„ORANJE" JEUGDMIGRATIEDIENST VRAAGT GASTGEZINNEN urgerlijke tand De rayonagent vertelt. DEZE WEEK IN SCHIEDAM DE DUIZENDPOOT WERKT A LA MINUUT DISCUSSIE OVER JEUGD-EN JONGERENRAAD CONTRA BEHUIZING GASTARBEWERS A. C J. SCHEFFERS DAM 35 GASTGEZINNEN Verwen u zelf en uw vrienden HET. NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - VRIJDAG 11 JUNI 1971 BANKETBAKKERIJ Het Juiste adres Géén filialen - Tel. 267823 Het voetbalseizoen 1970-1971 is ten einde! Nu ja, nog een enkel restantje, zoals wat bekerwedstrijden, maar dan wordt er toch definitief een punt onder gezet. En dat terwijl de berichten dagelijks om je oren slingeren over fusies, saneringen, transfers en noem maar op. Cruyff naar Feyenoord, Cruyff niet naar Feyenoord, Mulder wel, Mulder niet naar Feyenoord. Michels weg bij Ajax, Michels misschien naar Barcelona. En ga zo maar door. Iemand behoeft maar iets te zeggen en het gerucht wordt weldra als waarheid in de krant geplaatst. Het beste lijkt ons maar een paar weken al deze berichtenverzamelingen te laten voor wat ze zijn, om dan tegen het nieuwe seizoen eens te kijken wat er van overgebleven is. Wie weet blijft nagenoeg alles wel bij het oude en gaan we gewoon door zoals we het afgelopen seizoen afsloten. Op de op vrijdag 18 juni te houden ledenvergadering van DHS zal ook over contributieverhoging gesproken worden. Bijna elke vereni ging moet de contributies verhogen, want de onkosten worden steeds groter. En natuurlijk g^an de DHS-leden met dat voorstel ak koord. Tenslotte is dat geld allemaal voor de vereniging en niet voor het bestuur! Martinit trimt voor het laatst dit seizoen op maandag 21 juni, om dan op maandag 9 augustus weer met frisse moed daarmee verder te gaan. „Schiedam" neemt van 2 tot 7 augustus deel aan het Jeugdsport- kamp te Zeist, waarvan de organi satie in goede handen van de KNVB is. HONKBAL. Zaterdag speelt Schiedam uit tegen Thamen in Uithoorn. Schiedam 2 krijgt om 14.00 uur bezoek van Neptunus 3. Zondag om half drie speelt Schie dam de thuiswedstrijd tegen Tha men. SOFTBAL. Maandagavond 19.00 uur: Schiedam—BHC. De uitslag van Schiedam The Arrows was 9-8 voor de Schiedammers. CRICKET. Zaterdag 13.00 uur: VUC-Hermes DVS voor de knock- out-competitie. Zondag: Hermes DVS-Bloemendaal en Excelsior 2-Hermes DVS 2. Excelsior speelt zaterdag voor de knock out-competitie thuis tegen Victoria, aanvang 13.00 uur. De veteranen gaan naar Bloemendaal om daar om 13.00 uur tegen de club van die naam te spelen. Zondag gaat Excelsior 1 naar Haarlem om daar om 11.00 uur tegen Rood en Wit te spelen. Naast Jan Sportief bestaat er kenne lijk ook nog een Jan Onsportief. We lezen immers in Run-getter van Excelsior een ver slagje over Excel- sior-De Krekel, welk verhaaltje ondertekend is met: J. Onsportief. Och, waarom eigenlijk niet? DWS (handbal) organiseert zater dag een Fancy-Fair op eigen veld. Op zondag 20 juni volgt deelname aan het UDI-toernooi in Arnhem. Onze felicitaties aan heren 4 van DWS, dat wederom kampioen is geworden van hun afdeling. UVG vergadert dinsdag 15 juni in het klubgebouw op Harga. De ledencontributie komt ook daar ter sprake en wellicht wil ook UVG via de contributies meer geld in kas krijgen. Ook UVG neemt deel aan het handbaltoernooi in het Brabantse Drunen, op 20 juni a.s. Zaterdag wordt het pupillentoernooi van UVG gehouden, aanvang 10.00 uur, prijsuitreiking kwart voor vijf. Er dwarrelde nog een bericht binnen over een AMEV-sportdag, die zaterdag in Utrecht werd gehou den. Het Schiedamse herenteam (van de vroegere HAV Bank dus) haalde drie punten uit drie wedstrij den. De dames haalden een tweede prijs. JAN SPORTIEF Men schrijft ons: Begin september komt weer een aantal jongens vanaf 16 jaar uit verschillende provincies van Neder land naar Rotterdam en omgeving om een vakopleiding bij een bedrijf te gaan volgen, waar vaak in hun eigen plaats of provincie geen gelegenheid voor is. De P.T.T., Shell, enkele scheepvaart bedrijven en nog andere onder nemingen bieden de jongens de mogelijkheid om binnen een paar jaar volleerde vakkrachten te wor den. Zij komen door werving van de bedrijven en met medewerking van de Gewestelijke Arbeidsbureaus naar Rotterdam. Deze jongens komen doorgaans van het platteland of uit kleine dorpen en steden. Het is te begrijpen dat zij in de „grote stad" goed opgevangen moeten worden. De Centrale Jeugdmigratiedienst, die de begeleiding verzorgd van jongens in katholieke, protestants christe lijke en niet kerkelijk gebonden sfeer, zoekt goede, gezellige gast gezinnen die bereid zijn 1 of 2 jongens in hun gezin op te nemen. De „gastouders" hebben samen met de jeugdmigratiediensten de taak om de bij hen geplaatste jongens te helpen zich thuis te doen gevoelen in de voor hen zo vreemde omge ving. De jongens gaan ieder weekend naar huis en er bestaat een vaste finan- met een verkwikkende ZOMERWIJN Moselblümchen, 3 flessen voor 6,95 Koningsmosel, Merzog v. Rhein, met gratis glas4,95 met gratis glas, bij 12 flessen, per fles 4,50 „Zeiler" Schwarze Katz, nu ƒ4,65 2 flessen voor 8,95 Oranjestraat 10-12 Telefoon 265997 U belt, wij bezorgen ciële regeling voor hun verblijf in de gastgezinnen. De funktionarissen van de Centrale Jeugdmigratiedienst houden regel matig kontakt met de gastgezinnen, zodat eventuele moeilijkheden be sproken kunnen worden. De Centrale Jeugdmigratiedienst doet een beroep op gezinnen in Rotterdam en omliggende gemeen ten met de vraag: „Hebt u vanaf september ruimte in uw huis en gezin om 1 of 2 jongens huisvesting te verlenen? Denkt u er eens rustig over na. Wilt u meer inlichtingen hebben of wilt u zich opgeven als gastgezin, dan volgen hieronder de namen en telefoonnummers, waar u zich kunt vervoegen Stichting Centrale Jeugdmigratie dienst, Pieter de Hoochweg 118, tel. 251981 (10-5 uur). Bij geen gehoor kunt u de funktio narissen thuis bereiken. Voor protestants christelijke ge zinnen Mevrouw W. Foekema-Lievestroo, tel. 115088; Mej. M. Ringelberg, tel. 01899-5399. Voor niet-kerkelijk gebonden ge zinnen: De heer H. F. Stevens, tel. 802869; De heer R. M. Koornstra, tel. 328690. Voor katholieke gezinnen: De heer J. J. Goudswaard, tel. 237930. En zijn thuis altijd wel van die klusjes die gewoon blijven liggen. Vooral bij alleenstaanden en bejaar den. Sinds kort doet „De Duizendpoot" hier iets aan. Een staf van vier medewerkers (velerlei kennis) snelt men naar u toe, als u op hun een beroep doet. Gewoon telefoon nummer 266004 bellen en het komt allemaal in orde. Men werkt hier a la minuut. U betaalt ook per minuut, nl. f0,21. Het kan allemaal uitlo pen, want zelfs een in het oog lijkend klusje kan veel tijd vergen. We geven het u alleen even door... Maak er gebruik van als u niemand vinden kunt, die u even helpen wil. GEBOREN Sandy A. J. d.v. A. J. Kerklaan en M. A. Heijster; Natascha A. d.v. L. van der Marei en C. M. E. Hazewinkel Floriano z.v. E. Code- seda Couto en V. Boente Alvarez; Steffen R. z.v. R.J. Sporry en A. C. Visser; Monique M. E. d.v. H. C. M. van Gils en E. G. M. Rops; Johan z.v. R. Tettelaar en H. J. G. van der Velden; Laura M. d.v. E. P. J. de Wolf en A. M. Wiltenburg; Ayse d.v. N. Atalar en A. Türkmen; Evelyne A. d.v. J. J. Schuurmans en C. C. G. Joosten; Franciscus z.v. J. A. van Troost en I. W. Nootenboom; Annelice H. d.v. C. Bokx en N. E. Schuddebeurs; Natascha T. d.v. S. Radakovic en E. J. C. van der Knaap; Harmen-Jan z.v. J. H. Geerts en M. Borst; Martinus H. z.v. C. Harder en G. M. van Rest; Iwan H. z.v. A. de Laet en J. W. M. Wolfkamp; Petrus E. z.v. A. J. P. Sebel en J. C. Slavenburg; Sandy d.v. C. Heijdra en L. H. W. Verkerk; Harry z.v. H. de Vries en S. C. van Gerven. Nienke A. d.v. F. H. D. Fokma en T. Goslings; Patricia M. d.v. J. D. Rodenberg en M. C. M. van den Berg; Danny z.v. J. T. van der Drift en A. J. M. van Es; Paul z.v. W. den Hollander en J. B. Scheffers. ONDERTROUWD D. P. C. van Bochove, 24 jr. en C. M. Bos, 21 jr.; H. E. J. de Boer, 25 jr. en H. van der Perk, 22 jr.; C. den Boer, 35 jr. en J. Zijdeveld, 23 jr.; M. J. Brand, 25 jr. en Y. A. van Mansum, 23 jr.; J. E. J. Comman deur, 21 jr. en G. C. Beukelman, 18 jr.; A. G. A. Frenaij, 24 jr. en S. A. H. Sprong, 20 jr.; J. van der Heide, 29 jr. en M. L. Scutcher, 29 jr.; J. H. Hendriks, 23 jr. en I. M. van Leeuwen, 22 jr.; P. A. Hoogstad, 21 jr. en M. M. van der Raaf, 19 jr.; F. van der Horst, 23 jr. en A. Faling, 22 jr.; J. G. Lowes, 25 jr. en H. C. A. I. Donders, 21 jr.; C. S. Lucas, 26 jr. en I. de Heer, 25 jr.; J. van Luijk, 20 jr. en B. M. M. van Persie, 18 jr.; C. den Ouden, 25 jr. en J. J. de Bruin, 22 jr.; J. J. Poots, 25 jr. en J. P. Mastenbroek, 20 jr.; R. J. M. Ruts, 22 jr. en I. M. Boon, 23 jr.; J. Schoenmakers, 24 jr. en J. A. M. Korzilius, 22 jr.; A. van Veen, 26 jr. en E. van Vliet, 19 jr.; H. Verveen, 21 jr. en G. de Kok, 20 jr.; A. van Waart, 24 jr. en E. L. E. de Jong, 26 jr., L. R. Wiegel, 22 jr. en W. B. Spruijt, 21 jr.; J. H. Salomons, 41 jr. en G. M. F. Dahmen, 26 jr. GEHUWD J. A. A. Stolk, 22 jr. en N. Pasztjerik, 20 jr.; W. T. de Gids, 26 jr. en H. J. Buurman, 27 jr.; W. van Leeuwen, 23 jr. en R. M. M. Dijkhuizen, 21 jr.; C. F. H. Jonge- neel, 27 jr. en T. M. Elderson, 26 jr.; J. de Peinder, 19 jr. en M. W. de Bree, 21 jr.; A. J. M. van der Tuijn, 24 jr. en W. J. M. Simons, 23 jr.; J. J. Rieff, 23 jr. en H. A. van Beek, 18 jr.; A. van Dongen, 21 jr. en P. M. Blanken, 18 jr.; A. P. Veraart, 23 jr. en J. A. van Noord, 23 jr. OVERLEDEN A. Houtman, 92 jr.; H. W. Stam, 58 jr., echtg. van A. Verhaal; A. R. van der Knaap, 79 jr.; J. F. H. M. Wuisman, 71 jr.; H. C. van der Kraan, 77 jr., echtg. van H. Hagen; C. Koene, 87 jr., wed. van J. T. Mackaij. G. A. T. H. van Stijn, 80 jr., wed. van T. W. Koning; P. Salij, 34 jr.; J. Akkerman, 83 jr., M. van Tol, 47 jr.; F. Alberts, 46 jr., echtg. van C. B. de Lange. In het kader van de verkiezingen van de Raad voor Jeugd en Jongeren op 16 en 17 juni vindt op maandag 14 juni een bijeenkomst plaats in het Politiek Kaffee aan de Nieuwstraat 12. Bij deze gelegenheid zullen de dertien kandidaten, voortgekomen uit de „ongeorganiseerde" jeugd en de vijf kandidaten uit het jeugd werk, maar ook anderen, met elkaar van gedachten kunnen wisselen. De kandidaten voor de vijf zetels „ongeorganiseerde sector" zijn Marie Dingenouts (27), Gerrit van der Windt (18), Willem Krommen hoek (20), Jos Stahlhöffer (20), Martin Groenhorst (26), Dirk Gies- selbach (18), Otto v.d. Vliet (17), Joop Heheman (18), Jos v.d. Lugt (20), Anjo Beukers (25), Marius Gerrits (18), Gerard Reussink (23) en Will de Winter (22). Het wordt werkelijkheid. 14 Dagen hebben ze me Minister van Binnenlandse Zaken, Rechter en Burgemeester gemaakt, alles mag. Reeds lang van te voren heb ik het zien aankomen. Regeren is vooruit zien. Een televisie-circuit zal worden opgehangen, want het lag al klaar. Een onzichtbaar oog zal op u worden gericht. Bij het station zal een computer worden geplaatst, bemand door geselecteerde en getrainde ouders van overstekende schooljeugd. Nauwkeurig zullen de gedragingen van iedere automobilist(e) worden geregistreerd. Blijkt de uitkomst over de rode streep te zijn, dan wacht een aardige verrassing. Alle ogen zijn dan op u gericht. Uw koets wordt dan van de weg gehaald. Beeldschone meisjes halen ook u eruit. De jury, dat zijn de overstekers, beslissen. De voorruit van uw koets gaat eruit, dat remt de snelheid wel af. Blijkt u verder over de rode te zijn gegaan, dan krijgt de koets een kruis van onuitwisbare verf. Uw rijbewijs krijgt ook een beurt. De jeugd zal het door de perforeer-machine halen. Bij een derde maal bestaat het rijbewijs niet meer. Een nieuw zal u f 350,- gaan kosten. Doodschamen zal u zich. Bent u helemaal door het dolle heen geweest, dan wacht u het schandblok. Een grote plas zal voor u zijn. Het verkeer zal u straffen. Ontwaakt bezetenen! Ontwaakt egoist! Ontwaakt uit uw drang, dat uw koets sneller kan rijden, want dat kan zij! Autoloze-straten zullen er zijn. Ze worden gewoon afgesloten. Uw gedragingen zoals u doet in de weekends op de camping, zullen ook dichter bij huis, mogelijk worden. Lees het eens voor: de lievertjes, die het nodig hebben, moeten het óók weten. Tot de volgende keer. Hij zag zichzelf De auto stopte met gierende remmen. Het raam ging open. De man hield in de hand een tientje. „Agent", zei de man. ,,Ik wil een bon". „Ach mijnheer laten we het leuk houden, ik zag u geen overtreding maken „Ik heb 40 keer verkeersovertredingen gemaakt, waar ik door slofte, dat is een kwartje per keer. Ik meen het. Ik ben de boosdoener zelf". „Maar ik kan toch niet bekeuren, u veroordelen, als ik u niets verkeerds zag doen De man werd nerveus. „Mijnheer", zei ik. „Luister: Als alle mensen zo zouden doen, dan was de wereld mooi". We hebben elkaar de hand gegeven. Denk er eens over na, doe het. Vaderdag heeft dan een gouden glans. Tot de volgende keer. DE RAYONAGENT Geachte redaktie. Hierbij wilde ik reageren op het stukje in uw blad van woensdag 9 jüni. Het betreft hier het stukje over de Stichting „Help uw medemens". Nu is het helpen van een medemens een goede zaak, en ook bepaalde hulp aan buitenlanders hoort daar bij, daar deze mensen ook mensen zijn, zoals dikwijls zo neerbuigend beweerd wordt. Maar wat deze Stichting nu beoogt, grenst toch wel aan het absurde. Misschien wil deze nobele Stichting de zaak eens van mijn kant bezien? Laat ik het dan eerst eens over onszelf hebben. Wij bewonen een oud huis, waar heel wat aan opgeknapt zou moeten worden. Voor hoeveel geld weet ik niet, want aangezien wij dat geld ervoor niet hebben, gaan wij ook geen reken sommetjes maken. De Gemeente, eigenaar van ons huis, heeft blijkbaar ook geen geld, daar wij geen enkele reparatie die niet héél hard nodig is (zoals verstopte afvoerbuizen) gedaan krijgen. Dat het plafond in de keuken haast bezwijkt, dat er grote stukken kalk uit de muren vallen, dat zijn dingen, waar zij zich niet over opwinden. Laat staan verbouwingskosten. Dat is allemaal voor onze rekening. En wie opent er voor ons een giro rekening! Giften van harte wel kom! Dan verder mijn dochter, die is onlangs getrouwd en kreeg een huis in de Stationsstraat. Een huis wat in een bijzonder verwaarloosd stadium was beland. De eigenaar heeft behalve het leveren van een aanrecht en keuken vloer niets anders gedaan dan iedere week zijn hand ophouden om de huur in ontvangst te nemen. Alle kosten voor de bewoners. En wie heeft deze jonge mensen geholpen? Zo zijn er nog zoveel gevallen. Denk aan de huisjes van Nieuwsticht. Mensen die wonen in de Baan, Laan, Nieuwe Buurt, Grofbaan enz. Voor hen is er ook geen giro-rekening geopend, als ze die krotten gingen verbouwen. In de meeste gevallen hebben ze de kosten zelf moeten dragen. En daar hebben wij nu onze vier Turken, die met zijn vieren één huisje gaan bewonen, en gezien de lage huur, en die gedeeld door vier praktisch voor niets wonen. Laten zij hun verbouwing zelf maar beta len. Zijn zij zo arm? Gaat al het geld naar moeders, of naar de vrouw? Hebben zij dubbele kos ten? Dit laatste is dikwijls zo, maar zij verdienen ernaar. En houden heus genoeg geld over. Méér als menig Hollands gezin. Laat de Stichting zich eens bezig houden met de mensen die met een paar centen van Sociale zaken f moeten ploeteren. Die hun hond, of ander huisdier op last van Sociale zaken hebben moeten wegdoen vanwege de kosten. Dit laatste alleen al vind ik erger als tien dakloze Turken bij elkaar. Deze mensen bijv. hangen niet in kroegen en ongure nachttenten rond, wat onze arme gastarbeiders grotendeels wel doen. Laat ik daar maar verder over zwijgen, alleen dit nog. Stadgenoten, geeft met gulle hand, dan kunnen onze Turken nog een pilsje meer pakken. En misschien als u genoeg geeft pakken ze nog wel iets anders ook. Om gezamenlijk het feest van de kosteloze verbouwing te vieren. Ik vraag me af, waarom zorgt het bedrijf waar deze mensen werkzaam zijn niet voor dit alles? Of anders toch de Gemeente? Of de regering die toch deze mensen hierheen heeft gehaald? Maar ja, dat zal mijn verstand wel te boven gaan. Ik heb mij bijzonder geërgerd aan een zin uit het stukje van 9 juni in uw blad en wel: „Daar gaan wij gezamenlijk iets aan doen Op commando! Nu ik hoop dat er niets gedaan wordt. Geachte redactie, het is mijn vurige wens, dat u dit geschrijf in uw blad opneemt. En onverkort en zonder iets weg te laten. Eens kijken of u dit aandurft. Doet u het a.u.b. Misschien stemt het de Stichting tot nadenken en worden er een paar Nederlanders geholpen, die het har der nodig hebben. Bij voorbaat dank, Hoogachtend, Mevr. Mossou, Oude Kerkhof 3, Schiedam. NOOT VAN DE REDAKTIE Waarom zouden we uw mening niet onverkort weergeven? Als u denkt, dat u met deze aktie voor die woning van vier Turken onrecht wordt aangedaan, dan heeft u het mis. We schreven al, er zou eigenlijk een „grote pot" moeten zijn, waaruit alle onkosten betaald zouden kun nen worden. Drie mensen zetten zich voor de behuizing van buitenlanders in, die hier hun werk verrichten en toch ook recht hebben op een goede behuizing? Dat wij zelf alle onkosten aan de huizen moeten betalen, is niet van vandaag of gisteren. Mogelijk dat men uw probleem, u woont in een huis van de Gemeente, nu goed oplost. Ook dat van uw dochter. Maar de Stichting „Help een mede mens" beoogt een goede behuizing voor mensen, die zo vaak in een mensenpakhuis verblijven. Daar zal u het toch wel mee eens zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 10