VAKANTIE IN GEZINSVERBAND VINDT ER VEEL VOOR WEINIG GELD rcstM' -- rfH Dat wordt opeens een reisdoel voor gezinnen met een smalle beurs: ROEMENIE. Want toeristen die met beperk te middelen in familieverband vakantie willen houden, ont dekken in dat Oost-Europese land met zijn Latijnse tradities en vaste wil binnen het Oost blok een eigen koers te varen, een aantrekkelijk en vrij goed koop alternatief voor trips naar de Middellandse Zee. IDENTIEK STEEDS VERDER NEDERLANDSE TOERIST ONTDEKT ROEMENIE En het is de Duitse reisorganisatie Neckermann, die die reislust naar Roemenië aanwakkert met aanbie dingen voor vliegvakanties die juist degenen die minder te verteren hebben, in de wolken brengen: voor f 358,—, alles inbegrepen, twee we ken doorbrengen aan de kusten van Mamaia is een prijs die men in 1971 eigenlijk niet meer in de kleuren- folders verwacht. Sterke troef bij dat toerisme naar Roemenië: gezinnen die kinderen meenemen betalen daarvoor niet het volle tarief. Voor één kind tussen de twee en zes jaar hoeft in het geheel niets betaald te worden, voor andere kinderen in de leeftijd krijgt men veertig procent reduktie. Nog eens wat prijzen, wie met Neckermann naar Mamaia vliegt betaalt (all in) voor veertien dagen als men een klein hotel kiest f358,-, een wat luxer huisvesting prefereert f 399,- en wie zijn intrek neemt in nieuwgebouwde strand- hotels f 497,—. In Amsterdam aan de Kalverstraat vertelt, drie hoog op haar kantoortje publiciteitsofficial mej. Van Bilsen over die plotselinge toeloop naar Roemenië's stranden en over de nogal bliksemachtige expansie die Neckermann op de Nederlandse markt doormaakt. ,,Ik wil eerlijk zijn", zegt ze. „We werden hier in Nederland door de touroperators niet met open armen verwelkomd. Toen bekend werd dat Neckermann overstak uit Duitsland ..om zich op Nederland te gaan richten kwam er nogal wat kritiek los". En is die nu verstomd? „Er is een geest van gezonde onderlinge concurrentie ontstaan", zegt ze. „En wat ook heel belangrijk is, Nederlandse touroperators en eigenlijk heel de reisbureauwereld in ons land hebben ongelijk gekregen. Men dacht dat wij een aandeel van hun cliënten zouden komen weg- snoepen. Maar in de praktijk is dat alles heel anders uitgepakt. Het is gebleken dat onze lage prijzen een heel nieuwe categorie reislustigen in -- beweging gezet heeft, mensen die En het moderne toeristengebied met de zon en de zee en de comfortabele hotels voor West-Europese vakantiegangers. tot dusver of thuis bleven, of in eigen land op vakantie gingen of het vooral zochten in goedkope reisjes die voor de bureaus toch niet interessant zijn. Die mensen hebben wij weten te bereiken. Wij merken het aan de aanmeldingen, onder de kandidaten zijn heel velen die nog nooit dergelijke vliegreizen gemaakt hebben. En hoe doet Neckermann het op de vaderlandse markt? „Ik mag niet klagen", zegt mej. Van Bilsen. „Wij hadden voor het jaar 1971 gemikt op een 25.000 tot 30.000 reserveringen. Als we daar aan toe kwamen, dachten we, kunnen we wel content zijn. Maar dat aantal is nü al bereikt. En we voorzien dat er nog wel een uitloop komt". Is er geen limiet, zou het bijvoor beeld 40.000 reizen kunnen wor den? „Zeker", zegt mej. Van Bilsen. „Het mag wat ons betreft uitlopen. Wij hebben op alles gerekend. En de computer die we benutten draait wel". Hoe kwam die Duitse reisorganisatie er eigenlijk toe het oog op Neder land te laten vallen? Direkte aanleiding: eind 1968 ging men zich op het hoofdkantoor in Frankfort realiseren dat er eigenlijk vrij veel verwantschap is tussen Duitse en Nederlandse toeristen. Beiden hebben een zwak voor het Zuiden, beiden zoeken de zon, beiden stellen eenzelfde soort eisen. Toen men bij Neckermann daarover door ging denken stelde men vast dat Nederlanders eigenlijk zeer reis lustig zijn. De hele reismarkt hier werd doorgelicht, reisgewoonten en -wensen werden bestudeerd. Tweemaal Roemenië: de tijd die bleef stilstaan in de eeuwen oude dorpjes. Men zag er wat in en bedacht dat het luchttoerisme per jaar met 15 procent toeneemt. Allemaal oor zaken voor Neckermann und Reisen, zoals de organisatie voluit heet, om in Nederland aan de slag te gaan. Maar wat onderscheidt die Duitse organisatie, die in Nederland een heel eigen „tak" opzette, geleid door general manager F. Aronson, nu van concurrenten? Mej. van Bilsen: „In Duitsland is Neckermann begonnen als een post orderbedrijf, een Versandhaus. Later kwamen daar de reizen bij. Voordat wij in Nederland gingen werken hadden we in Hulst ook een postorderbedrijf: Ter Meulen. Dat is er trouwens nog. Onze reisorganisatie maakt gebruik van een computer. Dat voorkomt fouten. Binnenkort hebben we hier in Nederland eigen apparatuur. Nu maken we nog -gebruik van de Duitse. De computer is heel nuttig voor boekingen enz. Bovendien hebben wij als Neckermann Neder land eigen vestigingen. Wij maken geen gebruik van reisagenten, zoals de reiswereld hier dat pleegt te doen. Die agenten verkopen reizen van „iedereen". Wij werken met eigen mensen, leiden ze zelf op. Ook onze hostesses krijgen een training. In diverse plaatsen openden wij kan toren. Maar maakt dat wat uit voor de man of vrouw die op reis wil? „Bepaald wel" vindt mej. Van Bilsen. „Tussen-personen krijgen na tuurlijk provisie voor hun bemidde ling, gemiddeld zo'n tien procent. Die besparen wij door tussenscha kels te laten vervallen. Daardoor kunnen onze reizen goedkoper zijn. Wij zoeken het in de grote omzet. De klemtoon valt op de vliegreizen, hoewel we ook al aan de cruises denken. In Duitsland zorgt Necker mann ook voor treinreizen. Hier doen we dat nog niet. Het blijkt dat er nog een grote markt open ligt voor vliegreizen. En wat we ook merken is dat heel wat mensen die tot dusver naar het Zuiden gingen met de auto, nu daarvan afstappen. Alweer een categorie die de andere reisorganisaties tot dusver niet be reikten. Men ziet dat de prijzen van vliegreizen zo gunstig zijn dat men daar de voorkeur aan geeft boven de altijd nog inspannende trip naar het Zuiden met de eigen wagen. Wie wel eens met kinderen die paar duizend kilometer naar Spanje per auto heeft afgelegd kent de schaduwkanten..." Mej. Bilsen onderscheidt twee stro mingen in het Nederlandse vakantie patroon. Aan de ene kant is er de groep toeristen die de goedkopere moge lijkheden (Neckermann reizen zijn gemiddeld f 50,- tot f 100,- goed koper) aangrijpen, aan de andere kant is er een categorie die het in Europa en Afrika wel gezien heeft. Die niet meer naar Portugal wil of naar Tunesië, maar die de oversteek naar Azië wil maken en daar toch geen kapitalen voor wil uittrekken. Denkt Neckermann ook aan die toeristen? Mej. Van Bilsen: „Jawel. We gaan naar Rusland, drie weken Moskou, Leningrad Centraal Azië voor zo'n twee mille. Een week Moskou voor Hoe staat Neckermann daar tegen over? Mej. Van Bilsen: „Wij hebben aan de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging van Riesbureaus een garantiesom betaald, dat verschaft de toerist meer zekerheid. Boven dien bieden wij onze cliënten eigen garanties". En betekent het feit dat mensen met een smalle beurs ook van dit soort goedkope reizen kunnen profiteren niet dat er een mengeling van toeristen ontstaan kan? ,,Nee", zegt mej. Van Bilsen. „De prijzen selecteren de mensen vanzelf wel. Wie het goedkoop wil houden kiest automatisch een klasse die hem ligt, terwijl degenen die meer voor hun reizen kunnen uittrekken te recht komen in een milieu waar zij zich thuis voelen. Ons programma is gewoon aan ieders budget aange past". En dat blijkt dan ook wel, een troef van Neckermann als de goedkope gezinsreizen naar Roemenië trekt inderdaad die groep van reislustigen die zich daartoe aangetrokken voe len. Het Roemeense reisbureau haakte op die nieuwe interesse voor vakan- tiehouden in hun land in door extra aktiviteiten te gaan ontplooien. Duizenden gezinnen vliegen dit jaar naar Mamaia om verstrooiing te zoeken aan de stranden van de Zwarte Zee. Er zijn allerlei attrac ties, men kan watersporten, maar ook uitgaan in de genoeglijke clubs en wie ook nog iets wil meemaken van de volkscultuur van Roemenië kan er het Roemeens Operagezel schap uit de hoofdstad Boekarest zien optreden. Roemeens folklore treft men aan in het volkstheater. Voor degenen die al eens deze richting uitgingen is de internatio nale Melody-bar een begrip. Er is zelfs een nachtclub, club 33, al zullen gezinnen met kinderen die hier hun vrije weken gaan door brengen, niet zozeer op dat soort vermaak uit zijn. Ook allerlei spor ten kunnen er bedreven worden. En wie er geld voor wil uittrekken vindt er ook gelegenheid om excur sies te maken, naar 1001-nacht metropool Instanboel bijvoorbeeld. Of even overwippen naar Kairo, Egypte voor f 216,—. Dat zou zo'n reisje naar Roemenië nog duur kunnen maken. Maar het hoeft ook niet, wie gewoon naar dat land wil reizen en daar een paar weken voor weinig geld wil relaxen kan dat ook. En dat is dan ook de reden dat het toerisme naar dit Oosteuropese land, juist in de kringen van Nederlanders die tot dusver weinig „verre" vakantie genoegen hadden, zo snel is opge lopen. Mej. Van Bilsen van Neckermann: „Natuurlijk verdienen wij aan dat toerisme. Maar het doet je als je in de reiswereld werkt toch wel ge noegen dat je als organisatie juist mensen van dienst kunt zijn die het reizen eigenlijk nog niet zo leerden kennen. We hebben werkelijk een nieuwe bron aangeboord f 500,-. En dan het Verre Oosten, 10 dagen Bangkok voor f 1.297,—. Drie weken Ceylon voor f 1.299,— (vol pension). Zeventien dagen Bali voor even f 2.000,—. En 24 dagen Bangkok, Hongkong, Japan, Bali voor in totaal f 4.787,—. En de animo voor onze Oost Afrika safari's, 16 dagen alles inbegrepen voor f 1.298,—, neemt ook snel toe. Cruises: 12 dagen met het ms. Renaissance voor f 1.098, Daar mee bereiken wij een publiek dat juist deze reisverlangens koestert. En wie Amerika in wil, een rally van kust tot kust in 22 dagen voor f3.298,—. Een reis naar de Niagara in 16 dagen voor f 1.497,-, een all in Floridatrip voor f 2.298,- en dan is men 16 dagen onderweg. En om dan weer eens wat dichter bij huis te blijven, aan Spanje's Costa Blanca 2 weken voor vanaf f 248,-... Zo staat het allemaal in de folders. Maar Nederlandse toeristen weten uit ervaring dat het in werkelijkheid ook nogal eens kan tegenvallen, dat reisbureaus soms hun verplichtingen niet of matig nakomen. En dat een aantal toeristen soms de dupe wordt van merkwaardige manipulaties in de reiswereld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 14