Jeugdverenigingen plaatsen kritische kanttekeningen bij nieuwe Jeugdraad Menu van de week Driejarige kleuter overleden na mishandeling OPEN JEUGDWERK Tosti HET. NIEUWE STADSBLAD - PAG. 30 - VRIJDAG 23 APRIL 1971 De Stichting Gereformeerde jeugdraad, de Stichting sociaal culturele arbeid, Katholiek jeugdwerk, Stichting „Het Bindijzer", Sportvereniging D.O.K. en Jeugdhaven Nieuwland, stuurden het onderstaande schrijven aan Burge meester en Wethouders en de leden van de Schiedamse gemeenteraad: „Naar wij menen te weten zal u binnenkort een voorstel bereiken, inhoudende de oprichting van een „Stichting Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk" voor Schiedam. Zijn wij goed geïnformeerd, dan ligt het in de bedoeling dat 5 leden van dit bestuur voortkomen uit wat men noemt het georganiseerde jeugd werk, 5 uit het niet georganiseerde jeugdwerk, terwijl bovendien 2 ge meenteraadsleden en wellicht enige deskundigen mede deel zullen uit maken van dit bestuur. Wij moeten hier enig voorbehoud maken, omdat wij niet nauwkeurig weten hoe het voorstel uiteindelijk zal luiden. Blijkens de ontwerp-statuten voor de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren, gedateerd mei 1970, is de doelstelling van de Stichting te zien een „samenwerkingsorgaan van het particulier initiatief op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk met de gemeentelijke overheid". Wij zouden daaromtrent enige op merkingen willen maken. Het is voor ons van zeer groot belang dat er een goed funktione- rende raad komt, die een beleid gaat voeren, dat er zijn mag en dat ons in staat stelt ons werk beter dan voorheen te verrichten. Als in de doelstelling wordt gespro ken van een stichting, die een samenwerkingsorgaan moet zijn van het particulier initiatief met de gemeentelijke overheid, dan bete kent dit dar de raad zal moeten wortelen in het jeugdwerk. Gebeurt dit niet, dan is de raad vrijwel zeker gedoemd een mislukking te worden. Het heeft derhalve alle zin dat mensen deel uitmaken van de raad, CO-OP NIEUWS De Co-op Nieuwe Waterweg schrijft ons: „Het levensmiddelenbedrijf bevindt zich al jaren lang in een moeilijke positie, zeker als het de kleinere winkels betreft. Door het ontbreken van voldoende ruimte om ook vlees en groente te verkopen zoeken de consumenten steeds meer de supermarkten op. De winkels die zich moeten beper ken tot de kruidenierswaren, zoals de winkel Boerhaavelaan worden dan ook in hoofdzaak bezocht voor de vergeten boodschappen. De laatste tijd wordt dit probleem eveneens onderkend in niet-vak- kringen. Doordat de dagbladen re gelmatig aandacht schenken aan de situatie in het levensmiddelenbedrijf wordt het de consument duidelijk wat er aan de hand is. De kleine zaak heeft afgedaan en het is dan ook niet verwonderlijk dat er in Nederland per jaar zo'n 3000 vestigingen in de detailhandel hun deuren moeten sluiten. Het is voor deze bedrijven niet mogelijk de stijging van loon- en andere bedrijfs kosten goed te maken door een verhoging van de productiviteit. Kostenbesparingen zijn de in win kels met een minimale personeels bezetting en een gelijkblijvende of dalende omzet niet meer mogelijk. Het spijt het bestuur van uw coöperatie dan ook zeer dat het in een alslankdieet moeten niet te veel calorieën voorkomen, maar de voeding moet wél rijk zijn aan eiwitten, zouten en vitaminen. Het gevaar van diëten, die óf rijk aan suiker óf wel arm aan suiker en rijk aan vet zijn is, dat ze beslist niet gedurende lange tijd aangehouden mogen worden, omdat ze incom pleet zijn. Onder dit weekmenu enkele voorbeelden van calorie arme, maar volwaardige gerechten. Zondag: crabcocktail, kip uit het pannetje met tomaat en aardappe len, yoghurt met verse aardbeien. Maandag: gepofte aardappelen met kaas en sla (aangemaakt met kwark), broodschoteltje. Dinsdag: gestoofde selderijknol, ge hakt, aardappelen, kwarkcoupe. Woensdag: heldere tomatensoep. raapstelen, varkenslapje, aardappel puree. die uit zijn eigen ervaring de noden en verlangens van het jeugdwerk kennen. Deze mensen zullen overi gens geen deel van de raad dienen uit te maken om hun specifieke vorm of groep van het jeugdwerk te vertegenwoordigen, maar om op te komen voor en de belangen behar tigen van het gehele jeugdwerk te Schiedam. Zoals de zaken er nu voorstaan zal de raad, buiten de gemeenteraads leden, bestaan uit 2 groepen: zij die voortkomen uit het georganiseerde jeugdwerk en zij die voortkomen uit het ongeorganiseerd jeugdwerk. Wij menen dat voor dit onderscheid geen grond bestaat. Wij behartigen jeugdwerk van de meest verschillende aard. Met name treft men onder ons jeugdwerk open jeugdwerk aan. Hieronder wordt gewoonlijk ver staan jeugdwerk dat zich richt tot de oudere jeugd en dat zich daardoor kenmerkt, dat het openstaat voor iedereen, niet levensbeschouwelijk is gericht en geen verplichting van de bezoekers kent om aan aktiviteiten deel te nemen. Sociëteiten als „De Dukdalf, Het Honk, De Waag, Quousque Tan dem? zijn hiervan een goed voor beeld. Gemeld open jeugdwerk draagt een sterk improviserend karakter, men kan er binnenvallen wanneer men wil, alles uiteraard in het kader van de ui Schiedam bestaande voor schriften, die medebrengen dat men „lid" is, derhalve dat men een lidmaatschapskaart heeft. Dit laatste uitvoering zal moeten geven aan een onlangs genomen besluit de winkel Boerhaavelaan 27 te sluiten. Paaszaterdag 10 april zal de laatste verkoopdag zijn. Met uitzondering van de laatste jaren heeft deze winkel sedert 14 november 1934 een florerend bestaan doorgemaakt. Het was ook één van de eerste winkels die in Schiedam in 1958 overschakelde op zelfbediening. Met ingang van dinsdag 13 april moeten wij u helaas verwiizen naar een a-der" winkel. Vanz-lfsnrekend hopen wij dat u dit in versterkte mate zal doe" in de Superco-on d;e 'u voor uw wekelijkse b<">odschapnen (vlees en groente) nu ook reeds bezoekt. De dicMsbijzijnde CO-OP winkel voor de meeaten van u is de Superco—op, Franselaan 214-216. In deze supermarkt treft u een uitgebreid assortiment aan van krui denierswaren, vlees, groente en fruit, zuivel en Juweel brood. De chef, de heer J. van Tuyn, en zijn medewerksters zullen u gaarne van dienst zijn. Wij vertrouwen dat u de moeite wilt nemen de superco—op Franselaan te bezoeken. Tenslotte zeggen wij u hartelijk dank voor de inkopen die ondanks het beperkte assortiment tot nu toe in onze winkel door u zijn gedaan". Namens het bestuur, H. v.d. Lee direkteur. Donderdag: hachee, appelmoes, aardappelen, 2-kleurenvla. Vrijdag: gestoofde vis, aardappelen, veldsla, karnemelksepap. Zaterdag: tosti, fruit. Crabcocktail (4 personen 225 calorieën) 100 gr. magere kwark, 150 gr. crab, halve citroen, 2 eetlepels tomaten puree, 1 eetlepel sherry, zout, peper. Vermeng de kwark met het citroen sap, de tomatenpuree en de sherry en voeg zout en peper naar smaak toe. Leg een slablaadje onderin 4 coupeglazen. Verdeel de stukjes crab erop, giet de saus erover en schuif over de rand van het glas een uitgetand schijfje citroen. (1 persoon 220 calorieën) 2 dunne sneetjes bruinbrood, 30 gr. kaas (20 plus), halve tomaat. Leg de in plakjes gesneden kaas met daartussen schijven tomaat lussen de sneetjes brood. Snijd de sandwich middendoor en bak de helften in een tosti-ijzer goudbruin. is overigens zuiver een administra tieve aangelegenheid. Wat onder niet georganiseerd jeugd werk moet worden verstaan, is ons tot dusver niet duidelijk geworden. Zodra toch enig jeugdwerk gestalte aanneemt, dan is er sprake van een zekere organisatie. Wellicht zijn bedoeld vormen van jeugdwerk, die nog niet bestaan in Schiedam, dan wel groepen jongeren, die buiten het bestaande jeugdwerk om zelf iets willen scheppen, dat overigens ver want is qua opzet en inhoud met wat er al is. Het spreekt vanzelf dat dergelijke nieuwe vormen dan wel groepen hun kansen moeten krijgen en als er mensen gevonden worden die zeggen voor nieuwe vormen te willen opkomen dan wel uit dergelijke groepen voort komen, dan dienen die zeker van de raad deel uit te maken. Wij willen echter nadrukkelijk stel len dat zowel het bestaande jeugd werk als dat wat er niet is maar wellicht komen gaat, voor verant woordelijkheid komt van ieder lid van de raad. Wij wijzen hierop, aangezien elders de raad voor jeugd en jongeren is vastgelopen, omdat deze niet wist uit te komen boven tegenstelling: ge organiseerd-ongeorganiseerd jeugdwerk. Zoals wij hierboven hebben gezegd, is dit een valse tegenstelling. Wij achten het noodzakelijk dat van de raad mede deel uitmaken enige werkelijk deskundigen op het gebied van jeugd- en jongerenwerk, en verder dat de raad op korte termijn zal worden tot een goed samenwer kend team, dat na enige maanden tot een beleid komt. De inventari satie van alle jeugdwerk in Schiedam lijkt ons zeer eenvoudig: deze is op zeer korte termijn tot stand te I brengen. De ondertekenaren van deze brief hebben tot een permanente samen werking besloten. Deze samenwer king heeft in het bijzonder ten doel de komende raad voor jeugd en jongeren naar behoren te doen funktioneren. De raad heeft aldus namelijk één gesprekspartner die een groot deel van het jeugdwerk vertegenwoordigt waardoor het overleg en de commu nicatie aanzienlijk worden verge makkelijkt. Ook anderen kunnen uiteraard aan deze samenwerking deelnemen. Het lijkt ons goed dat wij tot slot aangeven wie wij zijn. De Gereformeerde Jeugdraad is een stichting, waarin al het gerefor meerde jeugdwerk, waaronder mede verstaan het uit gereformeerde kring ondernomen open jeugdwerk, is ondergebracht, te weten: „Het Honk", „Instuif Nieuwland", de jeugdclubs Nieuwland, West, Zuid, Kethel, leeftijd 8 t/m 12 jaar. En de clubs Nieuwland, West, Zuid, Kraaienest, leeftijd 12 t/m 16 jaar. De Stichting Sociaal Culturele Ar beid omvat: Soc. „Dukdalf", „Kreek" en „Reling". Tot Katholiek Jeugdwerk moeten worden gerekend: de katholieke verkenners en Nederlandse gidsen. Bij akte van 26 maart 1971 is opgericht de Stichting „Het Bind ijzer". Deze Stichting is opgericht door: De Nederlandse Padvindersvereniging, afdeling Schiedam, de sociëteit Quousque Tandem? sociëteit De Waag, de educatieve workshop (voorheen V.C.J.C.), de stichting gebouw De Teerstoof, de Hervorm de Jeugdraad en de daarbij aangeslo ten clubs: „De Rakker", meisjes van 7-12 jaar. „Zuid", meisjes van 1 2-16 jaar. Figuurzaag en hobbyclub Zuid, jongens van 8-12 jaar en vanaf 12 jaar en ouder. „Erica", meisjes van 8-12 jaar. „De Waag", meisjes van 6-14 jaar. Sportvereniging D.O.K. en jeugd haven Nieuwland mogen wij bekend bij u veronderstellen. Namens de Stichtingen voornoemd, Katholiek jeugdwerk, D.O.K. en Jeugdhaven Nieuwland. Mej. J. M. Krommenhoek, Buys Ballotsingel 66a. RAM (21 maart - 20 april) Kans op een week vol besognes, waarbij u de gelegenheid krijgt u te ergeren aan iemand die liever in bedekte termen spreekt, dan zo maar met de deur in huis valt. Toch doet u er goed aan scherp te luisteren want u kunt iets van belang vernemen. Laat u vooral voorlichten door oude vrienden als het om praktische dingen gaat. Op gevoelsgebied een beetje schipperen. STIER (21 april 20 mei) Uw vrijwel constante goede humor brengt sommige lieden weieens op een dwarsspoor. Deze week moet u zich echter eens geheel uitspreken, want er is kans dat misverstanden groeien als paddestoelen op een vochtige plek. Ruim eens op en snoei het onderhout weg, dan komt er zon en frisse lucht. Letterlijk en figuurlijk. TWEELINGEN (21 mei - 20 juni) Geen beste week op gevoelsgebied. Er liggen hier en daar voetangels en u doet er goed aan de kat uit de boom te kijken. Op zakelijk gebied is er kans op een voordeeltje, mits u zich niet de kaas van het brood laat eten. Beslis geen dingen, die tegen uw gevoel en geweten ingaan, ook al heeft u neiging de vrede te handhaven. U heeft een prettige ontmoeting die u op nieuwe ideeën brengt. KREEFT (21 juni - 20 juli) Prettige week voor Kreeften met een artistieke inslag. Het werk wil goed lukken en opdrachten zijn mogelijk. Op gevoelsgebied kans op enige deining ten gevolge van een mogelijk misverstand. U ondervindt grote voldoening als gevolg van eerdere gedane inspanningen. Er zit zelfs een pluim in en misschien ook bevordering. Niet smokkelen met uw dieet. LEEUW (21 juli - 20 augustus) Drukke week, maar met veel voldoening. Uw taak is niet licht, maar u brengt het er goed af en men heeft schik in uw prestaties. Een Weegschaal, die u al eerder onhebbelijk bejegend heeft, toont weer eens zijn nare kant. Trek het u niet aan: hij is niet anders en het zal hem zelf ook wel eens opbrengen. Oppassen voor kou op hals en armen, want daar bent u overgevoelig voor. Neem eens rust, zodra dit even kan. U helpt iemand op praktische wijze uit de puree. Prettige ontmoeting mogelijk. MAAGD (21 augustus - 20 september) De kans bestaat dat u deze week weer eens in de clinch raakt met een oude tegenstander. Moet dat nu? Het lijkt wel of u er een soort gezelschapsspel van maakt... En anders bent u de vredelievendheid zelf. Geef toe, dat u zelf voor een deel debet bent aan dit geschil. In uw werk grote voldoening. Een bepaalde ontmoeting zet uw oude plannen op losse schroeven. WEEGSCHAAL (21 september - 20 oktober) Geef niet toe aan bepaalde stemmingen, anders wordt deze week saai voor uzelf en uw gezin. Toegegeven, het leven is soms moeilijk, maar als iedereen ging lopen simmen was de aardigheid er al gauw af. U weet trouwens best dat uw prestaties op hoge prijs worden gesteld door de mensen, die erop aankomen. Laat de rest dan maar sudderen op een zacht pitje. Kans op een reisje of verplaatsing. SCHORPIOEN (21 oktober 20 november) U heeft kans gezien wat van uw meest geliefde plannen uit te voeren en ook deze week kan reden tot voldoening geven als u wat diplomatie toepast. Niet zo heetgebakerd voortstuiven. Zij die u kennen, houden dan zolang hun mond maar en anderen schrikken ervan. U heeft heel wat hooi op uw vork, dat is zo. Neem er vooral niet meer bij en laat anderen maar eens voor zichzelf zorgen. BOOGSCHUTTER (21 november 20 december) Kans op een week met allerlei kleine perikelen. Maar dat komt ook doordat u lust heeft, overal op in te gaan. Niet doen! Houdt u bij uw werk en gezin en laat de rest maar betijen. Gewoon wat knutselen en vooral geen geestige opmerkingen maken die verkeerd vallen. U ontvangt een prettig bericht en maakt een kleine reis. STEENBOK (21 december 20 januari) Zomaar stilletjes en moedig volhouden is een van uw sterkste kanten. Deze week moet u echter wel van u afspreken, als het gaat om een kwestie die u helemaal niet zint. U moet niets over uw kant laten gaan wat eigenlijk in strijd is met uw gevoelsopvattingen. U ontvangt een prettige brief uit een ander werelddeel en heeft een ontmoeting met oude kennissen, die u veel genoegen doet. WATERMAN (21 januari - 20 februari) De kans bestaat dat iemand deze week een beroep doet op uw vriendschap, wetend hoe zwaar die bij u telt. Bezie de kwestie eens anders en met grote aandacht en doe geen spontane toezeggingen, die u later kunnen opbreken. De sterren raden u af in zee te gaan met een Ram, tenzij u deze persoonlijk zeer goed kent. Niet te zwaar tillen of sjouwenInteressante brief mogelijk. VISSEN (21 februari - 20 maart) Door omstandigheden bent u wat achtergekomen met uw werk en u heeft nog steeds het idee dat alles niet zo vlot verloopt als u wel zou willen. Deze week kan er veel voor elkaar komen, mits u alles goed indeelt en niet teveel gelijk aanpakt. U bent nog wat moe en dat is geen wonder. Op gevoelsgebied goede mogelijkheden. Als verdacht van mishandeling van een driejarige kleuter, het kind van de 21-jarige vrouw met wie hij samenwoonde, is op het hoofd bureau van politie ingesloten de 1 8-jarige jongeman H.J.v.d.K. Het kind werd maandagmorgen zwaar gewond in het Gemeente Ziekenhuis gebracht door zijn moe der, de 21-jarige gescheiden L.K. Er werd verteld dat het kind uit zijn bedje was gevallen en daarbij nogal ongelukkig terecht was gekomen. De verwondingen waren echter zo ernstig, dat het kind naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam werd overgebracht. Intussen werd de politie gewaarschuwd omdat men aan de waarheid van het verhaal twijfelde. Hoewel de doktoren alle moeite deden het leven van de kleuter te redden, overleed het kind woensdagmorgen in dit ziekenhuis. Dr. Zeldenrust van het Gerechtelijk laboratorium verrichtte sectie, waar na aan het licht kwam, dat het kind letsel had opgelopen door een zware mishandeling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 30