Gaat itw kind voortgezet onderwijs volgen V 2 k DR. K. SI Klaverjassers zijn zeer tevreden E „Crown's Clan" bij de Instuivers meldt: LET U DAN EVEN OP HET ONDERSTAANDE Wijkvereniging „Nieuwland" Van harte WF-Harmonie in de Stadsgehoor „DE VRIENDSCHAP" ZOEKT NIEUWE KLAVERJASSERS „DE WAAG" MORGENAVOND NOG POTDICHT rv?r isAUJiaji^r oaqufiv - ir ,da<i VA BEGIN BEROEPSKEUZE NIET EENVOUDIG ONDERVERDELING NIEUWE NAMEN BRUGJAAR m ■A- '-■»% HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 GAJI20AT?, 3WU3H1 T3H HE Voor de leerlingen uit de zesde klassen van de lagere scholen, maar vooral ook voor hun ouders, is nu een belangrijk moment aangebro ken. Want in deze tijd zal beslist moeten worden welke school voor voortgezet onderwijs het kind zal gaan bezoeken na het verlaten van het basis-onderwijs. En er is zoveel keus, er zijn zoveel mogelijkheden. Het wordt nu tijd om de leerling in te schrijven op een van de vele scholen voor voortgezet onderwijs die er in Schiedam aanwezig zijn. Elders in dit blad vindt men de keuze-mogelijkheden geadverteerd en wel op één pagina gegroepeerd. Het is voor het eerst dat de scholen van de verschillende types en van de verschillende nominaties zich nu gezamenlijk en gelijktijdig richten tot het publiek. Het moeilijke in de nu te nemen beslissing is, dat de keuze van een bepaalde tak van voortgezet onder wijs nog wel niet helemaal een beroepskeuze zal zijn, doch het is er toch het begin van. Dit betekent dat toch wel degelijk overwogen dient te worden naar welk schooltype men het kind na het verlaten van het basis-onderwijs zal sturen. Om de ouders te helpen in het maken van de keus zijn er door het Bureau Onderwijs van de gemeente Schie dam en het Gewestelijk Arbeids bureau te Vlaardingen gezamenlijk in november vorig jaar nog vier voorlichtingsavonden georganiseerd in diverse wijken van Schiedam, die een groot succes zijn geworden. Overwogen wordt dan ook om in oktober van dit jaar de voorlichting te herhalen, mogelijk in een wat gewijzigde en (naar men hoopt) wat betere vorm. Zoals reeds eerder gemeld zal deze schoolkeuzevoor lichting dan voorafgegaan worden door een beroepententoonstelling, die voortaan niet meer voor 6e klassers, maar voor leerlingen uit de vijfde klassen gehouden wordt. Een begin van beroepskeuze dus. Maar vele kinderen aan het eind van het basis-onderwijs weten nog niet wat ze willen worden. En als ze nog een beroep'~noemen, kan men er dikwijls niet van op aan. Tram bestuurder, prof-voetballer en ruim tevaarder of stewardes, mannequin en verpleegster zijn favoriet, maar wat zegt dat? Men kan het twaalf- en dertienjarigen toch niet kwalijk nemen dat zij geen duidelijk bééld van de eigen toekomst hebben. Kinderen in die leeftijd hebben maar al te vaak niet eens een goede voorstelling van het beroep van de eigen vader. Daarom ügt de beslissing bij de ouders, welke richting het kind uit zal gaan. Doch hebben die zelf wel een duidelijk beeld van de toekomst van hun kinderen? In vele gevallen mag dit toch wel betwijfeld worden, gezien de snelle wijzigingen bij het onderwijs en niet minder door de sterke toename van het aantal beroepen en functies in de maat schappij. Voor een overigens steeds afnemend deel van de ouders is schoolkeuze een eenvoudige zaak: de familie-traditie wijst de weg. Er zijn ook ouders die het geestelijk kapitaal van hun kinderen renteloos laten üggen, omdat de studie-rich tingen en ook vele beroepen eenvou dig buiten hun gezichtskring vallen. Aan de andere kant zijn er ouders die er bewust of onbewust naar streven, dat hun kinderen het verder moeten brengen dan zijzelf bereikt hebben. In deze gevallen wordt dus niet uitgegaan van de geschiktheid van het kind voor het volgen van onderwijs. Het is niet goed mogelijk om voor twaalf- en dertien-jarigen reeds het toekomstige beroep of de studie richting exact te bepalen. Doch het is wel mogelijk om, uitgaande van de aanleg, de begaafdheid en de karak- tereigensthappen van het kind, tot een verantwoorde schoolkeus te komen. Met verantwoord wordt dan bedoeld, dat het belang van het kind voorop is gesteld en dat een school voor het voortgezet onderwijs wordt gekozen, dat het kind de beste kansen biedt om zijn capaciteiten te ontplooien. Het is geen eenvoudige zaak. Voor de ouders zal het advies van de lagere school meestal van grote waarde zijn. Geven de schoolrap porten alleen niet voldoende hou vast, de onderwijzers of het school hoofd kunnen belangrijke aanwij zingen geven inzake de belangstel ling, het doorzettingsvermogen, de zelfstandigheid en andere eigen schappen van het kind. Daarnaast nog vele andere mogelijkheden van advies, zoals de schoolvorderingen test die reeds op vele Schiedamse scholen is ingevoerd. De scholen die op de lagere school volgen zijn te verdelen in scholen voor algemeen voortgezet onderwijs (avo) en de scholen voor beroeps onderwijs (b.o.). In de eerste groep vindt men achtereenvolgens het l.a.v.o., waarin men de vroegere v.g.l.o. terugvindt; het m.a.v.o. zijn de de gereorganiseerde u.l.o. en het h.a.v.o. Van dit laatste type bestond vroeger de m.m.s., doch de havo- school is uiteraard ook toegankelijk voor jongens. Tenslotte het v.w.o. of voorbereidend wetenschappelijk on derwijs, waaronder vallen het gym nasium, het atheneum en het ly ceum. Het atheneum is in de plaats gekomen van de oude h.b.s., voor zover die een voorbereiding was voor het universitair onderwijs. Al deze schooltypen zijn in Schiedam aanwezig. Van de scholen voor beroepsonder wijs vindt men in Schiedam de l.t.s. of lagere technische school; de huishoud- en nijverheidsschool en de school voor lager economisch en administratief onderwijs (leao- school). In deze opsomming treft men een aantal nieuwe namen van vrij nieuwe schoolvormen. Die zijn ontstaan na de invoering van de z.g. Mammoet wet (officieel: Wet op het voort gezet onderwijs) in 1968. In het kader van dit artikel kunnen we niet uitvoerig ingaan op de werking van de Mammoetwet, noch op de vrij ingrijpende wijzigingen die deze wet heeft gegeven bij het onderwijs. Trouwens, na bijna drie jaar in werking te zijn geweest, valt er geen nieuws over te melden. Doch de ouders die nu voor de beslissing staan naar welke type school hun kinderen te sturen, willen we toch wijzen op het bestaan van de „brugklas", een van de belangrijke wijzigingen die de Mammoetwet gaf. De brugklas of het brugjaar is bedoeld om een brug te slaan van het lager' naar het voortgezet onder wijs. Of beter: een brug „in" het voortgezet onderwijs, want het vormt het eerste leerjaar van de nieuwe school. Naar welke school het kind ook gaat, het komt altijd in een brugklas, zowel bij het algemeen voortgezet onderwijs als bij het beroepsonderwijs. Dit brugjaar nu biedt het grote voordeel dat het overstappen door een leerling van het ene schooltype naar het andere vergemakkelijkt wordt; een koerswijziging na het brugjaar moet zonder meer mogelijk zijn. Een verkeerde keus kan zo na een jaar, zonder verlies van tijd, hersteld worden. Dit is mogelijk geworden doordat in de brugklassen van bijvoorbeeld het gymnasium, het atheneum, havo en mavo dezelfde vakken gedurende evenveel uren per week gegeven worden. Het gymnasium geeft een afwijking, in het brugjaar zal veelal ook Latijn worden gegeven. Wel moet er rekening mee gehouden worden dat het niveau en het tempo bij de verschillende schooltypen niet gelijk zijn. In het brugjaar krijgt de leerling bovendien „studielessen", bedoeld als begeleiding van het kind in een voor hem nieuwe omgeving, populair gezegd, het kind leert daar hoe het leren moet. Wanneer in de brugklas van bijvoor beeld de mavo blijkt dat het kind beter kan dan wat daar van hem geëist wordt dan kan het voor het tweede leerjaar geplaatst worden op een havo of zelfs een atheneum. Maar in omgekeerde richting, wan neer aanvankelijk te hoog gegrepen blijkt te zijn, is verplaatsing even eens mogelijk. De hobby-club van Wijkvereniging „Nieuwland" vraagt ruilmateriaal. Onze ruilbeurs voldoet in alle opzichten aan de gestelde eisen. Het aantal bezoekers groeit gestadig en er wordt intensief geruild. Iedere bezoeker vindt wel iets van haar of zijn gading en steeds ziet men tevreden gezichten. Ook beginnelingen worden in de kring opgenomen en geholpen. De laatste tijd zijn enige enthousiaste beginnelingen op het paard gehol pen. Na even de kat uit de boom te hebben gekeken en gemerkt dat het serieuze beginners waren, zijn zij aan het nodige ruilmateriaal geholpen. Hierdoor is onze eigen voorraad danig geslonken en,komen wij met het verzoek bij u, ons te willen helpen de voorraad weer wat aan te vullen, opdat wij weer anderen kunnen helpen. Ongetwijfeld zult u zich afvragen: wat is ruilmateriaal en wat heb je nodig? Ja, wat is ruilmateriaal. Van alles. Er zijn tal van verschillende verzame laars. De een vraagt dit, de ander dat. Postzegels. Dat is overbekend en wel één van de oudste verzamelobjekten. In 1852 kwam de eerste postzegel in Nederland uit, en met de verschij ning kwamen ook de eerste verzame laars ten tonele. In 1874 kwam de wereld post vereniging tot stand (Union Postale Universelle) en werd een grote hoeveelheid postzegels in roulatie gebracht, voor verzamelaars een zeer geliefde hobby. Later kwamen allerlei andere objek- ten in de belangstelling zoals: lucifersmerken, sigaren ban den, sui kerzakjes, allerlei plaatjes van vogels, vissen, vlinders enz., maar ook speÉdjes, sleutelhangers, munten, klokken, brillen, tabakspijpen, trouw- en geboortekaartjes, zelfs bidprentjes en rouwkaarten. Tal van objekten hebben de belangstelling van tal van verzamelaars. Let wel, VERZAMELAARS. Er zijn ook tal van mensen die van alles SPAREN, d.w.z., die alles wat los en vast is bewaren om een grote hoeveelheid bijeen te krijgen. Dat heeft eigenlijk met verzamelen niets gemeen. Werkelijk verzamelen betekent „completeren" van serie's, zorgvul dig zoeken naar datgene wat nog ontbreekt. Bij dit verzamelen willen wij behulpzaam zijn. Ons verzoek aan u is „alles op te sparen", het geeft niet wat en dat dan aan ons te Lijn benoeming tot Bisschop van Rotterdam is nu définitief. Een opinie-onderzoek heeft uitgemaakt dat de MEERDERHEID van de Katholieken daar blij om is. De diocesane Raad is afgetreden omdat zij niet met dr. Simonis willen (kunnen?samenwerken. Over „democratie" gesproken; de tegenstanders van deze benoeming hadden daar de mond van vol, mijn vraagje: HOE en door WIE is die liocesane Raad eigenlijk samengesteld? .leel duidelijk NIE T door de zwijgende meerderheid! Overigens kan ik uit betrouwbare bron verklappen dat dr. Simonis twee maal aan de Nuntius gevraagd heeft hem niet voor het Bisschops-ambt vóór te dragen. Dr. Simonis wordt Bisschop en het is een mooi gebruik dat hem door zijn gelovigen daarbij een cadeau wordt aangeboden. Van diverse kanten zijn reeds bedragen toegezegd. Een klein gedeelte ervan heeft hij bestemd voor wat hij zelf noemt: „een bescheiden, doch noodzakelijke uitzet". Het overgrote deel stuurt hij door naar een dóódarm diocees in een van de ontwikkelings-landen. En wat doet Schiedam? Zegi u het maarVoorstanders zullen graag wat bijdragen. „Tegenstanders" zullen, naar mijn gevoel, moeten toegeven dat aan deze man wel iets goed te maken valt, want zo „christelijk" hebben zij de nieuwe Herder niet aanvaard. Er zijn twee adressen met een gironummer. U kunt kiezen tussen: Zuster Netty Melchers, Huize Liduina, giro 412917 en mevrouw L. Kunze, Warande 144, giro 456849. Ik hoop van harte dat onze stad goed uit de bus komt door er eerst goed in te blazen! (als hulde of als eerherstel SEB AS TIA AN schenken. Uit boven vermelde op somming van ruilobjekten kunt u zelf wel opmaken wat alzo gezocht wordt. Heeft u iets dergelijks en wilt u het ons schenken stuur dan even een berichtje en wij komen het graag bij u afhalen. Wij zorgen dan weer dat het ter bestemde plaatse komt en weer andere serieuze verzame laars er in kunnen grasduinen. Helpt u mee? Bewaart u alles? Stuurt u ons een berichtje? De portokosten willen we graag ver goeden. Stuur bericht aan: L. C. v.d. Meer, Goeman Borgesiuslaan 83, Schie dam, tel. 703180. Bij voorbaat onze oprechte dank. Hobby-club, Wijkvereniging Nieuwland. ln eén slag tien nieuwe spruiten meer in een huishouding wil zelfs in deze tijd van onbegrensde mogelijk heden wel iets zeggen. Zij zien er allen goed verzorgd uit en mogen zich overal vertonen. Temeer daar alle spruiten meteen hun partituur meezingen in het grote koor. Heel in het kort: van harte gefelici teerd met deze gezinsuitbreiding. Dat u veel geluk op het verdere levenspad zal moge vinden is de wens van Wijkvereniging Nieuwland, Schiedam. Het wisselen van spelsysteem is een succes geworden. In het begin was het even vreemd voor de schrijvers. De punten en de roem moeten nu apart worden geschreven en aan het eind van het spel bij elkaar gevoegd. Na het eerste spel zag men al duidelijk welk voordeel dit systeem in zich bergt. Twintig beurten spelen betekent dat in totaal 3240 punten behaald kunnen worden door de twee spelende koppels. Telt men de eindresultaten bij elkaar dan ziet men in één oogopslag of de zaak klopt. Controleren is dan overbodig. Gemaakte abuizen ziet men direkt. Voor de leiding dus een eenvoudiger werksysteem. Ook de wachttijd is niet meer zo verschillend. Nu speelt men allemaal 20 beurten. Het kan voorkomen dat de ene tafel iets sneller is dan de ander, maar dit maakt niet zo'n groot verschil als bij Deze vier jongens en een meisje, tezamen de „Crown's Clan" vormend, zijn op zondagavond te beluisteren bij de „Instuivers". In oktober van het vorige jaar heeft deze band zijn intrede gemaakt bij INSTUIF SCHIEDAM. En deden dit met zo'n groot succes, dat het bestuur vele verzoekjes van de leden heeft gehad om deze band wederom te contracteren. De muziek wordt door vier jongens gebracht, terwijl één meisje de zang verzorgt. Een single is al door deze band op de markt gebracht. De beide songs heten: „No place for our minds" en „It makes me feel like cryin". Het repertoire bevat alle hits van toen en nu; van Heikrekels tot Jefferson's Airplane van Tee Set tot Shocking Blue. Aanvangstijd 19.30 uur, in gebouw „Arcade" op zondag 14 februari a.s. Toegangsprijs f3,—. Morgenavond (zaterdag) om 8 uur precies, begroet de ere-voorzitter van de Harmonie Wilton Fijenoord alle genodigden voor het jaarlijks concert van de eigen Harmonie. Als altijd in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Dit jaar met een heel attractief programma. het 2000 punten systeem. Dan immers kan het voorkomen dat een fortuinlijk spelend koppel erg snel het puntenlimiet heeft bereikt en dan moet wachten tot het laatste koppel, dat misschien wat trager speelt ook het limiet heeft behaald. Nu begint men gelijk en is het verschil in speeltijd niet zo groot. Omdat met het wisselen van het systeem de vorige punterfstand was afgesloten, werd op de eerste speel avond met het nieuwe spelsysteem meteen de prijsuitreiking van het vorige seizoen verricht. Het werd bijna een feestelijke avond toen bleek dat liefst 36 prijswinnaars uit de bus kwamen. Het werd een heel vrolijke boel en ieder was ten volle tevreden. De speelavonden van de klaverjas- club zijn steeds „echt een avondje uit", er wordt vrolijk gebabbeld en ernstig gespeeld, de koffie smaakt als thuis en men leert elkaar steeds beter kennen. Dat deze sfeer nog heel lang moge blijven is de wens van De commissie Klaver jas-club, Wijkvereniging Nieuwland. Op de jaarvergadering van klaverjas- vereniging „De Vriendschap" is de periodiek aftredende voorzitter, de heer P. van Unen, automatisch herkozen. Alle verdere op de agenda staande punten werden vlot afgehandeld. De vereniging telt een aantal trouwe leden, waarvan sommige al meer dan 10 jaar de kaartavonden bezoeken. Enige uitbreiding is echter wel gewenst en daarom zijn zowel dames als heren, die van een gezellig spelletje klaverjassen houden, van harte welkom op de clubavonden die elke maandag gehouden worden in gebouw „De Jeugdhaven", Lange Haven 129. Aanvang acht uur. Ook kan men zich als lid opgeven bij F. van Veen, Vriendschapstraat 6b en P. van Unen, Prof. Kamerlingh Onneslaan 88b, tel. 374179. Hoewel het einde van de verbouwing van de sociëteit „de Waag" wel nadert, is er nog zoveel te doen, dat de deuren op zaterdagavond 13 februari, nog potdicht blijven. Nog even geduld en ze gaan weer wagenwijd open!

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 10