KOMENDE MAAND PINKSTEREN spreekuren adressen PAROCHIE-JAARVERGADERING, 13 MEI 1971 JAARREDE WIE IN DE COMMISSIES? BELEID 1971-1972 RONDVRAAG HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - VRIJDAG 28 MEI 1971 v i l ~ll J vdvU v' binnenstadsblad 28 MEI 1971, Nr. 7 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redactie-adres: Singel 104, Schiedam. Heeft het meteorologies instituut in De Bilt wind en storm misschien teveel in handen genomen, zodat deze elementen ons niet zozeer meer aanspreken? Toch hoop ik, dat de beelden, waarmee het Pinksterfeest in de Schrift beschreven wordt, u iets doen. Ze hebben iets onstuimigs, iets van enthousiasme. Het gaat om de bezieling van de jonge kerk. Toen geen vragen rond de kerk; geen vragen naar haar wezen of taak. Men wist de opdracht: de boodschap van den Heer uitdragen in een wereld, die daar volkomen vreemd en zelfs vijandig tegenover stond. Zou de discussie rond de kerk op heden onze liefde voor die kerk niet wat getemperd hebben, zodat ook onze aktiviteit in en vanuit die kerk wat verflauwd is? De dood neemt op het ogenblik mensen van ons weg, waarvan we mogen zeggen, dat ze via de kerk met haar instellingen en organisaties bij zonder veel hebben gedaan. Dat wij nu de verhoudingen en patronen van toen wat scheef zien liggen, verhindert ons niet de bewondering op te brengen voor wat men toen voor zijn kerk over had. Gelukkig mogen we in onze parochie constateren, dat vooral door de nieuwe bestuursvorm er een langzaam groeiende aktiviteit is losgekomen. We hopen echter op nog meer belangstelling en medeleven. Op het ogenblik kan men nu eenmaal niet alles meer aan de priesters overlaten. Bovendien, als men terecht als mondige leden van de kerk zijn mening laat horen, zit daar de verantwoordelijkheid aan vast,' om dan ook mee te doen. Ik meen echter vooral een beroep op de parochianen te mogen doen op grond van -hun christen-zijn. In wezen lijkt mij de roeping van priester en religieus niet verschillend van de roeping van ieder kerklid. Degenen, die in het bijzonder als de geroepenen worden aangezien, bevestigen door hun levensstijl en werk wat nadrukke lijker hun verband met de kerk. Maar het gaat tenslotte bij ons allen om het antwoord op de uitnodiging van de Geest der liefde, die oproept tot dienstbaarheid. Wat kan er nu gedaan worden? Ik noem maar wat op: medewerking door jong en oud aan onze liturgiese vieringen (ik denk aan zang, voorbereiding van teksten, mee voorbereiden van inhoud en vorm van de preken). Sommige van onze commissies zoeken naar aanvulling en mijn oproep tot het vormen van een missiecomité herhaal ik graag nog eens. Pastoor. Er zijn 29 aanwezigen. De voorzitter van het parochiebestuur, de heer Jongepier, dankt hen voor hun komst en hun belangstelling. Hij verwijst in zijn jaarrede naar het jaarverslag in het Binnenstadsblad van maart j.l. en memoreert de er uit springende acties van de diverse commissies: a. De aandacht van de commissie Pastorale zorg voor aangepaste liturgievieringen, spe ciale preken in vasten- en adventstijd en tijdens Liduinalof, oktober- en meimaand oefeningen. De aandacht voor missie, jonggehuwden en gespreksgroepen. Het kerkbezoek in de eerste maanden van 1971 is minstens gelijk aan het bezoek in dezelfde maanden van 1970. b. De activiteiten van de commissie Maat schappelijk welzijn met de enquête onder de bejaarden en onder de jeugd, sterrit, kerstactie, jeugdzorg. c. De activiteiten van de commissie Finan ciën voor een nieuwe behuizing voor samenkomsten van jongeren en jeugdigen, voor aanpassing van de Singelkerk, hulp aan andere parochies. Spreker verwijst tevens naar het financieel jaarverslag in het Binnenstadsblad van maart j.l. en deelt mede, dat de financiële verwachtingen voor 1971 op 1 januari j.l. als „niet goed" beoordeeld werden. d. De commissie Communicatie legt contact met de parochianen eerst via het gestencilde „Parochie-Kontakt" nu via het „Binnenstadsblad" - en hoopt op veel reacties van parochianen. De vergadering heeft geen opmerkingen over de jaarversla gen en gaat accoord met het beleid van het parochiebestuur. Dan krijgt de heer Horsten van „Communi catie" het woord. Hij deelt een gestencilde ledenlijst van parochiebestuur en commissies rond en geeft een toelichting, hoe de commissies tot stand komen en hoe het parochiebestuur. De heer Horsten spreekt op deze plaats zijn waardering uit voor de notulist van het parochiebestuur de heer V.d. Pas en verzoekt alle commissies te zoeken naar een notulist(e) omdat dit de werkwijze zeer vereenvoudigt. De heer Van Koppen vindt het een te zware eis, dat de voordracht van een candidaat voor een commissie door tien parochianen moet worden gesteund. Dat is het parochie bestuur gedeeltelijk met spreker eens. Daarom is er nog een tweede mogelijkheid: ook de suggestie van slechts één parochiaan wordt door het parochiebestuur of betrok ken commissie beoordeeld: denkt men met de genoemde persoon te kunnen samen werken, dan aanvaardt men ook deze candidaatstelling. Toch zal bezien worden of het aantal van tien handtekeningen lager gesteld worden. De vertegenwoordiger van de Algemene R.K. Bond van Bejaarden vraagt, waarom er geen vertegenwoordiger van deze Bond in de Commissie Maatschappelijk Welzijn zit. De voorzitter antwoordt: „Ons bestuur kent geen vertegenwoordigingen van groepen; maar de leden van elke vereniging kunnen een mede-lid candidaat stellen. Voor de commissies geldt daarbij niet de maximum leeftijd van 60 jaar. Maar ondanks alle oproepen worden er geen candidaten voor gedragen". De heer Mientjes vult nog aan dat in de Commissie Maatschappelijk Welzijn 3 leden zeer intensief voor de bejaarden werken en wel in: 1. De bejaarden-enquête waarin alle paro chianen tussen 70 en 80 jaar hun wensen hebben kenbaar gemaakt. 2. Het stimuleren van de bejaardensoos van de Nassaulaan. 3. De financiële hulp aan de Algemene R.K. Bond van Bejaarden. 4. De medewerking van een lid in de „Stichting Bejaarden Schiedam". Vervolgens geeft de voorzitter een inzicht in het beleid 1971-1972. 1. Het Priesterteam en de Commissie Pastorale Zorg zullen voortgaan met een goede verzorging van de Liturgie. 2. De gegevens van de enquêtes worden reeds verwerkt en zoveel mogelijk verwezenlijkt. 3. Binnen de parochie zullen gespreksgroe pen en de contacten met nieuw-gevestigden weer opgenomen worden; men streeft verder naar groeiende bereidheid van veel paro chianen tot medewerking. 4. Het is voor ons onmogelijk en onverant woord de Havenkerk te exploiteren. We hopen dat het voortbestaan er van door de Nederlandse Monumenten Stichting gereali seerd zal kunnen worden. Dit kan alléén met de medewerking van de hele stad Schiedam. Op deze voorwaarde wil het Parochiebestuur hieraan medewerken. 5. We hopen de betere huisvesting van de jeugdgroeperingen te kunnen verwezenlijken. 6. Om de begrotingen van Parochie en Bisdom sluitend te houden zullen we evenals andere parochies moeten starten met een gezinsbijdrage. Wij hopen dat de parochianen 1,5 procent van hun netto inkomen willen bijdragen. Pastoor Laurent onderstreept de oproep tot medewerking. Velen denken nog, dat de parochie een verzorgingsinstituut ismaar.wil de parochie levend blijven en functioneren met veel minder priesters als vroeger dan is de medewerking en inspraak van de paro chianen een noodzaak. Hierna wordt koffie aangeboden. Op een vraag: doe de Havenkerk open en sluit de Singelkerk, antwoordde de voor zitter dat alle betrokkenen: parochie, deke naat en bisdom, deze zaak uitputtend behandeld hebben en geen mogelijkheden tot opening zien. De Nederlandse Monu menten Stichting zal haar best doen het gebouw te behouden. De heer V.d. Goes vraagt naar de toekomst van de Singelkerk. Voorzitter zegtDeze kan 8 of misschien nog 25 jaar dienst doen. De heer V.d. Goes vraagt verder of er in de meimaand niet eenmaal doch tweemaal per week Marialof in de Singelkerk kan zijn. Hij - zou graag de kerkvernieuwing tegenhouden. Hij memoreert de teruggang in het kerk bezoek; en de „zorg voor de mens" bevalt hem niet. In de preken moet meer over geloofsleven gesproken worden. De heer Meijer is dankbaar voor alles wat in de parochie gedaan wordt. Hij verzoekt om een Plechtige Hoogmis bij het 30-jarig priesterjubileum van de pastoor en beveelt het nieuwe „Romeins Missaal" in het Nederlands aan. Deze uitgave is echter nog niet in ons land verkrijgbaar. De wel leverbare altaarmissaais benutten het Ro meinse schema van lezingen en gebeden. Mej. Vester dankt de heer Groenendaal voor zijn Li du in a-predikatie. Wanneer er verder niets meer aan de orde is, sluit de voorzitter de vergadering om half elf. A. A. Geerdes-Jonker Roelants, secr. U zult kracht ontvangen van de Heilige Geest. (Detail preekstoel Singelkerk) 30 en 31 mei: Pinksteren. 6 juni: Drievuldigheidszondag. 10 juni: Sacramentsdag (viering deels op zondag er na). 13 juni: 9.45 uur, kerkelijke viering van het school-verlaten door leerlingen van St. Jozef en Maria Gorettischool. 18 juni: feest van het Heilig Hart. 20 juni: 9.45 uur, kerkelijke viering van het school-verlaten door leerlingen van St. Aloysius, St. Catharina en St. Janschool, met de mistekst: „Aarde en Adem". De PREEKBEURTEN zijn als volgt: 29/30 mei: Singel kapelaan F. Kempen, Luidina-kapel pastoor J. Laurent. 5/6 juni: Singel pastoor J. Laurent (maar 17.30 uur), kapel kapelaan S. de Vette. 12/13 juni: Singel kapelaan S. de Vette, kapel pastoor J. Laurent. 19/20 juni: Singel' kapelaan S. de Vette, kapel pastoor Th. Gloudemans O. Praem. 26/27 juni: Singel kapelaan S. de Vette, kapel pastoor Th. Gloudemans O. Praem. BIJZONDERE MUZIKALE VERZOR GING: 29 mei. Pinksterzaterdag: Singelkerk 19.00 uur, Jongerenmis „Aarde en Adem" met medewerking van teenerkoor, orgel, drums, gitaren, fluiten en trompetten. 6 juniSingelkerk 11.15 uur, Hoogmis (Latijn) door herenkoor (omdat pastoor J. Laurent op 7 juni 30 jaar priester ls). AFWEZIGHEID: Kapelaan F. Kempen: van 1 tot 30 juni, i.v.m. oproep als reserve-aalmoezenier. Pastoor J. Laurent: van 18 juni tot en met 10 juli wegens vakantie. VOOR WIE WAT MEER WIL WETEN De gestencilde lijst van de leden van het Parochiebestuur en van de Commissies is in het Pinksterweekend verkijgbaar: in de Singelkerk bij onze jonge hulpkosters; in de Liduina-kapel bij een akoliet bij het uitgaan van de parochiemissen. De tekst van de Liduina-toespraak door onze parochiaan P. Groenendaal op Iiduina- zondag 25 april j.l. is dan eveneens verkrijgbaar. Als wij uw naam en adres krijgen en 20 cent aan postzegels, sturen wij deze tekst graag aan u op. Blijkt de vraag hiernaar groter dan het reeds gestencilde aantal, dan zullen we de stencils opnieuw een aantal malen draaien. Sluitings datum voor (a.u.b. schriftelijk) aanvragen van het bovengenoemde: 1 5 juni a.s. Redactie Binnenstadsblad. Pastorie Singel 104, Schiedam, tel.»268228. In de vakantietijden proberen we, dat ei dagelijks een priester te spreken is: 's mor gens van 9.30 tot 10.00 uur en 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur. En als dit een keer niet lukt: maakt u dan een afspraak door een kort telefoontje tussen 12.30 en 13.00 uur. Op vrijdagmorgen meestal van 9.30 tot 10.00 uur in het klooster van de Broeders, Warande 155. De maatschappelijk werkster, mej. G. Hen- sen, houdt spreekuur: dinsdag en donderdag 's morgens van 9.00 tot 10.00 uur op het adres: Wattstraat 74b, tel. 268949. Commissie Communicatie: p/a St. Liduina- straat 55a.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 5