DOOD EN VERRIJZENIS LITURGISCHE AGENDA FINANCIËN VAN DE BINNENSTADSPAROCHIE HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - VRIJDAG 26 MAART 1971 binnenstadsblad 26 MAART 1971, Nr. 5 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redactie-adres: Singel 104, Schiedam. Wanneer in de geschiedenis van het mens dom een nieuwe levensbeschouwing zich aandient, vallen er altijd slachtoffers. Laten wij ons maar beperken tot de laatste tijden. De ideologie van Hitier eiste in de verwerkelijking van zijn duizend-jarig rijk ontelbare slachtoffers. En dan bedoel ik daarmee op de eerste plaats niet zijn soldaten, die bij zijn veroveringen het leven hebben geofferd, maar al die mensen, die als vijanden van het systeem meedogenloos werden uitgeroeid. Men verdraagt nu een maal geen vijanden, die men ziet als een bedreiging. Bij de vestiging van de commu nistische heilsstaat ging men al even bloedig te werk. Elke revolutie en strijd om vrijheid levert minstens volle gevangenissen op. Dit moet u zich eens levendig realiseren, om dan de liefde van Christus' kruis te vatten. Weliswaar heeft de christenheid soms ook het zwaard gehanteerd om het geloof te verbreiden of te verdedigen, maar dat is beslist niet iets om trots op te zijn. Men ging hiermede recht tegen Christus' bedoelingen in. Het levensideaal, dat Christus heeft voorgehouden, eiste ook slachtoffers, maar die werden en worden niet onder de vijanden gezocht. Integendeel, in het christendom moet men de martelaren zoeken in eigen gelederen en het eerste en grootste slacht offer was Christus zelf. Hij had geen angst voor vijanden, die een dodelijke bedreiging voor zijn idealen vormden. Hij liet ze in leven. En hoe! Dat ontsluiert het onbegrij- pelijke woord van de Heer op zijn kruis: „Vader, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen". Betekent vergeving van zonden en reinheid van hart niet, dat men wordt verbonden met de oerbron van het leven: God Zelf? Deze verbinding waarborgt niet alleen het tijdelijke bestaan waaraan het zinloze van de dood is ontnomen. Christus wil de volheid van het leven voor vriend en vijand voor volgelingen en tegenstander. Dat is de liefde van het kruis. Dat is het specifieke van het christendom: bemint ook uw vijanden. Vijanden haten, uitschakelen of vernietigen vloeit voort uit de angst om het bestaan. Men verdedigt zich tegen eigen ondergang en dood. Men maakt slachtoffers, om zelf geen slachtoffer te hoeven zijn. Men vernietigt vrijheid en geluk om eigen vrijheid en geluk te beschermen. Dit menselijke instinct kende Christus niet. Hij was de wonderlijke mens, die in dit opzicht de dood niet vreesde. Hij kon in zijn liefde trouw blijven tot in de dood toe. In de dood; er werd geen halt gehouden aan de rand van het graf. Als mens kun je misschien goed zijn voor een ander, maar je remt onherroepelijk af bij de grens van het zelfbehoud. Vrijwillig voor de ander je leven geven, dat doet geen mens. Aangetast worden in je zelfbewustzijn of eer verdraag je niet. Overtuigingen laat je je niet ontnemen. Hoe kon Christus dit wel doen? Omdat de dood voor hem nu eenmaal geen einde was, geen ondergang en verlies. Hij kon in zijn liefde trouw blijven tot in de dood, omdat in Hem een zekerheid was van een verrijzenis, een weer opstaan uit de dood. Hij wist, dat Goede Vrijdag door Pasen zou gevolgd worden: „Breek deze tempel af en in drie dagen zal Ik hem weer opbouwen. Christus voelt zich tegenover de dood geen machteloze, aan wie alles ontnomen wordt. Hij laat de dood zijn bittere spel tot het einde aan Hem uitspelen, want het einde is toch zijn overwinning ten leven. Het laatste is in handen van Hem, „Die Zijn heilige geen bederf zou laten zien en hem niet zou overlaten aan het dodenrijk". Vijanden mogen gaan tot wat voor hen het einde is: de dood. Gods grenzen liggen verder: „Wees niet bevreesd voor hen, die wel het lichaam kunnen doden, maar niet de ziel". Bij het geopende graf staan de doodsvijanden toch weer als de kleine machtelozen. In het spel der krachten, die hemel en aarde beheersen, hadden ze een vergeefse aanval gedaan op Gods almacht, die liefde is; hun gebalde vuisten kapot geslagen op de harde onaantastbaarheid van God; Hij is nu eenmaal een rotst Pastoor. VERKIEZINGEN In mei a.s. zal de samenstelling van ons parochiebestuur en van de vier commissies voor de tweede keer worden onderworpen aan het oordeel der parochianen. Plaats, datum en tijd van de verkiezingen zullen in onze uitgave van april a.s. nader bekend worden gemaakt. Waar wij thans uw aandacht voor willen vragen is de kandidaatstelling. Volgens de parochiële reglementen kunnen alle parochianen van 18 jaar en ouder kandidaat gesteld wórden voor het parochie bestuur of een van de vier commissies terwijl voor het parochiebestuur bovendien een maximum leeftijd geldt van 60 jaar. Kandidaat kan men gesteld worden door een voordracht van 10 of meer parochianen van 18 jaar of ouder. Een voordracht door minder dan 10 parochianen wordt eerst bindend als deze door het parochiebestuur of de desbetreffende commissie wordt overgenomen. Voordrachten kunnen worden ingeleverd aan de pastorie, Singel 104 of bij de secretariaten van de commissies tot uiterlijk 20 april a.s. Aan de vele uiteenzettingen in deze verkie zingstijd door de pers, de radio en de t.y. over het belang van uw recht om te kiezen, behoeven wij nauwelijks meer iets toe te voegen. Als u geïnteresseerd bent in een goed parochieel beleid en als u recht wilt hebben om zonodig uw kritiek te laten horen, dan mag u zeker bij de verkiezing van uw besturen geen verstek laten gaan. Bij parochiële verkiezingen is het nog steeds niet zo, dat de gegadigden voor een funktie met veel tam-tam en propaganda moeten trach ten hun zetel te veroveren. Integendeel, ondanks het feit, dat er gelukkig steeds weer parochianen bereid gevonden worden een plaats in één van de commissies in te nemen, blijft de vraag nog altijd groter dan het aanbod. Er is nl. nog zo verschrikkelijk veel te doen. En dat kan alleen als u ja O Q meedoet. Palmzondag 4 april, Singelkerk 9.45: Palm- wijding; 11.15: Jongeren-mis „Aarde en Adem". Liduina-kapel 10.30: Palmwijding. Maandag 5 april, Kapel 19.30: Boeteviering. Er na biechtgelegenheid. Woensdag 7 april, Singel 19.00: Boetevie ring. Er vóór, van 17.00 tot 18.45 uur, en er na biechtgelegenheid. Witte Donderdag 8 april, Singel 19.00: Viering van het Instellen van de Eucharistie. Goede Vrijdag 9 april. Singel 15.00: Kruisweg. Er na biechtgelegenheid; 19.00: Plechtigheid van de Dood van onze Heer. Pachochianen uit het westen hebben te 15.00 toegang tot de Liduina-Kapel voor de plechtigheden. Paaszaterdag 10 april, Singel: Biechtgelegen heid van 10 tot 12 uur (niet 's middags); 19.00: Paaswake. Paaszondag 11 april, Singel 8.30, 9.45, 11.15 en 17.30; Liduina-kapel 10.30 en 11.45. Paasmaandag 12 april, Singel alleen 8.30, 9.45 en 11.15 (geen avondmis); Liduina- kapel alleen 10.30. Liduina-Viering: weekend 24/25 april. Zie volgende nr. van Binnenstadsblad. Het is sinds jaren een goede gewoonte de parochianen een inzicht te geven in de inkomsten en uitgaven van de parochie over het afgelopen jaar. Het is een soort geschiedschrijving, achteraf, omdat een paro chie geen „aandeelhouders kent en we ook geen belastingen hoeven te betalen. Eigenlijk is het veel belangrijker te weten hoe de verwachtingen zijn, dus wat de waarschijn lijke inkomsten en uitgaven over dit lopende jaar zijn. Commissie financiën: Om derhalve niet met een traditie te breken, maar u toch ook de verwachtingen voor dit jaar te laten zien, geven wij u onderstaand de globale cijfers van inkomsten en uitgaven over 1970 en van de verwachting voor 1971. In het jaarverslag" ook op deze bladzijde kunt u nog iets zien, wat de werkterreinen van de commissies zijn en dus ook waarvoor zij geld ontvangen en/of uitgeven. inkomsten uitgaven tekort Commissie pastorale zorg: inkomsten uitgaven tekort Commissie maatschappelijk welzijn: inkomsten uitgaven tekort Commissie communicatie: tekort Totaal tekorten der commissies: buitengewone baten 68.200,- buitengewone lasten 13.700,- voordelig saldo Bij het lezen van deze getallen zult u denken: het gaat goed in de parochie; we hebben over 1970 een overschot behaald van f 24.900,- en de verwachting voor het lopende jaar is, dat we geen tekort hebben. U dient echter wel te bedenken, dat de buitengewone baten voornamelijk bestaan uit rente-opbrengsten. Dat deze opbrengsten zo hoog zijn, is het gevolg van de verkoop van de Fran keiand kerk. Dit voordelig saldo van 1970 is bestemd voor de verbetering aan de Singelkerk. De verwachtingen voor 1971 zijn niet best: we hebben dalende inkomsten (teruglopend kerkbezoek) en hogere uitgaven, (nieuwe, nodig geachte activiteiten in parochie en bisdom; en vooral kostenstijgingen). Wij hopen onze trouwe kerkbezoekers een beknopt inzicht te hebben gegeven in de 1970 82.300,— 97.400,— 15.100,— 5.000 6.900,— 1.900,— 2.600,— 14.600,— 12.000,— 600,— 29.600,— 54.500,- 24.900,— 57.000,— 11.300, verwachting 1971 77.700,— ƒ100,600,— 22.900,— 4.200,— 8.800,— 4.600,— 1.800,— 14.100, 12.300,— 5.500,— 45.300,— 45.700,— 400,— inkomsten en uitgaven van onze parochie. Wij vertrouwen dat iedereen zich van zijn plicht bewust is, onze parochie financieel goed te laten draaien. Daarom een vriende lijk verzoek: al gedurende vele jaren doen we 's zondags een gulden op de collecteschaal. Zou u het bedrag willen verhogen tot anderhalve gulden per week? Velen van ons staan er te weinig bij stil, dat ook de kerken de last van prijsstijgingen ondervinden. Het is een beknopt financieel overzicht geworden. Vele parochianen zullen hiermee tevreden zijn, anderen niet. Het parochie bestuur is steeds bereid, om bij monde van de commissie financiën aan iedere paro chiaan alle inlichtingen te verstrekken, welke hij wil hebben ter verduidelijking van bovenstaande overzichten. JAARVERSLAG PAROCHIEBESTUUR 1 JANUARI 1970 - 31 DECEMBER 1970 Een aantal lezers weet wellicht, dat het bestuur van de parochie St. Liduina O.L.Vr. Rozenkrans sinds ruim anderhalf jaar op een nieuwe wijze is samengesteld en werkt. Er zijn vier commissies voor de onderscheiden terreinen, waarop de parochie in haar geheel een taak heeft. De 4 commissie-voorzitters vormen met nog ande re leden het „Parochiebestuur". Alleen in zaken waarbij dit juridisch van belang is, voert het de naam „kerkbestuur". De redenen voor deze vormverandering waren o.a.: betere inlichting en samenwer king van allen die in de grote binnenstads parochie wonen en werken;het priesterteam - nog drie man - zoveel mogelijk vrijmaken voor hun pastorale taak, door zoveel mogelijk overname van niet-pastorale taken door leken. De 4 commissies zijnhet Priester-team met de Commissie Pastorale Zorg; de Commissie Maatschappelijk Welzijn; de Commissie Com municatie; en en Commissie Financiën. Iedere commissie kan een of meer werk groepen vormen. De zeer gevarieerde liturgie-vieringen die het Priesterteam ons bracht zijn velen opgeval len. Bij belangrijke gebeurtenissen in de gezinnen is men vaak zeer dankbaar voor persoonlijk overleg over de liturgie en de wijze van uitvoering er van. De gerichte preken tijdens de Vasten, de mooie Liduina- viering, de verzorging van de woensdagen in oktober en de Adventsoverwegingen trokken zichtbaar meer belangstelling. De inbrengen het meedenken van de Commissie Pastorale Zorg is van groot nut gebleken. Er is ook een eerste aanzet van contact van deze commis sie met de missionarissen. Op een paar contactavonden voor jong gehuwden was de opkomst gering; maar een vijftal jonge gezinnen is nog blij met de fijne contacten die zij er aan overgehouden hebben. Volgens de gehouden tellingen is het kerkbezoek toch teruggelopen: in de Singel kerk met bijna 13 pet., en in de parochie missen in de kapel van Huize Frankeland met bijna 7 pet. De Commissie Communicatie stelt zich ten doel: schakel te zijn tussen parochianen en parochiebestuur, tussen de commissies on derling, en tussen de parochie en dekenaat, bisdom en andere kerken en instellingen. Voor deze informaties is eerst het gestencil de Parochie-Kontakt uitgegeven, en nu dit „Binnenstadsblad" (voor de „binnenstads - parochie, in het Nieuwe „Stadsblad"). In de Commissie Maatschappelijk Welzijn vindt u alle groeperingen vertegenwoordigd die met „de mens" te maken hebben: met de zieken en de eenzamen, met de jeugd en de bejaarden. Naast de gebruikelijke acties, bijv. met Pasen en Kerstmis, en bij de Sterrit, heeft men een enquête gehouden onder de bejaarden van 70 tot 80 jaar, om hun noden en wensen te kennen en daar wat aan te doen. (Nu in 1971 is men al bezig met een enquête onder de jeugd: wensen leren kennen en mogelijkheden bekendmaken). De Commissie Financiën verzorgt het zake lijke: de inkomsten en de uitgaven, onder houd van gebouwen, maar ook het perso neelsbeleid. Het meest springt in het oog de (in okt. 1967) beloofde verbetering aan de Singelkerk; een reële salariëring van pastoor en kapelaans is een feit geworden; hulp is geboden aan de Bejaardensoos en aan de Alg. R.K. Bond van Bejaarden; er is geholpen in - naar het oordeel van het Bisdom: noodlij dende-nabuurp arochies De grootste zorg van dit parochiebestuur is de voormalige Havenkerk. We hebben over deze pastoraal overbodig en ongeschikt geachte - kerk vele malen uitgebreid vergaderd. Het actie-comité „Behoud Haven- kerk" heeft een half jaar tijd gekregen tot formeren van een Stichting tot het behoud van dit gebouw, maar zonder resultaat. De Gemeente Schiedam, sprekend bij monde van Burgemeester Roelfsema, heeft geen interesse in de kerk, op dezelfde gronden als wij: niet de eenmalige restauratie maar de repeterende kosten van exploitatie zijn het onoverkomelijk struikelblok. Ook het Bis dom Rotterdam geeft in zijn richtlijnen voor het beheer de voorrang aan personen boven gebouwen. Wij zijn zeer intensief bezig om tot een oplossing te komen. Het Parochiebestuur hoopt u met dit jaarverslag zo goed mogelijk geïnformeerd te hebben. (w.g.) A. A. Geerdes-Jonker Roelants, secr. De beeldhouwer Wim Harzing heeft in zijn kruis voor de kerk in Berkel en Rodenrijs de band tussen Dood en Verrijzenis van onze Heer uitgebeeld. ffl

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 5