10 JULI WORDT DE PIEK Met z'n vier miljoenen de grens over: r De uittocht gaat weer begin nen! Het vakantielegioen staat aan de startlijn. Zes weken lang zullen uit alle delen van het land, maar vooral uit de Rand stad, weer enkele miljoenen zich voegen in de karavanen, die in brede sporen naar vakantieland rijden. Na de dorado's in het zuiden, naar het oosten en naar het met veel attracties wenkende noorden. Nederjand trekt er weer op ,uit! VOORZICHTIG RUST ALGEMENE TIPS N rI v.£:--•& v UITTOCHT SPREIDING Ms wstt«wiSJ| In totaal zullen een slordige acht miljoen de komende maanden hun eigen paradijs gaan zoeken. De helft daarvan blijft daarvoor in eigen land, de andere helft trekt de grens over: zo'n één miljoen per georganiseerde reis en drie miljoen met de auto. De verkeersorganisaties en de verkeers politie houden zich al paraat. Want vast staat wel, dat het ook dit seizoen weer dringen zal worden op de routes naar de zonparadijzen. En vast staat ook, dat al dat gedrang opnieuw weer duizenden slacht offers zal eisen. Het legioen mag dan met nóg zulke goede voornemens op reis gaan, politie-instanties weten uit ervaring, dat daar in de praktijk helaas maar weinig van terecht komt. Zij wijzen daarbij op de trieste stijgende lijn van verkeers ongevallen. Vorige zomer waren er alleen al in de EEG-landen 4I'S. 000 vakantiedoden en -gewonden te betreuren. En hoewel men niet vooruit kan kijken, houdt men er nu al ernstig rekening mee, dat dit aantal komende zomer tenminste wordt geëvenaard. Het is dan ook niet voor niets, dat verkeersbonden dit jaar voor het eerst in internationaal verband indringend blijven hameren: rijdt voorzichtig, geeft elkaar de ruimte, wees verdraagzaamalleen dan zal de schade beperkt kunnen blijven. Veilig Verkeer Nederland spitst die adviezen met tv-spots vooral toe op de gevaren van het inhalen op overvolle wegen. En: op het risico, dat oververmoeid met zich brengt. Een gecompliceerde botsing: alleen al in de EEG-landen worden daardoor in de zomer 415.000 vakantiegangers gedood of gewond... Statistieken vangen nat nsico in getallen: zij tonen aan, dat in het uitgaande verkeer de meeste onge lukken gebeuren binnen een straal van 600 km. van huis. Ongelukken, die veelal in de vermoeidheid van de automobilist hun oorzaak vinden: de gehaaste vakantieganger wil die eerste dag graag zover mogelijk komen, slaat rustpauzes over en struikelt... Voor het terugkerend vakantie verkeer is die tendens al niet anders, zij het, dat die cirkel dan met een straal van 200 km. rond huis moet worden getrokken. Ook dat is met die oververmoeidheid te verklaren, zegt VVN. Veel rijders slaan, door tijdnood gedwongen, die laatste nachtstop over en jakkeren de laatste kilometers door, met alle gevolgen van dien. Daarom de dringende raad: probeer ook van de reis vakantie te maken. Rust na elke twee uur rijden tenminste een kwartier. En: gebruik dat kwartier niet alleen voor een kop koffie op een terras, maar doe wat oefeningen in de open lucht. grens overtrekkenop 10 juli en 24 juli, waarvan de uittocht op 10 juli de grootste zal zijn. Behalve de textiel en de collectief sluitende bedrijven in oost- en noord-Neder land gaan dan ook nog eens enkele honderdduizenden bouwvakkers en arbeiders uit de nevenbedrijven richting zon. En wat dat betekent, heeft de ervaring van de laatste jaren wel geleerd. Bij de Stichting Recreatie in Den Haag is men alleen maar blij, dat de dit weekend niet samenvalt met de massale intocht uit Noordrijn-West- falen, dat op 3 juli met vakantie gaat. Aanvankelijk had men die datum op 10 juli gezet, maar dankzij veel aandringen van Nederlandse kant is deze een week teruggescho ven. Wanneer dit niet was gebeurd, zou de chaos niet te overzien zijn geweest, meent men in Den Haag. Nu kan het allemaal nog meevallen. Althans op de Nederlandse wegen. Dankzij degelijke voorlichting heb ben de Stichting Recreatie, VVN en de verkeerspolitie de laatste jaren een veel grotere spreiding bereikt dan vroeger het geval was. Een paar jaar terug nog was het vaste prik, dat de wegen op zaterdagochtend rond tiegangers zich naar het zuiden haasten. Dit geldt met name voor de Duitse „Autobahnen", die komende zomer, zo verwacht de politie daar, niet minder dan 35 miljoen autotoeristen te verwerken zullen krijgen. Dat dit tot stagnaties zal lijden staat nu al vast. Vandaar, dat de verkeerspolitie nu al adviseert deze wegen op bepaalde dagen te mijden en de secundaire wegen te nemen. Die dagen zijn voor het uitgaande verkeer - 1, 2 en 3 juli, 15, 16, 17 en 18 juli en 29, 30 en 31 juli. Voor het terugkerend verkeer wordt ge bruik van de snelwegen afgeraden op 13, 14 en 15 augustus, 20, 21 en 22 augustus en 24 en 25 augustus. Wie het op die dagen toch wil proberen, kan de politie alleen maar ernstige vertragingen in het vooruit zicht stellen. En ongelukken. Want door de enorme drukte doen deze zich hier veel meer voor dan elders op de doorgaande routes. De ANWB wijst in dit verband vooral op de wegen Arnhem-Bazel en Neurenberg-Miinchen, snelwegen, die op de alarmcentrale als de traditionele „bloedbanen" worden aangemerkt. - Wees zeer voorzichtig met in halen. Blijf, wanneer u geen snelle auto hebt, liever op de rechterbaan. Houdt afstand. Bijna de helft van het aantal ongelukken wordt veroor zaakt doordat men te dicht op elkaar rijdt. Andere landen wijzen in het kader van de internationale actie - even eens op gevaren en geven tips voor een veilige en snelle doorstroming. België bijvoorbeeld wijst er met nadruk op, dat met ingang van 1 juli op alle wegen (met uitzondering van de snelwegen) een maximumsnel heid van 90 km geldt. Overtreders worden streng gestraft (in beslag name van het voertuig behoort niet tot de onmogelijkheden). Doorgaande vakantiegangers zullen daar echter weinig mee te maken hebben, want sinds de autosnelweg van Antwerpen via Gent naar de Franse grens gereed is, komt men nog maar nauwelijks op secundaire wegen. Datzelfde geldt voor Frankrijk, waar deze zomer over het hele traject van Lille naar Marseille gebruik kan worden gemaakt van de snelwegen (wat overigens wel ruim 30 gulden aan tolgeld kost). De route kent slechts één knelpunt: Parijs. Maar wie op de rondweg om de stad goed op de borden let komt ook daar wel overheen. Oostenrijk maant toeristen tot niet te snel rijden. Een Weense politie- inspecteur: „Wij hebben de ervaring, dat de meeste vakantiegangers de gevaren, die het rijden in de bergen met zich brengt, nauwelijks kennen. Ze rijden veel te snel. Dat is er ook de oorzaak van, dat op de drukke weg Kufstein—Innsbruck de helft van het aantal ongelukken 's zomers door buitenlanders wordt gemaakt. Wat de zuidelijke landen betreft, wijzen de verkeersbonden vooral op de gevaren in Spanje en Joegoslavië. Landen, waar snelwegen nog niet bekend zijn. Spanje heeft er wel een ten noorden van Barcelona, maar deze is maar 30 km lang. De rest van het wegennet bestaat uit eenbaans- routes, die veelal zeer druk zijn. Joegoslavië heeft zijn „Autoput", die via Zagreb en Belgrado de noordelijke en zuidelijke grens ver bindt. Maar ook deze hoofdweg heeft maar op een zeer beperkt gedeelte gescheiden rijbanen. De rest bestaat uit een weliswaar brede, maar nogal gehavende weg. De weg langs de kust is, wat het wegdek Een paar andere, algemene, tips: Zorg ervoor een internationale reis- en kredietbrief van de ANWB op zak te hebben (f 15,—). Welis waar krijgt men daarvoor meer faciliteiten op papier dan in werke lijkheid (wie met de betalings coupons voor reparaties wil betalen, vindt maar weinig garages, die deze accepteren), maar alleen al het voordeel, dat men bij ernstige pech gratis naar huis wordt gesleept (vorig jaar waren dat 2500 toeristen) is die f 15,- meer dan waard. Daarnaast is er het voordeel, dat men bij pech langs de autoweg de eerste vijftig gulden van de sleepkosten naar de dichtstbijzijnde garage later op de ANWB kan verhalen. - Neem gereedschap en onderdelen mee om kleinere mankementen zelf te kunnen verhelpen. Gereedschap: krik met slinger, kruissleutel, grote schroevedraaier, middelgrote schroe- vedraaier, fitting-schroevedraaier, ster-schroevedraaier, verstelbare sleutel „8", combinatietang en bou giesleutel. Onderdelenventilator- riem, set kontaktpunten, conden sator, bougies, stel koolborstels voor dynamo, doosje zekeringen, set reservelampen. Gaat men naar lan den, waar weinig service kan worden verwacht, dan kan men dit pakket aanvullen met een set waterslangen, een rotor voor de stroomverdeler en een verdelerkap. - Sluit bij rijden in file de ventilator: men krijgt er meer koolmonoxyde door naar binnen dan frisse lucht... - Rijdt, wanneer er kinderen in de auto zijn, gelijkmatig. Trek niet te snel op. rem niet abrupt en neem de bochten langzaamdaarmee heeft men meer kans hinderlijke wagen ziekte te voorkomen. jA V - - Inhalen op drukke snelwegen kan levensgevaarlijk zijn... Alleen daarmee bereikt men, dat men weer fit achter het stuur kan gaan zitten. Wil men persé toch wat eten, neem dan licht verteerbare maaltijden. Zware schotels zijn al leen maar slaap verwekkend. Goedbedoelde adviezen, gericht aan het adres van die drie miljoen die deze maanden weer van start gaan. Het eerste deel daarvan is inmiddels op 26 juni al vertrokken. De rest heeft de rit nog voor de boeg. In nog twee grote stromen zullen zij de tien uur overal overvol waren, met als gevolg daarvan vaak kilometers lange files. Dat is nu enigszins veranderd. Velen vertrekken al vrij dagavond en een niet onaanzienlijke groep kiest de zaterdagmiddag voor het vertrek. Deze spreiding - op eigen initiatief blijkt echter nog steeds weinig effect te hebben op de situatie op de buitenlandse wegen, waar behalve de Nederlandse verkeersstroom ook de karavanen van buitenlandse vakan- Andere tips van de Duitse verkeers politie: Vraag bij het eerste benzinesta tion de gratis folder „Ferien '71", waarin een overzicht wordt gegeven van de drukste „Autobahnen" en waarin men tevens de adressen vindt, waar men moet zijn bij pech onderweg. Ook wordt erin aange geven op welke dagen men het minste last heeft van het vracht verkeer (meestal op zaterdag en zondag). Rijdt niet te langzaam, pas u aan bij de snelheid van de stroom. Te langzaam rijden is vaak gevaarlijker dan te snel. betreft beter (asfalt), maar mist de vooral langs diepe afgronden nood zakelijke vangrails. Oppassen is dus ook hier het devies!

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 20