J. Lugtigheid en A. J. Bosman; Jan W. z.v. J. B. den Hoed en H. van 't Land. OVERLEDEN J. Schouten, 59 jr.; M. Akyiiz, 8 weken. Yoghurt is een uitstekend hulpmid del voor degenen, die nogal eens moeite hebben met de vertering van zware win terkostjes. Yoghurt is niet alleen voedzaam (het bevat dezelfde bestanddelen als melk) doch het is ook bijzonder licht verteerbaar en werkt bovendien stimulerend op de spijsverteringsorganen. Als nage recht, na een stevige maaltijd, is yoghurt dus wel uitermate geschikt. Zondag: champignonsoep met ge raspte kaas, kalfslapjes in kerriesaus, witlof, aardappelen, vruchtensla. Maandag: ratatouille, vanillevla. Dinsdag: kerriesoep met kaas, run derlap, rode kool, aardappelen. Woensdag: capucijners met gebak ken uien, spek, appelmoes, kwark met vanillevla. Donderdag: zuurkool met worst, Schneenockerln. Vrijdag: schotel van gehakt met tomatensaus, prei, aardappelen, ro- zijnenmuesli. Zaterdag: voedzame witte bonen- soep met kaas, gebraden appels. 200 gr. witte bonen, 250 gr. klapstuk, 75 gr. boter, 1 ui, 1 winterwortel, 1 bouillontablet, 1 blikje tomatenpuree, zout, tijm, geraspte kaas. Zet de witte bonen 1 dag tevoren in de week in 1,5 liter water. Fruit de ui en de gesnipperde wortel even in de boter en voeg de bonen met het weekwater, het vlees, de tomatenpuree en iets tijm toe. Breng alles aan de kook. Laat de soep 2 uur zachtjes koken. Serveer de geraspte kaas er apart bij. 1,5 liter yoghurt, 100 gr. rozijnen, 2 grote appels, bruine suiker naar smaak. Laat de rozijntjes in een beetje water langzaam opzwellen en afkoelen. Laat ze daarna goed uitlekken. Rasp de gewassen appelen en roer ze met de rozijnen door de yoghurt. Maak het mengsel met bruine suiker op smaak af en geef het nagerecht met of zonder be schuit. Zondag 24 januari Aanvangstijden: 13.00-1 5.00 uur Blinkety Blank Een van de eerste filmexperimenten van Norman McLaren, waarbij hij losse figuren rechtstreeks op het celluloid aanbracht. De muzikale achtergrond bestaat uit een half vrije instrumentatie. Syn thetisch geluid, dat op de geluids band is ingekrast, geeft daarbij het effekt van slagwerk. Ad Astra Een Nederlandse experimentele film van J. Bosdriesz. Trough the eyes of a painter Schilderen is een vorm van kunst, waarin de realiteit kan worden verbeeld, maar ook tracht de kunste naar zijn emoties over te brengen op de toeschouwer, door o.a. gebruik te maken van symbolen. Het komt veel voor dat de toeschouwer een derge lijk werk niet verstaat en het afwijst. Deze film tracht de beweegredenen van de schilder voor de toeschouwer te verduidelijken. Tentoonstellingen Op zaterdag 23 januari zal een tentoonstelling geopend worden van twee grafici nl. Jacob Boots en Sies Bleeker. Enkele gegevens hierbij zijn: Jacob Boots (1929-1969): over zichtstentoonstelling. Bovendien zal tijdens de opening de film: „Portret van Jacob Boots" worden vertoond. Sies Bleeker: schilderijen, grafiek, tekeningen. Deze tentoonstelling zal in Het Stedelijk Museum te zien zijn van 24 januari-22 februari.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 22