,JIOOGSTRAA TBELANGEN wat gaat er nu gebeuren DE SCHIEDAMSE MARKTEN DOOR DE EEUWEN HEEN 8 „ORANJE" Collecte en bazaar de gehele zaterdag KANS OP FUSIE MET CITY CENTRUM BOURGOGNE STADSPLANNEN WEEKAANBIEDINGEN JAARMARKT AFSCHAFFING A. C J. SCHEFFERS DAM 35 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 13 - VRIJDAG 14 MEI 1971 - «ftm entrum Operatie Clubhuis Invaliden Deze braderies staan op de Broersvest. Als het maandagavond tot een eendrachtig samengaan komt, dan komen ze ook op de Hoogstraat. Overal in het City Centrum, uw Schiedams koopcentrum. Maandagavond 17 mei a.s. komt het bestuur van de winkeliersvereniging „Hoogstraatbelangen" om 8 uur bij elkaar. Gewoon gezellig in het hartje van de stad: de „Amstelbron". Niet om kilometers van elkaar af te gaan zitten, maar juist alleen om de hoofden eens bij elkaar te steken. Het liefst alle hoofden... Dat zouden er dan 120 kunnen zijn. Ik zeg het heel voorzichtig, want onze Hoogstraat, bij uitstek de oergezellige Koopstraat, telt een 120 winkeliers. Die... en dan moet ik er net zo diep van zuchten als de teleurgestelde voorzitter Piet Mouthaan, die toch echt niet gauw uit het veld geslagen is. NU wel... Ik volg een trage vlieg op een trage zomerse dag, waaraan je beslist nog even wennen moet met die hitte. Die maakt je alleen maar loom. Net zo sloom eigenlijk als die winkeliers op de Hoogstraat, die maar een „ik zal wel zien-houding" aannemen. Niet leuk voor voorzitter Piet Mouthaan. Niet leuk voor de ijverige secretaris en meteen penningmeester Gérard Liesting. Een jonge zaken man, die evenals de bedrijfsleider van de firma Coster, de heer E. Koe, van alles wil. Maar iedere keer zijn hoofd stoot. Op de tribune van het Hermes D.V.S.-veld en S.V.V. tel ik altijd die bulten..! Na de raadsvergadering van 6 mei j.l. weet iedereen op de Hoogstraat waar hij aan toe is. En met iedereen bedoel ik natuurlijk die 120 winke liers. Jongens, bestel maandagavond met een een kop koffie, schuif de stoelen bij elkaar en ga er nu eindelijk eens iets góeds van maken. Of... en dat is natuurlijk veel verstandiger: neem contact op met het soepel draaiende City Centrum. Die winkeliers „emmeren" niet over de contributie. Die zetten gezellig braderies op (heeft u al gezien hoeveel belangstelling daarvoor be staat? Sturen om de haverklap een mini-boodschap van een winkelier, een gezellige „spots" de lucht in, waarnaar men luistert. Afgewisseld met een muziekje. Daar hebben we op de Hoogstraat geen geld voor, hoor ik u al zeggen. Klopt als de befaamde bus. Als er van de 120 winkeliers maar een derde lid zijn, zodat men gedwongen is de contributie te verhogen, waar blijf je dan? Heel gewoon dit even uitpraten... Want braderies, mannen, zijn de grote trekpleisters. Huisvrouwen rommelen graag een beetje. Allemaal één winkeliersvereniging: het City Centrum vormen. Het gehele hart van Schiedam laten kloppen in dat City Centrum. Laten zien, dat hier in Schiedam ook wat kan. We hebben genoeg mooie zaken op de Grote Markt, op de Hoog straat, de Appelmarkt, het Broers- veld, de Rotterdamsedijk en de Broersvest. Dan kan ie met elkaar veel meer doen. Weekaanbiedingen aan laten kondigen. Ze tónen in die braderies. Maak dat dode hart weer lévend! Laat iedereen weer graag in Schie dam kopen. In dat gezellige cen trum, dat City Centrum heet. Met elkaar samen werken... Dat Reeds in de middeleeuwen werd in Schiedam melding gemaakt van een markt, weliswaar een markt waar alleen paarden werden ver handeld. Tegen het einde van de 16e eeuw hebben we pas een markt, waar de gewone huis-, tuin en keuken-artikelen worden ver kocht. Zo verschijnt er in het jaar 1575 bij de Heren Bestuurderen van onze stad een keur waarin vaste standplaatsen voor de markt kooplieden worden aangewezen. We zullen deze oude standplaatsen eens nader bekijken en zien wat er zoal in de kraampjes lag. We beginnen bij de zgn. Kruisstraat een oude naam voor de Korte Dam - tot aan de Korte Kerk straat toe, waar ,,de butter ende suivelvercopers" stonden. In de Korte Kerkstraat bevonden zich ,,de broodtvercopers", wier kraampjes grensden aan die van de Kramers. Deze kramers hadden hun producten uitgestald tot aan de hoek van het Marckvelt (Groote Markt) waar zich het zgn. Accijns huisje bevond. Voor dit huisje mochten geen kraampjes worden geplaatst, met die reden ,,omme daer bequamelijck uuijt ende inne te moegen gaen Alle kramers van specerijen en die van koek stonden naast de andere kramers op het Marckvelt. De kramen van de verkopers van oude kleren stonden recht tegenover die van de kra mers, alleen aan de andere zijde. Daarnaast stonden de verkopers van „peen, aijen, warmoes" en andere groene cruijdenVoorts de kramers van ijsercoperwerck ende houdtwerck als van houte lepelen, schuttelen, bacx ende diergelijcken De meeste kraampjes behoorden toe aan de fruitverkopers of -verkoopsters, die over het gehele Marckvelt stonden tot aan de Lange Kerkstraat toe. De schoen en pathijnverkopers stonden tussen de Schie en de genoemde fruit verkopers. Tenslotte bevonden zich tussen de schoenmakers en De Waag de verkopers van „aerde- werck, als van potten, kannen en pannen"én die van oud-ijzer. Deze markt, ook wel kermis genaamd, werd in het begin van de maand juli gehouden. Deze jaar lijkse gebeurtenis was echter een doorn in het oog van de Heren Bestuurderen, omdat het er meest al „disordelick" toeging. De moei lijkheden waren van dien aard, dat de kooplieden hun kraampjes maar luk-raak op het M'velt neerzetten hetgeen de vroede vaderen in 1589 deden besluiten om voortaan de standplaatsen te verloten. moet het devies maandagavond worden. Op 17 mei worden er spijkers met koppen geslagen. Geen Hoogstraatwinkelier, die dan achter zijn „kassie" blijft zitten. DE KANS om het City Centrum meer gestalte te geven. Ziet u, dat kan toevallig óók in Schiedam. Ik hoop dat ik maandagavond niet teleurgesteld mijn bloknootje onbeschreven zal laten. Nee, nee, nee... Allemaal lekker wakker worden! Allemaal beseffen, dat dit DE KANS is om gezamenlijk het éigen winkelhart weer tot leven te brengen. Het woord en de daad is helemaal aan u. Op maandagavond 17 mei a.s. in „De Amstelbron". U komt toch ook? Misschien is er al bij u gebeld namens de Stichting Clubhuis Invaliden Schiedam. Anders bent u dat belletje nog wachtende...! Hoofdzaak is, dat men hier positief tegenover staat. Dat men de deur niet zomaar dichtklapt. De inzet van het Lentefeest was de voor bereiding op deze collecte, die nu huis-aan-huis deze week gehouden wordt. Maar mocht u de boot missen, dan heeft u op zaterdag 15 mei nog volop de gelegenheid om de schade aan te zuiveren. Alleen... er kunnen nog wel wat collectantenfes) bij. Al is het maar voor een paar uur per dag. Bussen afhalen bij mevrouw Rietje Ko- nings, Rossinistraat 25, tel. 705381. Afrekenen in de zaal van de Magnolia Deikerk, waar van des morgens 10 uur af een gezellige BAZAAR gehouden wordt. Tot 12 uur des avonds. Aan het Rad van Avontuur: Adrie de Boer, die zoveel guldentjes voor ds. Schuring in de wacht wist te slepen. Doet hij nu zaterdag ook voor het nieuwe clubhuis, dat er komt. Twijfelt u daar soms nog aan. Een bazaar dus. Met gezellige muziek en gesprekjes, uitgezonden door de Zieken Omroep Schiedam. Muziek ook van de combo van „het Leger", nu met een nieuwe naam, een zeer toepasselijke zelfs: „New Life... Nieuw leven voor de invaliden van Schiedam straks. Helpt u daar ook een handje aan mee? Van harte welkom als..., och, belt u Rietje Konings liever zelf even: 705381. Een telefoonnummer met een heel bekende klank in Schiedam. P.S. Er zijn geweldige prijzen voor deze bazaar. Niet te noemen allemaal. Maar alle vaders en moeders van Schiedam moeten er vrijdag eens een kijkje gaan nemen. Juweeltjes van aangeklede poppen. Nee, niets meer zeggen. U moet dit zelf allemaal zien. En bij het geweldige Rad van Avontuur uw guldentje inzetten voor het goede doel: het clubhuis voor de inva liden van Schiedam. Uw clubhuis het clubhuis van Rietje Konings. Denkt u ook aan de collecte deze week? Aan de grote collectedag zaterdag 15 mei. Laat het een dag met heel veel cijfers worden, téllen kunnen ze wel! De weekmarkt anno 1910... Deze loting geschiedde zowel voor de jaarmarkt als voor de varkens- markt op vrijdag, vóór „de clocke twaelff uuijren en wee degene die te laat kwam of niet had geloot, want dan werden hem of haar de slechtste plaatsjes toebedeeld. In de eeuwen die kwamen ging het met de Schiedamse markten eerst geleidelijk, maar later versneld bergafwaarts. De 19e eeuw se Ge meenteverslagen vermeldden op eentonige wijze de slechte zaken die op de markten werden gedaan, wat het gevolg was van een te gering marktbezoek. Het aantal kramen en uitstallingen van goede ren en koopwaar namen dan ook van jaar tot jaar af. Met de beestenmarkten was het al net zo gesteld. Met de paardenmarkt (in maart) ging het echter nog wel, maar op de varkensmarkt, die in november werd gehouden, werden soms niet meer dan twee varkens verkocht. Het heeft toch nog lang geduurd voordat de gemeenteraad om streeks 1930 besloot de week- en beestenmarkt af te schaffen. In 1950 werd er echter bij de Raad voorgesteld om opnieuw een week markt in te stellen, welk voorstel met een meerderheid van stemmen werd aangenomen. Over het punt, dat de markt weer op een vrijdag gehouden zou worden, was men het nog niet helemaal eens. Een raadslid haalde het spreekwoord aan, dat op vrijdag de lamp voorover hangt, d.w.z. op zaterdag wordt er uitbetaald en op vrijdag is er niet veel geld meer over. Het bleek echter, dat vele ma:ktkoop- lieden alleen vrijdags in Schiedam konden zijn en dus een andere regeling niet mogelijk was. Zo werd dus, na 20 jaar uit de roulatie geweest te zijn, elke week weer een markt gehouden en wel in het Broersveld, waar deze thans nog plaats vindt. Het was in het najaar van 1966, toen enkele standplaatshouders van de vrijdagmarkt in heb Broers veld zich richtten tot het college van B. en W. om te bevorderen, dat voor Nieuw land een wijkmarkt zou worden ingesteld, welke op een andere dag in de week zou moeten plaatsvinden. Men zocht contact met die organisaties, wier belangen bij een markt nauw betrokken konden worden geacht. De.ze orga nisaties, die het over het algemeen met het instellen van een 2e weekmarkt eens waren, gaven toch meer de voorkeur aan een plaats in Groenoord, waar toen nagenoeg geen winkels waren. Dit voorstel werd, nadat men eerst nog eens met de standplaats houders onderhandeld had, goed gekeurd en men besloot deze 2e weekmarkt dinsdags op het Johann Straussplein te houden. A AD VAN DER TANG GRAND VIN PATRIARCHE, per fles 4,45 Een Bourgogne-glas GRATIS bij elke twee flessen Oranjestraat 10-12 Telefoon 265997 U belt, wij bezorgen BANKETBAKKERIJ Het luiste adres Géén filialen - Tel, 267823

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 13