VERSLAG DROOMREIS RODOS IS EEN JUWEEL als vader Zondag is het helemaal zijn dag99 jStfj^ jgjig van een Monte Carlo ornd\ Istanbul ^Naoles Barcelona Lisbon HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 20 - WOENSDAG 16 JUNI 1971 «apa*». KPi iWUl'W 'OACtèEWOW - f? DAT ÖAJS20AT2 3V/U2W T2H je de moeite neemt om de opvallend korrekte, en goed Engels sprekende gids te volgen, die ons meeneemt door deze stad, die half Europeesch en half Aziatisch grondgebied is. Er zijn in Istanboel vijfhonderd mos keeën. Als hij één minaret heeft is het een familie-moskee, als hij er twee heeft is hij door een koning gebouwd. Waarom heeft die grote er dan vier? vroegen wij prompt... Omdat er een koning was, die er twee van goud wilde hebben..., dat was te duur... toen hebben ze er maar bij wijze van uitzondering vier gemaakt... Het is een imposant gebouw. Om er binnen te mogen moeten wij alle maal onze schoenen uittrekken en omdat we met een paar honderd toeristen zijn, die keurig allemaal met hun uitgetrokken schoeisel in de hand lopen komt er een geur in de moskee te hangen, die mij doet denken aan een leerlooierij. Dat moet wat worden als het dadelijk hoogseizoen is... en gloeiend heet. Het is er toch echt wel indrukwek kend, prachtige tapijten op de grond, onuitsprekelijk mooi mo- zaiek aan de wanden en alles eeuwen en eeuwen oud. Vanuit de moskee naar het paleis van een sultan. De man hield er 363 Rhodes Iraklion Je bedwingt de neiging niet jaloers te worden op Stef Meeder en zijn charmante echtgenote Tommy. Want wat zien ze veel moois onderweg. Leest u zelf maar even wat of Stef I erover schrijft... Toen wij vanmorgen wakker werden lag het schip stil. Op een spiegel gladde, diepblauwe zee, vlak voor de kust van het Griekse eiland Rodos. Een plaatje. Over de reling geleund kon je in vroege ochtendzon genie ten van een ansichtkaart-achtig uit zicht. Een boulevard met een kleine landingshaven, waarop drie typische molentjes... een enorm lang zand strand... forten en oude kastelen tegen de groene bergwanden. Een helblauwe lucht en een onbeperkt uitzicht rondom... de opstijgende lucht langs de berghellingen for meert heel artistiek een schilderach tige wolkenpartij, die het plaatje kompleet maakt. Rodos is een juweel. Nu, in het voorseizoen, is het een genot om daar over de boulevard langs de tientallen stalletjes te wandelen... heerlijk in de zon, die ongehinderd en krachtig op ons neerschijnt. Drie herenkappers, die in de scha duw voor hun zaakje de krant zitten te lezen, veren op als ze mij naar mijn tamelijk overvloedige haardos zien wijzen. Er valt wat te verdie nen. Met een woest aandoend enthousiasme gaat hij mijn haar met kam en schaar te lijf, alsof hij het vaste voornemen heeft om van mijn Hollandse haar net zo'n mooie ruïne te maken, als er over geheel Griekenland te kust en te keur te vinden zijn. Ik probeer hem duide lijk te maken, dat er al zo'n mooie Acropolis staat in Athene en dat mijn haar al jarenlang uiterst zorg vuldig door de heren Botermans in Rotterdam voor een totale onder gang wordt behoed. Dat van Boter mans snapt hij vreemd genoeg niet... dat hij beslist niet méér van mijn kruin mag afhalen gelukkig wel. Zo stap ik tien minuten later, geurend als een Griekse maagd, die tien dagen in een lelieveld op haar minnaar heeft liggen wachten, de zonneschijn weer in. Mijn vrouw heeft onderwijl wat rondgeneusd en het is verbazend wat zij in dat kwartier heeft gezien, dat beslist noodzakelijk aangeschaft dient te worden... Nou zegt zij dat al tien havenplaatsen lang dus het door STEF MEEDER Amsterdam TERUGREIS New York HEENREIS maakt geen indruk meer op mij. En mijn portefeuille kan ook nagenoeg niet meer „ingedrukt" worden, want die is zowat leeg. Alleen dat goedkope ringetje dan voor je dochter... kom nou eens kijken... ga nou alleen maar eens mee naar binnen... je hoeft toch niet tegelijk te beslissen? FEIJENOORD MET EUROPACUP... Ondanks mijn twaalfjarig huwelijk heb ik nog niets geleerd en bezwijk. Mijn aanvankelijke terughoudend heid bij het betreden van het juwelierswinkeltje keert echter om bij het aanschouwen van een opmer kelijke, grote kleurenfoto, die deze ras-Rodosnaar, breeduit in zijn zaak heeft hangen. Niet te geloven... duizenden kilo meters van Rotterdam... Het hele eerste elftal van Feyenoord mét Europacup. Ik vraag hem wat hij in Jupiters- naam met mijn favoriete club in zijn zaak doet? Het blijkt niet alleen, dat hij alle Funchal haremkamers op na, die allemaal gevuld waren. Omdat je daarvan natuurlijk honger krijgt had hij een keuken met een vaste bezetting van 1100 koks... Allemaal volgens de gids. Lijkt mij een buitengewoon aantrekkelijke werkkring. Nu de harem èn de koks verdwenen zijn is van de keuken een museum ge maakt. Wat ik daar aan juwelen, goud en edestenen gezien heb... En het ligt erbij, alsof het zó voor het grijpen is. Van een beveiligings systeem merk ik niets. Maar de gids verzekert mij, dat dat wel snor zit. Moet ook wel, want daar moet voor elke kunstdief wel het mooiste en begerenswaardigste liggen wat hij zou kunnen krijgen. Onvoorstelbare pracht... Massief gouden kandelaars met 6000 robijntjes, koran-omsla gen, tronen, dolken... alles bezaaid met de mooiste en kostbaarste edelstenen. Ja, Istanboel is een stad waar je wel een paar weken door kunt brengen, wil je een behoorlijke indruk krijgen van het geheel. Maar wij hebben maar één dag. Terug weer naar het schip, waar de arbeid achter het orgel wacht. Tenslotte heeft de Holland-Ame- rika-Lijn mij niet aangenomen om begerig naar edelstenen te loeren. Ik word betaald om de passagiers te onderhouden. En daar is ook eer aan te behalen. Ik neem mij voor om die avond even kwistig met orgelnoten te strooien als er robijnen in dat museum lagen... maar dat zou dan wel een overgave worden. STEF MEEDER Geef hem dan een blits overhemd. Geen degelijk wit, waar de stakkerd een das bij moet dragen. Maar een fleurig gebloemd of een sportieve coltrui. Is hij het helemaal op zondag, als u er met uw' gezin op uittrekt. Leuke sportschoenen. Of een aquarium. Een heuselijk aquarium en een abonnement op „Natuurgenot in Huis". Of, als dat zou kunnen, samen, net als vroeger eens een avondje gezellig uit. Met zijn tweetjes. Een goede oppas voor de kinderen en het leven wordt weer helemaal nieuw. Vader... hij is de fijnste man op heel de wereld. Laat hem dat blijken op uw eigen manier. Omdat hij het doodgewoon verdient. En omdat het zo fijn is dat u daartoe in de gelegenheid bent. MIEKE AUTO-KERKHOF... Er werkt een kelner in ons grote restaurant, die iedere keer als ik langs kom, héél gemeen en ijselijk dreigend A-J-A-X fluistert. Dat doet hij met een dracula-achtige grijns erbij, omdat hij weet, dat ik wel bij Feyenoord op het orgel speel. Ik heb hem vanmiddag heel onschul dig verteld, dat hij - praktisch voor niets heel mooie gouden munten met de Ajax-kopkon krijgen in „dat-en-dat" winkeltje. Hij ging gelijk een uur extra walverlof vragen en hij bedankte me wel tien keer... Morgen vermoordt hij me. Gisteren, nee éérgisteren (wat vliegt die tijd) waren we in Istanboel. Istanbul was Constantinopel, Now it's Istanbul not Constantino- pel... Europacup-wedstrijden heeft ge volgd en daarom een onuitputtelijke liefde voor Feyenoord heeft opge vat, maar dat hij precies wist, dat Feyenoord gisteren met 3-1 had gewonnen en dat Ajax zondag Zo op het oog lijkt vader in het gezin op de tweede plaats gescho ven. Alles draait immers om moeder, om haar, die de touwtjes van het huishouden en wat daar al zo bijkomt, stevig in handen heeft. Je zou bijna zeggen: arme vader! Dat doe je natuurlijk niet. Want lieve mensen van Schiedam, het is immers allemaal heel anders. Hij is de kéi in huis, hij heeft de breedste schouder om soms even tegen uit te huilen, als het allemaal niet meezit. Hij weet overal een oplossing voor. Hij is stapelgek op de kinderen. En over hun hoofden heen vinden uw blikken elkaar. Denkt u misschien nog weieens terug aan die fijne dag in uw leven, toen hij op het stadhuis beloofde altijd góed voor u te zijn. Vader is een gewéldige man. Vader wil daar helemaal niets van weten. Hij sputtert als er over die derde zondag in juni gesproken wordt. Kolder allemaal die Vaderdag. Och, dat weten we al jaren. Maar we gaan rustig onze gang. We denken aan zijn hobby's. Vroeger was alleen zijn visstoeltje maar inklapbaar. Moet u nü eens komen! Als vader graag wat aan zijn hengel ziet bengelen, stroopt u dan onze be kende hengelsportzaken in onze stad eens af. Leest hij liever, ook niet moeilijk het juiste boek te kiezen. U kent hem immers beter dan geen ander op de wereld? Of een fijne plaat waar de tónen in stereo vanaf springen. Misschien gok ik helemaal mis. Zit u met de handen in het haar. Denkt u aan het beruchte S.O.S.: stropdas sen, overhemden, schoenen. Och, daar kunt u ook alle kanten mee uit. De tekst van dit liedje heb ik nooit helemaal begrepen. Van Istanboel krijg ik ook nu nog geen hoogte. Het is een gigantische stad met enorme rijkdommen. Maar het merendeel van de mensen lijkt mij meer dan straatarm. De taxies, die hier hoes tend en proestend voorbijkreunen, zouden bij ons in Holland rijp zijn voor het auto-kerkhof. Elke taxi heeft een meter, maar er is geen chauffeur die hem aanzet. Prompt rekent hij te teveel. Natuurlijk betaal je hem veel minder dan hij vraagt en hij neemt vriendelijk buigend van je afscheid. Taxi-chauf feurs, souvenir-verkopers en schoen poetsers... meer schijn je in de havenbuurt niet tegen te komen. Maar je leert er wel een heleboel, als aanstaande zeker de nederlaag tege moet zou gaan. Mocht Feyenoord tóch - tegen zijn verwachting in - verliezen, dan zou hij doodziek van ellende zijn. Natuurlijk was het ringetje toen zó gekocht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 20