peter van VERVOER MET BROMFIETS VOORWERPEN BLIJFT TOENEMEN Hong Kong - de „geurige haven" van het oosten FIN NAIR BESCHERMT NIET-ROKER IN DE LUCHT Schiedamse Notities RUPSENPLAAG ANROOYLAAN twee uur rijden kwart uur rust De Gouden dag van het echtpaar Van Broekhoven COMPLIMENT EN TELEURSTELLING JONGERENKOOR O.L. VROUW VISITATIE POPGROEPEN IN OPEN LUCHTCONCERT TWEEDE PRIJS VOOR DAMESVOETBAL Sinds de introduktie van de bromfiets, in 1948, is het aantal bromfietsen steeds toegenomen. Ook het totaal met alle Nederlandse bromfietsen afgelegde kilometers steeg steeds. Onlangs is de nieuwste „Statistiek van het personenvervoer" van het C.B.S. verschenen, welke het jaar 1969 omvat. Hieruit blijkt een verdere toeneming van het met bromfietsen afgelegde aantal kilometers tot ruim tien en een half miljard. In 1959 bedroeg het aantal afgelegde kilometers nog 5,4 miljard, zodat dit in tien jaar tijd verdubbeld is. Hierbij moet wel worden aangetekend dat het gemiddeld per bromfiets afgelegde aantal kilometers de laatste jaren iets terugloopt. Blijkens een onderzoek dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van Shell hield, bedroeg dit jaarkilometrage vorig jaar 3.940 km. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 20 - VRIJDAG 11 JUNI 1971 1 Ut De laatste dagen heeft men in Schiedam, zoals overigens ook op zeer veel plaatsen elders in Neder land, te kampen met een rupsen- plaag. Het zijn voornamelijk de ringelrups en de rups van de bastaard satijnvlinder. De planten- ziektenkundige diensten in Neder land hebben een stroom van klach ten ontvangen, maar ook bij de gemeentelijke Plantsoenendienst in Schiedam zijn zeer veel telefoontjes binnengekomen met klachten of om adviezen voor de bestrijding. Er is weinig tegen te doen en bij de Plantsoenendienst geeft men dan ook meest het advies om de natuur maar zijn beloop te laten. De rupsen zijn wat lastig, maar ze verdwijnen vanzelf wel weer. Weliswaar worden door de dienst zelf in de grote complexen hier en daar de rupsen bestreden, doch men is er huiverig voor dat leken insecten-bestrijdings middelen gaan toepassen. Deze zijn nogal giftig en de ervaring leert dat vaak veel te grote hoeveelheden en ook verkeerde insecticiden worden gebruikt. De schade die zo aan de natuur wordt aangericht is dan veel groter dan de vrij geringe schade door de rupsen. En vogels worden vergiftigd door het eten van die bespoten rupsen! Overigens heeft men de indruk, dat de rupsenplaag, mogelijk veroor zaakt door de reeks van warme dagen, weer over het hoogtepunt heen is. De Peter van Anrooylaan in Groen- oord-West is momenteel recht door getrokken naar de Laan van Bol'es. Aan dit nieuwe weggedeelte, gelegen ten westen van het complex open bare scholen, is met spoed gewerkt. Het is vrijdag j.l. gereed gekomen, nadat het donderdagochtend reeds voor het verkeer was opengesteld. Zoals bekend hebben omwonenden het gemeentebestuur gevraagd de Peter van Anrooylaan, die tevoren met twee bochten oostelijk van het scholencomplex naar de Laan van Bol'es liep, recht door te trekken. Het nieuw aangelegde weggedeelte is een voorlopige maatregel; de ver keerssituatie op de Peter van Anrooylaan zal nog nader bestu deerd worden mede in verband met het doortrekken van de Churchill- weg. v v '>"a A 55 Morgenmiddag houdt het echtpaar G. J. van Broekhoven en H. J. van Broekhoven-v.d. Salm receptie in het gebouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Een bericht dat er misschien niet zo „uitspringt", want er zijn gelukkig elke week of maand gouden bruids paren. Deze bruidegom krijgt echter een extra felicitatie. Hij is het contact adres voor alle oude kranten en tijdschriften van O.B.K. Ik hoop dat hij daarvoor morgen middag of -avond een serenade krijgt. Vanaf deze plaats in elk geval onze hartelijke gelukwensen. Op donderdagavond 27 mei j.l. werden door de K.N.V.B., afd. Rotterdam, bovengenoemde exa mens afgenomen op ons terrein, waarbij 19 jongens van Cl en C2 hun medewerking verleenden. Van de docenten, die de examens afna men, kreeg Hermes-DVS een compli ment voor de vlotte en enthousiaste wijze waarop door onze jongens meegewerkt werd, temeer daar op deze avond de belangrijke voetbal wedstrijd Ajax—Feijenoord op de televisie te zien was. Drie jongens waren weggebleven, zonder de moeite te nemen even af te bellen! Lijst van gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00-17.00 uur, behalve op zater dag en zondag: kinderportemonnee met inh.; etui met 3 sleutels; zwart etui met 2 sleutels; herenbril; bruin etui met 4 sleutels; handdoek met zwembroek; koffer met inh.; blauwe dames mantel fietspomphandelaars-ken teken; terrasstoel; verzekerings bewijs bromfiets; verzekeringplaatje van een bromfiets. Te bevragen bij de vinders: zilver kinderarmbandje, A. Been, Lekstraat 115; gouden kinderzegel ring, Rebers, L. Zimmermanplein 19; goudkl. damespolshorloge, Jee- ne, B.K. Laan 795b, tel. 266128; kinderportemonnee met inh., Plan ken, W. H. Vliegenstraat 16; plastic kinderportemonneetje met inh., Bouman, Da Costastraat 12; bruine damesportemonnee met inh., V.d. Lugt, Broersvest 64; lederen bood schappentas, Van Puffelen, Polder weg 82; rode damesportemonnee met inh., Van den Bos, Burg. van Haarenlaan 596, tel. 705976; ring met 8 sleutels en aansteker, De Zwet, tuin 1, tuincomplex „Vijfslui zen"; bos sleutels (7), Van Leeuwe, Zuidbuurt 33, Maassluis, tel. 01899-3909; etui met 8 sleutels, H. Alberts, Oosterstraat 121a; plastic label (magazijn) met 2 sleutels, mevrouw Pil, Mgr. Nolenslaan 418; herenzonnebril in etui, Beijl, Burg. van Haarenlaan 864, tel. 707475; een paar gummi laarzen, Schaffer, Vlaardingerstraat 7; zwembroek met handdoek, V.d. Broek, Oosterstraat 31; trainingsjack, Drenkelford, L. Zimmermanplein 68, tel. 711012; jongens-jack, Van Mil, Schiedamse- weg 181; damesmantel, Van Gog, De Wildestraat 32; autostep, Ver- wiel, Rozenburgerstraat 42; passer in etui, J. Bouterse, Veenlantstraat 18b tortelduif, Verbiest, Albarda- straat 32; bastaard herder-boxer, ca. 1,5 jaar, reu, 50 cm. hoog, Dr. Hoogenhuijzen, Nassaulaan 59. Te bevragen bij Dierentehuis, Sint Annazusterstraat: bastaard herder, reu, gele halsband; bastaard hond, reu, gele halsband en rode riem; bastaard pincher, reu, bruin-zwart. Op zondag 13 juni a.s. is er in de kerk van O.L.Vr. Visitatie aan de Dr. Schaepmansingel wederom een dienst welke thematisch en muzikaal wordt verzorgd door het Jongeren koor van deze parochie. Deze Mis met ritmische begeleiding beging om 11 uur. Het thema is „Vakantie"! U bent allen van harte welkom Vanavond om 8 uur heeft op het openlucht-podium van de S.G. een concert plaats, waaraan twee pop groepen medewerken, nl. „Scapa Flow" te Amsterdam en „Summer Breeze" te Schiedam. Er heeft eveneens een lightshow plaats. Dit alles wordt georganiseerd door de S.G. Aanvang: 8 uur, toegang gratis. Aan het A.M.E.V.-sporttoernooi, dat op zaterdag 5 juni 1971 te Utrecht werd gehouden, werd ook deelgenomen door een dames-elftal van de vestiging Schiedam van de Utrecht-Holland v.m. HAV-bank. Onze stadgenoten wonnen hun eer ste wedstrijd met 1-0 van de vestiging Maliebaan—Utrecht, waar door zij in de finale moesten kampen tegen het dames-elftal van de vestiging Leidseweg Utrecht. De Schiedamese dames bleken over een uitstekende verdediging te be schikken en daar de uitslag 0-0 was, moesten ter bereiking van een resultaat strafschoppen genomen worden, waarbij de Utrechtse dames de gelukkigen waren. Bij de prijsuitreiking mocht de Schiedamse aanvoerster als tweede prijs een aardige beker in ontvangst nemen. Alle speelsters kregen boven dien een persoonlijke herinnering. Tijdens dit toernooi werden verschil lende sporten beoefend, zodat deze dag wel goed besteed was. En het „etentje" daarna voortreffelijk smaakte. Damesvoetbal is in opmars. Schie dam kan er gerust rekening mee houden! „brom-ins" zijn succes De afgelopen winter heeft Veilig Verkeer Nederland een aantal zgn. brom-ins georganiseerd. Een „brom- in" is een bijeenkomst voor de bromfietsende jeugd, die wordt gehouden op de plaatsen waar deze bijeenkomst, in jeugdsociëteiten e.d. Veilig Verkeer Nederland, komt daar met films, muziek en een disc- jockey, die de leiding van de avond heeft en zorgt dat het jeugdige publiek zich thuisvoelt. Tussen de gebruikelijke activiteiten door wordt een dia-quiz gehouden. Degene, die de daarin gestelde verkeersvragen het best beantwoordt wint de hoofdprijs, een (door de leden van de R.A.I. beschikbaar gestelde) bromfiets. Een ander vast programmapunt is de vertoning van een moderne film, waarin de brom fiets in verschillende verkeerssitua ties wordt getoond. Deze film is met opzet wat provocerend gemaakt en lokt dan ook altijd discussies uit. Uit deze discussies zijn interessante gegevens naar voren gekomen. Zo blijkt dat 85 pet. van de jeugd open staat voor verbetering van de ver keersveiligheid. De jeugd uit veel kritiek op het feit, dat de bromfiets, als het op verkeersvoorzieningen aankomt, zo slecht bedeeld wordt. De verhouding tot de automobilist schept in het verkeer de meeste problemen. Naar de mening van de bromfietsende jeugd misgunnen veel automobilisten hen hun wendbaar heid. Voorts vinden jeugdige brom fietsers het op smalle fietspaden soms moeilijk om veilig te passeren. Duidelijk bleek in ieder geval op de „brom-ins", dat de jeugd positief t.o.v. de verkeersveiligheid staat en bereid is mee te werken aan een oplossing van de bestaande proble men. Drees jr. wil meer bromfietsen Dr. W. Drees jr., die in korte tijd een belangrijke positie in de Nederlandse politiek is gaan innemen, is zeer geporteerd voor het gebruik van de bromfiets. Bij gelegenheid van de presentatie van zijn bezuinigings voorstellen vóór de verkiezingen noemde hij de bromfiets „een snel en praktisch privévervoermiddel voor de niet te grote afstand". Dr. Drees wil de bromfiets graag zien als alternatief voor de auto. Daarbij denkt hij ongetwijfeld mede aan de zuinigheid van dit gemotoriseerde vervoermiddel. Het is te hopen, dat dr. Drees de consequenties uit zijn woorden zal trekken en zich is politicus zal inzetten voor het scheppen van meer verkeersvoorzie ningen voor bromfietsers. Met de brommer op vakantie De bromfiets is een geliefd vervoer middel bij de vakantie. Ook dit jaar zullen bijna 200.000 Nederlanders met de brommer op vakantie gaan. Voor zover ze in het binnenland blijven, kunnen we alleen maar hopen dat ze mooi weer hebben. Dat hopen we natuurlijk ook voor degenen, die de grens overtrekken. Maar bij hen vragen nog enige andere dingen de aandacht, nl. de verkeersregels in het buitenland en de eventueel benodigde papieren. Die verkeersregels verschillen nogal eens. Zo mag in Duitsland en Engeland niet op fietspaden gereden worden, in België weer wel. In Denemarken is het verboden om in de stad fietspaden te gebruiken, buiten de bebouwde kom daaren tegen is dit juist verplicht. In het algemeen is het verstandig om met de andere bromfietsers mee te doen. Wie naar het buitenland gaat, doet er goed aan zich tijdig te oriënteren bij bijvoorbeeld de ANWB. Dit geldt met name voor het bezoek aan die landen, waar een kenteken- en een rijbewijs voor de bromfiets vereist zijn. Dit zijn Engeland, Griekenland, Portugal, Ierland en de Skandina- vische landen. Export van Nederlandse brom fietsen stijgt De Nederlandse bromfiets vindt ook in het buitenland steeds meer aftrek. De laatste jaren is de uitvoer sterk gestegen. In 1968 werden er bijna 10.000 bromfietsen geëxporteerd, in 1969 ruim 17.000 en het vorig jaar meer dan _29.000. Verreweg de belangrijkste afnemer is Duitsland. Vorig jaar werden daar bijna 22.000 Nederlandse bromfietsen verkocht. Andere belangrijke markten zijn België en Denemarken. Voorts wor den Nederlandse bromfietsen in alle delen van de wereld verkocht, tot in Iran en Honduras toe. Steeds meer verende brommers De opmars van de lichte bromfiets is nog niet afgelopen; maar wel koopt men steeds meer de comfortabele uitvoeringen, die met vering zijn uitgerust. Dit blijkt uit de cijfers, die de R.A.I. heeft gepubliceerd over de verkoop van bromfietsen naar prijs klassen. Het marktaandeel van de goedkoopste brommer (prijsklasse t/m f 450,-) daalde vorig jaar tot 3 pet. Daartegenover nam het aandeel van de prijsklassen van f451,— t/m f 550,— waarin de meeste lichte brommers met voorvering vallen - toe tot 47 pet. Ook in de hogere De Britse kroonkolonie Hong Kong, een speldeknopje voor de kust van zuidelijk China, is vermaard als kleurige bazar en winkelcentrum, als het grootste venster van het westen op Rood China en als een bloeiende metropolis met vier miljoen in woners. De schepen die er binnenlopen maken met hun gezamenlijke ton nage Hong Kong een van de tien grootste havens van de wereld, zo meldt Het Beste van mei in een boeiende reportage. Nergens echter is een watervlakte zo dicht bevolkt als de 60 vierkante kilometer be slaande haven van deze stad. Het is eigenlijk een Picadilly Circus op het water. Er is een dag en nacht voortgaande stroom van vrachtsche pen, veerboten en jonken. Hong Kong betekent „geurige ha ven" en dat is allerminst vreemd, gezien de doordringende geuren van teer, rook en specerijen. In de haven zijn gewoonlijk 5000 vaartuigen aanwezig, terwijl er op de spitsuren 500 of meer schepen in beweging zijn. De roerigheid van het havenbedrijf, zo schrijft het blad, is grotendeels het gevolg van het feit dat Hong Kong, in tegenstelling tot havens als die van Rotterdam, Antwerpen en New York, maar weinig kadelengte heeft. Vier op de vijf vrachtschepen moeten meren aan boeien voor de kust, waar zij met behulp van lichters laden en lossen. Dit oude systeem wordt onder meer ook gehandhaafd in verband met de tyfoons die van juli tot oktober over de Chinese zee razen. Geen schip van enige omvang kan deze aan een pier of kade gemeerd doorstaan. Het aantal veerboten, die dagelijks twee duizend tochten maken, is enorm. Een aantal jaren geleden werd er een prijs uitgeloofd voor de foto van de haven waarop het grootste aantal varende veerboten voorkwam. Op de winnende foto waren 23 veerponten te zien. Jaarlijks vervoeren de veerboten van Hong Kong ongeveer 55 miljoen passagiers. Er lopen in de haven van de stad meer boten binnen dan ooit tevoren. Zij ver trekken doorgaans met grote la dingen dameskleding, camera's, ver rekijkers en lichte machinerieën, want de handel bloeit levendig in deze „geurige haven" van het oosten. - li,- i \\.l ?V''JV- "i'A prijsklassen (de zwaardere toerbrom- mers) was een toeneming van de afzet te constateren. Verkoop Duitse Mofa verdub beld Naast de gewone bromfiets met een maximum snelheid van 40 km/u, de Moped, bestaat in Duitsland een speciale rijbewijsvrije bromfiets met beperkte snelheid, de Mofa 25. Na een wat aarzelende start loopt de verkoop van deze bromfiets de laatste jaren bijzonder goed. In 1969 werden er tweemaal zoveel verkocht als in 1967 en in 1970 verdubbelde de afzet opnieuw. De verkoopcijfers voor de laatste drie jaar zijn: 1969: 87.000, 1969: 137.000 en 1970: 171.000. Het zijn vooral meisjes en jonge vrouwen die de Mofa als handig, veilig en goedkoop vervoer middel ontdekt hebben. Nederlandse produktie van bromfietsmotoren boven hon derdduizend De produktie van Nederlandse bromfiets-inbouwmotoren is vorig" jaar gestegen tot 120.000. Deze motoren worden niet alleen door enkele Nederlandse bromfietsfabrie- ken ingebouwd, maar vinden ook toepassing in het buitenland. Belang rijke afnemers zijn bromfietsindus trieën in Joego-Slavië, Engeland en Italië. Ook werden veel motoren geëxporteerd naar Duitsland en Finland. Finnair is begonnen met een cam pagne, na hiertoe een reeks van verzoeken van passagiers te hebben ontvangen, om het roken in vlieg tuigen zodanig te regelen dat niet- rokers geen hinder ondervinden van hun rokende mede-passagiers. Gedurende de laatste maanden van het vorige jaar werd op het traject Helsinki-Londen v.v. een proef ge nomen die volledig slaagde en die ertoe heeft geleid dat het toen gevolgde systeem thans voor het gehele luchtnet van Finnair van toepassing is. De oplossing voor het rookprobleem is betrekkelijk eenvoudig, alhoewel de maatschappij volledig afhankelijk is van de sportiviteit en medewer king van passagiers die hun sigaar of sigaret tijdens de vlucht ongaarne missen. Deze laatste groep wordt verzocht om achterin het toestel plaats te nemen en de groep niet-rokers voorin. Er is geen enkele zichtbare afscheiding tussen rokers en niet- rokers maar de luchtverversings apparatuur en het feit dat de rook zich tijdens de vlucht van voren naar achteren beweegt zorgen er voor dat niet-rokers voor hinderlijke tabaks rook worden gevrijwaard. Op die manier is er voor beide groepen reizigers een duidelijke keuze moge lijkheid, die de sfeer tijdens de reis slechts ten goede blijkt te komen. In de Finnair toestellen hangen geen verbodsbordjes; er wordt slechts voor het begin van de reis aan de rokers en niet-rokers gevraagd of men aan het streven van de maat schappij wil meewerken. Niemand zal het de roker kwalijk kunnen nemen wanneer hij toch voorin wil gaan zitten roken, iedereen is vrij in de keuze van zijn plaats. Vooral op I de lange trajecten zoals bijvoorbeeld naar New York is het van belang dat er een goede sfeer aan boord heerst, waartoe bovengenoemd experiment aanzienlijk kan bijdragen. Men is nu eenmaal gedurende acht uur op elkaar aangewezen. Door middel van folders en posters op luchthavens, in autobussen, plaatskaartenkantoren e.d. doet Fin nair een beroep op de luchtreizigers om aan het hiervoor genoemde systeem mee te werken. TOT EN MET 25 juni a.s. kunnen alle O.B.K.-ers zich opgeven voor die grandiose boottocht op zondag 5 september. Wel even in de gaten houden! MORGENOCHTEND 12 juni maken de leden van de K.N.N.V. afd. Vlaardingen/Schie dam een auto-excursie naar de Rhoonse Grienden. Waterdicht schoeisel (laarzen) wel meenemen. Een ruig gebied dat nog aan eb en vloed onderhevig is. Verder hele velden met dotterbloemen en nog veel meer. Even een telefoontje naar de heer P. W. M. Boom, 347782 en, u weet alles... BINGO-DANSANT morgenavond in het eigen clubge bouw voor alle bewoners van het volkstuinderscomplex „Thurlede Iedereen van harte welkom als tuinder. Aanvang: kwart over acht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 20