ft SCOUTING SCHIEDAM HOUDT ZIJN „PRESENTATIEDAG" HET NEDERLANDSE PADVINDSTERS GILDE Verkennerij „Nu" HET SCHUTTERSVELD EN LAAN VAN BOL 'ES OPERATIE-TERREIN Aan de vooravond van de „Presentatiedag" georganiseerd door Scouting Schiedam, is het misschien goed u duidelijk te maken wat of deze dag alle maal inhoudt. VOORWOORD HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 28 - VRIJDAG 23 APRIL 1971 jlS'iA £S DAOL1 V -99 Wat dacht je, we zullen onze handen vol krijgen aan het bezoek op het Schuttersveld en op het terrein aan de Laan van Bol'Es. Het lijkt me geweldig interessant die Presentatiedag 1971 van Scouting Schiedam. Je leest het van deze gezichtjes af! De padvinderij is een beweging met vele mogelijkheden, waarbij men zich ten doel stelt medewerking te verlenen aan de opvoeding van de jeugd tot zelfstandige, moderne mensen, die vooral gestalte geven aan de naastenliefde. In het bijzon der betreft dit karaktervorming, zedelijke en lichamelijke ontwikke ling. Iets voor een ander over hebben. Er wordt nooit gevraagd naar politieke en geestelijke overtuiging, noch naar milieu. De beweging is noch sectarisch, noch militaristisch. Er zijn kabouters, - junior-gidsen, welpen, verkenners, senior-gidsen, doch ook voortrekkers. Maar ook Tafel dekken en versieren, dat hoort er op kamp toch echt wel bij. Straks gaan de welpen weer op kamp. Ben jij daar ook bij? pioniers/sherpa's. Er zijn helaas een groot tekort aan leiders(sters). Daarom is het goed als u morgen 24 april van 2-5 uur eens een kijkje neemt op het Schutters veld of bij de Laan van Bol'Es in Groenoord. U gaat maar op die vrolijk wapperende vlaggen af. U kijkt naar de verschillende spelen voor meisjes en jongens van 8 tot 12 jaar en van 12-16 jaar. De toegangsprijs is slechts twee kwartjes en ieder kind van Schiedam dat zo graag eens wil weten wat de .padvinderij" eigenlijk is, juist dat kind is van harte welkom en krijgt volop de gelegenheid om aan de Vï. j Waterscouting is beslist niet alleen voor jongens, zoals u op dit plaatje ziet... spelen mee te doen. Jongeren vanaf 1 7 jaar, die iets voor de Scouting willen doen, door bijv. leiding te geven, praat eens met de districtsleiding. Er is altijd wel iemand die even tijd voor je heeft... De districts-commissaris voor Schie dam van „De Nederlandse Padvin ders", de heer Joh. M. N. Adriaanse laten we hierbij aan het woord. U leest verder wat of de kabouters, welpen enz. allemaal gaan doen. U leest op deze pagina waaruit „Scou ting Schiedam" bestaat. Hoe komt het toch dat in onze tijd, waarin de meeste verenigingen een kwijnend bestaan leiden, de pad vinderij ruim 12 miljoen leden telt? Wel dat komt omdat het spel van verkennen niets anders doet dan gebruik maken van de natuurlijke behoeften van de jeugd, zoals: 1speeldrang 2. zucht naar avontuur 3. drang tot aktiviteiten 4. verlangen naar clubjes (bende vorming). De jongen zoekt de mogelijkheden om aan deze behoeften te voldoen. Er gaat nagenoeg geen dag voorbij of de kranten geven berichten over het op onverantwoorde wijze uitleven van deze natuurlijke drang, die de gemeenschap veel materiële, en de betrokkene veel geestelijke schade toebrengt, die uiteindelijk weer op de gemeenschap neerkomt. Het spel van verkennen schept de mogelijkheden waardoor de jeugd deze door de eeuwen heen gelijk- gebleven behoeften op verantwoor de wijze kan uitleven, en wel zo dat dit een positieve bijdrage voor zijn karaktervorming oplevert. In de padvindersbeweging komen de vier hierbovengenoemde elementen volkomen tot hun recht. Allereerst is de gehele methode een SPEL dat in tal van AKTIVITEI TEN kansen tot ontplooiing biedt. Daarboven geeft het insignestelsel veel mogelijkheden tot het uitbou wen van hobby's en het verkrijgen van nieuwe liefhebberijen die van groot belang kunnen zijn voor het latere leven. Tenslotte vormt de jongen met zijn vrienden het zo gewenste CLUBJE, de patrouille, die bestaat uit zes a zeven jongens die, op democratische wijze zelf him aanvoerder kiezen en zo met elkaar een speleenheid vormen en op AVONTUUR gaan (sport, spelen, trektochten, kampen). Dit alles tezamen vormt het spel van Verkennen, zoals de gehele ruim 12 miljoen leden tellerfde Wereldbroe derschap van padvinders het aan vaard. Baden Powéll bracht (hoewel de mens het al eeuwen wist), de kracht van het spel wellicht het best onder woorden toen hij zei; „Het spel is de grootste opvoeder". Waar het op aan komt is: Geef de jeugd de kans om dit spel te spelen. Daarvoor is nodig dat ouderen, naar hun capaciteiten en middelen, mede werken en hun plaats langs, maar beter nog in het speelveld innemen, om door hun begeleiding mede te werken aan de opvoeding van de jeugd tot zelfstandige, moderne mensen, die gestalte geven aan de verantwoordelijkheid van de mede- Misschien timmeren ze niet meer zo aan de weg, onze meisjes-pad- vindsters. Lopen ze niet.meer zo stram in uniformen over de straat en vallen dientengevolge dan ook minder op. De opmerking wordt dan ook wel eens geplaatst dat ,,het met die padvinderij ook niet veel meer is" en ,,dat dat nu ook wel uit de tijd is". Dan volgen er artikelen in de trant van ,,De padvinderij is het spoor bijster". Toch zou het prettig zijn als die mensen met hun negatieve opmer kingen de moeite zouden willen nemen eens wat verder te kijken en te informeren. Men zou dan al gauw merken dat de padvinderij, ook voor meisjes, nog wel degelijk leeft en bestaat, en aan veel enthousiaste jongeren een gezonde ontspanning biedt. Wij zijn inder daad nog niet toe aan pop-festivals en tegen drug-gebruik e.d. Voelen ook niet erg veel voor anti-autori taire activiteiten. Dus toch hope loos ouderwets? Lord Baden Powell baseerde zijn grote spel van verkennen voor jongeren op bepaalde idealen. En eigenlijk is daar niet erg veel in veranderd. Vriendschap voelen voor elkaar, iets voor een ander over hebben, zo klein als je bent toch proberen iets goed te doen in de wereld. Zijn dat toch geen idealen die waard blijven om na te worden gestreefd. Ouderwets of niet, het blijft toch bij heel veel jongeren aanslaan. Waarschijnlijk werken onze meisjes toch wel weer wat anders dan hun broeders-padvinders". Er wordt niet zo ijverig meer gesjord, gemar cheerd, hout gehakt of anderszins. Maar de padvinderij biedt aan de meisjes gelegenheid om zich samen met leeftijdgenoten te verdiepen in spannende of creatieve activiteiten. Juist het samenwerken en spelen is zo belangrijk. Men leert eikaars mening te respecteren en te waar deren en men leert van eikaars handigheid en vindingrijkheid. Hoogtepunt van elk jaar is natuur lijk het padvindsters- of kabouter kamp. Hier proberen de jonge enthousiaste leidsters (waar we helaas altijd een tekort aan heb ben) alles uit de kinderen te halen, wat er soms onvermoed in zat. In het „Koetshuis" van boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel in Groenoord worden iedere week de bijeenkomsten gehouden en wel: Kabouters van 7-10 jaar zaterdag morgen van 10.00-12.00 uur of zaterdagmiddag van 2.00-4.00 uur. Juniorpadvindsters 11-14 jaar za terdagmiddag van 2.30-4.30 uur. Seniorpadvindsters 14-16 jaar vrij dagavond van 7.30-9.30 uur. Pioniers 16 jaar en ouder vrijdag avond van 7.30-9.30 uur. Inlichtingen bij de Hoofdleidster mevr. W. v.d. 'Linden, Griegplein 260, Groenoord, tel. 700953 of bij mevr. T. Pin-Rip, Districtscommis- saresse, Louis Raemaekersstraat 263, Schiedam, tel. 702248. mens. Hierbij wordt noch naar politieke en geestelijke overtuiging, noch naar milieu gevraagd. De beweging is nog sectaris, nog militairistisch, maar zeer democra tisch door de velerlei mogelijkheden tot inspraak in technische en be stuurlijke zaken (Raad van Afgevaar digden). De padvinderij is internationaal, zij is een wereldbroederschap en draagt in belangrijke mate bij tot het verbeteren van de betrekkingen tussen rassen en volkeren. Tijdens de wereldjamboree's leven tienduizenden bruine, gele, blanke, rode en zwarte jongeren als VRIEN DEN tezamen onder het symbool van hun vriendschap, de WORLD SCOUTING vlag. We wensen „Scouting Schiedam" op de belangrijke Presentatiedag (de aankondiging daarvan hoort u mor gen ook op Radio Veronica) veel succes, heel mooi weer en veel belangstelling toe. U zult allemaal wel eens met de verkennerij in aanraking gekomen zijn, al was het alleen maar met het jaarlijkse Heitje voor een karwei tje". Buiten deze traditie om zult u er nog wel eens iets over gelezen hebben. Daarom is het des te vreemder, dat bij het gros van de bevolking, het verkennen identiek is aan korte broeken, tenten en poldertochten. Op de dag van vandaag is deze beweging wel wat ruimer opgezet. En omdat dit nog niet tot iedereen is doorgedrongen (persoonlijk moest ik oppassen niet afgekeurd te worden voor de militaire dienst, toen ik verklaarde lid te zijn van de verkennersbewe ging), denken wij er goed aan te doen om hier iets over te publi ceren. Allereerst wil ik opmerken dat deze beweging zich richt tot de jeugd van 6-25 jaar en deze is onderverdeeld in 4 groepen. A Welpen (Kabouters) 6-12 jaar B Verkenners (Gidsen) 12-15 jaar C Rowans (Sherpa's) 15-1 7 jaar D Voortrekkers (Pioniersters) 17-25 jaar De eerste 2 groepen uit deze serie spelen een soort spel volgens de richtlijnen van Baden Powell en Kipling. Overduidelijk is natuurlijk dat dit spel aangepast moet wor den aan hun leeftijd. Hierin wordt de nadruk gelegd op het samen doen, vandaar ook de vorming van groepen. Bij de Rowans en de Voortrekkers wordt de nadruk gelegd op een verdere ontwikkeling van het indi vidu. Het samenhorigheidsgevoel wordt hier omgebogen in een sociale houding t.o.v. de mede mens. De manier waarop deze grote lijn ten uitvoer wordt ge bracht is voor iedere afdeling verschillend. Hier zal later uitvoe rig op worden teruggekomen. Bij de welpen treft men, zoals reeds is opgemerkt, een onderver deling aan in groentes (nesten I. Dit is het helemaal: met je vriendjes als verkenners heerlijk M.W.-S. pionieren! Van deze groepjes wordt verwacht dat ze goed samenwerken. Duide lijk zal zijn, dat de staf voor zo 'n welpenhorde een programma moet brengen. Dit loopt van pottenbak ken tot touw vlechten en van balspelen tot speurtochten. Kort om uitermate gevarieerd. Verkenners worden nu weer onder verdeeld in patrouilles. Deze pa- trduilles moeten, natuurlijk met assistentie van de leiding, al eigen programma's maken. De leiding blijft hier echter verantwoordelijk voor en zal zonodig bijspringen. De aktiviteiten van de verkenners liggen op het gebied van het pionieren. (Met eenvoudige midde len iets maken, b.v. tafels, stoelen etc., sterrekunde, kaart- en kompas lezen, etc.). Een ander belangrijk aspect bij de verkenners is ongetwijfeld het week-end. Ze trekken er dan met hun tenten op uit om voor hun zomerkamp broodnodige ervaring op te doen. Zoals u ziet is ook bij deze groepering van alles mogelijk. De Rowans vormen de volgende afdeling. In tegenstelling tot de verkenners en de welpen maken deze Rowans hun programma's geheel zelf. Soms wordt een Rowan al in staat geacht om een programma alleen te presenteren. Dit wijst al op een grotere zelfstandigheid en deze wordt ook tot uitdrukking gebracht in het feit, dat ze een eigen voorzitter, secretaris en penningmeester kie zen. Dit bestuur voert samen met hun leiding het beleid van de afdeling. In dit beleid komen de volgende punten naar voren: Foto grafie, werken met radio-appara- turen, speleogie, excursies (naar I.B.M., Ford, Shell) etc. U ziet dat hun programma's weer op een hoger niveau liggen. Als de Rowans de maximum-leef tijd bereikt hebben 1 7) kunnen zij overgaan naar de Voortrekkers. Daar dit een verdraaid gekompli- ceerde beweging is, zouden wij graag een volgende keer hierop terug willen komen. Leden van de Jan van Hoofstam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 28