De katten en hun vrouwen: paren apart m •- I De wereld van katten en hun vrouwen is een bijzondere. Het zijn paren apart mogen we wel zeggen. En dat nu maakt een bezoek aan de kattententoonstelling, zoals die dit weekend in de Stads Doelen te Delft werd gehouden, de moeite waard. Je hoeft niet eens een poes te bezitten, noch de gedachte te hebben er ooit een in huis te halen, om toch tijdens zo'n show die speciale sfeer te ondergaan. In de ijzeren kooien de katten, vaak beeldschone exemplaren van bijzondere, menigmaal gepeperde rassen. Daarvoor: de trotse bezit sters, gezeten op haar stoelen, haar dieren verzorgend en graag bereid tekst en uitleg te geven aan wie daar maar belangstelling voor had. Het gros van de vele katten, hier samen- en ondergebracht op initia tief van de Delftse vereniging ,,Pro Kat" onderging het allemaal apatisch. Op een enkel rasdier na, dat het had gepresteerd zich bijna via het koordje om z'n bevochte nek op te hangen in z'n tijdelijke verblijfplaats. Maar dat was en bleef een uitzondering, evenals dat nog al driftig gestemde kattebeest, die al miauwend, de spitse snuit schichtig vooruit gestoken, constant pro beerde of hij soms sterker was dan de gevlochten metalen draden. Wat niet het geval óleek, zoals hij na twee dagen doodvermoeid heeft kunnen konstateren. En zo waren de dan bijeen, de katten en hun dames, die samen soms stad en land afreizen, geen tentoonstelling overslaand, omdat er altijd weer prijzen in de wacht te slepen zijn. Sommige dieren hadden hun linten achter de katterug in de kooi hangen, zodat je direkt al kon zien hoe 'n prachtig bekroonde viervoeter je wel voor ogen had. Er werd gediscussieerd, er werd vergeleken, er werden wetenswaardigheden uit gewisseld, in enkele gevallen jalour- se blikken geworpen op de eigena ressen van bekroonde katten, om dat men stellig in de overtuiging was ook niet misselijk voor de dag te zijn gekomen. Kortom: het was een wereldje apart, zaterdag en zondag in de Doelen, waarbij een woord van waardering voor de nog vrij jonge „Pro Kat" zeker op z'n plaats is, want het liep allemaal gesmeerd. Het bezoek was nog redelijk te noemen, dit laatste in verband met de schaatswedstrijden, welke heel wat mensen, die anders waarschijn lijk wel even waren komen kijken, aan de beeldbuis gekluisterd hield. De belangstelling viel daarom toch niet tegen, maar dat zal met name de katten een zorg zijn geweest. De Siamezen, de Burmezen, de Bir- manen, de Heilige Birmanen, de Abessijnen, de Karthuizers, de Tonkanezen, de Europese kort- harigen en nog een handvol eer biedwaardige rassen lagen meestal uitgestrekt of opgerold in hun metalen verblijven, oplevend als hun vrouwtjes wat vers vlees voor hun sneden of hen van ander voedsel voorzagen. Vooral voor insiders, dan wel zij die verstand van katten hebben, was het een interessante show, voor de zo- maar-komers viel vooral die sfeer te proeven. De sportieve wedijver, de soms nerveus aan sigaretten trekkende deelneemsters, dat zwar te vrouwtje, een ras-poesen-bezit ster, die er rustig een flink sigaartje bij opstak en de dame, die nog meer dan haar katten-inzending veler blikken tot zich trok. Gehuld in een nauw sluitend mouwloos zwart broekpak tot op de mili- meter afgestemd op minstens maat 44) waagden velen er een oogje aan, of liever: aan het decolleté, want dat was me er eentje... Onze zoon van zes, die in derge lijke zaken nog niet zo geïnteres seerd is als de wat oudere manne lijke bezoekers, kon er niettemin ook al de ogen niet van af houden. En meelevend als het kereltje is, zei'ie: „Pap, je moet tegen die mevrouw zeggen, dat haar jurk is afgezakt, ze heeft helemaal blote bollen". Of dat geen juiste bena ming is, denk je dan, liever, betieteling. Na dit slippertje nog vermeld, dat de prijzentafel gebukt ging onder een fors aantal bekers, vaantjes, pilaren en wat er nog meer te verdienen viel én dat „Pro Kat"de zaak keurig voor elkaar had. Hopenlijk maakt men er een traditie van een dergelijk groots opgezette show in Delft te houden en laten we dan wensen, dat onze cracks net niet aan het schaatsen zijn... De uitslagen: De kampioenen: Beste castraat langhaar: Int.ch.gr. Regal lob. van mevr. Van Trimpont (België); beste kater langhaar: Augustyn van Ancyra van mevr. Olivier-Ras (Den Haag); beste poes langhaar: Int.ch. Catinga von Vredenwold van mevr. E. Reilingh (Breda); beste kitten Hm - De witte pers Pinokkio won de kattenshow en kijkt hier met gerechtvaardigde trots (en dus met afgewend hoofd) naar de fokkers- prijs. De bazin van Pinokkio, mevrouw Zaayer uit Hoek van Holland, eigenaresse van cattery en kennel Tasmania én van Pinokkio doet onder de indruk van het ogenblik een oogje dicht. Maar dat mag dan ook wel, als je eigen pers de tweede internationale katten tentoonstelling Pro Kat in de Delftse Doelen wint... langhaar: Amourette van de Eiken van mevr. Kuyper; nestklasse lang haar: 4 kittens van 't Vaarthof van mevr. Kloosterman; beste kitten korthaar: Byou Favorite van mevr. Koning-van Dam; beste korthaar nest: Atja van mevr. v.d. Hurck- Womenie (Oisterwijk); beste kater korthaar: Int.ch. cala guya Casper van mevr. Hekstra (Den Haag); beste korthaar poes: Int.ch. cala guya Tara van mevr. Timmers (Rotterdam); beste castraat kort haar: Twinkle Stars Olli van mevr. Craane (Rotterdam); beste huis kat: Molly van mevr. Reulle (Den Haag); grootste en zwaarste lang haar poes: Soraya van Vredenwold van mevr. Kuyper; fokkersprijs: cattery Tasmania van mevr. Zaayer (Hoek van Holland). Burgemeester en mevrouw Rave- sloot beleefden zo ook hun ge noegen aan de internationale kat tenshow te Delft. Mr. J. M. Ravesloot sprak er het openings woord. j, Belangstelling voor de welvoorziene prijzentafel op ,,Pro Kat s show. In afwachting van de dingen die komen gingen. En dit is Augustijn van Ancyro met zijn bazin mevrouw Olivier uit Den Haag. Goed voor de eerste prijs in de categorie langharigen. Jammer dat deze prijswinnaar net z'n hoofd afwendde. Maar dan had de fotograaf ook maa' even eerder moeten afknippen. Na de bekroning verdient-ie het om even in de hoogte te worden gestoken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 6