3«t NORMAN GREENBAUIV norman HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 14 - WOENSDAG 30 JUNI 1971 iinii De tweede elpee van IF, toepasselijk If 2 geheten, is uit, op Island records 6339.027. De muziek van If is een soort verpopte jazz en daarom zal dan ook lang niet iedereen er van houden. Mu zikaal is het werk erg goed, en het flardje zang hier en daar mag er ook best zijn. Maar het blijft een soort mengsel van pop en jazz. Ons bezwaar daartegen is het geweldige kabaal dat op deze plaat te horen is, een beetje big-band- achtig. Daarom zal een betrek kelijk klein tienerpubliek inte resse hebben voor If. Maar dat kleine publiek wordt wèl verwend, want in zijn soort is If erg goeie muziek, die door ramen en deuren heenschreeuwt, die een soort top-apart is. Als je tenminste snapt wat we bedoelen. Je weet het dus: een halve aanrader, waarop best aardige nummers staan, als Sunday sad (minder big-bandmuziek), Sha dows and echos, I could write and tell you. Je moet er zélf maar eens naar gaan luisteren Norman Greenbaum kennen we natuurlijk goed van Back home again, het nummer dat vorig jaar tijdenlang op de toptienladder heeft gestaan. Norman heeft (al een tijdje) een elpee op zijn naam staan, Back home again, die uitge bracht is op Release RS 6422 stereo. Greenbaums muziek is een beetje probleemloos, ge zellig, zacht, met een fijne begeleiding van piano, drums en een gitaar. Meer gitaren zelfs, er zit ook een solo tussen. Het is een elpee die we zonder meer aan kunnen be velen. Een plaat om te hebben, met muziek voor verwende oren, goed voor de geschoolde popliefhebbers, goed ook voor mensen die niet van pop houden en die dat door middel van deze elpee wel zullen gaan doen. EEN ALGEMENE AANRADER. Buiten begint de zon door te breken in het mistige wolken dek. De flarden mooi weer schijnen op de glimmende gedeelten van de hifi-stereo- pickup waarop Norman 33 keer per minuut rondcirkelt. Oh man, luister eens met je slabladoortjes naar het gran dioze nummer Titfield thun der op kant 1. Eindelijk die wahwahbooster in de begelei ding, die Normans sound kom pleet maakt. Fraaie muziek voor jou is dit. Op naar je platenboer) Op Epic stereo records nr. BN 26281 is Twelve dreams of dr. Sardonius uitgekomen, van SPIRIT. Het is underground van de eerste orde, met fraaie elektroniese effekten en een grootse sound. Spirit weet wat ze doet! Luister maar naar Animal zoo, dat heel rustig start, waarna wahwahend de booster invalt en de hele rustige song over stemt. Prachtig gedaan! Mor ning will come is het tweede nummer. Als je nu naar buiten kijkt en die donderwolken ziet, betwijfel je dat, maar het optimisme van Spirit houdt je nog even op de been. Spirit is de lachspiegel waar mr. Pop inkijkt, een beetje vertekent, maar nog wel te herkennen. Dat is trouwens ook op de omslaghoes te zien, waarop de groep in een lach spiegel staat afgebeeld. Daar valt de donder reeds, over gaande in een elektronies ge priegel, met leuke beat. Mu ziek om af te draaien in het donker, keihard, en - als je ze hebt lichteffekten die op de maat van de muziek flikkeren. Oh no - we luisteren nog even naar Animal zoo, een geweldig goed nummer something was bom. Zwiepende geluiden (hoe maken ze die toch, met slappe gitaarsnaren? en een elektriese Moog-synthesizer, het apparaat van de toekomst. Luister naar ons: deze groep gaat het helemaal maken, voor zover ze dat al niet gedaan hebben. Deze groep is goed genoeg om in je diskotekie te prijken. En zeker niet bij de afdeling „wel aardig"! En dan is er de THREE DOG NIGHT, een groep die het betere werk niet aan anderen overlaat, maar het zelf brengt. Hun elpee Naturally op Probe C062-91.907 is daar een be wijs van. Nummers als 1 can hear you calling, One man band, Joy to the world en Creepin' zijn daar een levendig bewijsstukje van. Three dog night brengt ook de betere pop, met harde solo zang zachte zang als tweede stem, vlg. Cocker een goed-invullende muziek, be staande uit basdrum, gewone bas en daartussen een jammer- gitaar, orgel en „diversen". Zeven man zijn verantwoorde- IHI lijk voor het werk dat Three dog night levert, waaronder drie zangers (en vier spelers). Als Three dog night optreedt, geeft de band een uitgelezen lichtshow, en dat is eigenlijk ook de manier waarop je deze groep moet beluisterenveel geluid en weinig, flitsend en gekleurd, licht. Samengevat: goeie elpee, luis ter zelf maar! Hun muziek is erg rustig (geen lichteffekten en zo), waardig bijna, een beetje vrouwelijk en, teder. De Focuslui lijken ons trouwens ook een beetje vrou- welijk. Teder? Beoordeel dat zelf maar. Eerst maar eens de in de grote kop aangekondigde boeken (we zien dan vanzelf wel, of er nog ruimte is voor méér). We beginnen met HOOG SPEL van Arthur Haily, uitgegeven door de Zuidhollandse Uit geversmij. Haily kennen we natuurlijk wel van het meesterwerk Air- port, dat ook verfilmd is. Het spel dat in de hoge politiek wordt gespeeld, is nu het onderwerp van Haily's gram schap. En dat die gramschap in een boek ontaardde, kan je gemakkelijk begrijpen. Zo lief zijn de lui die het voor het zeggen hebben niet... Nu is Hoog spel een fiction, een roman die gaat over de derde wereldoorlog (och ja, waarom ook niet? die in Canada zal plaatsvinden. De methoden van Canada's minis ter-president, James Howden, om zijn land te redden ge bruikt, zijn echter beneden alle peil: chantage, begunsti ging, omkoperij. In deze sfeer komt Henri Duval te horen, dat hij niet door het immigrantenbureau in Canada wordt toegelaten. Tlowden toont geen mede lijden als hem de vraag wordt voorgelegd Henri Duval toch in Canada te laten. De oppo sitie begint meteen een strijd die het parlement in twee kampen verdeeld. Uiteindelijk ligt het lot van een natie in handen van een corrupte mi- De beste Nederlandse groep van het ogenblik is volgens de kritisie FOCUS. Nou ja, 't zal wel goed zijn, hoewel we het eerlijk gezegd niet zo erg zien, op het éérste gehoor. Pas nader bekeken gaat je een lichtje branden: inderdaad, het fs goed. Je werd even in verwarring gebracht door de jazz die in sommige nummers doorklinkt (wat doet die mu ziek voor kortharige freakerige snobs nou in de pop? maar als je daarentegen nummers als Black beauty en Sugar island hoort, ben je gerustgesteld: de kritisie hadden gelijk. En ge lukkig maar, want als je voorlichting verkeerd is, wat kan er dan nog van kwaliteit gezegd worden van je disko tekie, als dat aan de hand van de recensies is samengesteld? Toch blijft er volgens mij teveel jazz inzitten, sorry. Nu is Focus nog niet erg lang bezig bekend te zijn en het kan nog best verbeteren. De neiging om underground te mixen met klassiek (Ekseption en zo) en jazz (Focus) is stellig en gelukkig ook van voorbijgaande aard. Als je foch leent van andere muzieksoor ten, neem dan échte volkslied jes. En niet een modegril uit een voorbije tijd... Nu zou Focus er karig af komen, als hiermee de bespre king stopt. Het is een goeie groep, hebben we al gezegd. Het is zelfs een topgroep in het soort „verpopte jazz". nister-president en een immi grant. Een spannend boek, waarin het gemene pokerspel aan de top fraai wordt belicht. MARIANNE was (een van de) maftresse van de kleine korpo raal, Napoleon Bonaparte. Tenminste, volgens Juliette Benzoni in het gelijknamige boek dat bij de Zuidholl. Uitgeversmij. is uitgegeven. Marianne is een rijke meid die in luxe opgroeit in het graaf schap Devon. Ze trouwt met Francis Cranmere, maar reeds de eerste nacht van haar huwelijk neemt haar lot een beslissende wending. Ze ver liest tegelijkertijd haar liefde, vermogen, illusies en ze wordt bedreigt. Want Napoleon heeft de oorlog aan de adel ver klaard. Hoe Marianne d'Asselnat Na poleon ontmoet en gaat lief hebben is een wonderlijk ver haal, dat tegelijk een kroniek is van het Franse keizerrijk- op-zun-retour, nabij de onder gang van Napoleon. Marianne's met informatie over econo mische stelsels, politieke regels en noodzaken en zo meer. Op naar de boekenman! Bij Born komen van die aardige detectives uit, die je in bed of in de trein probleem loos kan lezen. Een ervan is DE SATANISCHE SEKTE van H. J. Oolbekkink, een boek uit de Tim Spender-serie. Tim maakt kennis met een jong meisje van een geheime sekte. Een paar dagen later leest hij, dat ze door messteken om het leven is gebracht en hij besluit een kijkje bij de sekte te gaan nemen. Die sekte heeft de Nederlandse minister van bin nenlandse zaken inmiddels voor haar doelstellingen geïn teresseerd (via hypnose). De minister legt een verklaring af, die gefilmd wordt. De sekte biedt de Nederlandse teevee de film aan, maar de NOS weigert het te vertonen. Dan gaat de sekte tot andere maatregelen over... Maar op dat moment duikt Tim op en ook twee rechercheurs, Dik en Van der Geus, leveren hun aandeel om de sekte de grond in te boren. Hoe dat gebeurt, kan je zelf best eens gaan lezen. IK WIL EEN ZWARTE POP is een roman van Frank Her cules, uitgegeven door de Zuidholl. Uitgeversmij. Het is het verhaal van een gemengd huwelijk, dat door de gemeen schap - zowel de blanke als de zwarte niet wordt geaccep teerd. De rasverschillen drin gen dieper door in het huwe-- lijksleven van John en Barbara. Het is geen gezellig boek. De humor is bitter, maar het boek is menselijk en ontroerend geschreven. Haat, vooroor delen, ijdelneid en domheid van beide zijden worden door staan middenin de hoes, zodat je mee kan zingen. Je kan dat echter beter niet doen, want het is tien tegen een dat je een mindere kwaliteit geluid pro duceert. Ian Matthews heeft kennelijk iets tegen sukses. Net toen Matthews Southern Comfort wereldnaam had gekregen, ontbond hij de groep om solo te gaan spelen. En voor die tijd heeft hij dat ook al een keer of twee, met andere backing- groups, geflikt. En steeds slaagt hij er weer in een nóg beter stukje muziek te fabri ceren, een nóg fijnere zang te beoefenen, nog hoger ook in de top terecht te komen. Matthews is een man van het niveau Elton John, de uiterste solopiek die slechts door tiental zangers ter wordt bereikt. Reno Nevada, Little known! Hinge, Thro' my eyes. Ziehier| de geweldige nummers c Matthews met een Simon Garfunkelachtige zang brengtl Hercules messcherp aange toond. Ieder die beseft dat dit rasverschil ouderwets is en móet veranderen, dient dit boek aan te spreken. In het boek kan je de sfeer van het noodlot terugvinden- zoals in de oude Griekse tragedies. Door dezelfde eigenschappfen waarmee John en Barbara tot elkaar komen, worden ze ook weer uiteen gedreven tot een dramatiese klimaks. liefde overwint alle intriges aan de top en ook die van de keizer zelf. Een typische da mesroman, meisjes! OORLOG EN WETENSCHAP is een boekje van dr. C. V. Lafeber, met een voorwoord van prof. Röling. Het boek kost f 3,25 en is uitgegeven door Wolters/Noordhoff. In Oorlog en Wetenschap wordt belicht welke taak de weten schap heeft om de vrede te handhaven. De wetenschap die in dienst van de vrede ontstaan is, heet polemcflogie. Het boekje leent zich goed voor studie in de hoogste klassen van de middelbare scholen, vooral door talrijke aantekeningen die verwijzen naar literatuur over bepaalde aspekten die in Oorlog en Wetenschap aan de orde ko men. In Oorlog en Wetenschap komt niet alleen aan de orde het hoe en waarom van oor logen, maar ook de achter gronden die bij elk geschil een rol spelen. Bijvoorbeeld het probleem van de rijke en arme landen. Hoewel de rijke landen het nauwelijks als een last" zouden ervaren de arme te helpen, doen ze het niet of nauwelijks. Of denkt men, dat het geven van wat financiële hulp (die meestal nog in verkeerde handen komt) de kous af maakt? Kom nou! Een boekje om zelf te lezen, Salisbury is de nieuwe elpee van URAIH HEEP, op Vertigo 6360.028. Als je tien platen krijgt is daar meestal maar één topper bij. In dit geval is dat Uriah Heep, een wat oudere produktie, maar nog goed genoeg voor de volle belang stelling. De elpee Salisbury brengt ouderwetse muziek van Hensley, die geassisteerd wordt in de vertolking door David Byron - zang, Mick Box leadgitaar, akoestiese gitaar, zang, Paul Newton - basgitaar en zang en Keith Baker - drums. Zelf speelt Ken Hensley orgel, piano, slide en akoestiese gitaar en nog enkele andere instrumenten. Hij is de eigenlijke topman van de groep, die qua sound echter geheel op David Byron steunt, de solozanger die het verdomd aardig weet te brengen. De meest indrukwekkende song is Salisbury, een grootse kompositie met hard orgelspel en een groot orkest als bege leiding. Koperwerk schettert in deze song voor de vrijheid (dus: tegen de oorlog), om even te pauzeren bij het indrukwekkende zangwerk. Op een gegeven ogenblik is het werkelijk oorlog op je draai tafel tje, als de hele bende tegelijk schettert en drumt en tokkelt. Een magistraal stukje kompisitie dat je gewoon in huis móet hebben! Maar het Uitstekende begeleiding krijgt hij van enkele vooraanstaande mede-spelers (bevobbeld: Keith Tippett, Sandy Denny, Richard Thompson). Wat Ian Matthews aanraakt, wordt zuiver goud. Elke elpee van hem verdient een gouden te worden en doorgaans is dat dan ook het geval. Op drie stuks na zijn alle nummers op deze elpee van Matthews zelf. Luister hoe deze man het kan brengen, muziek uit de hemel of daaromtrent. We zijn nu toch op de powetiese toer (met Mat thews), laten we daarom maar gaan luisteren naar het vader landse werk van „beautiful people" Elly Nieman en Rik- kert Zuiderveld. ELLY NIE MAN RIKKERT ZUIDER VELD, zeiden we, die de elpee De draad van Ariadne hebben uitgebracht op Imperial 5C 054.24347. We hebben Elly en Rikkert genoemd, maar ook Appie (is Hans) Sleijpen dient te worden genoemd bij de mensen die direkt verantwoor delijk zijn voor dit produkt. houdt natuurlijk niet met deze De zon schijnt, past eigenlijk goed bij dit nummer van een plaat die verder meer geschikt is om gezellig af te draaien in de regen. Die regen hoor je dan natuurlijk alleen maar tegen de ramen tikken, hé? Effe' serieus. Deze plaat is goed genoeg om de opengeval len plaats in te nemen die Boudewijn de Groot heeft nagelaten sinds hij de kom- mune is ingetrokken en zich verder alleen maar met pro ducing bemoeit. De teksten van Elly er? Rikkert kunnen best wedijveren met het werk van Lennaert Nijgh. En wat dat kwalitatief zegt, weet je net zo goed als wij! ene song op. Merk maar eens wat een fraai nummer Lady in black is, voor ons een einde loos mooi, gevoelig nummer. Deze elpee móet je gewoon weg beluisteren. Tis een top per, lui! -We laten het topwerk niet zitten bij Uriah Heep. Meteen, of het niet op kan, de elpee If you saw thro' my eyes van IAN MATTHEWS op de draai tafel gelegd. Een Vertigo-plaat (da's Uriah Heep ook; op Vertigo komt verdomd goed werk uit) alweer, nummer b360034. Alle songteksten

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 14